کتاب دعا نویسی علوم غریبه

کتاب تحف العقول عن آل رسول گنجینه سخنان حکمت آموز و موعظه های ائمه (ع)

کتاب تحف العقول عن آل رسول گنجینه سخنان حکمت آموز و موعظه های ائمه (ع)

در این پست از سایت منوجان کتاب تحف العقول عن آل رسول گنجینه سخنان حکمت آموز و موعظه های ائمه (ع) را برای شما عزیزان قرار دادیم . کتاب تحف العقول عن آل رسول یکی از بهترین و کاملترین کتاب ها در زمینه سخنان حکمت آموز و پند و اندرز و موعظه های پیامبر اکرم (ص) و امامان (ع) می باشد . در این کتاب وصیت ها و خطبه ها و سفارشات و موعظه های پیامبر اکرم و امامان نقل شده است …

 

کتاب تحف العقول عن آل رسول گنجینه سخنان حکمت آموز و موعظه های ائمه (ع)

مشخصات کتاب تحف العقول عن آل رسول :

نام کتاب: تحف العقول عن ال الرسول

نام نویسنده: ابو محمد حسن بن علی بن الحسین بن شعبه الحرانی

مترجم: صادق حسن زاده

فهرست مطالب کتاب تحف العقول عن آل رسول :

این کتاب یکی از مجموعه های ارزشمند اسلامی و از منابع دست اوّل شیعه در عرصه اخلاق و حدیث و موعظه می باشد که از قرن چهارم بیادگار مانده است و حدیث های برگزیده ای را از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و امامان معصوم علیهم السلام و سایر پیامبران درباره حکمت، مواعظ، علوم و معارف اسلام گرد آورده است .

احادیثی که هر چند منبعی ذکر نشده اما تک تک مضامینش مورد تأیید کتاب و سنت و منطبق با احادیث مُسْنَد است و با فرهنگ اهل بیت علیهم السلام کاملاً مطابقت دارد.

آشنائی نزدیک و بهره گیری از اینکتاب برای همه به ویژه مبلغان دینی ضرورتی انکار ناپذیر است.

حسن بن علی بن شعبه حرّانی، مؤلف این کتاب در این زمینه می گوید:

«پس از آنکه دیدم علمای شیعه درباره فقه و حلال و حرام، کتابهای فراوانی نگاشته اند، برآن شدم تا مجموعه ای پدید آورم که در آن، سخنان حکمت آموز و موعظه های پیامبر اکرم و اهل بیت آن حضرت جمع شده باشد تا هم گنجینه ای برای مراجعه خودمو هم مراجعه علاقمندان به خاندان مؤلف محترم نام زیبایی برای کتاب انتخاب کرده و بهترین تحفه ها را به عقل و اندیشه مردم اهدا کرده رسالت گردد.

کتب حدیث علمای شیعه، روایات زیادی درباره حلال و حرام و واجبات و مستحبات دارند.

چندان که ثوابش را خدا ثبت کرده و آیندگان را از رنج تألیف بی نیاز ساخته و بار تصنیف را از دوش آنها برداشته اند .

اما در علومی که از بزرگان اهل بیت علیهم السلام وارد شده به روایاتی برخوردم مشتمل بر:

حکمت های رسا، پندهای شفابخش، تشویق به سرای جاوید، دل کندن از دنیای ناپایدار، نوید، تهدید، ترغیب بر اخلاق و کردار نیک، نهی از خوبی ها و کارهای بد، دعوت به پرهیزکاری و تحریص به پارسایی که قسمتی از این مضامین در سفارش ها، خطبه ها، نامه ها و عهدهای مفصل بیان شده است.

در میان کتابهای دانشمندان شیعه نوشته ای بی نیاز کننده و کتابی قابل اعتماد که نیازم را برطرف سازد و خواسته ام را تأمین کند،

در این زمینه ها نیافتم، بناچار روایاتیکه مشتمل براین مضامین بود گرد آوردم و حدیثهایی نادر و بدیع مفاهیمی عالی و زیبا که همجنس و هم شکل، و همانند و همسان آنها بود ضمیمه کردم»

مؤلف:

ابو محمّد، حسن بن علی بنحسین بن شعبه حرّانی حَلَبی، از شخصیت های برجسته و درخشان فقهای شیعه و از محدثین بلند آوازه قرن چهارم هجری می باشد.

او در حرّان که یکی از روستاهای اطراف شهر حلب در سوریه است به دنیا آمد. وی از معاصرین شیخ صدوق بوده از محمّد بن همام اسکافی متوفای ۳۳۶ هجری بهره برده است.

ابن شعبه، شاگردان متعددی تربیت کرده است که مهمترین و درخشانترین آنان شیخ مفید، محمّدبن محمّد بن نعمان، متوفای سال ۴۱۳ هجری است.

علامه خوانساری، مؤلف کتاب روضات الجنات درباره او چنین می گوید:

«فاضل فقیه و عالم متبحر و بلند پایه، حسن بن علی بن حسین بنشعبه حرانی حلبی، کتاب تحف العقول را پدید آورده که در آن اخبار و مواعظ قابل توجهی از پیامبران و امامان معصوم علیهم السلام وجود دارد و اصحاب و فقهای شیعه همه بر آن اعتماد کرده اند». علاوه بر عظمت و وثاقت و علوشأن و رفعت مقام علمی و عملی مؤلف جلیل القدر که مورد ستایش و تمجید علمای بزرگ مانند شیخ حرعاملی و علامه مجلسی و صاحب ریاض و دیگران بوده و به احادی ثکتابش علما و فقهای ما استناد کرده اند،

مؤلف محترم نام زیبایی برای کتاب انتخاب کرده و بهترین تحفه ها را به عقل و اندیشه مردم اهدا کرده است. تُحَفُ العُقول از زمان نگارش تاکنون در طول هزار سال پیوسته مورد توجه علما و فقهای شیعه واقع شده و از منابع موسوعه های بزرگ روایی همچون و سائل الشیعه و بحار الانوار محسوب می شود.

از منظر اهل نظر:

شخصیت نگار برجسته، علامه محمّد باقر خوانساری در کتاب روضات الجنات درباره این کتاب می فرماید:

«کتاب تحف العقول عن آلالرسول کتابی گسترده و دارای فواید فراوان است و مورد اعتماد اصحاب و علمای شیعه می باشد.

محدث قمی می فرماید: تحف العقول کتابی پر فایده، نفیس، و مشهور بین علماست علامه مجلسی فرموده نظم این کتاب قدیمی حکایت از مقام بلند مؤلف دارد.

بیشتر این کتاب از موعظه و اصول معلوم تشکیل شده است که احتیاجی به سند ندارد.»

علامه سید حسن صدر می فرماید:

ابن شعبه حرانی شیخ اقدم کتاب تحف العقول عن آلالرسول کتابی گسترده و دارای فواید فراوان است و مورد اعتماد اصحاب و علمای شیعه می باشد و امام اعظم ماست که کتاب تحف العقول را نگاشته؛ کتابی که مانند آن تصنیف نشده است.

برخی از عناوین تحف العقول

ـ وصیت ها و مواعظ و سخنرانی های پیامبر صلی الله علیه و آله

ـ خطبه ها و نامه ها و وصایای حضرت علی علیه السلام

ـ احتجاج ها، نامه ها، سخنرانی ها و خطبه ها و مواعظ سایر معصومین علیه السلام تا امام حسن عسکری علیه السلام.

ـ روایات و موضوعات مفید و سودمند دیگر از ائمه علیهم السلام

ـ رساله حقوق امام زین العابدین علیه السلام

ـ مناجات موسی علیه السلام و مناجات و مواعظ عیسی علیه السلام

ـ این کتاب در مورد امام عصر علیه السلام روایتی نیاورده است.

ابن شعبه در اینمورد چنین توضیح می دهد: از توقیعات و مکاتبات حضرت صاحب الزمان علیه السلام با همه تواتر و استقامتی که در میان شیعه دارد چیزی نیاوردیم؛ چون حدیثی که با وضع کتاب و مطالب اینجا (موعظه، خطابه و حکمت) تناسبی داشته باشد بدست نیاوردیم، با اینکه عقیده ما در حق آن بزرگوار همان عقیده ای است که درباره پدران پیشینش ائمه راشدین سلام اللّه علیهم اجمعین داریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا