علائم و راه درمان بیماری

سرطان روده بزرگ (سرطان روده بزرگ)

سرطان روده بزرگ درمان

جراحی رایج ترین روش درمانی اولیه برای سرطان روده بزرگ است. در طی جراحی ، تومور ، حاشیه کوچکی از روده سالم اطراف و گره های لنفاوی مجاور برداشته می شود. سپس جراح بخشهای سالم روده را دوباره وصل می کند. در بیماران مبتلا به سرطان رکتوم ، اگر سرطان در رکتوم خیلی کم شود ، گاهی اوقات راست روده برای همیشه برداشته می شود. سپس جراح دهانه ای ایجاد می کند ( کلوستومی ) بر روی دیواره شکم که از طریق آن مواد زائد جامد از روده بزرگ دفع می شود. پرستاران آموزش دیده (درمانگران انتروستومال) می توانند به بیماران کمک کنند تا خود را با کولستومی سازگار کنند و اکثر بیماران مبتلا به کولستومی به سبک زندگی عادی خود باز می گردند. برای بیشتر افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ در مرحله اولیه (مرحله اول و بیشتر مرحله دوم) ، تنها عمل جراحی تنها مورد نیاز است. شیمی درمانی ممکن است به برخی از افراد مبتلا به سرطان مرحله II که دارای عواملی هستند که احتمال دارد تومور آنها در معرض خطر بیشتری از عود باشد ، ارائه شود. با این حال ، هنگامی که سرطان روده بزرگ به غدد لنفاوی موضعی گسترش یافته است (مرحله III) ، خطر بازگشت سرطان همچنان بالا است حتی اگر تمام شواهد قابل مشاهده سرطان توسط جراح برداشته شده باشد. این به دلیل افزایش احتمال فرار سلولهای کوچک سرطانی قبل از جراحی است و خیلی کوچک هستند که در آن زمان با آزمایش خون ، اسکن یا حتی معاینه مستقیم قابل تشخیص نیستند. وجود آنها از خطر بالاتر عود سرطان روده بزرگ در تاریخ بعد (عود) استنباط می شود. پزشکان سرطان پزشکی (انکولوژیست های پزشکی) برای کاهش خطر بازگشت سرطان ، درمان های اضافی سرطان روده بزرگ را با شیمی درمانی در این شرایط توصیه می کنند. داروهایی که برای شیمی درمانی استفاده می شود وارد سایت شوید جریان خون و حمله به هر سلول سرطانی روده بزرگ که در خون یا سیستم لنفاوی ریخته شده است قبل از عمل ، سعی در کشتن آنها قبل از تأسیس در سایر اندام ها. این استراتژی به نام شیمی درمانی کمکی ثابت شده است که خطر عود سرطان را کاهش می دهد و برای تمام بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ در مرحله III که از سلامت کافی برای انجام آن رنج می برند ، و همچنین برای برخی از بیماران در مرحله دوم با خطر بالاتر که احتمال دارد تومور انسداد یا انسداد داشته باشد ، توصیه می شود. قبل از جراحی دیواره روده را سوراخ کرده است.

چندین گزینه مختلف برای شیمی درمانی کمکی برای درمان سرطان روده بزرگ وجود دارد. این درمان ها شامل ترکیبی از داروهای شیمی درمانی است که به صورت خوراکی یا به وریدها تزریق می شود. این درمان ها به طور معمول در کل شش ماه انجام می شود. ملاقات با یک آنکولوژیست که می تواند گزینه های شیمی درمانی کمکی و همچنین عوارض جانبی را برای مراقبت توضیح دهد تا بتوان یک انتخاب صحیح برای بیمار به عنوان یک فرد انجام داد ، مهم است.

شیمی درمانی معمولاً در یک کلینیک متخصص مراقبت های بهداشتی ، در بیمارستان به عنوان سرپایی یا در خانه. شیمی درمانی معمولاً در چرخه های درمانی و به دنبال آن دوره های بهبودی بدون درمان انجام می شود. عوارض جانبی شیمی درمانی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل تجویز شده نیز بستگی دارد. عوامل شیمی درمانی مدرن معمولاً به خوبی تحمل می شوند و عوارض جانبی آن برای بیشتر افراد قابل کنترل است. به طور کلی ، داروهای ضد سرطان سلول هایی را که به سرعت در حال رشد و تقسیم هستند ، از بین می برند. بنابراین ، گلبول های قرمز خون ، پلاکت ها و گلبول های سفید خون که به سرعت در حال رشد هستند نیز می توانند تحت تأثیر شیمی درمانی قرار بگیرند. در نتیجه ، عوارض جانبی رایج شامل کم خونی ، از دست دادن انرژی و مقاومت کم در برابر عفونت ها. سلولهای موجود در ریشه و روده مو نیز به سرعت تقسیم می شوند. بنابراین ، شیمی درمانی می تواند باعث ریزش مو a شود > ، زخم های دهان ، حالت تهوع ، استفراغ ، و اسهال ، اما این اثرات گذرا هستند.

درمان سرطان روده بزرگ مرحله چهارم

هنگامی که سرطان روده بزرگ با فاصله از محل تومور اولیه گسترش یافت ، به عنوان بیماری مرحله IV توصیف می شود. این رسوبات تومور از راه دور که از تومور اولیه ریخته می شود ، از طریق خون یا سیستم لنفاوی عبور کرده و تومورهای جدیدی را در اندام های دیگر ایجاد کرده است. در آن مرحله ، سرطان روده بزرگ دیگر یک مشکل محلی نیست بلکه در عوض یک مشکل سیستمیک با سلول های سرطانی است که هم از طریق اسکن قابل مشاهده است و هم غیرقابل شناسایی است ، اما احتمالاً در سایر نقاط بدن وجود دارد. در نتیجه ، در بیشتر موارد ، بهترین درمان شیمی درمانی است ، که درمان سیستمیک است. ثابت شده است که شیمی درمانی در سرطان متاستاتیک روده بزرگ باعث افزایش طول عمر و بهبود کیفیت زندگی می شود. اگر به خوبی مدیریت شود ، عوارض جانبی شیمی درمانی معمولاً بسیار کمتر از عوارض جانبی سرطان کنترل نشده است. شیمی درمانی به تنهایی نمی تواند سرطان متاستاتیک روده بزرگ را درمان کند ، اما می تواند بیش از دو برابر امید به زندگی داشته باشد و کیفیت خوب زندگی را در طول مدت درمان فراهم کند.

گزینه های شیمی درمانی برای درمان سرطان روده بزرگ بسته به سایر موارد بهداشتی که چهره های فردی برای افراد متناسب ، ترکیب چندین داروی شیمی درمانی معمولاً توصیه می شود ، در حالی که برای افراد بیمار ، درمان های ساده تر ممکن است بهترین باشد. رژیم های مختلف چند دارویی عوامل دارای فعالیت اثبات شده در سرطان روده بزرگ مانند 5-فلوروراسیل (5-FU) را ترکیب می کنند ، که اغلب با دارو لکووورین (اسید فولیک نیز نامیده می شود) یا داروی مشابهی به نام لوولوسوورین که به عملکرد بهتر آن کمک می کند. Capecitabine ( خلودا ) ، داروی شیمی درمانی است به صورت قرص وقتی وارد بدن شد ، با رسیدن به محل تومور به 5-FU تغییر می یابد. سایر داروهای شیمی درمانی برای سرطان روده بزرگ ، irinotecan هستند ( Camptosar ) ، اگزالی پلاتین ( الوکساتین ) ، و تری فلووریدین و تیپیراسیل (Lonsurf) ، یک داروی ترکیبی به شکل قرص. در رژیم های شیمی درمانی اغلب کلمات اختصاری برای ساده سازی نام خود وجود دارد (مانند FOLFOX ، FOLFIRI و FLOX).

درمان های هدفمند ، درمان های جدیدتری هستند که جنبه های خاص سلول سرطانی را هدف قرار می دهند ، که ممکن است برای تومور مهم تر از باشد بافتهای اطراف ، ارائه درمان های بالقوه موثر با عوارض جانبی کمتر از شیمی درمانی سنتی. Bevacizumab ( Avastin ) ، cetuximab (Erbitux) ، panitumumab (Vectibix) ، ramucirumab (Cyramza) ، regorafenib (Stivarga) و ziv-aflibercept (Zaltrap) درمانهای هدفمندی هستند که در مدیریت سرطان روده بزرگ پیشرونده استفاده شده اند. این عوامل شیمی درمانی جدید غالباً برای بهبود اثربخشی با شیمی درمانی استاندارد ترکیب می شوند.

اگر اولین روش درمانی م effectiveثر نباشد ، گزینه های خط دوم و سوم در دسترس هستند که می توانند مزایایی را برای افراد مبتلا به روده بزرگ ایجاد کنند. سرطان.

تابش درمان درمان اصلی سرطان روده بزرگ به درمان سرطان راست روده محدود شده است. همانطور که قبلاً اشاره شد ، در حالی که قسمتهایی از روده بزرگ آزادانه در داخل حفره شکم حرکت می کنند ، راست روده در داخل لگن ثابت است. این یک رابطه صمیمانه با بسیاری از ساختارهای دیگر است و لگن فضای محدودتری است. به همین دلایل ، برداشتن تومور در راست روده اغلب با جراحی دشوارتر است زیرا فضا کوچکتر است و سایر ساختارها می توانند با سرطان درگیر شوند. در نتیجه ، برای همه به جز اولین سرطان های مقعد ، شیمی درمانی اولیه و درمان با اشعه (یک روش درمانی محلی برای یک منطقه مشخص) برای کاهش و کاهش سرطان توصیه می شود ، این امکان را برای راحت تر برداشتن و کاهش خطر بازگشت سرطان به صورت محلی فراهم می کند. پرتودرمانی به طور معمول تحت راهنمایی یک متخصص پرتودرمانی به نام انکولوژیست پرتوی انجام می شود. در ابتدا ، افراد تحت یک جلسه برنامه ریزی ، یک ویزیت پیچیده قرار می گیرند ، زیرا پزشکان و تکنسین ها دقیقاً تعیین می کنند که کجا تابش داده شود و از کدام ساختارها جلوگیری شود. شیمی درمانی معمولاً هر روز هنگام تحویل پرتودرمانی انجام می شود. عوارض جانبی پرتودرمانی شامل خستگی a > ، لگن موقت یا دائمی ریزش مو ، و تحریک پوست در نواحی تحت درمان.

پرتودرمانی بعضاً به عنوان یک درمان تسکینی برای کاهش درد ناشی از سرطان روده بزرگ یا متاستاتیک یا روده بزرگ استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا