طرح توجیهی

بز آلپاین – طرح پرورش بز شیری آلپاین

بز آلپاین

بز آلپاین نژاد بز آلپ نیز به عنوان آلپ فرانسوی نامیده می شود زیرا منشاء آنها از آلپ های فرانسه است. بزهای آلپی بزهای قدیم “بزنگ” پارسنگ بودند که همراه با سکونتگاههای انسان به آلپ رفتند. به آرامی گله های اروپایی تولید انتخابی برای تولید شیر و رنگ های مورد علاقه را آغاز کردند. این منجر به بهترین تولید برای تولید شیر حدود 3 تا 4 لیتر در روز شد . نژاد مورد علاقه بز تجاری لبنیات بزهای آلپی است. بزهای آلپ خلق و خوی دوستانه دارند و مطیع هستند.طرح توجیهی پرورش بز آلپاین

طرح پرورش بز شیری آلپاین بسیار راحت و لذت بخش است. آنها بسیار مناسب برای هر دو روش پرورش خانگی و تجاری هستند. برای تولید شیر بیشتر و پرورش بزهای سالم شما نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارید.

آشنایی با بز آلپاین (Alpine Goat)

زیستگاه اصلی بز آلپاین کوهستان های آلپ فرانسه و سوئیس است. این بز به رنگ های قهوه ای، خاکستری تیره و یا ابلق مشاهده می شود. برخلاف بزهای بومی ایران، بزهای نر و ماده آلپاین معمولا دارای موهای کوتاهی هستند و غالبا دارای رشته هايی از موی بلند با رنگی متمایز از سایر قسمت های بدن در امتداد ستون فقرات خود هستند. سینۀ عمیق و پهن دارد. لگن پهن و اندکی خمیده است. وزن بزهای ماده به طور متوسط 63 کیلو و وزن بزهای نر 78 کیلوگرم است و بلندی قامت بزهای ماده و نر نیز به ترتیب 77 و 85 سانتی متر است. بزهای آلپاین بسیار خوش استیل و برازنده هستند، آنها تنها نژاد بزها هستند که گوش هایشان کوتاه و رو به بالا می باشد.

خصوصیات بز آلپاین

بزهای آلپاین نژادهای متوسط ​​و بزرگ هستند. نرها بیش از 81 سانتیمتر (32 اینچ) قد دارند و ماده ها در ضخامتهای 76 سانتی متر (30 اینچ) قد دارند. موهای آنها کوتاه و متوسط ​​است و به همه رنگ ها و ترکیب رنگ ها می رسند. آنها دارای گوش های بلند و مشخصات مستقیمی هستند ، و به دلیل طبیعت سخت و طاقت فرسا با قابلیت انطباق با هر شرایط جوی ، “هشیارانه” طراحی شده اند. آنها تنها نژادهایی هستند که دارای گوش های راست هستند و در همه رنگ ها و ترکیب رنگ ها قرار می گیرند.

میزان بلوغ جنسی در بین بزهای آلپ ، چهار تا پنج ماه پس از تولد برای بچه های باک است و پنج تا شش ماه پس از تولد برای بچه های عزیز. با این حال ، بچه های doe را نباید تا حداقل 75-80 پوند پرورش داد. حاملگی یک کبوتر 145 تا 155 روز طول می کشد و 150 نفر میانگین آن می باشد. دوقلوها رایج ترین هستند ، اما آنها می توانند تک آهنگ ها داشته باشند ، تمام راه ها تا حد پنجره ها.

توانایی ها بز آلپاین

بزهای آلپ حیوانات بسیار سخت کوشی هستند و تقریباً می توانند خود را با تقریباً همه شرایط آگریکلی تنظیم کنند. در صورت تضمین تغذیه مناسب ، اصلاح مناسب ، روشهای مناسب شیردوشی ، مسکن مناسب با تهویه مناسب و سیستم مدیریت بهتر سلامتی آنها حداکثر خود را تولید می کنند . بزهای آلپاین برای تجارت تجاری بزهای لبنی تجاری ، خصوصاً به دلیل مزاج و شیردهی طولانی و شیردهی طولانی ، بسیار محبوب هستند .

شرایط محیطی پرورش بز آلپ

به دلیل زندگی در شرايط کوهستانی، بزهای آلپاین مقاوم، چالاک و با قدرت پیاده روی و کوه پیمایی مثال زدنی هستند و می توانند از صخره های شيب دار کوههای بلند بالا رفته و از مراتع آن استفاده کنند. به همین دلیل برخی فکر می کنند چون منشا نژاد آلپاین از کوهستان های سرد منطقه آلپ است، نمی تواند در مناطق گرمسیر زندگی کند. اما مشاهدات میدانی نشان داده است که اين نژاد علاوه بر شرايط آب و هوايی سرد، قابلیت مناسبی برای زنده ماندن در شرايط گرم و خشک را داشته و تقريبا با هر نوع شرايط آب و هوايی سازگار است.

مشخصات تولید بز آلپاین

میزان رشد ، عملکرد شیر ، ترکیب شیر و بازده تولید مثل (شوخی کننده) بزهای آلپ بالا است.

1. نرخ رشد

 • وزن آلپ در وزن بزرگسالان و آیا به ترتیب 77 کیلوگرم و 61 کیلوگرم است.

2. عملکرد شیر

 • بازده شیر از 3 تا 4 لیتر در روز و به طور متوسط ​​900 لیتر در دوره شیردهی 284 روز است.
 • درصد چربی شیرهای بز آلپاین 3.4 درصد است
 • شیر بزهای آلپ 2.3 گرم پروتئین در 250 میلی لیتر دارد
 • شیر بز آلپاین غنی تر، خامه و پر از پروتئین است.

بازده تولید مثل

 • میزان بلوغ جنسی در میان بچه های بزهای آلپی چهار تا پنج ماه پس از تولد و پنج تا شش ماه پس از تولد برای بچه های عزیز است .
 • بزهای آلپ در هر شوخی حدود 2 تا 4 به دنیا می آورند .
 • دوره حاملگی در بزهای آلپاین به طور متوسط ​​150 روز است.
 • پرورش سازمان حفاظت محیط زیست است تنها پس از آن نایل به وزن 75-80 پوند.

مزایای بز کوه آلپ

 1. شیر بالاتر در حدود 3 تا 4 لیتر در روز تولید می کند.
 2. شیر آلپاین به دلیل داشتن مقدار کافی  پروتئین از عملکرد پنیر بالایی برخوردار است.
 3. بز Alpine در حیوانات مقاوم است که به در هر آب و هوا رشد در حالی که حفظ سلامتی و تولید بسیار عالی است.

چگونه از یک بز آلپاین مراقبت می کنید؟

 1. نژاد بزهای آلپ به دلیل تولید شیر معروف است. بزهای آلپ یکی از تولیدکنندگان برتر شیر در کنار بزهای Saanen و Toggenburg هستند.
 2. بعد از 4 تا 6 هفته ، تولید شیر در اوج خواهد بود.
 3. بازده شیر از 2.5 تا 4 لیتر در روز و به طور متوسط ​​900 لیتر در دوره شیردهی 284 روز است.
 4. درصد چربی شیرهای بز آلپاین 3.4 درصد است
 5. شیر بزهای آلپ 2.3 گرم پروتئین در 250 میلی لیتر دارد
 6. عوامل تولید بهینه شیر در بزهای آلپ می باشد
  • بستر خشک
  • خوراک تازه و آب تمیز
  • تهویه مناسب
  • حداقل کار و آشفتگی.
 7. بزهای آلپ را دو بار در روز ، صبح و عصر با غذای غنی از مغذی تغذیه کنید.
 8. یونجه یونجه همیشه گزینه مناسبی برای سالم نگه داشتن آلپ ها است.
 9. پس از شیر دادن باید حدود 4 درجه سانتیگراد در یخچال قرار گیرد. تبرید مناسب می تواند شیر را به مدت 3 هفته تازه نگه دارد.

نژادهای بز کوهی

چندین نژاد آلپ وجود دارد ،

1. آلپاین فرانسه

بزهای آلپ فرانسه. آلپ های نان خالص که توسط ایالات متحده وارد می شوند ، آلپ فرانسوی هستند. آلپ فرانسوی همچنین به معنی “چند رنگ کروه آلپ ” به معنی بسیاری از رنگ ها است.

2. آلپ های سوئیس

هم اکنون بزهای آلپی سوئیسی با نام Oberhasli خوانده می شوند. رنگ کت قرمز قهوه ای است . Oberhasli از منطقه Brienzer در سوئیس در نزدیکی Bern می آید.

3. آلپاین راک

مری ای. راک از کالیفرنیا تعداد کمی از بزهای آلپ را از سال 1904 تا 1922 به دست آورد که منجر به تولید نژاد برای ایجاد کوه های آلپ شد. اینها بهترین ها در مسابقات نمایش و شیر دادن بودند.

4. آلپ های آمریکایی

آلپ های آمریکا صلیب بزهای معمولی آمریکایی و آلپ های سوئیس وارداتی هستند . آلپ های آمریکایی حجم بالایی از شیر تولید می کنند . آنها جمعیت زیادی از بزهای آمریکایی را تشکیل می دهند. محبوبیت آنها به دلیل تولید زیاد شیر افزایش یافته است.

ویژگی های مختصر بز آلپ

بز آلپ نام نژاد
آلپ فرانسوی ، آلپ آمریکایی ، آلپی انگلیسی اسم دیگر
فرانسه کشور / محل مبدا
نژاد لبنی هدف نژاد
سایز متوسط ​​تا بزرگ اندازه نژاد
77 کیلوگرم وزن
باب (مذكر)
61 کیلوگرم مونث
3 تا 4 لیتر در روز بازده شیر
چراگاه باز و غرفه تغذیه شده خوب برای Stall Fed
همه اقلیم ها
تحمل آب و هوا

تغذيه بزغاله های سانن و آلپاین

برای حصول بهترين نتيجه، لازم است در فاصله زمانی 30 دقيقه پس از زايش ، آغوز در اختيار بزغاله قرار گيرد. آغوز اولين شيری است كه بز ماده پس از زايش توليد می كند و توليد آن تا 48 ساعت ادامه می يابد و به تدريج كیفيت آن تغيير می كند.

غلظت مواد مغذی در آغوز بيشتر از شير معمولی است و ملين نيز می باشد. مهم ترين ويژگی آغوز داشتن مقادير زيادی آنتی بادی است كه سبب ايجاد ايمنی ذاتی شده و حيوان را در مقابل بيماری ها محافظت می نمايد. در مواردی كه آغوز به طور دستی به بزغاله داده می شود بايد به مدت دو روز و روزانه 750 – 500 گرم و در هر روز 4 – 3 نوبت به حيوان خورانيده شود.

در زمانی كه بزغاله با شير تغذيه می شود يك هدف اين است كه افزايش وزن روزانه حيوان حدود 240 گرم باشد. وقتی كه وزن بدن حيوان دو برابر وزن تولد او شود و شروع به مصرف غذا و علوفه نمايد، می توان تغذيه با شير را متوقف كرد.

کدام نژاد را انتخاب کنیم؟ مورسیا یا آلپاین؟

با توضیحاتی که در رابطه با خصوصیات تولیدی بز مورسیا (طرح توجیهی پرورش بز مورسیا) و خصوصیات تولیدی بز آلپاین ارائه شد، شاید اولین سوالی که در ذهن ایجاد می‌شود آن است که:

بز نژاد مورسیا برای پرورش بهتر است؟ بز نژاد آلپاین برای پرورش بهتر است؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟!

بز مورسیا
بز مورسیا

بر اساس یک توصیه عمومی برای دامدارانی که قصد دارند تا پرورش بز را دارند، انتخاب بز مورسیا به دلیل ظرفیت بالاتر تولید شیر، مناسب‌تر است.خرید بز مورسیا

اما بزهای آلپاین نیز تفاوت تولید شیر قابل توجهی با بزهای مورسیا ندارند و از طرفی مقاومت آنها نسبت به بیماری‌ها و شرایط سخت محیطی مطلوب است. بنابراین در این شرایط پرورش هر یک از این دو نژاد قابل توصیه است.

ولی انتخاب بز آلپاین به دلیل انطباق بیشتر ویژگی‌های آن با شرایط کوچ، قدرت پیاده روی و کوه پیمایی و استفاده بهتر از مراتع بالادست، برای دامدارانی که قصد کوچ‌های میان مدت و طولانی مدت را دارند، نسبت به سایر نژادهای مشابه مزیت دارد.

با توجه به خصوصیات و ویژگی‌های خاص بز نژاد آلپاین و تطابق آن با اقلیم‌های ایران، به نظر می‌رسد اگر برنامه ریزی به سمت تولید بز آلپاین کوچ رو ایرانی باشد، موفقیت‌های چشمگیرتری را عاید دامداران، بخصوص عشایرها خواهد نمود. /پرورش بز آلپاین/

خلاصه طرح پرورش بز آلپاین شیری فرانسوی 50 راس

حداقل مساحت زمین مورد نیاز: 500 مترمربع
اشتغالزایی طرح: 2 نفر
سرمایه گذاری اولیه: ۱۱۱٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان
نرخ بازدهی طرح :28% درصد
بازگشت سرمایه به سال: 3.1 سال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *