جواب تمرین نگارش ششم

جواب نگارش ششم درس اول رایگان

جواب نگارش ششم درس اول از صفحه های 10، 11، 12، 13 و 14 در این نوشتار از سایت منوجان که نوشته شده است بصورت رایگان هست و پاسخ به تمرین و سوالات اول از همه حل صفحه 10 کتاب نگارش پایه شش ابتدایی و پاسخ دادن به درس اول کتاب نگارش کلاس ششم بنام معرفت آفریدگار است را با شما شروع میکنیم.

💙💚💛

فهرست

✅ جواب املا و دانش زبانی صفحه 10 نگارش ششم درس اول (معرفت آفریدگار)

جواب صفحه ی ۱۰ نگارش ششم

</ سوال اول />

1️⃣ با توجه به متن درس، کلمه های مرتبط با هر واژه را بنویسید.

  • آفریدگار: خالق، کردگار، خداوند، پروردگار
  • بهار: شکوفه، نسیم، جوانه، سرسبزی

</ سوال دوم />

2️⃣ با توجه به متن درس، جاهای خالی را با واژه های مناسب کامل کنید.

  • اندیشه کردن در کار خالق و مخلوق موجب روشنایی دل می گردد.
  • باد بهاری از طرف مرغزار وزیدن گرفت.
  • هر برگی از درختان نشانه ای از معرفت کردگار است.

3️⃣ نوع جمله های زیر را مشخص کنید.

جمله نشانه نگارشی نوع جمله
زیر درخت را نگاه کن . امری
برای سربلندی میهن عزیزمان چه کارهایی باید انجام دهیم ؟ پرسشی
امروز بهترین دوستم جان مرا نجات داد . خبری
خدایا تو معرکه ای ! عاطفی

در عکس زیر می توانید همین سوال و جواب های درس اول نگارش ششم ابتدایی (بخش املا و دانش زبانی) صفحه ی 10 و 11 کتاب چاپ جدید (و صفحه 8 چاپ قدیم) را در قالب عکس مشاهده کنید و در صورت تمایل این عکس را ذخیره کنید.

جواب-نگارش-پایه-ششم-ابتدایی-درس-اول-0123456789

جواب نگارش ششم ابتدایی درس اول صفحه 10 و 11

💙💚💛

✅ جواب بخش نگارش ششم صفحه 12 درس اول کتاب نگارش فارسی ششم

جواب صفحه ی ۱۲ نگارش ششم

</ سوال اول />

1️⃣ با کلمات زیر، متنی مناسب در چند سطر بنویسید.

بهار، سوسن، نرگس ، لاله زار، بید، بلبل

نمونه جمله با کلمات بهار سوسن نرگس لاله زار بید بلبل:

هنگامی که فصل بهار سر می رسد، درخت های بید و گل های سوسن و نرگس زیبایی خاصی به طبیعت می دهند و آواز بلبل ها در لاله زار طنین انداز می شود.

</ سوال دوم />

2️⃣ داستان زیر را تا یک بند، ادامه دهید.

امروز شاخه ی دیگری از درخت توت شکست و بر زمین افتاد. درخت توت، آهی کشید و به درخت بید در آن سوی باغ، که کودکان، کاری به کارش نداشتند، خیره شد.

و گفت: به راستی سرنوشت کدام یک از ما بهتر است؟ من که میوه می دهم و در عین حال مورد ستم قرار می گیرم ویا یا درخت بید همسایه که هیچ میوه ای نمی دهد ولی کسی کاری به کارش ندارد و در طرف دیگر باغ به ظاهر آسوده اما در واقع در تنهایی خود به سر می برد.

قبل از اینکه بریم سراغ پاسخ سوالات بعدی، لینک مطالب دیگه ای که احتمالاً به دردتون بخوره رو تقدیمتون میکنم.

در عکس زیر هم می توانید همین سوال و جواب های درس اول نگارش ششم ابتدایی (بخش نگارش) را در قالب عکس مشاهده کنید و در صورت تمایل این عکس را ذخیره کنید.

جواب-نگارش-ششم-درس-اول-0123456789

جواب نگارش ششم ابتدایی درس اول صفحه 12
💙💚💛

✅ جواب کارگاه نویسندگی صفحه 13 نگارش ششم درس اول

 

هنگام نوشتن به نکات زیر، توجه داشته باشیم:

  • از کاربرد کلمه های گفتاری و شکسته خودداری کنیم.
  • از تکرار کلمه ها بپرهیزیم.
  • ساده و خوانا بنویسیم.

 

جواب صفحه ی ۱۳ نگارش ششم

</ سوال اول />

1️⃣ بهار و زیبایی های آن را با کلامی زیبا توصیف کنید. در متن خود از یک یا دو بیت شعر که در مورد فصل بهار سروده شده است، استفاده کنید.

باز هم نوروز و بهار از راه می رسد و با خود شادابی و نشا ط را بر همگان هدیه می دهد. بهار روح طبیعت دوباره آمدو زندگی را به زمین و آسمان هدیه داد. با آمدنش دوباره مرغان سحرگاه برشاخه ها نشستند و آواز شادی سر دادند دوباره شکوفه ها از روی درختان سر بر آوردند و چشمان خواب آلود خود را گشودند و با شادی بر حیواناتی که از خواب زمستانی برخاسته بودند لبخند زدند.

مژده ای دل که دگرباره بهار آمده است

خوش خرامیده و با حسن و وقار آمده است

به تو ای باد صبا می دهمت پیغامی

این پیامی است که از دوست به یار آمده است

شاد باشید در این عید و در این سال جدید

آرزویی است که از دوست به یار آمده است

آری وقتی نگاه می کنیم می بینیم حتی کوهستان هم از این تغییر و تحول خوش حال است و اشک شوق مانند جویباری از چشمانش جاری است کوهستان ثابت کرد که آرزوها همیشه دست یافتنی است و دانه های اشکش هم فقط به چشمه حقیقت می پيوندد.

 

با ادامه ی جواب درس اول نگارش ششم همراه باشید.

جواب صفحه ی ۱۴ نگارش ششم

</ سوال دوم />

2️⃣ با نثر ساده و روان، زیبایی های محل زندگی خود را در یک بند معرفی کنید.

 ✅ تهران

به عنوان مثال اگر در تهران زندگی می کنید می توانید اینگونه بنویسید:

موزه مقدم یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از زمان قاجار است. کاشی کاری های بی نظیر ‌این خانه نمونه بارزی از خانه‌های قاجاری است. حیاط بسیار زیبای ‌این خانه با شکوفه های ارغوانی، حوض و آبنما و گلدان‌های شمعدانی، ‌این مکان از محل زندگی ما را خاص و زیبا کرده است.

 ✅ مریوان

اگر از شهر سنندج چند کیلومتری به سمت غرب حرکت کنید، رفته‌رفته مناظر طبیعی حیرت‌آوری پیش‌چشمانتان خودنمایی می‌کنند. این مناظر نوید آن را می‌دهند که به مریوان رسیده‌اید. مریوان، با کوه‌ها و دشت‌های سرسبز و زنده‌اش، انگشتری است که به نگین دریاچه زریوار مزین شده است. دریاچه زریوار بزرگترین چشمه آب شیرین دنیاست و گیاهانی که در اطراف این دریاچه می‌رویند، از جمله نیلوفر‌آبی، نعناع، بزواش، جگن و نی، دریاچه زریوار را به زیستگاهی بسیار ایده‌آل برای انواع گونه‌های جانوری از جمله ماهی‌ها، پرندگان و پستانداران مختلف تبدیل کرده است. همین باعث شده است که طبیعت بکر و منظره‌ای فوق‌العاده داشته باشد که هر انسانی را شگفت‌زده خواهد کرد.

💛 زیبایی های محل زندگی خود را بنویسید 💛

 ✅ ارومیه

و به درخواست یکی دیگر از کاربران یک نمونه برای شهر ارومیه اضافه می‌کنم:

با این‌که تاریخی غنی ارومیه به بیش از ۳ هزار سال پیش برمی‌گردد و جاذبه‌های شهر ما به دریاچه‌ی ارومیه محدود نمی‌شود و شهرمان دارای مناظر طبیعی زیبا و منحصر به فردی است اما من دوست دارم برای دریاچه ارومیه بنویسم؛ چرا که فکر می‌کنم یک سرمایه‌ی ملی است.

پدر و مادرم برایم تعریف کرده‌اند که دریاچه ارومیه در همان حوالی سال تولد من یعنی اواسط دهه‌ی 80 شروع به خشک‌شدن کرد (دارم از زبان یک کلاس ششمی می‌نویسم!) اما چند سالی است که برنامه‌هایی برای احیای دریاچه ارومیه انجام شده و بارش‌های سال 94 هم دوباره جان تازه ای به یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های آب شور جهان داده است.

دریاچه ارومیه در سالهای نه چندان دور، گونه‌های زیادی از پرندگان مهاجر مانند فلامینگو، پلیکان، مرغابی و مرغ ماهی‌خوار را به سمت خود جذب می‌کرد و امیدوارم با حل مشکلات منابع آب در این منطقه دوباره زیستگاه گونه های متعدد پرندگان زیبا بشود.

 ✅ مشهد

یک نمونه هم برای مشهدی ها:

خانه تاریخی ملک که در شرق خیابان امام خمینی روبروی اداره دارائی قرار دارد نمونه‌ای از خانه‌های به جا مانده از دوره انتقال معماری در عصر قاجار است. حمام خانه ملک تنها حمام تاریخی خصوصی در شهر مشهد است که از دوره قاجار به جامانده است. بخش به جا مانده از این خانه‌ی وسیع، قسمتی بیرونی است که شامل دو طبقه می‌شود. در طبقه بالا شومینه با یک گچبری‌ زیبا و سقفی منبت‌کاری شده خودنمایی می‌کند.

 ✅ قم

کوه خضر که در نزدیکی محله‌ی بنیاد واقع شده است، یکی از مکان‌های تفریحی و زیبای شهر قم می‌باشد. کوه خضر با وجود اینکه ارتفاع زیادی ندارد اما از بالای قلّه‌ی آن، نمای بسیار زیبایی از کل شهر نمایان است. یکی از نماهای زیبایی که از بالای کوه خضر مشاهده می‌شود، کوه دوبرادران است؛ دو کوه که به یکدیگر چسبیده‌اند و اتفاع و شکل هر دو مثل یکدیگر است گویا که معماری با قرینه و قاعده هر دو را مثل هم بنا کرده است. نکته‌ی جالبتر اینکه اگر تصویر کوه دوبرادران قم را 90 درجه بچرخانی صورت یک انسان را مشاهده می‌کنی.

💛 زیبایی های محل زندگی خود را بنویسید 💛

 ✅ اصفهان

نمونه ای برای شهر اصفهان: 

شهر زیبا و تاریخی ما پر است از مکان‌های دیدنی و کوه صُفه هم یکی از آن تفرجگاه‌های دل انگیز و با امکانات است. وجود باغ وحش، شهربازی، تله کابین، غارها، چشمه‌ها و… باعث شده است تا کوه صفه در روزهای تعطیل، میزبان تعداد زیادی از اصفهانی‌های دوست‌دارِ طبیعت باشد. پارک کوهستانی صفه همچنین زیستگاهِ حیوانات متعددی از جمله اردک، قو، خرگوش، شتر، انواعه پرندگان و… می‌باشد.

 ✅ تبریز

یک مورد برای تبریز:

گردشگاه ائل گلی یکی از جذابترین مکان‌های دیدنی شهر ما به شمار می‌رود. هنگام بازدید از ائل گُلی می‌توان از پیاده‌روی در میان درختان و گل‌ها لذت برد، روی دریاچه قایق‌سواری کرد و یا به مجموعه‌ سورتمه‌سواری تبریز در جنوب شاه‌گلی رفت و کمی هیجان را تجربه کرد. چه جایی بهتر از باغ ائل گلی برای تفریحات خانوادگی؟ یکی از تفریحات من این است که در رستوران‌ها و کافه‌های داخل ایل‌گلی، کوفته تبریزی یا کباب بخورم.

💛 زیبایی های محل زندگی خود را در یک بند بنویسید 💛

 ✅ شیراز

مورد آخر هم برای شهر شیراز که یکی دیگر از دانش آموزان عزیز درخواست کرده است:

شیراز، شهر زیبایی‌هاست و می‌توان استشمام عطر دل‌انگیز بهارنارنج‌ها را بزرگترین ارمغان شهر ما دانست. باغ قوام یکی از مکان‌هایی است که با حضور در آن، عطر خوشایند بهارنارنج، هوش از سر می‌بَرد. در سمت شرقی آن تالاری است شاهانه، در طرفین آن دو راهرو و در کنار آن‌ها دو ارسی پنج دهنه ملوکانه و در طرفین آن‌ها دو ایوان است. حوضی دارد مانند دریاچه که پُر است از آب زلال و باغچه‌هایش پُر است از درختان نارنج.

 ✅ اراک

بازار اراک گرچه در گذر زمان دستخوش تغییراتی در شکل و ماهیت مشاغل آن شده اما همچنان زنده و پویا است و در ابعاد مختلف اقتصادی و فرهنگی و گردشگری، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. مجموعه‌ی بازار اراک نقشه‌ای از پیش طراحی شده دارد و بر خلاف سایر بازارها، مسیر آن آزاد و منحنی نیست، بلکه مسیرها، منظم و دارای تقارن هندسی هستند. به علّتِ معماری خاص به کار رفته در ساخت بنای بازار، هوای داخل بازار در زمستان گرم و مطبوع و در تابستان علی‌رغم سرپوشیده بودن، بسیار خنک است.

 ✅ گرگان

شهر زیبای گرگان، سراسر زیبایی‌های طبیعی است اما جنگل النگدره با آن چشم انداز های بکر و تماشایی‌اش بهترین مکان برای کسب آرامش و گشت و گذار محسوب می‌شود. به خصوص در فصل پاییز که درختان، رنگارنگ شده و هوای ابری و بوی نم باران، فضایی لذت‌بخش و خارق‌العاده به وجود می‌آورد. البته از عطر خوش شکوفه‎های النگدره در فصل بهار، سفیدی زمستان و نسیمِ خنکِ آن در تابستان هم نمی‌توان گذشت.

 ✅ خوزستان (شهر اهواز)

کارون، بزرگترین رودخانه‌ی ایران است و از میان شهر ما می‌گذرد. در اهواز، هشت پل بر روی کارون ساخته‌ شده است. این پل‌ها  از نظر معماری، چنان خاص و منحصر‌بفرد هستند که فضای شهر اهواز را بسیار زیبا کرده‌اند و جزو جاذبه‌های گردشگری شهرمان محسوب می‌شوند.

 ✅ کرج :

پارک چمران یکی از مکان های زیبا و دیدنی شهر ما محسوب می‌شود، عبور رودخانه‌ی کرج از کنار پارک چمران بر زیبایی آن افزوده است و همچنین وجود انواع گل و گیاه و درختان زیبا این قسمت از شهر ما را به یکی از آرامشبخش‌ترین نقاط کرج تبدیل کرده است.

جواب صفحه ی 14 نگارش ششم

</ سوال سوم />

3️⃣ ضرب المثل “شکر نعمت، نعمتت افزون کند” را در یک بند توضیح دهید.

وقتی شخصی به شما نیکی می کند و چیزی به شما می بخشد، با استفاده ی خوب و مناسب و هدر ندادن نعمت ها می توانیم از کسی که به ما نیکی کرده است تشکر کنیم تا او از ما خوشحال شود و باز هم به ما نیکی کند.

💙💚💛

امیدوارم از جواب نگارش ششم ابتدایی درس اول (شامل بخش های املا و دانش زبانی، نگارش و کارگاه نویسندگی) استفاده کرده باشید. این مطلب  را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا