علائم و راه درمان بیماری

اچ آی وی و ایدز چیست

HIV ، ویروسی که باعث ایدز می شود چیست؟
HIV ، ویروسی که باعث ایدز می شود چیست؟

HIV مخفف ویروس نقص ایمنی انسانی است. این ویروس به سیستم ایمنی بدن حمله کرده و آن را سرکوب می کند و باعث می شود کسانی که این ویروس را دارند بیشتر در معرض عفونت و سرطان قرار بگیرند. AIDS مخفف سندرم نقص ایمنی اکتسابی است (بیماری که در آن ایمنی سلولی بدن به شدت آسیب دیده و در نتیجه مقاومت شما در برابر عفونت و / یا بدخیمی را کاهش می دهد). HIV ویروسی است که باعث ایدز می شود. در حالی که هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد ، داروهایی وجود دارند که روند پیشرفت آن را کند می کنند. افرادی که به اچ آی وی مبتلا هستند می توانند تدابیری را برای کاهش خطر انتقال ویروس به دیگران انجام دهند.

HIV / AIDS از کجا آمده است؟
HIV / AIDS از کجا آمده است؟

HIV ویروسی است که احتمالاً از میمون ها و میمون ها در آفریقا نشات گرفته است. یک تئوری می گوید اچ آی وی به عنوان ویروسی شروع به آلودگی این حیوانات می کند. این ویروس بعداً به شکلی تغییر یافت که قادر بود انسان را آلوده کند. این بیماری ممکن است بیش از 100 سال پیش آلوده به انسان باشد. در دهه 1920 در كنگو همه گیری HIV وجود داشت. سپس این ویروس در دهه 1960 به جمعیت هائیتی راه یافت. بعداً در ایالات متحده و سایر کشورها ظهور کرد و در دهه 1980 بسیار رایج شد (در سطح جهان).

اچ آی وی با سیستم ایمنی بدن چه کاری انجام می دهد؟
اچ آی وی با سیستم ایمنی بدن چه کاری انجام می دهد؟

HIV به سلولهای سفید خون یا سلولهای T در سیستم ایمنی حمله می کند. به نوع خاصی از گلبول های سفید خون که سلول T CD4 مثبت نامیده می شود حمله می کند. ویروس همانند سازی می شود ، از خود کپی می کند و تعداد بیشتری سلول T را آلوده می کند. از آنجا که سلول های T بیشتری توسط ویروس آسیب می بینند ، سطح سلول های T سالم کاهش می یابد و فرد مستعد ابتلا به عفونت ها و انواع خاصی از سرطان ها می شود. وقتی سلولهای T کافی توسط ویروس آلوده شوند ، ایدز ایجاد می شود. >

چگونه HIV گسترش می یابد؟
چگونه HIV گسترش می یابد؟

HIV از طریق تماس با مایعات بدن آلوده منتشر می شود. رابطه جنسی و سوزن های مشترک دو راه اصلی انتقال HIV است. مایعات بدن که ممکن است حاوی اچ آی وی باشند و آن را منتقل کنند شامل قبل از انزال ، منی ، خون ، مایعات واژن ، شیر مادر و مخاط راست روده است. مایعات فرد آلوده برای انتقال ویروس با غشای مخاطی ، جریان خون یا ناحیه بریده یا آسیب دیده شخص دیگر تماس پیدا می کند.

آیا HIV می تواند از طریق تماس تصادفی منتشر شود؟
آیا HIV می تواند از طریق تماس تصادفی منتشر شود؟

ابتلا به ویروس اچ آی وی از فرد آلوده ای که با او تماس معمولی دارید امکان پذیر نیست. از طریق بغل کردن ، لرزش دست ، صندلی توالت ، آبخوری یا خوردن غذای تهیه شده توسط شخصی که HIV مثبت است ، نمی توانید HIV را بدست آورید. شما نمی توانید از طریق گزش اشک اچ آی وی بگیرید. از طریق اشک ، بزاق ، عرق یا بوسیدن دهان بسته نمی توانید ویروس را منقبض کنید. HIV وقتی روی سطوح خارج از بدن انسان قرار دارد به سرعت از بین می رود.

آیا اچ آی وی علائم اولیه را ایجاد می کند؟
آیا اچ آی وی علائم اولیه را ایجاد می کند؟

اکثر افرادی که به ویروس اچ آی وی مبتلا شده اند ، از ابتدای ابتلا به این بیماری اطلاع ندارند. با این حال ، برخی از افراد در طی 2 تا 4 هفته از ابتلا به علائم آنفولانزا مانند می شوند. علائم اولیه HIV ممکن است شامل تب ، سردرد ، خستگی ، تورم غدد لنفاوی و گلو درد باشد. امروزه ، آزمایش می تواند عفونت HIV را بسیار زودتر از آزمایش در گذشته تشخیص دهد. اگر علائم شبیه آنفولانزا را تجربه کرده اید و رفتاری را انجام داده اید که ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به HIV قرار دهد ، به پزشک مراجعه کنید و آزمایش شود.

علائم ایدز چیست؟
علائم ایدز چیست؟

عفونت HIV سه مرحله را دنبال می کند ، آخرین مرحله شدیدترین مرحله است و باعث ایدز کامل می شود. اولین مرحله ، مرحله عفونت حاد است. بسیاری از افرادی که برای اولین بار به اچ آی وی مبتلا می شوند ، هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. کسانی که این علائم را دارند ممکن است از علائم شبیه آنفولانزا رنج ببرند. مرحله دوم HIV تاخیر بالینی نام دارد. این بدان معناست که ویروس غیرفعال ، خاموش است و با سرعت بسیار کمتری نسبت به مرحله حاد تولید مثل می کند. این مرحله ممکن است تا یک دهه طول بکشد ، اما در بعضی از افراد ممکن است سریعتر پیشرفت کند. مراحل سوم عفونت HIV ایدز کامل است. در این مرحله ، تعداد سلول های T بسیار کم در افراد وجود دارد و سیستم ایمنی بدن آنها به خطر می افتد که آنها را مستعد ابتلا به عفونت و انواع خاصی از سرطان می کند. تشخیص و درمان به موقع HIV می تواند به جلوگیری از پیشرفت ایدز کامل کمک کند.

چه کسی در معرض خطر ابتلا به HIV است؟
چه کسی در معرض خطر ابتلا به HIV است؟

هرکسی در هر سنی می تواند به ویروس اچ آی وی مبتلا شود ، اما جمعیت های خاص بیش از سایرین در معرض خطر هستند. مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی برقرار می کنند و افرادی که مواد مخدر تزریق می کنند در معرض خطر ابتلا به HIV قرار دارند. مادران آلوده ای که باردار هستند ممکن است ویروس را به رحم در رحم منتقل کنند. مادران آلوده همچنین ممکن است ویروس HIV را در شیر مادر به نوزادان منتقل کنند. مردی که آلوده است ممکن است ویروس را به یک زن منتقل کند. تقریباً 1.1 میلیون نفر در ایالات متحده تا سال 2014 با اچ آی وی زندگی می کردند. از هر 7 نفری که مبتلا به اچ آی وی هستند ، از هر 1 نفر نمی دانند که به این ویروس مبتلا هستند.

چه کسی باید از نظر HIV آزمایش شود؟
چه کسی باید از نظر HIV آزمایش شود؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) به همه افراد در سنین 13 تا 64 سال توصیه می کند آزمایش شوند برای اچ آی وی حداقل یک بار به عنوان بخشی از مراقبت های بهداشتی معمول. افرادی که در معرض خطر ابتلا به HIV هستند باید حداقل سالی یک بار آزمایش شوند. گروه های پرخطر شامل مردانی هستند که با مردان رابطه جنسی دارند ، افرادی که مواد مخدر تزریق می کنند ، کسانی که دارای عفونت های مقاربتی هستند و کسانی که چندین شریک جنسی دارند. چندین آزمایش مختلف برای تشخیص HIV در دسترس است. آزمایشات در منزل در دسترس است که ممکن است به محض 20 یا 30 دقیقه نتیجه را ارائه دهد. اگر از نظر HIV منفی هستید ، اما اخیراً رفتارهای پرخطری انجام داده اید ، 3 ماه بعد دوباره آزمایش کنید زیرا تولید آنتی بادی HIV در بدن مدت زمان زیادی طول می کشد.

درمان های اچ آی وی / ایدز چیست؟
درمان های اچ آی وی / ایدز چیست؟

HIV / AIDS قبلاً قبل از تولید داروهایی که به پیشرفت آهسته بیماری کمک می کنند ، یک عفونت بسیار کشنده است. در صورت تشخیص HIV ، در اسرع وقت برای معالجه به پزشک مراجعه کنید. درمان ضد رترو ویروسی (ART) شامل مصرف دو یا چند دارو از چندین کلاس است. این داروها از تکثیر HIV جلوگیری می کنند یا از آلوده شدن ویروس به سلولهای T جدید جلوگیری می کنند. این کوکتل های دارویی توسط پزشک متناسب با افراد ساخته می شود. افرادی که به ویروس اچ آی وی آلوده شده و به برنامه درمانی خود پایبند هستند ، همان امید به زندگی با افرادی که آلوده نیستند است.

آیا درمان های جایگزین برای اچ آی وی م Workثر است؟
آیا درمان های جایگزین برای اچ آی وی م Workثر است؟

هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد. درمان ضد ویروسی این احتمال را برای افراد مبتلا به HIV افزایش می دهد که امید به زندگی طبیعی دارند. هیچ درمان جایگزین یا داروهای قومی برای درمان یا درمان HIV اثبات نشده است. با این حال ، بسیاری از افراد مبتلا به HIV ممکن است از یوگا ، طب سوزنی ، ماساژ ، مدیتیشن و تجسم استفاده کنند زیرا روش های کمکی یا حمایتی با درمان استاندارد سازگار است. این روش های درمانی می توانند به کاهش استرس و کاهش برخی از علائم مرتبط با HIV / AIDS کمک کنند. برخی از افراد از داروهای گیاهی نیز استفاده می کنند. قبل از استفاده از روشهای درمانی مکمل و جایگزین در رژیم درمانی ، مخصوصاً در مورد گیاهان ، با پزشک خود مشورت کنید. برخی گیاهان ممکن است در فعالیت داروهای خاص تداخل ایجاد کنند.

راهکارهای خودمراقبتی برای مدیریت HIV چیست؟
راهکارهای خودمراقبتی برای مدیریت HIV چیست؟

افرادی که به اچ آی وی مبتلا هستند ، در معرض خطر بیشتر عفونت و سایر بیماری ها هستند. مراقبت از خود مهم است.

  • طیف گسترده ای از میوه ها ، سبزیجات ، گوشت بدون چربی ، ماهی و محصولات لبنی را بخورید. مصرف قند و نمک خود را به حداقل برسانید.
  • حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی در روز داشته باشید ، به شرطی که پزشک گفته باشد ورزش برای شما بی خطر است.
  • خواب کافی داشته و استراحت کنید.
  • وقت خود را با دوستان و خانواده بگذرانید. حمایت اجتماعی برای بدن و ذهن شما مهم است.
  • برای معاینات معمول به پزشک خود مراجعه کنید.
  • اگر از افسردگی یا اضطراب رنج می برید از یک درمانگر کمک بگیرید.
  • داروهای خود را ، از جمله داروهای HIV ، طبق دستورالعمل استفاده کنید. اگر عوارض جانبی دارید ، به پزشک مراجعه کنید. وی در صورت نیاز می تواند رژیم شما را تنظیم کند. داروهای جدیدتر از HIV معمولاً بهتر از داروهای قدیمی تحمل می شوند.

آیا باید HIV را فاش کنم؟
آیا باید HIV را فاش کنم؟

به طور کلی ، باید در مورد بیماری خود به افرادی که ممکن است تحت تأثیر HIV قرار گیرند ، بگویید. پزشک شما باید بداند که مراقبت شما را بهینه کند. ممکن است بخواهید در مورد شرایط خود به دوستان و خانواده نزدیک بگویید. ممکن است بخواهید HIV را برای دیگران که به این ویروس مبتلا هستند ، مانند کسانی که در یک گروه پشتیبانی قرار دارند ، فاش کنید. شرکای جنسی و افرادی که با آنها سوزن دارید ، باید بدانند که آیا HIV مثبت دارید یا خیر. آنها در معرض ابتلا به ویروس از جانب شما هستند. بعضی از ایالت ها قوانینی را وضع کرده اند که عدم افشای وضعیت HIV مثبت شما برای شرکای جنسی یا شرکای تقسیم سوزن قبل از رابطه جنسی یا تزریق مواد مخدر ، جرم محسوب می شود. کارفرمایان مجاز نیستند بر اساس وضعیت HIV تبعیض قائل شوند.

آیا می توانید از HIV جلوگیری کنید؟
آیا می توانید از HIV جلوگیری کنید؟

تمرین پرهیز جنسی و پرهیز از رفتارهای پرخطر تنها روش های مطمئن برای کاهش حداکثر خطر یا جلوگیری از ابتلا به HIV است. اگر قصد داشتن رابطه جنسی دارید ، هر بار از کاندوم استفاده کنید (خطر ابتلا به عفونت HIV را کاهش می دهد اما از بین نمی برد). تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید تا خطر مواجهه را کاهش دهید. احتمال ابتلای شما به اچ آی وی از طریق رابطه دهانی کمتر از رابطه جنسی از طریق واژن یا مقعد است. اگر در معرض خطر ابتلا به HIV بسیار بالا هستید ، از پزشک خود در مورد داروهایی که ممکن است خطر ابتلا به ویروس را به میزان قابل توجهی کاهش دهند ، بپرسید. در صورت انجام رفتارهای پرخطر ، داروهای پیشگیری کننده برای کاهش خطر ابتلا به HIV در دسترس است. اگر دارو تزریق می کنید ، همیشه از سوزن های تمیز و استریل استفاده کنید. از به اشتراک گذاشتن سوزن ها خودداری کنید. افراد در معرض خطر ابتلا به اچ آی وی باید حداقل یک بار در سال آزمایش شوند ، شاید حتی بیشتر.

پیشگیری از HIV برای گروه های پرخطر
پیشگیری از HIV برای گروه های پرخطر

در دهه 1990 ، عفونت HIV عامل شماره 1 مرگ و میر برای افراد بین 25 تا 44 سال بود. در سال 2014 ، اچ آی وی هشتمین علت اصلی مرگ در سنین 25 تا 34 سال و نهمین علت اصلی مرگ در آن سن 35 تا 44 سال. تشخیص و درمان بهتر و افزایش آگاهی عمومی مسئول کاهش نرخ مرگ و میر است. حتی داروهای جدیدتری وجود دارد که برای کاهش خطر ابتلا به HIV در افرادی که در معرض ابتلا هستند ، طراحی شده است. برای افرادی که در معرض خطر بالای اچ آی وی هستند ، مصرف داروی ترکیبی معروف به PrEP خطر عفونت را کاهش می دهد. افرادی که در معرض HIV قرار گرفته اند می توانند برای کاهش خطر عفونت از داروهای ضد رترو ویروسی یا پروفیلاکسی پس از مواجهه (PEP) استفاده کنند. این داروها باید طی 72 ساعت از زمان مشکوک شدن در معرض خطر شروع شوند و باید به مدت 28 روز مصرف شوند. آنها تضمین نمی کنند شما به HIV آلوده نخواهید شد ، اما خطر را کاهش می دهند.

آزمایش شوید و راهنمایی دریافت کنید
آزمایش شوید و راهنمایی دریافت کنید

هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد ، اما روش های درمانی م effectiveثری وجود دارد که می تواند امید به زندگی را افزایش دهد. تشخیص و درمان به موقع ویروس برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن مهم است. از نظر اچ آی وی آزمایش شوید ، خصوصاً اگر رفتاری پر خطر دارید. AIDS.gov لیستی از بسیاری از منابع دولتی را برای کسانی که با HIV زندگی می کنند ، از جمله مکانهایی برای آزمایش فراهم می کند. CDC منابع مشابهی را در gettested.cdc.gov یا 800-CDC-INFO (800-232-4636) فراهم می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا