طرح توجیهی

تخم شترمرغ – بزرگترین تخم مرغ در جهان

تخم شترمرغ به غیر از بزرگترین پرنده زنده ، شتر مرغ نیز دارای تخم هایی است که بزرگترین گونه پرندگان موجود در آن هستند. با این حال ، اگر اندازه تخم ها را نسبت به اندازه پرنده در نظر بگیرید ، تخم شترمرغ کوچکترین است.

در 5.9 اینچ (تقریباً) تخم شترمرغ بزرگترین ماده پرنده زنده است و جای تعجب ندارد ، زیرا شترمرغ خود بزرگترین گونه زنده پرنده در جهان است. مرغ – شتر مرغ ماده – می تواند سالانه 40-100 تخم گذارد ، که تقریباً هر روز یک تخم در هر روز از اواسط مارس تا اواسط اوت است. (در شرایط مساعد ، شترمرغ ماده می تواند برای 25 تا 35 سال مولد باقی بماند.)

تخم شترمرغ – بزرگترین تخم مرغ در جهان

»شتر مرغ ها تخم های خود را در یک گودال جمعی می گذارند ، با این که شترمرغ ماده غالب ابتدا تخم های خود را می گذارد و دیگران نیز به دنبال او می روند. پس از تخم گذاری تخم های خود ، شترمرغ ماده غالب در هنگام پوشاندن گودال تخم برخی از اعضای ضعیف را رد می کند. حتی اگر 2-7 شترمرغ ماده تخم های خود را در یک گودال مشترک قرار دهند ، هر ماده می تواند تخم های خودش را شناسایی کند.
»شترمرغ ماده در طول روز تخم ها را جوجه کشی می کند ، در حالی که شترمرغ های نر نیز شبانه همین کار را انجام می دهند. این عمل در هنگام دفاع از خود و لانه های آنها از شکارچیان مفید است. در حالی که ماده های مایل به خاکستری قهوه ای در طول روز با شن و ماسه مخلوط می شوند ، نرها با پرهای سیاه خود در تاریکی شب عملاً نامرئی می شوند.
»در دوره دوره جوجه کشی ، که تقریباً حدود 35-45 روز به طول می انجامد ، لانه ها توسط شکارچیان مختلف مورد حمله قرار می گیرند. به طور متوسط ​​، فقط حدود 10 درصد لانه ها زنده مانده اند ، اما تهدید شکارچیان حتی پس از تخم گذاری تخم ها ادامه دارد. اگر شتر مرغ بتواند در بزرگسالی شکارچیان خود را از بین ببرد ، می تواند برای یک دوره 40-45 ساله – به طرز چشمگیری طولانی برای پرنده – ترک کند.
»تخم شترمرغ حدود 6 اینچ طول و 15-18 اینچ در اندازه گیری می کند. به طور متوسط ​​، وزن آن نزدیک به 3.1 پوند (1.4 کیلوگرم) است. رنگ از سفید مروارید تا خامه متغیر است. با ضخامت 0.06 اینچ ، تخم شتر مرغ نیز بسیار قوی است. اگرچه نسبت به وزن تخم مرغ به وزن پرنده کوچکترین است.
»از نظر میزان مواد مغذی ، یک تخم شتر مرغ می تواند 2،000 کالری زیادی را تأمین کند. به غیر از 47٪ پروتئین ها و 44.3٪ چربی ها ، این تخم ها حاوی کلسیم ، فسفر و ویتامین هایی مانند ویتامین A ، ویتامین E ، ریبوفلاوین و تیامین نیز هستند. عناصر کمیاب مانند منیزیم ، منگنز ، سلنیوم ، مس روی و آهن نیز در این تخم ها یافت می شود.
»از پوسته های تخم شترمرغ برای ساخت مصنوعات استفاده می شود. این پوسته ها ، که به اندازه کافی قوی برای تحمل وزن یک فرد بالغ هستند ، حک شده ، رنگ شده و حکاکی شده برای ساختن وسایلی هستند که ممکن است تا 150 دلار هم بدست آورند. به غیر از تخم مرغ ، گوشت ، پر و پنهان آن نیز در صنایع مختلف مورد جستجو قرار می گیرد. پرها رنگارنگ هستند و از آن برای ساخت غبارهای پر استفاده می شود.
در آفریقا شترمرغ ها به دلیل تخم مرغ ، گوشت ، پرهای آنها پرورش داده شده و حداقل برای 150 سال پنهان می شوند. در حال حاضر ، بیش از 2 میلیون شترمرغ در نقاط مختلف جهان وجود دارد. در حالی که IUCN شترمرغ را به عنوان گونه ای از حداقل نگرانی ثبت کرده است ، باید توجه داشت که بخش بزرگی از این جمعیت یا در ذخیره ها یا مزارع یافت می شود.
پ.ن: اگر فکر می کردید تخم شترمرغ “بزرگ” است ، به احتمال زیاد از این واقعیت که تخم های گذاشته شده توسط گونه های منقرض شده مانند پرندگان فیل ماداگاسکار و موهای غول پیکر نیوزلند بسیار بزرگتر از تخم شتر مرغ هستند ، تعجب خواهید کرد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا