علائم و راه درمان بیماری

بیماری کبد چرب : علائم غیر الکلی ، الکلی و درمان

بیماری کبد چرب شایع است
بیماری کبد چرب شایع است

وقتی چربی اضافی در کبد ذخیره شود ، ممکن است منجر به بیماری کبد چرب شود. این وضعیت توانایی عملکرد کبد را مختل می کند. در مراحل اولیه برگشت پذیر است. با این حال ، اگر به سیروز ، که جای زخم کبد است ، پیشرفت کند ، قابل برگشت نیست.

بیماری کبد چرب بسیار شایع است و تقریباً از هر 4 نفر 1 نفر مبتلا است. بسیاری از افرادی که به بیماری کبد چرب مبتلا هستند ، نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند. بیماری کبد چرب دو نوع دارد: بیماری کبد چرب غیر الکلی و بیماری کبد چرب الکلی.

بیماری کبد چرب چیست؟
بیماری کبد چرب چیست؟

بیماری کبد چرب تجمع غیرطبیعی چربی در کبد است که ممکن است توانایی کبد را در معرض خطر قرار دهد. تابع. دو نوع بیماری کبد چرب وجود دارد. یکی مربوط به مصرف الکل (بیماری کبد چرب الکلی) است و دیگری (بیماری کبد چرب غیرالکلی). نام دیگر بیماری کبد چرب الکلی استئاتوهپاتیت الکلی است. تجمع چربی اضافی در کبد ممکن است مانع توانایی کبد در تصفیه مواد سمی شود. این به نوبه خود ممکن است باعث احساس مریضی در افراد شود.

بیماری کبد چرب غیرالکلی
بیماری کبد چرب غیرالکلی

بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) معمولاً هیچ علائمی ایجاد نمی کند. اکثر مردم نمی دانند که به آن مبتلا هستند. اما اگر وضعیت بدتر شود به کبد از التهاب آسیب می رساند و ممکن است منجر به زخم (سیروز) شود. این به عنوان استئو هپاتیت غیر الکلی (NASH) شناخته می شود. افرادی که از دیابت رنج می برند یا دارای اضافه وزن یا چاقی هستند ، بیشتر دچار NASH می شوند.

چه کسی NAFLD را دریافت می کند؟
چه کسی NAFLD را دریافت می کند؟

برخی شرایط خاص خطر ابتلا به NAFLD را افزایش می دهد. افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند بیشتر از افراد با وزن طبیعی به آن مبتلا می شوند. در یک مطالعه ، 90 درصد کسانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفتند ، NAFLD داشتند. فشار خون بالا و دیابت نوع 2 خطر ابتلا به NAFLD را افزایش می دهد. حتی کودکان نیز می توانند به NAFLD مبتلا شوند. تقریباً 10 درصد از کودکان در ایالات متحده به این بیماری مبتلا هستند.

قومیت نیز به ریسک مربوط است. NAFLD بیشتر در افراد اسپانیایی تبار و قفقازی دیده می شود و در افرادی که آفریقایی آمریکایی هستند شیوع کمتری دارد. افرادی که آمریکایی آسیایی تبار هستند ، در صورت داشتن وزن نرمال ، در مقایسه با سایر قومیت ها بیشتر دچار NAFLD می شوند.

بیماری کبد چرب الکلی
بیماری کبد چرب الکلی

بیماری کبد چرب الکلی در مشروبات الکلی طولانی مدت رخ می دهد. افراد چاق ، زن و کسانی که جهش های ژنی خاصی دارند نیز احتمال ابتلا به آن وجود دارد. این بیماری ممکن است ساکت باشد و علائمی ایجاد نکند. دیگران ممکن است در ناحیه کبد خستگی یا ناراحتی شکمی را تجربه کنند. افرادی که این بیماری را دارند و به نوشیدن ادامه می دهند خطر سیروز در آینده ، هپاتیت الکلی ، نارسایی کبد و سرطان کبد را افزایش می دهند.

علائم کبد چرب
علائم کبد چرب

بسیاری از افرادی که از کبد چرب رنج می برند ، نمی دانند که به آن مبتلا هستند زیرا هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. هنگامی که افراد علائمی را تجربه می کنند ، ممکن است از دست دادن اشتها ، کاهش وزن ، سیری شکم ، درد شکم ، خستگی ، گیجی ، ضعف و حالت تهوع باشد. علائم کبد چرب که ممکن است برای دیگران مشهود باشد شامل زردی پوست و چشم (زردی) و تورم پاها و شکم (ورم) است.

تشخیص کبد چرب
تشخیص کبد چرب

تشخیص کبد چرب ممکن است سخت باشد زیرا بسیاری از افراد هیچ علائمی ندارند. آزمایشاتی که پزشک در صورت وجود کبد چرب در بیمار ممکن است انجام دهد شامل آزمایش خون برای افزایش آنزیم های کبدی ، سونوگرافی و اسکن توموگرافی کامپیوتری است. الاستوگرافی آزمایشی است که به ارزیابی سطح چربی و اسکار در کبد کمک می کند. در برخی موارد ، پزشک ممکن است بخواهد نمونه ای از بافت کبد (نمونه برداری از کبد) را برای تشخیص بیماری کبد چرب انتخاب کند.

درمان کبد چرب
درمان کبد چرب

بسیاری از بیماران می توانند با درمان رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی کبد چرب را درمان کنند. کاهش وزن در صورت اضافه وزن یا چاقی ممکن است به کبد کمک کند. کاهش حداقل 1 تا 2 پوند می تواند کمک کند. در صورت نیاز بیماران ، پزشک می تواند داروهای خاصی را برای درمان التهاب تجویز کند و به کنترل قند خون کمک کند.

کاهش وزن
کاهش وزن

کبد چرب که ارتباطی به مصرف الکل ندارد ، عمدتا ناشی از چاقی است. پزشک کاهش وزن را برای بیماران مبتلا به کبد چرب که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند توصیه می کند. حتی از دست دادن 1 تا 2 پوند نیز می تواند به شما کمک کند. بسته به وزن بیمار ، کاهش وزن تقریباً 10 درصدی مطلوب است. پزشک یا متخصص تغذیه می تواند بهترین رژیم غذایی برای بیماری کبد چرب را توصیه کند. کسانی که بسیار چاق هستند ممکن است نیاز به جراحی کاهش وزن داشته باشند که می تواند به کبد چرب نیز کمک کند.

ورزش
Moderate exercise can help decrease the amount of fat in your liver.

بیماران ممکن است بتوانند کبد چرب را با کمک رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی ، از جمله کاهش وزن ، معالجه و معکوس کنند. حداقل به مدت 30 دقیقه ورزش به مدت پنج روز در هفته می تواند به کاهش وزن افراد کمک کند. حتی فعالیت های متوسط ​​مانند پیاده روی با سرعت بالا نیز به سمت این هدف حساب می شود. افرادی که مدتی ورزش نکرده اند یا برای اولین بار است که شروع به ورزش می کنند ، باید ابتدا پزشک خود را خوب کنند.

از الکل خودداری کنید
One way to manage alcoholic fatty liver is to refrain from drinking alcohol.

افرادی که از الکل از کبد چرب رنج می برند نباید الکل بنوشند. گفتن این ممکن است راحت تر از انجام آن باشد. در سال 2018 ، تقریباً 15 میلیون نفر در ایالات متحده از اختلال استفاده از الکل رنج می بردند. آنها ممکن است بیش از حد بنوشند و احساس کنند گویی هیچ کنترلی بر میزان نوشیدنی خود ندارند. و این مصرف بیش از حد الکل ممکن است منجر به بیماری کبد چرب شود.

آیا کبد چرب قابل برگشت است؟ پاسخ مثبت است ، به خصوص اگر روند بیماری زود تشخیص داده شود. پرهیز از الکل بخشی از روند بهبود است. بیماران مبتلا به کبد چرب که مشکوک به مشکل سو abuse مصرف الکل هستند باید با پزشکان خود صحبت کنند. روش های درمانی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. .

به بازبینی ها بروید
Attend to medical conditions like diabetes and high cholesterol to help fatty liver.

کبد چرب ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد. اگر دیابت نوع 2 به خوبی کنترل نشود ، داشتن هر دو بیماری می تواند کبد چرب را بدتر کند. بیمارانی که دیابت نوع 2 دارند باید مطمئن شوند که به خوبی کنترل شده است. افراد مبتلا به کبد چرب باید چربی خون مانند تری گلیسیرید و کلسترول LDL به اصطلاح “بد” را تحت کنترل داشته باشند. کنترل فشار خون بالا و کاهش وزن همچنین به فشار کبد کمک می کند. آنها همچنین باید از نوشیدن الکل خودداری کنند.

افراد مبتلا به کبد چرب باید در معاینات منظم پزشک شرکت کنند تا سلامتی خود را حفظ کنند. پزشک ممکن است سونوگرافی برای کنترل کبد بیمار همراه با آزمایش خون منظم برای نظارت بر عملکرد کبد تجویز کند.

از کبد محافظت کنید
از کبد محافظت کنید

کبد هر آنچه را می خوریم ، می نوشیم و می خوریم فیلتر می کند. این شامل گیاهان ، ویتامین ها ، مکمل ها و داروها (داروهای بدون نسخه و بدون نسخه) است. بیمارانی که از کبد چرب یا بیماری دیگری رنج می برند که عملکرد کبد را به خطر می اندازد ، باید در مورد هر آنچه مصرف می کنند با پزشکان خود صحبت کنند. ممکن است لازم باشد بیماران مصرف برخی مواد را متوقف کنند یا به داروهای مختلف روی آورند که به کبد آسیب نمی رسانند. 

جلوگیری از کبد چرب
جلوگیری از کبد چرب

پیشگیری نام بازی است که صحبت از بیماری کبد چرب می شود. در مورد بهترین رژیم های غذایی برای پیشگیری از بیماری کبد چرب از پزشک سوال کنید. البته با داشتن رژیم غذایی معقول و ورزش منظم ، البته با آگاهی و اجازه پزشک ، وزن خود را کاهش دهید. از مصرف الکل خودداری کرده یا آن را محدود کنید. تمام داروهای بدون نسخه ، داروهای تجویز شده ، مکمل ها ، ویتامین ها و گیاهان را با پزشک مرور کنید تا مطمئن شوید که به کبد آسیب نمی رسانند. داشتن یک سبک زندگی سالم باعث کاهش وزن ، فشار خون ، چربی خون ، استرس ، دیابت و بیماری های قلبی می شود. همچنین برای کبد مفید است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا