علائم و راه درمان بیماری

سنگ کلیه : علائم ، علل و درمان

سنگ کلیه چیست؟
سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه توده های کمی از نمک ها و مواد معدنی است که در داخل کلیه ها تشکیل می شود و ممکن است به مجاری ادراری منتقل شود. اندازه سنگ کلیه از فقط یک لکه تا اندازه یک توپ پینگ پنگ است. علائم و نشانه های سنگ کلیه شامل خون در ادرار ، و درد در شکم ، کشاله ران یا پهلو است. حدود 5٪ افراد در طول زندگی خود دچار سنگ کلیه می شوند.

علت سنگ کلیه چیست؟
علت سنگ کلیه چیست؟

کلیه ها میزان مایعات ، مواد معدنی ، نمک ها و سایر مواد بدن را تنظیم می کنند. وقتی تعادل این ترکیبات تغییر می کند ، ممکن است سنگ کلیه ایجاد شود. چهار نوع سنگ کلیه وجود دارد که هر یک از مواد مختلفی ساخته شده اند. اسید اوریک و سیستین دو ترکیبی هستند که ممکن است سنگ کلیه تشکیل دهند. عواملی که به عنوان خطر ابتلا به سنگ کلیه شناخته می شوند عبارتند از کم آبی بدن ، سابقه خانوادگی ، ژنتیک و وجود برخی شرایط پزشکی. داشتن یک یا چند عضو خانواده با سابقه سنگ کلیه خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

چه کسی ممکن است دچار سنگ کلیه شود؟
چه کسی ممکن است دچار سنگ کلیه شود؟

میزان مبتلایان به سنگ کلیه در ایالات متحده در حال افزایش است. دلایل این روند ناشناخته است. در اواخر دهه 1970 شیوع سنگ کلیه 3.8٪ بود. در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 ، این تعداد به 5.2 درصد رسید. قومیت قفقازی و جنسیت مرد با نرخ بالاتر سنگ کلیه در ارتباط است. مردان تمایل دارند که از 40 تا 70 سالگی دچار سنگ کلیه شوند. نرخ با افزایش سن افزایش می یابد. زنان به احتمال زیاد در 50 سالگی سنگ کلیه را تجربه می کنند. فردی که از یک سنگ کلیه رنج برده است احتمالاً به دیگران مبتلا خواهد شد.

علائم سنگ کلیه چیست؟
علائم سنگ کلیه چیست؟

بسیاری از سنگ های کلیه بدون درد هستند تا زمانی که از کلیه ، پایین حالب و داخل مثانه حرکت کنند. بسته به اندازه سنگ ، حرکت سنگ از طریق دستگاه ادراری می تواند باعث درد شدید با شروع ناگهانی شود. افرادی که سنگ کلیه دارند اغلب درد را آزار دهنده توصیف می کنند. کمر ، شکم و پهلوها مکانهای مکرر درد و گرفتگی عضلات هستند. کسانی که سنگ کلیه دارند ممکن است خون را در ادرار خود ببینند. تب و لرز در صورت وجود عفونت وجود دارد. در صورت بروز این علائم به دنبال درمان سریع پزشکی باشید.

چگونه سنگ کلیه تشخیص داده می شود؟
چگونه سنگ کلیه تشخیص داده می شود؟

سنگ کلیه با حذف سایر علل احتمالی درد شکم و علائم مرتبط تشخیص داده می شود. آزمایشات تصویربرداری شامل اشعه ایکس به نام نمای KUB (کلیه ، حالب ، مثانه) یا سی تی اسکن مارپیچ اغلب برای تأیید تشخیص سنگ کلیه استفاده می شود. اگرچه میزان قرار گرفتن در معرض اشعه در ارتباط با این آزمایشات کم است ، اما ممکن است زنان باردار و دیگران حتی از این میزان کم اشعه نیز جلوگیری کنند. در این موارد ، ممکن است از سونوگرافی برای تشخیص سنگ کلیه استفاده شود.

درمان سنگ کلیه چیست؟
درمان سنگ کلیه چیست؟

اکثر افراد مبتلا به سنگ کلیه قادر هستند خود را با نوشیدن مایعات فراوان طی 48 ساعت دفع کنند. داروهای ضد درد می توانند ناراحتی را تسکین دهند. هرچه سنگ کوچکتر باشد ، احتمال دفع آن بدون دخالت بیشتر است. از دیگر عواملی که بر توانایی دفع سنگ تأثیر می گذارد ، بارداری ، اندازه پروستات و اندازه بیمار است. سنگهایی که 9 میلی متر یا بیشتر هستند معمولاً به خودی خود عبور نمی کنند و نیاز به مداخله دارند. سنگهایی که اندازه آنها 5 میلی متر است ، 20 درصد به خودی خود رد می شوند در حالی که 80 درصد سنگهایی که اندازه آنها 4 میلی متر است ، بدون معالجه امکان عبور دارند.

درمان سنگهایی که به خودی خود عبور نمی کنند چیست؟
درمان سنگهایی که به خودی خود عبور نمی کنند چیست؟

لیتوتریپسی روشی است که با استفاده از امواج شوک سنگ کلیه را به قطعات کوچکتر تقسیم می کند که با سهولت بیشتری می توان از آنها خارج کرد بدن دستگاه مورد استفاده برای این روش Lithotripter نامیده می شود. سنگ کلیه نیز با جراحی برداشته می شود. نفرولیتوتومی از راه پوست روشی است که در آن سنگ کلیه از طریق یک برش کوچک در پوست برداشته می شود. همچنین ممکن است سنگ کلیه با مجرای ادرارسکوپ ، ابزاری که از طریق مجرای ادرار و مثانه به حالب منتقل می شود ، برداشته شود.

چگونه می توان از سنگ کلیه جلوگیری کرد؟
چگونه می توان از سنگ کلیه جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از سنگ کلیه جلوگیری از شایع ترین علت – کمبود آب بدن است. وقتی ادرار شما شفاف باشد ، به میزان کافی هیدراته می شوید. بیشتر افراد روزانه بین 8 تا 10 لیوان آب نیاز دارند. از آب گریپ فروت که با ایجاد سنگ کلیه در ارتباط است خودداری کنید.

چه عواملی وجود دارد که می توانید کنترل کنید؟
چه عواملی وجود دارد که می توانید کنترل کنید؟

رژیم غذایی عاملی در بعضی موارد سنگ کلیه است. یک متخصص تغذیه می تواند غذاهایی را برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه توصیه کند. مقادیر بالاتر از حد توصیه شده ویتامین D ، ویتامین C ، نمک ، پروتئین و غذاهای حاوی اگزالات بالا (سبزیجات سبز تیره) ممکن است خطر تشکیل سنگ را افزایش دهد. خوردن یک رژیم کم پروتئین و کم سدیم با کلسیم کافی احتمال ایجاد سنگ را کاهش می دهد.

با عوامل خطر اضافی که می توانید کنترل کنید آشنا شوید.
با عوامل خطر اضافی که می توانید کنترل کنید آشنا شوید.

اضافه وزن با سنگ کلیه ارتباط دارد. در یک مطالعه ، افزایش وزن از اوایل بزرگسالی به افزایش خطر تشکیل سنگ مرتبط بود. سایر عوامل مرتبط با خطر سنگ کلیه افزایش دور کمر و شاخص توده بدنی بالا (BMI) بود. عدم تحرک بدنی ممکن است خطر را افزایش دهد. داروهای خاصی مانند استازولامید (Diamox) و ایندیناویر (Crixivan) با تشکیل سنگ کلیه در ارتباط هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا