علائم و راه درمان بیماری

آپاندیس

آپاندیس در محل اتصال روده کوچک و روده بزرگ قرار دارد. این یک لوله نازک به طول حدود چهار اینچ است. به طور معمول ، آپاندیس در پایین سمت راست شکم قرار می گیرد.

عملکرد ضمیمه مشخص نیست. یک نظریه این است که آپاندیس به عنوان انباری برای باکتری های خوب عمل می کند ، سیستم گوارش را پس از بیماری های اسهالی “راه اندازی مجدد” می کند. کارشناسان دیگر معتقدند که ضمیمه فقط یک بقایای بی فایده از گذشته تکاملی ما است. برداشتن آپاندیس از طریق جراحی هیچ مشکلی در سلامتی مشاهده نمی کند.

آپاندیس چیست؟
آپاندیسیت چیست؟

پسوند” -itis “در انگلیسی به معنای” التهاب “است ، بنابراین آپاندیسیت التهاب آپاندیس شما است. آپاندیسیت می تواند زمانی اتفاق بیفتد که مخاط ، مدفوع ، رشد یا ترکیبی از اینها دهانه آپاندیس شما را که منجر به سکوم می شود مسدود کند. همچنین ممکن است ناشی از ضربه شکمی یا بیماری التهابی روده باشد. در هر حالت ، باکتریها در فضای به دام افتاده تکثیر می یابند و پوشش ضمیمه شما را آلوده می کنند.

آپاندیسیت چیست؟

شرایط پیوست

 • آپاندیسیت : به دلایل نامشخص ، آپاندیس اغلب ملتهب ، آلوده شده و می تواند پاره شود. این امر همراه با حالت تهوع و استفراغ درد شدیدی در قسمت تحتانی راست شکم ایجاد می کند.
 • تومورهای آپاندیس: تومورهای کارسینوئید مواد شیمیایی ترشح می کنند که باعث گرگرفتگی دوره ای ، خس خس سینه و اسهال می شود. تومورهای اپیتلیال ، رشد در آپاندیس است که می تواند خوش خیم یا سرطانی باشد. تومورهای آپاندیس نادر است.

تست های پیوست

 • معاینه پزشکی : آزمایش اصلی آپاندیسیت ، یک معاینه ساده از شکم در تشخیص مهم مهم است. تغییرات در معاینه شکم به پزشکان کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا آپاندیسیت نیز در حال پیشرفت است.
 • سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری): سی تی اسکنر از اشعه ایکس و رایانه برای ایجاد تصاویر دقیق استفاده می کند. در آپاندیسیت ، سی تی اسکن می تواند آپاندیس ملتهب ، و اینکه آیا پاره شده است را نشان دهد.
 • سونوگرافی : در سونوگرافی از امواج صوتی برای تشخیص علائم آپاندیسیت مانند آپاندیس متورم استفاده می شود.
 • شمارش کامل خون (CBC): افزایش تعداد گلبول های سفید خون – نشانه ای از عفونت و التهاب – اغلب در آزمایش خون در حین آپاندیسیت مشاهده می شود.
 • سایر آزمایشات تصویربرداری: در صورت مشکوک بودن به تومور نادر آپاندیس ، آزمایشات تصویربرداری ممکن است آن را پیدا کنند. این موارد شامل تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) ، توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) و سی تی اسکن است.

انسداد روده
انسداد روده

گاهی اوقات التهاب همراه با آپاندیسیت در عملکرد عضله روده تداخل می کند و از حرکت محتوای روده جلوگیری می کند. حالت تهوع ، استفراغ و اتساع شکم می تواند در صورت تجمع مایع و گاز در بخشی از روده بالای انسداد رخ دهد. در این موارد ، ممکن است برای تخلیه محتویاتی که نمی توانند عبور کنند ، یک لوله بینی – معده لازم باشد. این یک لوله است که به داخل بینی شما وارد می شود و از پایین مری به داخل معده و روده منتقل می شود.

علائم آپاندیس

علائم آپاندیسیت

علائم آپاندیسیت چیست ؟ علائم کلاسیک آپاندیسیت شامل موارد زیر است:

 • درد کسل کننده در نزدیکی ناف یا قسمت فوقانی یا تحتانی شکم که با حرکت به سمت پایین شکم تیز می شود. این معمولاً اولین علامت است ، اما در کمتر از نیمی از موارد آپاندیس رخ می دهد.
 • از دست دادن اشتها
 • تهوع یا استفراغ بلافاصله پس از شروع درد شکم
 • تورم شکم
 • دمای 100 تا 101 درجه فارنهایت
 • یبوست یا اسهال با گاز
 • عدم توانایی عبور گاز

در بسیاری از موارد ، علائم غیر معمول ظاهر می شود ، از جمله:

 • درد کسل کننده یا تیز در هر نقطه از قسمت فوقانی یا تحتانی شکم ، کمر یا راست روده
 • ادرار دردناک
 • استفراغ مقدم بر درد شکم

در مورد آپاندیسیت با پزشک خود تماس بگیرید اگر:

 • شما هر یک از علائم ذکر شده در بالا را دارید. آپاندیس حاد یک فوریت پزشکی است که می تواند کشنده باشد. جراحی سریع اغلب ضروری است. از خوردن ، نوشیدن و استفاده از داروهای ضد درد ، ضد اسیدها ، ملین ها یا پد های گرم کننده که می تواند باعث پارگی آپاندیس ملتهب شود ، خودداری کنید .
 • شما علائم آپاندیسیت دارید ، اما آپاندیس شما قبلاً برداشته شده است. شما ممکن است یک عفونت ادراری، باید بیماری التهابی لگن ، دیورتیکولیت ، یک حاملگی لوله ، اسهال و استفراغ ، و یا التهاب خود را روده بزرگ ، به نام کولیت یا بیماری کرون یا سرطان روده بزرگ . فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

پس از جراحی آپاندیس ، در صورت داشتن موارد زیر ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 • استفراغ مداوم
 • درد مداوم در شکم شما
 • سرگیجه / احساس ضعف
 • خون در استفراغ ، ادرار یا مدفوع
 • تب
 • اسهال

 

تشخیص آپاندیس

تشخیص

پزشکان آپاندیسیت را براساس علائم و یافته های بیمار در معاینه بدنی تشخیص می دهند. فرد مبتلا به آپاندیسیت معمولاً هنگامی که پزشک به آرامی پایین شکم راست را فشار می دهد ، دردی متوسط ​​تا شدید را تجربه می کند. نشانه احتمالی پریتونیت “حساسیت برگشتی” است که وقتی پزشک بعد از فشار دادن روی ناحیه حساس شکم ، دست او را خارج می کند ، بدتر شدن درد است.

درمان آپاندیس

 • آپاندکتومی: جراحی تنها درمان آپاندیسیت است. پزشک ممکن است از روش سنتی (یک برش بزرگ) یا لاپاراسکوپی (چندین برش کوچک و استفاده از دوربین برای دیدن داخل آن) استفاده کند. برای برداشتن تومورهای آپاندیس نیز به جراحی نیاز است. اگر تومور بزرگ باشد ، ممکن است با برداشتن بخشی از روده بزرگ به عمل جراحی تهاجمی تری احتیاج داشته باشد.
 • آنتی بیوتیک ها: در حالی که تشخیص زیر سوال است ، آنتی بیوتیک ها هرگونه عفونت احتمالی را که باعث ایجاد علائم می شود ، درمان می کنند. به طور کلی ، آنتی بیوتیک ها به تنهایی نمی توانند آپاندیسیت را به طور م treatثر درمان کنند.

چگونه می توانم تشخیص دهم که به آپاندیسیت مبتلا هستم؟

 

تشخیص آپاندیسیت می تواند مشکل: زمان بسیار مهم است، اما علائم اغلب مبهم و یا بسیار شبیه به دیگر، بیماری های فوری کمتر، از جمله عفونت مثانه ، کولیت ، بیماری کرون ، التهاب معده ، اسهال و استفراغ و مشکلات تخمدان.

اگر پزشک به آرامی شکم راست و پایین شما را فشار دهد و باعث درد شود ، ممکن است به آپاندیسیت مشکوک شوید. آزمایش ادرار نیز انجام شود به رد کردن یک عفونت دستگاه ادراری . آپاندیسیت می تواند به جای درد شکم باعث درد مقعدی شود . پزشک همچنین ممکن است با قرار دادن یک انگشت دستکش شده روغن کاری شده و به دنبال خونریزی داخلی به علت آپاندیسیت ، مقعد راست روده را معاینه کند. آزمایش خون نشان می دهد که آیا تعداد گلبول های سفید خون شما افزایش یافته است ، این نشانه ای است که بدن شما در حال مبارزه با عفونت است. سی تی اسکن و سونوگرافی در آشکارسازی آپاندیسیت سریع و قابل اعتماد است – البته کامل نیست.

داروی آپاندیسیت

اگر پزشک شما به آپاندیسیت مشکوک باشد ، به احتمال زیاد آپاندیس را به سرعت از بین می برد تا از پارگی آن جلوگیری کند. اگر آپاندیس آبسه تشکیل داده باشد ، ممکن است شما دو روش داشته باشید ، یکی برای تخلیه چرک و مایع با هدایت CT و دیگری برای برداشتن آپاندیس هشت تا 12 هفته بعد. به این عمل جراحی تأخیری عمل جراحی آپاندکتومی گفته می شود.

آنتی بیوتیک ها قبل از عمل آپاندکتومی برای مقابله با پریتونیت یا عفونت پوشش داخلی حفره شکم تجویز می شوند. بیهوشی عمومی داده می شود و آپاندیس از طریق یک برش کوتاه در ربع تحتانی راست شکم برداشته می شود. اگر به پریتونیت مبتلا هستید ، شکم نیز از چرک تخلیه می شود. در مدت 12 ساعت از زمان جراحی ، احتمالاً بلند می شوید و حرکت می کنید. معمولاً می توانید طی دو یا سه هفته به فعالیت های عادی خود برگردید. اگر جراحی با لاپاراسکوپ (ابزاری نازک مانند تلسکوپ برای مشاهده داخل شکم) انجام شود ، سه تا چهار برش کوچکتر ایجاد می شود. با این روش بهبودی سریعتر انجام می شود.

چگونه می توانم از آپاندیسیت پیشگیری کنم؟

هیچ راهی برای جلوگیری از آپاندیسیت وجود ندارد. با این حال ، آپاندیسیت ممکن است در افرادی که غذاهای سرشار از فیبر مانند میوه ها و سبزیجات تازه مصرف می کنند ، کمتر دیده شود .

 

چه عواملی باعث پارگی پیوست می شود؟

اگر التهاب و انسداد به اندازه کافی شدید باشد ، بافت آپاندیس شما می تواند بمیرد و حتی پاره شود یا ترکیده و منجر به یک فوریت پزشکی شود. هر چه درمان طولانی مدت برای آپاندیسیت به تأخیر بیفتد خطر پارگی آپاندیس بیشتر می شود.

چه کسی به آپاندیسیت مبتلا می شود؟
چه کسی به آپاندیسیت مبتلا می شود؟

هرکسی می تواند به آپاندیسیت مبتلا شود. اما بیشتر در سنین 10 تا 30 سالگی رخ می دهد. مردان بیشتر از زنان در معرض خطر هستند. حدود 7٪ از افراد در ایالات متحده در طول زندگی خود دچار آپاندیسیت می شوند. کودکان بسیار خردسال و افراد مسن بیشتر در معرض خطر عوارض هستند. شناخت زودرس و درمان سریع این بیماری خصوصاً برای افراد آسیب پذیر بیشتر ضروری است.

آپاندیسیت : سوراخ شدن چیست؟
آپاندیسیت : سوراخ شدن چیست؟

تأخیر در تشخیص و درمان آپاندیسیت خطر ابتلا به عوارض را افزایش می دهد. یک عارضه احتمالی – سوراخ شدن – می تواند منجر به تجمع چرک (آبسه) در اطراف آپاندیس شما یا عفونت گسترش یافته در پوشش داخلی شکم و لگن (پریتونیت) شود. جراحی باید در اسرع وقت پس از تشخیص آپاندیسیت رخ دهد. تأخیر بیشتر بین تشخیص و درمان (جراحی) خطر سوراخ شدن را افزایش می دهد. به عنوان مثال ، خطر سوراخ شدن 36 ساعت پس از اولین بار بروز علائم آپاندیسیت 15٪ یا بیشتر است.

آپاندکتومی چیست؟
آپاندکتومی چیست؟

برداشتن آپاندیس جراحی آپاندکتومی نامیده می شود. آپاندکتومی دو نوع اصلی دارد: باز و لاپاراسکوپی. برای جراحی آپاندیس در جراحی های باز از یک شکاف طولانی به پهلو استفاده می شود.

آپاندکتومی هایی که به روش لاپاراسکوپی انجام می شوند از ابزارهای ویژه جراحی استفاده می کنند. این موارد از طریق چندین برش کوچک به شکم شما منتقل می شوند. این نوع جراحی با درد کمتر و بهبود سریعتر همراه است. آنتی بیوتیک ها به بیمار مشکوک به آپاندیسیت تایید یا تایید شده چه قبل و چه بعد از جراحی داده می شود. موارد زیر شرح گام به گام آپاندکتومی لاپاروسکوپی است.

آپاندکتومی مرحله به مرحله: مرحله 1
آپاندکتومی مرحله به مرحله: مرحله 1

این تصویر یک آپاندیس طبیعی را در یک بیمار زن نشان می دهد که تحت عمل جراحی برای عفونت در سیستم تولید مثل خود قرار دارد. از آنجا که عملکرد مشخصی از آپاندیس و جلوگیری از سردرگمی تشخیصی در آینده وجود ندارد ، جراح آن را برمی دارد تا از آپاندیسیت بالقوه در آینده جلوگیری کند.

آپاندکتومی: مرحله 2
آپاندکتومی: مرحله 2

برای برداشتن آپاندیس ، جراح آن را از ماسیتری جدا می کند ، یعنی بافتی که خون را به منطقه می رساند. جریان الکتریکی تحویل داده شده توسط پنس دو قطبی برای مهر و موم (کوتر کردن) رگ های خونی و جلوگیری از خونریزی استفاده می شود.

آپاندکتومی: مرحله 3
آپاندکتومی: مرحله 3

در مرحله بعدی ، جراح با استفاده از قیچی آپاندیس را که از ماسنتر خارج شده است ، قطع می کند. او بین الکتروکاتر (برای مهر و موم رگهای خونی) و برش متناوب است تا آپاندیس از بافت های اطراف کاملا جدا شود تا اینکه تنها اتصال باقیمانده روده بزرگ باشد.

آپاندکتومی: مرحله 4
آپاندکتومی: مرحله 4

در مرحله بعدی ، جراح پایه یک آپاندیس را با یک گیره خرد کرده و سپس گیره را کمی به سمت انتهای آپاندیس حرکت می دهد ، یک بخیه از قبل گره خورده در پایه آپاندیس قرار می دهد تا ببندد خاموش است.

آپاندکتومی: مرحله 5
آپاندکتومی: مرحله 5

جراح بخیه را با استفاده از گره ماهیگیر محکم و محکم می کند ، که می تواند سفت شود اما به خودی خود قادر به شل شدن نیست.

آپاندکتومی: مرحله 6
آپاندکتومی: مرحله 6

سپس جراح با استفاده از قیچی بخیه بالای گره را می برد.

آپاندکتومی: مرحله 7
آپاندکتومی: مرحله 7

جراح برای جلوگیری از آلودگی با همان قیچی بالای گره اما زیر گیره آپاندیس را برش می دهد.

آپاندکتومی: مرحله 8
آپاندکتومی: مرحله 8

جراح و تیم جراحی وی یک بازرسی نهایی را برای اطمینان از عدم خونریزی انجام می دهند.

پیامدهای بالقوه آپاندکتومی
پیامدهای بالقوه آپاندکتومی

عفونت در محل های جراحی شایعترین عارضه مرتبط با عمل جراحی آپاندکتومی است. قرمزی و درد ممکن است همراه با عفونت خفیف باشد. عفونت های متوسط ​​ممکن است علائم شدیدتری داشته باشند. از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های خفیف تا متوسط ​​پس از جراحی استفاده می شود. اگر آبسه ایجاد شود ، ممکن است زهکشی لازم باشد.

پیوست در بزرگسالان و کودکان بزرگتر نقشی نامشخص دارد. برداشتن آپاندیس شما با هیچ مشکل عمده سلامتی در طولانی مدت همراه نیست. برخی مطالعات افزایش خطر ابتلا به بیماری های خاص بعد از عمل جراحی آپاندیس را گزارش می کنند. بیماری کرون ، که یک بیماری التهابی روده است ، یکی از این بیماری ها است.

بهبودی آپاندکتومی
بهبودی آپاندکتومی

بلافاصله پس از جراحی ، شما را بخیه زده و به یک اتاق بهبودی منتقل می کنید. تیم پزشکی شما هنگام بیدار شدن از بیهوشی مراقب علائم حیاتی شما خواهد بود. هنگامی که از خواب بیدار می شوید ، یک باند استریل در اطراف زخم های جراحی خود پیدا خواهید کرد.

زمان بهبودی بر اساس جراحی متفاوت است. پس از جراحی لاپاراسکوپی ، ممکن است همان روز به خانه شما اعزام شود. به بیماران داروی درد داده می شود و ممکن است لازم باشد یک لوله نازک را از طریق بینی خود نگه دارید. این لوله که به معده شما می رود ، با بهبودی مایعات معده و هر هوای محبوس شده درون معده شما را پاک می کند. انتظار دارید طی دو تا سه هفته آینده با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود پیگیری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا