علائم و راه درمان بیماری

سرطان روده بزرگ : علائم ، غربالگری ، مراحل

سرطان روده بزرگ چیست؟
Photo of colon composite

روده بزرگ سرطان سومین سرطان غیر پوستی شایع در مردان و زنان در ایالات متحده است. همچنین دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان است. هنوز هم ، سرطان روده بزرگ قابل درمان است که به اندازه کافی زود تشخیص داده شود. سرطان روده بزرگ نتیجه سلولهای سرطانی است که در پوشش روده بزرگ (روده بزرگ) یا راست روده تشکیل می شوند.

سرطان روده بزرگ چگونه شروع می شود

سرطان روده بزرگ چگونه شروع می شود
 
سرطان روده بزرگ اغلب به عنوان یک رشد خوش خیم معروف به پولیپ آغاز می شود. آدنوما نوعی پولیپ است و تومورهای خوش خیم بافت پوششی روده بزرگ یا راست روده است. اکثر پولیپ ها خوش خیم خواهند ماند ، اما برخی از آدنوم ها در طولانی مدت می توانند به سرطان تبدیل شوند. اگر زود از بین بروند ، این امر از روی آوردن آنها به سرطان جلوگیری می کند.

عوامل خطری که نمی توانید کنترل کنید
عوامل خطری که نمی توانید کنترل کنید

برخی از عوامل خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ از کنترل شما خارج است. موارد زیر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد:

 • بیماری التهابی روده
 • پولیپ های روده بزرگ
 • سن بالای 50 سال
 • سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ
 • سابقه سرطان پستان یا تخمدان

عوامل خطری که می توانید کنترل کنید
عوامل خطر سرطان روده بزرگ که می توانید کنترل کنید

با این حال ، عوامل خطر دیگری نیز برای سرطان روده بزرگ وجود دارد که می توانید آنها را کنترل کنید. عوامل خطر زیر را می توان اصلاح کرد:

 • رژیم غذایی حاوی گوشت قرمز یا فرآوری شده یا خوردن گوشت پخته شده در دمای بالا
 • اضافه وزن یا چاقی
 • ورزش ناکافی
 • سیگار کشیدن
 • نوشیدن الکل

علائم هشدار دهنده سرطان روده بزرگ
علائم هشدار دهنده سرطان روده بزرگ

غربالگری سرطان روده بزرگ
غربالگری سرطان روده بزرگ

توصیه می شود که اکثر افراد از 10 سالگی هر 10 سال یکبار کولونوسکوپی غربالگری انجام دهند. کولونوسکوپی امکان بررسی کل روده بزرگ و راست روده را با استفاده از یک دوربین کوچک فراهم می کند. این آزمایش می تواند سرطان ها را در مراحل اولیه ، قابل درمان ترین پیدا کند و در واقع با برداشتن پولیپ ها از توسعه سرطان ها جلوگیری می کند ، همانطور که در اینجا نشان داده شده است.

کولونوسکوپی مجازی چیست؟
کولونوسکوپی مجازی چیست؟

یک جایگزین برای کولونوسکوپی از تصاویر سی تی اسکن برای تجسم روده بزرگ استفاده می کند. این به عنوان کولونوسکوپی مجازی شناخته می شود. همانند کولونوسکوپی معمولی ، قبل از معاینه نیز باید روده بزرگ تا حد ممکن تخلیه شود. در کولونوسکوپی مجازی ، پولیپ ها یا تومورها بدون قرار دادن دوربین در روده تجسم می شوند. یک نقطه ضعف این است که کولونوسکوپی مجازی فقط می تواند پولیپ های یافت شده را شناسایی و از بین نبرد. برای برداشتن پولیپ هایی که ممکن است شناسایی شوند ، یک کولونوسکوپی واقعی لازم است.

اشعه ایکس روده بزرگ (GI پایین)
اشعه ایکس روده بزرگ (GI پایین)

اشعه ایکس روده بزرگ ، که به عنوان یک سری GI پایین شناخته می شود ، می تواند روش دیگری برای تصویربرداری از روده بزرگ و راست روده فراهم کند. مایع گچی معروف به باریم به عنوان ماده حاجب استفاده می شود. این عکس نمونه ای از تومور “هسته سیب” را نشان می دهد که روده بزرگ را باریک می کند. همانند کولونوسکوپی مجازی ، برای برداشتن تومورها یا پولیپ هایی که ممکن است پیدا شود ، به کولونوسکوپی واقعی یا سایر روش های جراحی نیاز است.

تشخیص سرطان روده بزرگ
تشخیص سرطان روده بزرگ

اگر ناهنجاری هایی در روده بزرگ یا راست روده شما دیده شود ، برای تعیین وجود سرطان نمونه برداری انجام می شود. این کار را می توان در طی کولونوسکوپی انجام داد. بافت برای بررسی سلولهای سرطانی از نظر میکروسکوپی بررسی می شود. این تصویر نمای بسیار بزرگ شده ای از سلولهای سرطانی روده بزرگ را نشان می دهد.

مرحله بندی سرطان روده بزرگ
مرحله بندی سرطان روده بزرگ

مرحله بندی مرحله ای است که تعیین می کند تومور تا چه حد فراتر از محل اصلی خود گسترش یافته است. مرحله بندی ممکن است به اندازه تومور مربوط نباشد. تصمیمات درمانی همچنین به مرحله تومور بستگی دارد. مرحله بندی برای سرطان روده بزرگ به شرح زیر است:

 • مرحله 0 – سرطان فقط در لایه داخلی رکتوم یا روده بزرگ دیده می شود.
  مرحله I – سرطان فراتر از دیواره داخلی راست روده یا روده بزرگ گسترش نیافته است.
  مرحله II – سرطان به لایه عضلانی راست روده یا روده بزرگ گسترش یافته است.
  مرحله III – سرطان حداقل به یک غدد لنفاوی ناحیه گسترش یافته است.
  مرحله IV – سرطان به نقاط دوردست بدن مانند استخوان ها ، کبد یا ریه ها گسترش یافته است. این مرحله به میزان نفوذ تومور یا گسترش سرطان به غدد لنفاوی نزدیک تومور بستگی ندارد.

نرخ بقا برای سرطان روده بزرگ
نرخ بقا برای سرطان روده بزرگ

مراحل بالاتر به این معنی است که سرطان جدی تر است و پیش آگهی بدتری دارد. بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ در مرحله I 5 سال بقا 74٪ دارند ، در حالی که این میزان در تومورهای مرحله IV به 6٪ کاهش می یابد.

جراحی سرطان روده بزرگ
جراحی سرطان روده بزرگ

به جز در موارد بسیار پیشرفته ، سرطان روده بزرگ معمولاً با برداشتن تومور و بافتهای اطراف با جراحی درمان می شود. جراحی میزان بهبودی بسیار خوبی برای تومورهای مرحله اولیه دارد. برای تومورهای پیشرفته که در خارج از روده بزرگ گسترش یافته اند ، جراحی به طور معمول این بیماری را درمان نمی کند ، اما از بین بردن تومورهای بزرگتر ممکن است علائم را کاهش دهد.

درمان پیشرفته سرطان روده بزرگ
درمان پیشرفته سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ که به غدد لنفاوی گسترش یافته است (مرحله III) گاهی اوقات هنوز هم قابل درمان است. در این حالت درمان معمولاً شامل جراحی و شیمی درمانی برای سرطان روده بزرگ است. در موارد سرطان رکتوم ، پرتودرمانی هم قبل و هم بعد از جراحی در موارد پیشرفته تر اضافه می شود. سرطان هایی که پس از درمان برگشتند یا به اندام های دیگر سرایت کردند ، درمان آنها دشوارتر است و بهبود آنها دشوارتر است ، اما درمان ها ممکن است علائم را تسکین داده و عمر را طولانی کنند.

کنار آمدن با شیمی درمانی
کنار آمدن با شیمی درمانی

داروهای شیمی درمانی مدرن نسبت به داروهای قدیمی کمتر حالت تهوع و سایر عوارض جانبی نگران کننده دارند و همچنین داروهایی برای کنترل این عوارض در دسترس هستند. آزمایش های بالینی برای تولید داروهای شیمی درمانی بهتر و قابل تحمل همیشه در حال انجام است.

فرسایش فرکانس رادیویی
فرسایش فرکانس رادیویی

فرکانس رادیویی فرسایش (RFA) نوعی درمان سرطان است که از گرما برای از بین بردن بافت تومور استفاده می کند. سی تی اسکن برای هدایت قرار دادن دستگاهی مانند سوزن به داخل تومور استفاده می شود که از طریق آن گرمای شدید اعمال می شود. RFA می تواند گزینه ای برای تخریب تومورها باشد که با جراحی نمی توان آن را از بین برد. در بیمارانی که چند تومور متاستاتیک در کبد دارند و با جراحی نمی توان از بین برد ، گاهی اوقات شیمی درمانی با RFA ترکیب می شود تا تومورها را از بین ببرد.

پیشگیری از سرطان روده بزرگ: رژیم غذایی
پیشگیری از سرطان روده بزرگ: رژیم غذایی

به گفته محققان ، داشتن یک رژیم غذایی مغذی ، ورزش کافی و کنترل چربی بدن می تواند از 45٪ سرطان های روده بزرگ جلوگیری کند. این بدان معنی است که اتخاذ یک سبک زندگی سالم می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را به طور چشمگیری کاهش دهد. موسسه ملی سرطان رژیم غذایی کم چربی همراه با مقدار زیادی فیبر و حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات را هر روز توصیه می کند.

پیشگیری از سرطان با ورزش
پیشگیری از سرطان با ورزش

یک مطالعه نشان داد افرادی که بیشترین ورزش بدنی را داشتند 24٪ کمتر از افراد کم تحرک خود در معرض سرطان روده بزرگ قرار گرفتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا