آموزش

علت کند شدن ویندوز چیست

کند شدن ویندوز و کامپیوتر ما به چندین دلیل میتوانیم اشاره کرد . این مشکلات واسه تمام افراد مبتدی و حرفه ای مواجه شده اند . اما قبل از هر چیزی ما باید دلایل کند شدن ویندوز را بشناسیم و شناسایی کنیم . چون کامپیوتر به هر دلیلی کاهش سرعت می یابند .بعد از شناسا کردن کند شدن ویندوز باید از راه کارهای افزایش سرعت کامپیوتر کمک بگیریم تا مشکلهای که و آسیبهای که باعث کند شدن به ویندوزمون شدند رفع کنیم . در این مقاله از سایت منوجان دلیل و علت کند شدن ویندو و کامپیوتر و راه ها و آموزش رفع مشکل کاهش سرعت کامپیوتر ، علت کند شدن ویندوز 10 بعد از آپدیت، علت قفل شدن کامپیوتر یا همون هنگ كردن کامپیوتر و لپ تاپ را بررسی می کنیم.

اما بیشترین دلیل برای کند شدن ویندوز که ما از آنها استفاده میکنیم. هنگام بارگیری برنامه ها ، نصب برنامه های افزودنی ، گشت و گذار در وب ، ایجاد پرونده و پر کردن دیسک سخت خود از فیلم و موسیقی ، به طور حتم مواد مخدر مجازی ایجاد خواهید کرد که بر عملکرد رایانه شما تأثیر می گذارد.این مهمترین دلایلی است که کامپیوتر شما کند می شود – و اقدامات ساده ای که می توانید برای سریعتر کارکردن آن انجام دهید.

چرا کامپیوتر من کند کار میکند دلیل آن چیست ؟

خب در پاسخ این جواب چرا کامپیوتر من کند کار میکند به چندین دلیل میتواند باشد که در قسمتهای زیر برای شما اشاره کرده خواهیم کرد :

1 برنامه های پس زمینه کامپیوتر

کند شدن کامپیوتر برنامه هایی است که در پس زمینه اجرا میشوند . برای یافتن و دین برنامه های که در پس زمینه در حال اجرا هستند و چه اندازه از حافظه سی پی یو در حال استفاده میباشند را با برنامه Task Manager آن ها را باز کنید.و اگر در کامپیوتر یا لب تاب خودتون از ویندوز 7 یا بالاتر اجرا میکنید میتونید resmon را اجرا کنید تا بتوانید درک بیشتری از برنامه هایی که از منابع بیتری استفاده میکنند داشته باشید.

Resmon چیست؟

کوتاه برای منابع مانیتور ، Resmon یکی از ویژگی های معرفی شده با است ویندوز ویستا قادر می سازد که کاربران را به مشاهده زمان واقعی اطلاعات منابع در مورد نرم افزار و سخت افزار بر روی کامپیوتر خود. این برنامه مواردی مانند حافظه ، دیسک ، پردازنده و عملکرد شبکه و اینکه کدام دسته از نرم افزارها و ماژول های پرونده کار می کنند را نشان می دهد.

در زیر مثالی از Windows Resource Monitor در ویندوز 8 و نوع اطلاعاتی که در اختیار کاربران قرار می دهد ، آورده شده است.

Resmon چیست؟

هر برگه در Resource Monitor اطلاعات مختلفی را ارائه می دهد.

 • بررسی اجمالی – نگاهی گذرا به استفاده از پردازنده ، میزان استفاده از حافظه ، فعالیت دیسک و فعالیت شبکه می اندازد. با کلیک و گسترش هر نوار خاکستری ، داده های مربوط به آن دسته فراهم می شود.
 • CPU – لیستی از فرایندهای در حال اجرا در کامپیوتر ، تعداد رشته های فعال مورد استفاده و درصد منابع پردازنده را نشان می دهد
 • Memory – لیستی از فرایندهای در حال اجرا در رایانه و میزان حافظه مورد استفاده را نمایش می دهد
 • Disk – لیستی از فرایندهای انجام فعالیت های خواندن یا نوشتن بر روی هارد دیسک کامپیوتر و تعداد بایت در ثانیه هر فعالیت را نمایش می دهد.
 • شبکه – لیستی از فرایندهای با استفاده از اتصال شبکه رایانه برای ارسال و دریافت داده و تعداد بایت در ثانیه هر فعالیت را نمایش می دهد.

2. نصب بیش از اندازه برنامه‌ها

اولین کاری که مردم در زمان خرید کامپیوتر جدید انجام می‌دهند، نصب انواع مختلفی از برنامه‌های کاربردی است. نصب برنامه‌های مختلف ایرادی ندارد، اما هر برنامه نصب شده به میزان قابل توجهی منابع سیستمی شما را مصرف می‌کند.

3- پرونده های موقت

در این بخش در ویندوز اجزای برنامه ها ، کامپیوتر ما فایلهای موقتی رو درست میکند . این فایلها روی هارد دیسک ذخیره میشند.حذف این پرونده ها متواند به بهبود و سرعت عملکرد کامپیوتر ما کمک زیادی کند برای این کار سه راه حل واسه شما خواهیم گفت.

 1. پیشنهادی ما به شما در این خصوص برای دلیت کردن پرونده های موقت و سایر فایلهای که نیاز به کامپیوتر ما ندارن با برنامه Windows Clean Disk Cleanup استفاده کنیدو برای رفع کاهش بهینه بودن و سرعت کامپیوترتون انجام بدید.
 2. پیشنهادی دیگر ما برای رفع این مشکل متاسفانه Windows Clean Disk Cleanup ممکن هست تمام پرونده های موجود در فهرست را حذف بکنه پس پیشنهاد ما به شما برای پرونده های موقت این هست که خودتون دستی دیلیت کنید برای این کار :
 3. به مسیر C:\Users\Pc\AppData\Local\Temp بروید.
 4. تمام پرونده های موجود در این پوشه را حذف کنید.
 5. در صورت استفاده از هر پرونده که محیط ویندوز در حال استفاده آت است میتوان حذف آنها را رد کرد.

3 . و پیشنهادی آخر ما برنامه ای هست بنامه برنامه CCleaner که کار کردن با این نرم افزار بسیار آسان هست گاهی وقتا اگر استفاده کردن با این برنامه بلد نباشید فایلهای دیگه ای را مثل تصاویر و ویدیو ها رو پاک کنید

4. دیفرگ کردن دیسک درایو

دیفرگ کردن درایوها به ویژه زمانی که نرم‌افزارها یا فایل‌هایی روی سامانه خود قرار داده یا پاک می‌کنید به یکپارچگی و افزایش سرعت دسترسی به فایل‌ها کمک می‌کند. فایل‌ها و داده‌ها به شکل مرتب‌ شده روی درایوها قرار نمی‌گیرند. بیشتر مواقع بلوک‌ها کافی نیستند و ویندوز سعی می‌کند داده‌ها را در سگمنت‌های مختلف قرار دهد. به مرور زمان، هارددیسک دچار مشکل گسیختگی شده و برای باز کردن یک برنامه ساده مجبور است به سراغ بلوک‌های مختلفی برود. به همین دلیل است که بعضی مواقع می‌شنوید که بازوی دسترسی به صفحات هارددیسک به شدت مشغول به کار است. برای حل این مشکل در ویندوز 10 عبارت defrag را در کادر جست‌وجو وارد کرده و گزینه Defragment and Optimize Drives  را انتخاب کنید.

علت کند شدن ویندوز چیست

پیشنهاد ما این است که یک زمان‌بندی مشخص برای اینکار مشخص کنید.

 اگر گزینه On روشن نیست روی دکمه Change settings کلیک کرده و یک برنامه زمان‌بندی مشخص را تنظیم کنید.

علت کند شدن ویندوز

ایده بدی نیست که روی دکمه analyze کلیک کنید تا از وضعیت یکپارچگی یا گسیختگی بلوک‌های هارددیسک اطلاعی کسب کنید.

کند شدن ویندوز

برای آنکه وجود بدسکتورها روی درایو خود را بررسی کنید با ابزار chkdsk وضعیت هارددیسک را مورد بررسی قرار دهید. کافی است پنجره cmd را باز کرده و دستور chkdsk c: را در آن وارد کنید.

رفع مشکل کند شدن ویندوز

5- آپدیت نبودن ویندوز و درایور ها

آپدیت نبودن ویندوز و درایور ها می تواند باعث کند شدن ویندوز شود برای آپدیت کردن ویندوز باید از طریق خود ویندوز اقدام کنید.

6- تنظیمات رجیستری

اگر تمام مراحل فوق را دنبال کردید و کامپیوتر شما هنوز کند است و علت قفل شدن کامپیوتر را نمی دانید، سعی کنید پاک کننده رجیستری را روی رایانه اجرا کنید. میتوانید برای این کار از برنامه های پاک کننده ریجستری مختلف استفاده کنید مثل Wise Registry Cleaner.

 ما معمولاً پاک کننده های رجیستری را توصیه نمی کنیم.

7- یکپارچه نبودن درایوها

دیفراگ نبودن درایوها مشکل دیگری است که باعث کندی سیستم شما می شود. شما میتوانید با استفاده از برنامه پیشفرض ویندوز برای دیفراگ کردن سیستم استفاده کنید.

 • Optimize Drivers
 • Defragment drive

8- آپدیت نبودن BIOS

آپدیت نبودن بایوس شما هم میتواند عامل دیگری برای کند شدن ویندوز باشد که برای آن مقاله ای به صورت جدا گانه ارائه خواهیم کرد.

9- کم بودن حافظه RAM

اگر بیش از دو سال رایانه خود را داشته باشید ، ممکن است به حافظه بیشتری نیاز داشته باشید. امروزه ما پیشنهاد می کنیم رایانه ها حداقل 2 گیگابایت حافظه (رم) برای سیستم 32 بیتی و 4 گیگابایت برای سیستم 64 بیتی داشته باشند. با داشتن حافظه کافی مشکلی در خصوص کند شدن ویندوز نخواهید داشت. اگر نور هارد دیسک به طور مداوم فعال باشد، این نشانه آن است که رایانه اغلب اطلاعات را بین حافظه و هارد دیسک شما مبادله می کند.

10- داغ کردن قطعات کامپیوتر

داغ کردن قطعات کامپیوتر یکی از نکاتی است که میتواند باعث کند شدن سیستم شما شود سعی کنید سیستم خود را به هر روشی که میتوانید خنک نگه دارید برای لپ تاپ ها از فن استفاده کنید و برای PC ها اگر سیستم خنک کننده ندارند درب کیس را یاز نگهدارید.

11- خرابی هارد درایو

اگر هارد شما مشکل داشته باشد سرعت و عملکرد ویندوز شما پایین می آید و با اجرای برنامه های زیر میتوانید نسبت به بررسی و وجود مشکل فیزیکی در هارد دیسک کامپیوتر اقدام کنید.

 • SCANDISK
 • chkdsk

نکته: یکی از مهمترین قطعات یک کامپیوتر ، هارد دیسک است. به روزرسانی از هارد دیسک استاندارد به هارد های (SSD) به طور چشمگیری عملکرد یک کامپیوتر را بهبود می بخشد.

12- وجود ویروس در سیستم

اگر رایانه شما به یک یا چند ویروس آلوده باشد، ممکن است عامل کند شدن کامپیوتر کند یا حتی علت هنگ کردن کامپیوتر شما باشد. اگر روی سیستم شما برنامه آنتی ویروس نصب نشده است، از آنتی ویروس ها برای اسکن و حذف ویروس ها بر روی رایانه خود اجرا کنید.

13- کم بودن فضای خالی

فضای خالی کم در درایو ها می تواند باعث کند شدن کامپیوتر بشود فصای مورد نیاز درایو های اصلی باید حداقل بین 500 مگ تا 1 گیگ باشد در صورتی که فضای خالی درایو های شما کمتر این مقدار است فضای بیشتری را خالی کنید ایکار باعث رفع کاهش سرعت کامپیوتر میشود.

14- هنگ کردن کامپیوتر و نصب ویندوز

در آخر اگر تمامی این طرفند ها به شما جواب نداد پیشنهاد ما به شما نصب دوباره ویندوز می باشد و سعی کنید ویندوزی نصب کنید که با سخت افزار شما هم خوانی داشته باشد.

همیشه دقت داشته باشید علت کند شدن ویندوز 10 یا سایر ویندوزها بعد از آپدیت را میتوانید به وسیله پاک کردن کش سیستم برطرف نمایید. علت هنگ کردن کامپیوتر یا کندی ویندوز به احتمال زیاد وجود ویروس یا پر بودن حافظه رم است. امیدواریم به وسیله این مقاله مشکل کند شدن کامپیوتر خود را رفع نموده و علت کند شدن ویندوز را تشخیص دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا