علائم و راه درمان بیماری

سرطان : راهنمای تصویری سرطان تیروئید

تیروئید چیست؟
تیروئید چیست؟

این یک غده پروانه ای در گردن شما است که باعث ایجاد هورمون هایی می شود که به خون شما وارد می شوند و سپس به هر سلول در بدن شما می روند. هورمونهای تیروئید نقش زیادی در کمک به بدن شما دارند که به درستی کار می کند. آنها به گرم نگه داشتن شما کمک می کنند. آنها همچنین از عضلات و همچنین قلب ، مغز و سایر اندام های شما پشتیبانی می کنند.

سرطان تیروئید چیست؟
سرطان تیروئید چیست؟

هنگامی که به سرطان مبتلا هستید ، سلولهای معیوب از کنترل خارج می شوند و سلولهای سالم را از بین می برند. چهار نوع سرطان تیروئید وجود دارد: پاپیلاری ، فولیکولار ، مدولاری و آناپلاستیک. میزان جدی بودن بیماری – و نوع درمانی که دارید – تا حدی به نوع شما بستگی دارد.

گره در تیروئید شما
گره در تیروئید شما

سرطان تیروئید ممکن است در اوایل علائم ایجاد نکند. اولین علامت غالباً یک برجستگی کوچک یا “گره” روی غده تیروئید شما است. این چیزی نیست که شما به خودی خود متوجه آن شوید. پزشک شما معمولاً آن را در معاینه جسمی احساس می کند. او ممکن است آن را در عکسبرداری با اشعه ایکس یا سی تی اسکن ، اغلب بعد از اینکه یکی دیگر از مشکلات دیگری را پیدا کردید ، تشخیص دهد. در حدود 90٪ مواقع ، این گره ها خوش خیم (غیرسرطانی) هستند و به درمان کمی نیاز دارند یا به هیچ وجه احتیاج ندارند.

برای چه چیز دیگری باید تماشا کرد
برای چه چیز دیگری باید تماشا کرد

با پیشرفت بیشتر سرطان تیروئید ، ممکن است علائمی مانند این را مشاهده کنید:

 • برآمدگی یا تورم در گردن که مخصوصاً سریع رشد می کند
 • درد در جلوی گردن یا حرکت به سمت بالا به سمت گوشهایتان
 • سرفه مداوم یا گرفتگی صدا ، بدون هیچ دلیل مشخصی
 • مشکلی در تنفس یا بلع وجود دارد

این موارد می تواند علاوه بر سرطان تیروئید ، بیماری های مختلفی را نیز نشان دهد ، بنابراین در مورد تمام علائم با پزشک خود صحبت کنید.

تشخیص
تشخیص 

پزشک ممکن است با معاینه بدنی شروع کند و از شما در مورد سابقه پزشکی خانوادگی خود سوال کند. او ممکن است یک دوربین کوچک و نازک را در گلو قرار دهد تا به دنبال مشکلات باشد ، روشی که لارنگوسکوپی نامیده می شود. او ممکن است با تیراندازی با MRI ، سی تی اسکن یا سونوگرافی از تیروئید شما عکس بگیرد. برای تشخیص سرطان تیروئید ، پزشک با برداشتن مقداری از بافت تیروئید و بررسی وجود سلول های سرطانی ، نمونه برداری می کند.

سرطانهای متفاوت تیروئید
سرطانهای متفاوت تیروئید

بیشتر سرطانهای تیروئید” متفاوت “نامیده می شوند ، این بدان معنی است که سلولهای سرطانی بسیار شبیه سلولهای طبیعی هستند. یک نوع متفاوت ، پاپیلاری ، معمولاً در یکی از دو لوب تیروئید رشد می کند. اگرچه گاهی اوقات به غدد لنفاوی گردن گسترش می یابد ، اما درمان این نوع سرطان بسیار موفقیت آمیز است. کمبود ید ممکن است به نوع دیگری منجر شود ، فولیکولار ، که به طور معمول به غدد لنفاوی گسترش نمی یابد.

سرطان مدولاری تیروئید (MTC)

سرطان مدولاری تیروئید (MTC)

از سلولهای تیروئید شروع می شود که پزشکان به آنها سلولهای C می گویند. سلول های سرطانی می توانند به ریه ها ، کبد یا غدد لنفاوی شما گسترش پیدا کنند ، حتی قبل از اینکه متوجه شوید. MTC “Sporadic” که در خانواده ها اجرا نمی شود ، متداول ترین نوع MTC است. MTC “Familial” که والدین شما از طریق ژن های شما به شما منتقل می کنند ، حدود 20٪ موارد را تشکیل می دهد. نوع خانوادگی معمولاً وقتی کودک یا بزرگسال هستید در هر دو لوب تیروئید ظاهر می شود.

آناپلاستیک
آناپلاستیک

این تقریبا نادر است ، حدود 2٪ از کل سرطان های تیروئید را تشکیل می دهد و در زنان مسن بیشتر دیده می شود. رشد می کند و به سرعت به گردن و سایر قسمت های بدن گسترش می یابد. این “تمایز نیافته” نامیده می شود زیرا سلولها مانند سلولهای طبیعی تیروئید به نظر نمی رسند. درمان آن سخت است. در بعضی موارد ، به نظر می رسد از سرطان پاپیلاری یا فولیکول رشد می کند.

درمان
درمان

جراحی اولین خط دفاعی برای سرطان تیروئید است. بسته به میزان و نوع سرطان ، ممکن است جراح شما برخی از غدد و غدد لنفاوی اطراف را از بین ببرد. غالباً ، جراحی کافی است ، اما وقتی تومورها بزرگتر یا در جاهای دیگر بدن پخش شوند ، پزشک ممکن است پرتودرمانی ، شیمی درمانی ، ید رادیواکتیو یا درمان هدفمند را پیشنهاد کند که به دنبال سلولهای خاص سرطانی است.

علل
علل

دانشمندان دقیقاً نمی دانند چه عواملی باعث سرطان تیروئید می شود ، اما موارد خاصی وجود دارد که به نظر می رسد احتمال ابتلا به آن در افراد بیشتر است ، از جمله:

 • در دوران کودکی پرتودرمانی در اطراف سر یا گردن
 • رژیم غذایی با ید کم (در ایالات متحده غیر معمول است)
 • 25 تا 65 سالگی
 • زن
 • قومیت آسیایی
 • قبلاً گواتر داشتید
 • سابقه خانوادگی یا شخصی بیماری تیروئید یا سرطان تیروئید
 • شرایط ژنتیکی مانند FMTC ، MEN2A یا MEN2B

بعد از درمان
بعد از درمان

حتی اگر جراحی و سایر روش های درمانی از شر تیروئید خلاص شود سلولهای سرطانی ، شما باید به دکتر مراجعه کنید تا بررسی کند که آیا سرطان بازگشت کرده است یا خیر. به تمام قرارهای بعدی خود بروید و هرگونه علائم جدید یا بازگشتی را به تیم پزشکی خود بگویید. این مهم است زیرا سرطان تیروئید می تواند به آرامی رشد کند ، گاهی اوقات 10 یا 20 سال پس از اولین درمان شما.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *