علائم و راه درمان بیماری

بیماری لایم چیست

بیماری لایم (به انگلیسی: Lyme disease) نوعی عفونت اسپیروکتی چندسیستمی است. حداقل سه گونه از جنس بورلیا مانند بورلیا بورگدورفری عامل این بیماری هستند.

شایع ترین بیماری منتقله از طریق ناقل در ایالات متحده است. بیماری لایم توسط باکتری Borrelia burgdorferi و بندرت Borrelia mayonii ایجاد می شود . این است که به انتقال به انسان از طریق گزش کنه آلوده blacklegged. علائم معمول شامل تب ، سردرد ، خستگی و بثورات پوستی مشخص به نام اریتم میگرن است. در صورت عدم درمان ، عفونت می تواند به مفاصل ، قلب و سیستم عصبی منتقل شود. بیماری لایم است تشخیص داده  بر اساس علائم، یافته های فیزیکی (به عنوان مثال، راش)، و امکان قرار گرفتن در معرض کنه آلوده. تست آزمایشگاهی در صورت استفاده صحیح و انجام آن با روشهای معتبر مفید است. بیشتر موارد بیماری لایم قابل درمان است با موفقیت با چند هفته آنتی بیوتیک. مراحل پیشگیری از  بیماری لایم شامل استفاده از دافع حشرات ، از بین بردن به موقع کنه ها ، استفاده از سموم دفع آفات و کاهش زیستگاه کنه ها است. کنه هایی که بیماری لایم را منتقل می کنند ، می توانند گاهی بیماری های منتقله از طریق کنه  را نیز منتقل کنند.

فهرست

بیماری لایم چیست

بیماری لایم چیست؟

بیماری لایم یک بیماری عفونی است که توسط باکتری Borrelia burgdorferi ایجاد می شود . بورگدورفری با گزش یک کنه پا سیاه یا گوزن آلوده به انسان منتقل می شود. کنه پس از تغذیه از گوزن ، پرندگان یا موش های آلوده آلوده می شود.

برای انتقال عفونت باید حداقل 36 ساعت یک کنه روی پوست وجود داشته باشد. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری لایم از گزش کنه هیچ حافظه ای ندارند.

بیماری لایم برای اولین بار در سال 1975 در شهر اولد لایم ، کانتیکت واقع شد. این بیماری شایع ترین بیماری منتقله از طریق کنه در اروپا و ایالات متحده است.

افرادی که در مناطق جنگلی معروف به انتقال بیماری زندگی می کنند یا اوقات خود را سپری می کنند ، بیشتر در معرض این بیماری هستند. افراد مبتلا به حیوانات اهلی که از مناطق جنگلی بازدید می کنند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری لایم هستند.

آیا بیماری لایم به طور کامل قابل درمان است؟

اگرچه در اغلب موارد بیماری لایم می توانید شود درمان با یک دوره 2- تا 4 هفته از آنتی بیوتیک های خوراکی، بیماران می توانند گاهی اوقات علائم از درد، خستگی، و یا تفکر مشکل داشته که برای بیش از 6 ماه پس از آنها درمان را تکمیل کنید. این وضعیت ” سندرم بیماری لایم پس از درمان ” (PTLDS) نامیده می شود.

3 مرحله بیماری لایم کدامند؟

اگرچه بیماری لایم معمولاً به سه مرحله تقسیم می شود – محلی سازی اولیه ، انتشار زودرس و انتشار دیرهنگام – علائم می توانند همپوشانی داشته باشند. برخی از افراد همچنین بدون داشتن علائم بیماری زودتر در مرحله بعدی بیماری ظاهر می شوند .

اگر برای بیماری لایم درمان نشوید چه اتفاقی می افتد؟

بیماری لایم درمان نشده ، بسته به مرحله عفونت ، می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند. این موارد شامل تب ، بثورات پوستی ، فلج صورت و آرتروز است.

چه عواملی باعث بیماری لایم می شود؟
چه عواملی باعث بیماری لایم می شود؟

برخی از کنه های حمل شده توسط گوزن ، باکتری های ایجاد کننده بیماری لایم را منتقل می کنند. بیماری لایم از فردی به فرد دیگر مسری نیست. بیماری لایم می تواند بسیاری از مناطق بدن از جمله قلب ، پوست ، مفاصل و سیستم عصبی را تحت تأثیر قرار دهد.

تاریخچه بیماری لایم چیست
تاریخچه بیماری لایم چیست

تاریخچه بیماری لایم در سال 1975 هنگامی که کودکانی که در جامعه لایم ، کنتیکت زندگی می کردند به آنچه در ابتدا تصور می شد مبتلا شد ، آشکار شد. به آرتریت روماتوئید باشد. این بیماری به نام شهری که این کودکان در آن زندگی می کردند نامگذاری شد. محققان سرانجام باکتری های عامل بیماری را در سال 1982 شناسایی کردند.

بیماری لایم کجا پیدا می شود؟
بیماری لایم کجا پیدا می شود؟

بیماری لایم در همه 50 ایالت وجود دارد ، اما این بیماری بیشتر در شمال شرقی آمریکا مشاهده می شود. بیماری لایم در مناطقی با جمعیت بالای کنه ، به خصوص کنه های آلوده به باکتری های بیماری لایم شیوع دارد. بیش از 50٪ کنه ها در ایالت نیویورک حامل باکتری های عامل بیماری لایم هستند. این بیماری در سراسر جهان از جمله استرالیا ، چین ، اروپا و ژاپن گزارش شده است.

انتقال لایم

باکتری بیماری لایم ، Borrelia burgdorferi ، از طریق گزش کنه های آلوده پخش می شود. کنه دانه سیاه (یا کنه گوزن ، Ixodes scapularis ) این بیماری را در شمال شرقی ، میانه اقیانوس اطلس و شمال مرکز ایالات متحده گسترش می دهد. کنه دژ سیاه ( Ixodes pacificus ) بیماری را در سواحل اقیانوس آرام گسترش می دهد.

کنه ها می توانند به هر قسمت از بدن انسان متصل شوند اما اغلب در مناطقی که به سختی دیده می شوند مانند کشاله ران ، زیر بغل و پوست سر دیده می شوند. در بیشتر موارد ، قبل از انتقال باکتری بیماری لایم ، باید کنه به مدت 36 تا 48 ساعت یا بیشتر متصل شود.

بیشتر انسان ها از طریق گزش کنه های نابالغ به نام پوره آلوده می شوند. پوره ها ریز (کمتر از 2 میلی متر) هستند و دیدن آنها دشوار است. آنها در ماه های بهار و تابستان تغذیه می کنند. کنه های بزرگسالان می توانند باکتری های بیماری لایم را نیز منتقل کنند ، اما بسیار بزرگتر هستند و احتمالاً قبل از رسیدن وقت برای انتقال باکتری ها کشف و از بین می روند. کنه بزرگسالان Ixodes در ماه های خنک سال بیشتر فعال هستند.

علل بیماری لایم

عفونت يك نوع باكتري(اسپيروكت) به نام بورليا بورگدورفري، كه در اثر گزش يك نوع كنه به انسان منتقل مي‌شود.

عوارض بیماری لایم

از جمله عوارض بیماری لایم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• نارسایی احتقانی قلب
• آسیب‌ مغزی‌ دایمی‌ (نادر)
• تغییر شکل‌ دایمی‌ مفصل‌
• اختلال‌ اعصاب‌ خارج‌ مغزی‌ (نوروپاتی‌ محیطی‌)

علائم  بیماری لایم چیست
علائم و نشانه های بیماری لایم چیست؟

سه مرحله مشخص بیماری لایم وجود دارد. هر مرحله شامل قسمت های مختلف بدن است.

افراد مبتلا به بیماری لایم ممکن است به آن واکنش متفاوتی نشان دهند و شدت علائم ممکن است متفاوت باشد.

اگرچه بیماری لایم معمولاً به سه مرحله تقسیم می شود – محلی سازی اولیه ، انتشار زودرس و انتشار دیرهنگام – علائم می توانند همپوشانی داشته باشند. برخی از افراد همچنین بدون داشتن علائم بیماری زودتر در مرحله بعدی بیماری ظاهر می شوند.

اینها برخی از علائم رایج بیماری لایم است:

 • بثورات دایره ای صاف و مدور که مانند بیضی قرمز یا چشم گاو نر در هر نقطه از بدن شما به نظر می رسد
 • خستگی
 • درد و تورم مفصل
 • دردهای عضلانی
 • سردرد
 • تب
 • تورم غدد لنفاوی
 • اختلالات خواب
 • مشکل در تمرکز

در صورت مشاهده هر یک از این علائم بلافاصله با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید.

 

فاز 1: بیماری زودرس موضعی
فاز 1: بیماری زودرس موضعی

در 75٪ کسانی که توسط کنه آلوده به گزش گزیده شده ، یک بثورات مشخص صاف ، حلقه قرمز یا چشم گاو ایجاد می شود. بیماری لایم. بثورات روزها تا هفته ها پس از گزش ظاهر می شود و به بیرون گسترش می یابد. بثورات چشم گاو نر “اریتم مهاجر” نامیده می شود. برخی از افراد متوجه نمی شوند که گزش توسط کنه گزیده شده است یا به خاطر کوچک بودن کنه یا هرگز بثورات ظاهر نمی شود. کسی که مبتلا به بیماری لایم تازه خریداری شده است ، ممکن است از خستگی ، سردرد ، سفتی مفصل و عضلات و تورم غدد رنج ببرد. مراحل بعدی این بیماری قلب ، مفاصل و سیستم عصبی را تحت تأثیر قرار می دهد.

فاز 2: بیماری انتشار زودرس
فاز 2: بیماری انتشار زودرس

درمان نشده ، قرمزی پوست مرتبط با بیماری موضعی اولیه لایم در حدود یک ماه برطرف می شود. مرحله دوم هفته ها یا ماه ها بعد از ظهور بثورات قرمز رخ می دهد. در طی این مدت ، باکتری ها سایر قسمت های بدن از جمله قلب ، مفاصل و سیستم عصبی را تحت تأثیر قرار می دهند.

مرحله 3: بیماری دیررس
مرحله 3: بیماری دیررس

مرحله آخر بیماری لایم می تواند قلب را ملتهب کرده و منجر به اختلالات ریتم قلب و حتی نارسایی قلبی شود. مشکلات سیستم عصبی همراه با بیماری دیررس ممکن است شامل فلج صورت (فلج بل) ، مننژیت ، گیجی و عملکرد غیر عادی اعصاب خارج از نخاع (نوروپاتی محیطی) باشد. التهاب مفصل می تواند رخ دهد – به طور معمول فقط در یک تا چند مفصل (اغلب زانوها) – که منجر به درد ، سفتی و تورم می شود. آرتروز مرتبط با بیماری لایم می تواند مزمن شود و ممکن است سایر اشکال آرتروز التهابی را تقلید کند.

علائم بیماری لایم در کودکان

کودکان معمولاً علائم بیماری لایم را مانند بزرگسالان تجربه می کنند.

آنها معمولاً تجربه می کنند:

 • خستگی
 • درد مفاصل و عضلات
 • تب
 • علائم دیگر آنفولانزا مانند

این علائم ممکن است به زودی پس از عفونت یا ماه ها یا سال ها بعد بروز کند.

کودک شما ممکن است به بیماری لایم مبتلا باشد و بثورات گاو نر نداشته باشد. طبق یک مطالعه اولیه ، نتایج نشان داد تقریباً 89 درصد کودکان بثورات پوستی دارند.

تشخیص و آزمایش بیماری لایم

تشخیص و آزمایش بیماری لایم چیست

هنگام ارزیابی بیمار از نظر بیماری لایم ، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید موارد زیر را در نظر بگیرند:

 • علائم و نشانه  بیماری لایم
 • احتمال اینکه بیمار در معرض کنه های دانه سیاه قرار داشته باشد
 • این احتمال که بیماریهای دیگر علائم مشابهی ایجاد کنند
 • نتایج آزمایشات ، در صورت نشان دادن

تست آزمایشگاهی

CDC در حال حاضر یک فرآیند آزمایش دو مرحله ای برای بیماری لایم را توصیه می کند. هر دو مرحله لازم است و می توان با استفاده از نمونه خون یکسان انجام داد. اگر این مرحله اول منفی باشد ، آزمایش دیگری توصیه نمی شود. اگر مرحله اول مثبت یا نامشخص باشد (گاهی اوقات “مبهم” نامیده می شود) ، مرحله دوم باید انجام شود. نتیجه کلی فقط زمانی مثبت است که آزمون اول مثبت (یا مبهم) و آزمون دوم مثبت باشد (یا برای برخی از آزمونها مبهم است).

 نکات کلیدی برای یادآوری

 • بیشتر آزمایشات بیماری لایم برای تشخیص آنتی بادی های ساخته شده توسط بدن در پاسخ به عفونت طراحی شده است.
 • تولید آنتی بادی ها ممکن است چندین هفته طول بکشد ، بنابراین بیماران در صورت آلودگی به تازگی ممکن است آزمایش منفی داشته باشند.
 • آنتی بادی ها به طور معمول ماه ها یا حتی سال ها پس از از بین رفتن عفونت در خون باقی می مانند. بنابراین ، نمی توان از این آزمایش برای تعیین علاج استفاده کرد.
 • عفونت با بیماری های دیگر ، از جمله برخی بیماری های منتقله از طریق کنه ، یا برخی بیماری های ویروسی ، باکتریایی یا خودایمنی ، می تواند منجر به نتایج آزمایش مثبت مثبت شود.
 • بعضی از آزمایشات برای دو نوع آنتی بادی IgM و IgG نتیجه می دهند. اگر بیمار بیش از 30 روز بیمار باشد نباید از نتایج مثبت IgM چشم پوشی کرد.

درمان بیماری لایم

درمان بیماری لایم

بیماری لایم بهتر است در مراحل اولیه درمان شود. درمان بیماری موضعی اولیه یک دوره ساده 10 تا 14 روزه آنتی بیوتیک خوراکی برای از بین بردن عفونت است.

داروهایی که برای درمان بیماری لایم استفاده می شود عبارتند از:

 • داکسی سایکلین ، آموکسی سیلین یا سفوروکسیم ، که از درمان های خط اول در بزرگسالان و کودکان هستند
 • سفوروکسیم و آموکسی سیلین ، که برای درمان زنان شیرده یا شیرده استفاده می شود

از آنتی بیوتیک های داخل وریدی (IV) برای برخی از اشکال بیماری لایم استفاده می شود ، از جمله آنهایی که درگیر سیستم عصبی قلب یا مرکزی هستند (CNS) .

پس از بهبود و به پایان رساندن دوره درمان ، ارائه دهندگان خدمات بهداشتی معمولاً به یک رژیم خوراکی روی می آورند. دوره کامل درمان معمولاً 14-28 روز طول می کشد.

آرتروز لایممنبع مورد اعتماد، یک علامت مرحله آخر بیماری لایم است که ممکن است در برخی افراد وجود داشته باشد ، با آنتی بیوتیک خوراکی به مدت 28 روز درمان می شود.

آنتی بیوتیک ها می توانند بیماری لایم را درمان کنند. مراحل مختلف بیماری ممکن است با آنتی بیوتیک های مختلف درمان شود. گزینه های درمانی نیز به نواحی از بدن درگیر بستگی دارد. آموکسی سیلین خوراکی (آموکسیل) ، سفوروکسیم اکستل (سفتین) و داکسی سایکلین (ویبرامایسین) اغلب برای درمان مراحل اولیه بیماری لایم استفاده می شود. بثورات جلدی چشم گاو نر پس از گزش کنه دلیل مراجعه فوری به پزشک برای معالجه است. بثورات به طور معمول در طی 1 یا 2 هفته با درمان آنتی بیوتیکی برطرف می شوند. برای درمان مراحل بعدی بیماری لایم ممکن است داروهای داخل وریدی مانند سفتریاکسون (روسفین) لازم باشد.

راه درمان بیماری لایم

در مورد راه های درمان بیماری لایم موارد زیر مورد اشاره قرار گرفته است:

• استفاده‌ از چوب‌ زیربغل‌ در راه‌ رفتن‌ برای‌ برداشتن‌ وزن‌ از روی‌ مفاصل‌ مبتلا در صورت‌ لزوم‌

• درمان‌ زودرس‌ اين بيماري در پیشگیری‌ آسیب‌ عصبی‌ و ایجاد آسیب‌های‌ عصبی‌ برگشت‌ناپذیر اهمیت‌ زيادي دارد.

• کمپرس گرم برای‌ کاهش‌ درد مفصلی‌ با حمام‌ داغ‌، یا استفاده‌ از کیسه‌های‌ گرم‌کننده‌، لامپ‌های‌ گرمازا یا درمان‌ با قرارگیری‌ در معرض‌ جریان‌های‌ گردابی‌.

 

درمان بيماری لايم از طريق تغذيه و فعاليت

در زمان ابتلا به اين بيماري سعي داشته باشيد تا زماني كه علائم التهاب فعال است در بستر استراحت كنيد و اگر علائم التهاب برطرف شد شما مي‌توانيد فعاليت خود را از سر بگيريد، توجه داشته باشيد كه اين بيماري نياز به رژيم خاصي ندارد.

 

راه پیشگیری درمان لایم

 

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری لایم می توان اقدامات زیر را در دستور کار خود قرار داد:

• استفاده‌ از لباس‌های‌ محافظ‌ دارای‌ یقه‌ و سرآستین‌ تنگ‌
• بررسی‌ دقیق‌ پوست‌ و برداشتن‌ کنه های‌ یافت‌ شده‌ در سطح‌ پوست
• استفاده‌ از ترکیبات‌ مؤثر دفع‌کننده‌ حشرات‌ نظیر (دی‌ای‌ای‌تی‌ 100% در نواحی‌ دارای‌ کنه).‌
• برای‌ سگ و گربه خانگی‌ خود از گردن‌بندهای‌ حاوی‌ مواد دفع‌کننده‌ کنه‌ استفاده‌ کنید.

درمان دردهای مرحله بعدی مفصل ناشی از بیماری لایم چیست؟

درمان دردهای مرحله بعدی مفصل ناشی از بیماری لایم چیست؟

چند گزینه برای درمان درد و تورم مفصل مرتبط با بیماری لایم وجود دارد. مسکن ها و ضد التهاب ها – مانند ایبوپروفن (موترین ، نوپرین) – می توانند به تسکین علائم کمک کنند. می توان از یک روش مطب به نام آرتروسنتز برای برداشتن مایعات از مفاصل متورم استفاده کرد. به ندرت ، آرتروز پس از درمان با آنتی بیوتیک ادامه می یابد. برخی از دانشمندان بر این باورند که التهاب مزمن مفصل حتی پس از از بین بردن موفقیت آمیز باکتری های لایم نیز می تواند توسط عفونت ایجاد شود.

چگونه می توان از بیماری لایم جلوگیری کرد؟
چگونه می توان از بیماری لایم جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از بیماری لایم پیشگیری از آن است. برای کاهش خطر گزش کنه و بیماری اقدامات زیر را انجام دهید.

 • برای محافظت از پوست پیراهن هایی با آستین بلند و شلوار بپوشید.
 • مواد ضد دافع حاوی DEET را در مناطق در معرض استفاده قرار دهید.
 • پس از گشت و گذار در مناطقی که بندر کنه است ، لباس ، بچه ها و حیوانات خانگی را برای کنه بررسی کنید.
 • در صورت گزش کنه ، با استفاده از موچین آن را از روی پوست پاک کنید. کنه را در یک ظرف دربسته قرار داده و در اختیار متخصصان بهداشت قرار دهید تا شناسایی شود.
 • برای جلوگیری از گزش کنه و انتقال بیماری لایم ، لباس ها را بشویید و حمام کنید – کل بدن و پوست سر را بشویید.

آیا واکسن بیماری لایم وجود دارد؟
آیا واکسن بیماری لایم وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ واکسنی برای جلوگیری از بیماری لایم در دسترس نیست. واکسن بیماری LYMERix Lyme در سال 2002 از بازار خارج شد. آزمایشات بالینی (انسانی) بر روی کاندیداهای جدید واکسن در حال حاضر ادامه دارد. تحقیقات بیشتری درباره واکسن مورد نیاز است. پیشگیری بهترین سلاح در برابر بیماری لایم است.

سندرم بیماری لایم پس از درمان

بیماری لایم در اثر عفونت با باکتری Borrelia burgdorferi ایجاد می شود . اگرچه بیشتر موارد بیماری لایم با یک دوره 2 تا 4 هفته ای مصرف آنتی بیوتیک خوراکی قابل درمان است ، اما گاهی اوقات بیماران می توانند علائم درد ، خستگی یا مشکل در فکر داشته باشند که بیش از 6 ماه پس از پایان درمان ادامه یابد. به این بیماری سندرم بیماری لایم پس از درمان (PTLDS) گفته می شود.

اینکه چرا بعضی از بیماران PTLDS را تجربه می کنند مشخص نیست. برخی از کارشناسان بر این باورند که بورلیا بورگدورفری می تواند یک پاسخ “ایمنی خودکار” ایجاد کند و علائمی را ایجاد کند که پس از از بین رفتن عفونت به خوبی ادامه یابد. واکنشهای ایمنی خودکار به دنبال عفونتهای دیگر ، از جمله کمپیلوباکتر (سندرم گیلن-باره) ، کلامیدیا (سندرم ریتر) ، و گلودرد استرپتوکوک (بیماری روماتیسمی قلب) شناخته شده است. کارشناسان دیگر فرض می کنند که PTLDS ناشی از یک عفونت مداوم اما دشوار است. سرانجام ، برخی بر این باورند که علائم PTLDS به دلایل دیگری مرتبط با عفونت Borrelia burgdorferi بیمار نیست .

متأسفانه ، هیچ روش درمانی اثبات شده ای برای PTLDS وجود ندارد. اگرچه درمان آنتی بیوتیکی کوتاه مدت یک درمان ثابت شده برای بیماری اوایل لیم است ، اما مطالعاتنماد خارجیبودجه ای که توسط موسسه ملی بهداشت (NIH) تأمین شده است ، دریافت كه نتایج طولانی مدت برای بیمارانی كه تحت درمان با آنتی بیوتیك طولانی مدت بیشتری قرار می گیرند ، بهتر از بیمارانی است كه دارونما دریافت می كنند. درمان طولانی مدت آنتی بیوتیک برای بیماری لایم با عوارض جدی ، گاهی کشنده همراه بوده است ، همانطور که در پیوندهای زیر شرح داده شده است.

بیماران مبتلا به PTLDS معمولاً با گذشت زمان بهبود می یابند ، اما احساس کاملاً خوب ممکن است ماه ها طول بکشد. اگر به دلیل بیماری لایم تحت درمان قرار گرفته اید و هنوز احساس ناراحتی دارید ، به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مراجعه کنید تا در مورد گزینه های اضافی برای مدیریت علائم خود صحبت کنید. اگر به دنبال درمان آنتی بیوتیکی طولانی مدت برای علائم مداوم مرتبط با عفونت بیماری لایم هستید ، لطفا با ارائه دهنده خدمات بهداشتی در مورد خطرات احتمالی چنین درمانی صحبت کنید.

سوالات متداول بیماری لایم

 

آیا بیماری لایم از طریق جنسی میتواند منتقل شود ؟

هیچ شواهد علمی معتبری مبنی بر شیوع بیماری لایم از طریق تماس جنسی وجود ندارد. مطالعات منتشر شده بر روی حیوانات از انتقال جنسی پشتیبانی نمی کند (مودی 1991 ؛ وودروم 1999) ، و زیست شناسی اسپیروشیت بیماری لایم با این مسیر مواجهه سازگار نیست (Porcella 2001). کنه هایی که بیماری لایم را منتقل می کنند بسیار کوچک هستند و به راحتی قابل چشم پوشی هستند. در نتیجه ، ممکن است شرکای جنسی ساکن یک خانوار هر دو از طریق گزش کنه به این ویروس آلوده شوند ، حتی اگر یکی از این دو شریک زندگی را به یاد نداشته باشید.

آیا بیماری لایم از طریق شیر مادر قابل انتقال است ؟

اگرچه هیچ موردی از بیماری لایم به انتقال خون ارتباط نداشته است ، دانشمندان دریافته اند که باکتری های بیماری لایم می توانند در خون فرد مبتلا به عفونت فعال که برای اهدا ذخیره می شود ، در خون زندگی کنند. افرادی که برای درمان بیماری لایم با آنتی بیوتیک درمان می شوند ، نباید خون اهدا کنند. افرادی که درمان آنتی بیوتیکی بیماری لایم را به پایان رسانده اند ممکن است به عنوان اهدا کنندگان بالقوه خون در نظر گرفته شوند. صلیب سرخنماد خارجی اطلاعات تکمیلی در مورد آخرین معیارهای اهدای خون را فراهم می کند.

من باردار هستم و فکر می کنم ممکن است به بیماری لایم مبتلا باشم .

اگر باردار هستید و مشکوک به بیماری لایم هستید ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

بیماری لایم درمان نشده در دوران بارداری می تواند منجر به عفونت جفت شود. گسترش از مادر به جنین امكان پذیر است اما نادر است. خوشبختانه ، با درمان مناسب آنتی بیوتیکی ، هیچ خطر افزایشی برای عواقب نامطلوب زایمان وجود ندارد.

شنیدم که اگر به بیماری لایم مبتلا شوم همیشه به آن مبتلا خواهم شد

نه. بیمارانی که در مراحل اولیه عفونت با آنتی بیوتیک درمان می شوند ، معمولاً به سرعت و به طور کامل بهبود می یابند. اکثر بیمارانی که در مراحل بعدی بیماری تحت درمان قرار می گیرند نیز به خوبی به آنتی بیوتیک ها پاسخ می دهند ، اگرچه برخی از آنها ممکن است در دراز مدت به سیستم عصبی یا مفاصل آسیب برسانند. در بیماران مبتلا به بیماری لایم که یک دوره 2 تا 4 هفته ای آنتی بیوتیک توصیه می کنند ، علائم طولانی مدت خستگی ، درد یا دردهای مفصلی و عضلانی در زمان اتمام درمان غیرمعمول نیست. در درصد کمی از موارد ، این علائم می توانند بیش از 6 ماه ادامه داشته باشند. این علائم با دوره طولانی تری مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان نیستند ، اما به طور کلی با گذشت زمان بهبود می یابند.

بیماری مزمن لایم چیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا