طرح توجیهی

تولید رب گوجه فرنگی – و احداث کارخانه

تولید رب گوجه فرنگی

طرح توجیهی احداث کارخانه تولید رب گوجه فرنگی

طرح کسب و کار تولید رب گوجه فرنگی این نمونه برنامه تولید رب گوجه فرنگی قلع گوجه فرنگی می تواند برای برنامه های کمک هزینه ، وام های بانکی ، نوشتن پیشنهادات ، یادداشت مفهوم تجارت ، مسابقات و غیره استفاده شود. یک تجارت سودآور است که برای شروع به برنامه ریزی استراتژیک زیادی نیاز دارد و یک مربی مشاغل  برای کمک به شما در شروع اجرای کار دارد.

فهرست

رب گوجه فرنگی

رب گوجه فرنگی غلیظ است رب ساخته شده توسط پخت و پز گوجه فرنگی برای چند ساعت به منظور کاهش مقدار آب، فشار از دانه ها و پوست، و پخت و پز مایع دوباره برای کاهش پایه به ضخامت، کنسانتره غنی است. در مقابل، گوجه فرنگی پوره یک مایع با سازگاری بین گوجه فرنگی خرد شده است و رب گوجه فرنگی است که از گوجه فرنگی که به طور خلاصه پخته و تیره و تار شده است ساخته شده است.

بر اساس شرایط تولید ، رب می تواند پایه ای برای تهیه Ketchup یا آب گوجه فرنگی بازسازی شده باشد :

 

طرح کسب و کار تولید رب گوجه فرنگی

طرح توجیهی ، به طور کلی صنعت فرآوری گوجه فرنگی با گسترش دامنه محصول و افزایش پذیرش در بازار محلی ، نشانه هایی از رشد سالم را نشان می دهد.

مشتقات گوجه فرنگی مانند رب ، آب میوه ، کچاپ و غیره به طور گسترده ای در آشپزخانه های سراسر دنیا استفاده می شود. با افزایش روزافزون جهان ، تقاضای آن بسیار سریع افزایش یافته است که منجر به توسعه گسترده صنعت گوجه فرنگی برای تولید رب گوجه فرنگی / پوره می شود

برای تهیه و تولید رب گوجه فرنگی، اغلب از گوجه های درشت، دارای پوست نازک، بافت نرم، توپر، رنگ قرمز تند هم در پوسته و هم در گوشت،کاملا رسیده، طعم مطلوب، درصد مواد جامد محلول بالا و نیز گوجه های سالم، بدون هسته و آلودگی به کپک و سایر آفات استفاده می شود.

در طی سالهای گذشته صادرات رب گوجه یکی از صادرات مهم کشور در تولیدات مواد غذایی بوده است.

برای صادرات محصول باید از کجا شروع کنیم؟
صادرات برای سود بیشتر؛ برای صادرات محصول باید اول مشتری پیدا نموده و سپس کارت بازرگانی را اخذ نمائید. صادرات رب گوجه برای تمامی افراد حقیقی و شخصی و حقوقی مجاز می باشد.

محصولات و خدمات

کنسرو با کیفیت کنسرو گوجه فرنگی ، سس گوجه فرنگی گوجه فرنگی ، سس ، آب میوه را برای مصرف محلی و برای صادرات تولید می کند. امید ما برای ارائه خدمات عالی به مشتریان برای مشتریان و تامین کنندگان است. در زیر محصولاتی که می خواهیم ارائه دهیم:
• رب گوجه فرنگی
• سس گوجه فرنگی • گوجه فرنگی خشک
• پودر
گوجه فرنگی • آب گوجه فرنگی و سس گوجه فرنگی
• خدمات صادراتی

مراحل تولید رب گوجه فرنگی

 

 • دریافت گوجه فرنگی
 • خیساندن و شستشوی مقدمات گوجه
 • سرورتینگ و شستشوی گوجه
 • خردکردن گوجه
 • پخت اولیه
 • فیلتراسیون
 • تانک فرموله
 • تغلیظ آب گوجه
 • پاستوریزاسیون
 • پرکردن در قوطی و دربندی
 • پاستوریزاسیون قوطی پرشده
 • عبور از زیر دوش آب سرد
 • اتیکت زنی و بسته بندی

 

کلیدهای موفقیت

کلیدهای موفقیت در تجارت حقوقی عبارتند از:
• ایجاد اعتماد به مشتری.
• گروهی از کارکنان باتجربه با طیف گسترده ای از مناطق خاص که مکمل یکدیگر هستند.
• فضای تأسیسات بزرگ با قابلیت دید.

هدف طرح برنامه ریز تولید گوجه فرنگی

• ارائه خدمات با کیفیت بالا و تجربه ای فوق العاده با قیمت مناسب.
• ایجاد محصولاتی که هدف اصلی آنها فراتر از انتظارات مشتری باشد.
• برای دستیابی به سود خالص 60،000 دلار در چهار سال.
• برای تقویت تصویر و آگاهی از طریق ایجاد 100٪ رضایت مشتری از مشتری.

تجزیه و تحلیل رقبا برای برنامه تجاری تولید رب گوجه فرنگی

مردم به دلایل زیر از ما خریداری می کنند:
• تولید و بهره برداری کارآمد از گلخانه ها.
• محصولات بی نظیر و بسته بندی شده.
• کارکنان با تجربه و مجرب.
• منصفانه ترین و بهترین قیمت ها و پیشنهادات تخفیف.

سه مزیت عمده رقابتی عبارتند از:

1- تولید کارآمد و بهره برداری از گلخانه ها.
2. محصولات بی نظیر و بسته بندی شده.
3. منصفانه ترین و بهترین قیمت ها و پیشنهادات تخفیف

مراحل دریافت گوجه و تولید رب گوجه فرنگی

تمامی مراحل بالا در فرآیند تولید رب گوجه فرنگی را به صورت مختصر در زیر توضیح داده‌ایم.

1- دریافت گوجه فرنگی:

مرحله 1 در تولید رب گوجه فرنگی:
گوجه فرنگی ها در سبد یا جعبه های پلاستیکی تقریبا 25 کیلویی توسط کامیون وارد کارخانه شده و پس از توزین در سکوی بارگیری کارخانه قرار میگیرد.

2- خیساندن و شستشوی مقدماتی گوجه:

مرحله 2 در تولید رب گوجه فرنگی:
در محل سکوی بارگیری حوضچه ای پر از آب که کف آن از صفحات مشبک پوشانده شده است گوجه ها در آن تخلیه میشود. کف حوضچه دارای شیب مناسب بوده که با بازکردن دریچه خروج، گوجه ها به راحتی همراه آب در کانال مربوطه جاری شده و ضمن شستشوی اولیه به سمت خط تولید غلیان می یابند.

3- سورت و شستشوی گوجه:

مرحله 3 در تولید رب گوجه فرنگی:
گوجه ها برای شستشوی نهایی از زیر دوشهای آب رد شده و روی نوار سورتینگ قرار میگیرند. گوجه ها در حین عبور از روی نوار غلطکی سورتینگ توسط کارگرانی که دو طرف نوار قرار دارند مورد بازرسی قرار میگیرند و گوجه های نامناسب و کال و لهیده و یا چیزهای دیگری مثل خار و خاشاک و چوب و غیره که احتمالا همراه گوجه باشند از گوجه ها جدا میگردند.

4- خرد کردن گوجه ها:

مرحله 4 در تولید رب گوجه فرنگی:
گوجه های تمیز شده پس از عبور از زیر دوش آب که شستشوی نهایی انجام گرفته وارد خردکن میشود. خردکن از یکسری تیغه های متحرک تشکیل شده و سبب خرد شدن گوجه ها میشود. گوجه های خرد شده وارد مخزنی با حجم حدود یک متر مکعب در زیر خردکن موسوم به بالانس تانک میشوند.

5- پخت اولیه:

مرحله 5 در تولید رب گوجه فرنگی:
گوجه های خرد شده توسط منوپمپ وارد پری هیتر میشوند. پری هیتر یک دستگاه افقی استوانه ای است که درون آن لوله های استیل با قطر کمتر قرار دارد و اطراف لوله بخار می باشد بطوریکه گوجه های خرد شده با عبور از داخل این لوله به حرارت حدود 90-85 درجه سانتیگراد میرسند.

حرارت داده شده در پری هیتر اولاٌ سبب میشود تا راندمان آبدهی در مرحله فیلتراسیون افزایش یابد. ثانیاٌ آنزیم پاکتیناز از بین برود و در نتیجه رب تولیدی از ویسکوزینه مناسبی برخوردار باشد. ثالثاٌ بار میکروبی کاهش یافته و به راندمان سالم سازی در مراحل بعدی کمک می کند و به علت متلاشی و نرم شدن بافت گوجه ها ضمن اسانتر کردن عمل آبگیری استهلاک صافی ها را نیز کاهش میدهد.

6-فیلتراسیون:

مرحله 6 در تولید رب گوجه فرنگی:
گوجه های خرد شده پس از عبور از پری هیتر وارد صافی ها میشوند این صافی ها معمولاٌ دو مرحله ای میباشند بطوریکه تفاوت مراحل مختلف در قطر توری آنها میباشد. توری مرحله اول با سوراخهای به قطر یک و مرحله دوم حدود 0.7 میلی متر می باشد.

7- تانک فرموله یا مخزن ذخیره:

مرحله 7 در تولید رب گوجه فرنگی:
پس از مرحله فیلتراسیون آب گوجه وارد تانک فرموله یا مخزن ذخیره آب گوجه میشود که جنس این مخزن از نوع استیل می باشد.

8- تغلیظ آب گوجه:

مرحله 8 در تولید رب گوجه فرنگی:
آب گوجه موجود در مخزن ذخیره یا توسط پمپ یا توسط خلاء موجود در داخل دیگ تغلیظ وارد داخل آن میگردد. آب گوجه می تواند در یک یا دو یا چند مرحله تغلیظ شود تا به محصول نهایی تبدیل گردد. این کار در کارخانجات رب گوجه فرنگی معمولأ در دو مرحله بصورت بچ ویا در یک سیستم مداوم (کانتینیوس) و به صورت سیرکولاسیون انجام میشود.

درهر حال آب گوجه در دیگ تغلیظ تحت خلاء و بصورت غیرمستقیم تماس با حرارت آب خود را از دست میدهد تا به درجه بریکی یعنی غلظت مورد نظر برسد. معمولا در این مرحله نمک لازم به رب اضافه میشود.

تغلیظ آب گوجه تحت خلاء سبب حفظ کیفیت رنگ و ویتامین ها از یک طرف و افزایش سرعت محل و صرفه جویی در انرژی از طرف دیگر می گردد.

9- پاستوریزاسیون:

مرحله 9 در تولید رب گوجه فرنگی:
رب گوجه فرنگی آماده شده از دیگ تغلیظ وارد مخزن ذخیره میشود و سپس توسط پمپ ضمن عبور از دستگاه پاستوریزاسیون تا دمای حدود 85 درجه سانتیگراد حرارت می بیند و این عمل باعث میشود میکرواورگانیسم ها تحمیم و یا غیر فعال شوند.

10- پرکردن در قوطی و دربندی:

مرحله 10 در تولید رب گوجه فرنگی:
رب گوجه فرنگی پاستوریزه شده بلافاصله وارد دستگاه پرکن گردیده سپس با دمای 85 درجه در قوطی یا ظروف مشابه پر میشود.

پس از پرشدن رب در قوطی توسط دستگاه دربندی درب قوطی پرس میشود.

11- پاستوریزاسیون یا اتوکلاو کردن قوطی های پرشده:

مرحله 11 در تولید رب گوجه فرنگی:
پس از دربندی قوطی پرشده از تونل بخار عبور داده میشود بطوریکه حرارت مرکز قوطی به 90 درجه سانتیگراد برسد و پاستوریزه گردد.

زمان اقامت محصول در حرارت مذکور بستگی به نوع ظرف بسته بندی و اندازه آن دارد.

12- عبور دادن قوطی ها از زیر دوش آب سرد:

مرحله 12 در تولید رب گوجه فرنگی:
پس از عبور از تونل بخار قوطی ها از زیر دوش آب سرد عبور کرده بطوریکه حرارت مرکز قوطی به 40-38 درجه سانتیگراد کاهش یابد. قوطی ها پس از عبور از زیر دوش آب سرد از زیر یک یا دو فن عبور کرده خشک میشوند.

13- اتیکت زنی و بسته بندی:

مرحله 13 در تولید رب گوجه فرنگی:
پس از خشک شدن قوطی ها اتیکت خورده و توسط دستگاه پرینت بر روی قوطی ها تاریخ تولید، تاریخ مصرف، سریال و قیمت مصرف کننده زده میشود و سپس در کارتن یا شرینگ پک بسته بندی میشود.

در آخر محصول تولید و بسته بندی شده به انبار محصول تولیدی محل و پس از طی مدت قرنطینه (حداقل 15 الی 20 روز) و انجام آزمایشات لازم در آزمایشگاه در صورت منفی بودن نتیجه آزمایشات مورد لزوم قابل عرضه به بازار مصرف میباشند.

دستگاه شستشو و سورتينگ گوجه فرنگی

دستگاه خردكن

دستگاههای خردكن دارای انواع مختلفی بوده ولی برای گوجه فرنگی از نوع شانه ای و يا ديسكی استفاده ميگردد.

منوپمپ

پس از عمليات خردكردن باید گوجه خرد شده جهت پيش پزی به داخل دستگاه پيش پزبرده شود و در آنجا حرارت داده شود تا مرحله پيش پزی گوجه فرنگی انجام پذيرد. كه اين کار توسط پمپ غليظ كشی به نام منوپمپ انجام میشود.

پری هيتينگ

پری هيتينگ در گوجه فرنگی به دو صورت انجام مي‌پذيرد:
هات بريک (Hot Break) و كلدبريک (Cold Break)
تفاوت اين دو شيوه پيش پزي فقط در ميزان حرارتی است كه به گوجه فرنگی داده مي شود.

1. هات بريک

همانگونه كه از اسم آن مشخص است در اين شيوه گوجه فرنگی با دمای بين 90 تا 95 درجه پيش پزی می گردد كه اين امر باعث شل شدن كامل بافت گوجه فرنگي شده لذا در هنگام صاف شدن مقداري از بافت گوجه فرنگی همراه با آب آن جدا شده (اصطلاحاً گفته ميشود ويسكوزيته آن بالاتر میرود) كه طبعاً رب توليدشده باويسكوزيته بالاتری خواهد بود.
با توجه به اينكه گوجه فرنگی می بايست در دمای بالا 90 الی 95 درجه پيش پزی میشود لذا بايد توجه داشت كه در اين دما ممكن است دچار سوختگی شود از این جهت عامل سوختگی را بايد از سيستم حذف و يا كمرنگ نمود كه اين عمل با مخزن خلا (از جنس استنلس استيل) جهت كاهش حبابهای موجود در گوجه خرد شده انجام مي پذيرد. سيستم حرارت دهي هات بريک مانند اغلب مبدلهای صنايع غذايی حرارت دهی غيرمستقيم از نوع شل اَن تیوب (shell & tube) مي باشد. با توجه به اينكه مبدل ازنوع شل اَن تیوب است لذا جهت ايجاد جريان از يک دستگاه پمپ سانتريفوژ تمام استيل استفاده مي گردد. با توجه به موارد يادشده معمولاً دستگاههای پيش‌پز هات بريک نسبتاً گران قيمت‌تر از انواع ديگر مي باشند.

2. كلدبريک

همانطور که كه از اسمش پیداست، پيش پزی در اين روش در دمای کم یعنی 75درجه انجام میشود  که نسبت به روش قبلی دمای کم تری دارد.
بنابرين باتوجه به پایين بودن دمای پيش پزی لذا نياز چندانی به سيستم وكيوم جهت جلوگيري از سوختگي ندارد و نيز با توجه به دمای پايين عمليات پری هيتينگ بافتهای گوجه فرنگی از صافي عبور نكرده در نتيجه آب گوجه فرنگی و نيز رب بدست آمده از ويسكوزيته كمتری برخوردار مي باشد.
دستگاه پيش پز كلدبريک همانند ساير مبدلها صنايع غذايي به صورت shell & tube منتها به صورت سری مي باشد.
از آنجا كه در 4 از 7 دستگاههای كلدبريک مصالح كمتری استفاده ميگردد لذا قيمت آنها نسبت به هات بريک بسيار ارزان تر مي باشد.

صافی

پس از عمليات پری هيتينگ preheating گوجه فرنگی به صورت پالپ pulp درآمده كه باید آب آن جدا شود كه اين عمل توسط دستگاه صافی انجام مي پذيرد صافیها انواع مختلفی داشته ولی اساس كار آنها يكسان است.
از انواع مختلف صافی میتوان: صافی روتاری با دور كم و يا صافیهای توربو با دورهاي rpm900 الی rpm 1400 را نام برد.

مخزن آب گوجه فرنگی

(Juice Tank) پس از جدا سازی آب گوجه آن را به مخزن جهت تغلیظ هدايت كرده كه از اين مخزن جهت شارژ دستگاه تغلیظ استفاده مي گردد چون ممكن است بلافاصله از آب گوجه فرنگی توليد شده استفاده نگردد لذا باید در مخزن نگهداری گردد مخازن آب گوجه فرنگی از جنس استنلس استيل بوده و جهت جلوگیری از ته نشین شدن (دو فازشدن) آب و جلوگيری از كف بهتر است كه دارای همزن باشد.

تغلیظ كننده كانتینیوس

(Continues) منظور از تغليظ كننده كانتينيوس اين است كه آب گوجه فرنگی مداوم به دستگاه شارژ و رب از قسمت ديگر دستگاه خارج ميگردد به اين نوع تغليظ كننده كانتينيوس (مداوم) گفته ميشود.
ساختار كلی دستگاه‌های تغليظ كننده كانتينيوس بدين ترتيب است كه آب گوجه فرنگی توسط پمپ سانتريفوژ نسبتاً قوی از داخل مبدل حرارتی از نوع SHELL&TUBE عبور كرده و دمای آن افزايش ميابد و پس از عبور مبدل وارد بدنه تحت خلا نسبی (بول) گشته و چون فشار پايين است لذا شروع به جوش می نمايد دستگاههای تغليظ كننده كانتی نيوس بسته به تعداد بدنه و مبدل (روشوفر) و ابعاد و اندازه مبدل هاي تحت خلا نسبی دارای ظرفيت هاي مختلفی هستند به هر بدنه و مبدل حرارتي (روشوفر) مربوطه يک مرحله ياEFFECT گفته مي شود. و تعداد مراحل در تناژ دستگاه‌ها نيز موثر است در تغليظ كننده كانتی نيوس دو يا سه مرحله‌ای غالباً به يک مرحله (EFFECT) يا بخار مستقيم و ساير مراحل از بخار غيرمستقيم (بخار توليدشده از مرحله ماقبل) تامين انرژی می نمايد كه بدين سبب دستگاه‌های كانتی نيوس مصرف بخار كمتري نسبت به تغليظ كننده بچ (در ظرفيت يكسان ) دارند.

تغليظ كننده بچ

(Batch) دستگاه بچ از يک، دو يا سه بدنه (بول) و يک مبدل حرارتي به صورت shell كه در ته (1.3 انتهایی) قرار دارد تشكيل شده است جهت جلوگيری از سوختگی رب در قسمت مبدل دستگاه مجهز به سيستم همزن پارويی در قسمت يادشده مي باشد.
باتوجه به لزوم تغليظ در دمای پايين به جهت كيفيت بيشتر در توليد لذا سيستم تحت خلا كار كرده تا دمای جوشَش پايين بیايد لذا تغليظ بچ بجز پمپها و مبدل shell & tube ساير متعلقات دستگاه تغليظ كننده كانينيوس را دارا می باشد.

از اين دستگاه جهت تغليظ آب گوجه فرنگي و يا ترقيق رب با بريكس بالا استفاده ميگردد.

پاستوريزاتور

(pasteurizator ) پس از توليد با استفاده از اين دستگاه رب راپاستوريزاتور شده و نيز اين دستگاه از نوع مبدل shell & tube بوده كه لوله های آن در چهار مسير رفت و برگشت قرار دارند سيستم حرارتی توسط مخزن مبدل كه به روش تزريق بخار تامين حرارت می كند كارمی نمايد.
جهت انتقال رب ازمخزن نمک زنی به پاستوريزاتور از يک دستگاه منوپمپ استفاده ميگردد.
ضمناً مخزن نمک زنی نيز دارای همزن می باشد.

تونل پخت (پاستوريزاتور قوطی )

(Can Pasteurizator) پس از بسته بندي رب در قوطی می بايست قوطی هارا استريل نمود.
برای اين كار از تونل پخت (اتوكلاو عبوری) استفاده می شود كه دارای انواع مختلف مي باشد.
ولی اساس كاركليه دستگاهها يكسان است.
تفاوت ها: در قسمت های كانواير و نحوه تبديل حرارت بوده
كه سيستمهای كانواير عبارتند از: كانواير زنجيری، كانواير به صورت ناودانی، كانواير به صورت خشابی و…
در دو صورت اول قوطی ثابت بوده و آب سرد و يا گرم بروی آن دوش می شود.
ولی در تونل های خشابی قوطی به بغل مغلتد و خشابها وظيفه تامين نيروی لازم جهت غلتش رافراهم مي سازد و قوطی مسير آب داغ را به صورت غرقابی و مسير آب سرد رابه صورت دوش و غرقابی طی می نمايدحركت غلطشی قوطی باعث مي شود گرما كاملاً به تمام نقاط رسيده و عمليات استريل به طور كامل انجام پذيرد لذا راندمان تونل های خشابی به مراتب بالاتر از ساير تونل های ديگر به چشم می خورد در تونل هاي خشابی جهت صرفه جويی در فضا دستگاه به صورت دو طبقه ساخته شده كه ارتفاع طبقه اول به اندازه‌ای است كه علاوه برامكان عبور و مرور محلی جهت دپوی موقت قوطی ها می باشد.

خلاصه طرح تولید رب گوجه فرنگی

طرح تولید رب گوجه فرنگی سالانه 100 هزار تن
سرمایه گذاری مورد نیاز: 25 میلیارد تومان
زمین موردنیاز: 2500 هکتار
اشتغالزایی: 300 نفر
دوره بازگشت سرمایه: 3.5 سال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا