علائم و راه درمان بیماری

عفونت سینوس (سینوزیت) _ علائم ، علل ، مدت زمان و درمان

عفونت سینوس

عفونت سینوس (سینوزیت) _ علائم ، علل ، مدت زمان و درمان

از نظر پزشکی به عنوان رینوزینوزیت شناخته می شود ، عفونت سینوس هنگامی رخ می دهد که حفره بینی شما آلوده ، متورم و ملتهب شود.

سینوزیت معمولاً در اثر ویروس ایجاد می شود و اغلب حتی پس از از بین رفتن سایر علائم تنفسی فوقانی ادامه می یابد . در بعضی موارد ، باکتری ها یا به ندرت قارچ ممکن است باعث عفونت سینوس شوند.

منوجان : سایر شرایط مانند آلرژی ، پولیپ بینی و عفونت دندان نیز می تواند در بروز درد و علائم سینوسی نقش داشته باشد.

درد در عفونت سینوس شما

 

درد یک علامت شایع سینوزیت است. شما چندین سینوس مختلف در بالا و زیر چشم و همچنین پشت بینی خود دارید. هر یک از این موارد ممکن است در هنگام ابتلا به عفونت سینوس صدمه ببیند.

التهاب و تورم باعث می شود که سینوس های شما با فشار کسل کننده درد شوند. ممکن است در پیشانی ، در هر دو طرف بینی ، در فکها و دندانهای فوقانی یا بین چشم خود احساس درد کنید. این ممکن است منجر به سردرد شود .

ترشحات بینی در عفونت سینوس

هنگامی که شما به عفونت سینوسی مبتلا هستید ، ممکن است لازم باشد بینی خود را اغلب به دلیل ترشحات بینی منفجر کنید ، که می تواند ابری ، سبز یا زرد باشد. این ترشح از سینوس های آلوده شما ناشی می شود و به مجرای بینی شما تخلیه می شود.

ترشحات همچنین ممکن است بینی شما را دور بزند و از پشت گلو شما تخلیه شود. ممکن است احساس کنه ، خارش یا حتی گلو درد داشته باشید.

به این حالت قطره بعد از زایمان گفته می شود و ممکن است باعث شود شما هنگام شب هنگام خواب در خواب به سرفه بروید و صبح بعد از بلند شدن. همچنین ممکن است باعث شود صدای شما خاموش شود.

گرفتگی بینی در عفونت سینوس

سینوس های ملتهب شما همچنین ممکن است چقدر خوب بتوانید از طریق بینی نفس بکشید. این عفونت باعث تورم در سینوس ها و معابر بینی شما می شود. به دلیل احتقان بینی ، شما به احتمال زیاد قادر به بو و مزه و طبیعی نیستید. صدای شما ممکن است “خسته کننده” به نظر برسد.

سردرد در عفونت سینوس

فشار بی امان و تورم در سینوس های شما می تواند علائم سردرد را به شما منتقل کند. درد سینوس همچنین می تواند باعث درد گوش ، درد دندان و درد در فک ها و گونه های شما شود.

سردردهای سینوس اغلب در بدترین حالت خود در صبح است زیرا مایعات در تمام شب جمع می شوند. هنگامی که فشار بارومتریک ناگهان تغییر کند ، سردرد شما نیز می تواند بدتر شود.

سوزش و سرفه گلو

از آنجا که ترشحات از سینوس های شما از قسمت پشت گلو شما تخلیه می شود ، می تواند به ویژه در مدت زمان طولانی باعث سوزش شود. این می تواند به سرفه مداوم و آزار دهنده منجر شود ، که می تواند هنگام خوابیدن در خواب یا اولین چیز صبحگاهی بعد از بلند شدن از خواب ، بدتر شود.

همچنین می تواند خواب را دشوار کند. خوابیدن به صورت قائم یا بالا رفتن سر شما می تواند به کاهش دفعات و شدت سرفه شما کمک کند.

گلو درد و صدای خشن

قطره پس از زایمان می تواند شما را با گلو خام و دردناک رها کند. اگرچه ممکن است به عنوان یک کنه آزار دهنده شروع شود ، اما می تواند بدتر شود. اگر عفونت شما چند هفته یا بیشتر طول بکشد ، مخاط می تواند گلو شما را از بین ببرد و تورم کند ، و در نتیجه گلودرد دردناک و صدای خسته کننده ایجاد می شود.

چه زمانی به پزشک خود مراجعه کنید تا عفونت سینوس را ببینید

اگر تب ، ترشحات بینی ، احتقان یا درد صورت دارید که بیش از ده روز طول می کشد یا به عقب باز می گردد با پزشک خود ملاقات کنید . ابزار HEALTHLINE FindCare می توانید گزینه های در منطقه خود را فراهم می کند اگر شما در حال حاضر یک دکتر است.

تب یک علامت معمولی سینوزیت مزمن یا حاد نیست ، اما ممکن است. ممکن است شما یک بیماری زمینه ای داشته باشید که باعث عفونت های مزمن شما می شود ، در این صورت ممکن است شما به درمان خاصی نیاز داشته باشید.

درمان عفونت های سینوسی

داروهای بدون نسخه

 

استفاده از اسپری تقویت کننده بینی مانند اکسی متازولین می تواند در تسکین علائم عفونت سینوس در کوتاه مدت کمک کند. اما شما باید استفاده خود را بیش از سه روز محدود نکنید.

استفاده طولانی تر می تواند در بازگشت بینی احتمالی ایجاد کند. هنگام استفاده از اسپری بینی برای درمان عفونت سینوس ، به خاطر داشته باشید که مصرف طولانی مدت می تواند علائم شما را بدتر کند.

بعضی اوقات اسپری بینی استروئیدی ، مانند فلوتیکازون ، تریامسینولون یا ممتازون ، می تواند بدون علائم علائم احتقان بینی بدون خطر علائم بازگشت مجدد از استفاده طولانی مدت ، به شما کمک کند. در حال حاضر ، اسپری بینی فلوتیکازون و تریامسینولون به صورت بدون نسخه در دسترس هستند

سایر داروهای بدون نسخه که شامل آنتی هیستامین ها و ضد احتقان هستند می توانند به عفونت های سینوسی کمک کنند ، به خصوص اگر به آلرژی نیز مبتلا باشید. داروهای مشهور از این نوع عبارتند از:

 • سودافد
 • زیرتک
 • آلگرا
 • کلاریتین

سرکوب کننده ها به طور معمول برای افرادی که فشار خون بالا دارند ، مشکلات پروستات ، گلوکوم یا مشکلات خواب توصیه نمی شود . قبل از مصرف هر یک از این داروها با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که آنها بهترین گزینه برای شرایط پزشکی خاص شما هستند.

آبیاری بینی

 

مطالعات اخیر سودمندی از آبیاری بینی را در سینوزیت حاد و مزمن و همچنین رینیت آلرژیک و آلرژی های فصلی نشان داده است .

در صورت استفاده از آب شیر ، توصیه می شود آب را جوشانده و اجازه دهید تا خنک شود ، یا از سیستم تصفیه آب استفاده کنید. گزینه های دیگر شامل خرید آب مقطر یا استفاده از راه حل های بدون نسخه بدون نسخه است.

راه حل های بینی را می توان در خانه با مخلوط کردن 1 فنجان آب گرم آماده با 1/2 قاشق چایخوری نمک سفره و 1/2 قاشق چایخوری جوش شیرین و اسپری کردن آن با استفاده از سمپاش بینی به بینی خود یا با ریختن آن در بینی خود با گلدان Neti یا سیستم شستشو سینوس.

این مخلوط شور و جوش شیرین می تواند به ترشح سینوس های شما ، از بین بردن خشکی و آلرژن های پوستی کمک کند.

درمان های گیاهی

 

در اروپا از داروهای گیاهی معمولاً برای سینوزیت استفاده می شود.

محصول GeloMytrol که یک کپسول خوراکی از روغنهای اساسی است ، و Sinupret ، مخلوط خوراکی از گل ادرار ، گل گاو ، گل ترش ، سوراخ ، وبرنا و ریشه جنتیان است ، در مطالعات متعدد (از جمله دو مورد از2013منبع قابل اعتمادو 2017 ) در درمان سینوزیت حاد و مزمن مؤثر است.

توصیه نمی شود که خود این گیاهان را مخلوط کنید. استفاده بیش از حد کم و بیش از حد از هر گیاه می تواند عوارض جانبی ناخواسته مانند واکنش های آلرژیک یا اسهال داشته باشد.

آنتی بیوتیک ها

 

آنتی بیوتیک ها ، مانند آموکسی سیلین ، فقط برای درمان سینوزیت حاد استفاده می شوند که درمان های دیگر مانند اسپری های استروئید بینی ، داروهای ضد درد و شستشو / آبیاری سینوس را نیز انجام داده است. قبل از اقدام به مصرف آنتی بیوتیک برای سینوزیت با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی مانند بثورات ، اسهال یا مشکلات معده می تواند ناشی از مصرف آنتی بیوتیک برای سینوزیت باشد. استفاده بیش از حد و نامناسب استفاده از آنتی بیوتیک ها نیز به منجر ویروسهای قوی ، که باکتری که باعث عفونت های جدی و نمی توان به راحتی درمان می شوند.

آیا می توان از عفونت سینوس جلوگیری کرد؟

جلوگیری از چیزهایی که بینی و سینوس های شما را تحریک می کند می تواند به کاهش سینوزیت کمک کند. دود سیگار می تواند شما را به ویژه مستعد سینوزیت کند. سیگار کشیدن به عناصر طبیعی محافظ بینی ، دهان ، گلو و سیستم تنفسی شما آسیب می رساند.

در صورت نیاز به ترک یا اگر علاقه به ترک دارید از پزشک خود سؤال کنید. این می تواند یک گام مهم در جلوگیری از بروز سینوزیت حاد و مزمن باشد.

دست های خود را به خصوص در فصل سرما و آنفولانزا به طور مکرر بشویید تا سینوس های شما از تحریک یا آلوده شدن ویروس ها یا باکتری ها روی دستان خود جلوگیری شود.

با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آلرژی باعث ایجاد سینوزیت شما شده است یا خیر. اگر به چیزی که باعث علائم مداوم سینوس می شود حساسیت دارید ، به احتمال زیاد نیاز دارید که آلرژی خود را درمان کنید.

ممکن است لازم باشد برای عکسبرداری از سیستم ایمنی آلرژیک یا درمانهای مشابه به متخصص آلرژی مراجعه کنید. کنترل آلرژی های شما می تواند به جلوگیری از تکرار قسمت های سینوزیت کمک کند.

عفونت سینوس در کودکان

شایع است که کودکان دچار حساسیت و مستعد ابتلا به عفونت در بینی و گوش شوند.

اگر فرزند شما علائم زیر دارد ممکن است کودک شما به عفونت سینوسی مبتلا شود:

 • سرماخوردگی که بیش از 7 روز با تب به طول می انجامد
 • تورم در اطراف چشم
 • زهکشی ضخیم و رنگی از بینی
 • قطره بعد از بینی ، که می تواند باعث بوی بد دهان ، سرفه ، حالت تهوع یا استفراغ شود
 • سردردها
 • گوش درد

برای تعیین بهترین دوره درمان کودک خود به پزشک فرزند خود مراجعه کنید. اسپری های بینی ، اسپری های شور و تسکین درد همه درمان مؤثر برای سینوزیت حاد هستند.

اگر زیر 2 سال است ، سرفه بدون نسخه و سرماخوردگی یا داروهای ضد احتقان را به کودک خود ندهید.

بیشتر کودکان به طور کامل از یک عفونت سینوسی بدون آنتی بیوتیک بهبود می یابند. از آنتی بیوتیک ها برای موارد شدید سینوزیت یا در کودکانی که به دلیل سینوزیت عوارض دیگری دارند استفاده می شود.

اگر فرزند شما به درمان پاسخ نمی دهد یا به سینوزیت مزمن مبتلا نمی شود ، پزشک ممکن است توصیه کند که پزشک متخصص گوش و حلق و بینی را ببیند ، که در زمینه های گوش ، بینی و گلو تخصص دارد.

یک متخصص گوش و حلق و بینی می تواند فرهنگ تخلیه بینی را انجام دهد تا علت عفونت را بهتر بشناسد. متخصص گوش و حلق و بینی نیز می تواند سینوس ها را از نزدیک بررسی کند و به دنبال هر مشکلی در ساختار معابر بینی باشد که می تواند منجر به مشکلات مزمن سینوس شود.

چشم انداز و بهبود عفونت سینوس

سینوزیت حاد معمولاً با مراقبت و داروی مناسب طی یک یا دو هفته از بین می رود. سینوزیت مزمن شدیدتر است و ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک معالج یا انجام درمان طولانی مدت برای رفع علت عفونت های مداوم باشد.

سینوزیت مزمن می تواند به مدت سه ماه یا بیشتر ادامه یابد. بهداشت خوب ، مرطوب نگه داشتن سینوس های شما ، و درمان سریع علائم می تواند به کوتاه شدن دوره عفونت کمک کند.

بسیاری از معالجات و روشها برای موارد حاد و مزمن وجود دارد. حتی اگر چندین قسمت حاد یا سینوزیت مزمن را تجربه کنید ، دیدن یک پزشک یا متخصص می تواند چشم انداز شما را بعد از این عفونت ها به شدت بهبود بخشد.

سینوزیت چیست؟

 

سینوزیت یک التهاب یا تورم بافتی است که سینوس ها را پوشانده است . سینوسهای سالم از هوا پر می شوند. اما وقتی مسدود شده و از مایعات پر شوند ، میکروب ها می توانند رشد کرده و باعث عفونت شوند.شرایطی که می تواند باعث انسداد سینوس شود شامل موارد زیر است:

 • سرماخوردگی
 • رینیت آلرژیک ، که تورم آستر بینی است
 • رشدهای اندک در بینی ایجاد می شود که به آن پولیپ بینی گفته می شود
 • انحراف تیغه بینی است که یک تغییر در حفره بینی

انواع

ممکن است پزشک شما از این اصطلاحات استفاده کند:

 • سینوزیت حاد معمولاً با علائمی مانند سرماخوردگی ، مانند آبریزش ، پر از بینی و درد صورت شروع می شود. ممکن است به طور ناگهانی شروع شود و 2-4 هفته طول بکشد.
 • التهاب سینوس تحت حاد معمولاً 4 تا 12 هفته طول می کشد.
 • علائم التهاب مزمن 12 هفته یا بیشتر طول می کشد.
 • سینوزیت مکرر سالانه چندین بار اتفاق می افتد.

چه کسی این را می گیرد؟

افراد زیادی. حدود 35 میلیون آمریکایی حداقل سالی یک بار دچار سینوزیت می شوند. اگر وجود داشته باشید بیشتر محتمل است:

 • تورم در داخل بینی مانند سرماخوردگی است
 • مجرای زهکشی مسدود شده
 • تفاوت های ساختاری که این مجاری را محدود می کند
 • پولیپ بینی
 • نقص سیستم ایمنی یا داروهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند
برای کودکان ، مواردی که می تواند باعث سینوزیت شود شامل موارد زیر است:

 • آلرژی
 • بیماری کودکان دیگر در مهدکودک یا مدرسه
 • پستانداران
 • نوشیدن بطری در حالی که روی پشت دراز کشیده است
 • دود در محیط

موارد اصلی که باعث افزایش سینوزیت در بزرگسالان می شود ، عفونت و استعمال سیگار است .

علائم حاد سینوزیت

علائم اصلی شامل موارد زیر است:

 • درد و فشار صورت
 • بینی “پر شده”
 • آبریزش بینی
 • از دست دادن بو
 • سرفه یا احتقان

شما همچنین ممکن است:

 • تب
 • بوی بد دهان
 • خستگی
 • درد دندان

در صورت داشتن دو یا چند علامت یا ترشحات ضخیم ، سبز یا زرد بینی ، ممکن است سینوزیت حاد باشد.

علائم مزمن سینوزیت

ممکن است این علائم را به مدت 12 هفته یا بیشتر داشته باشید:

 • احساس احتقان یا پر بودن در چهره شما
 • انسداد بینی یا انسداد بینی
 • چرک در حفره بینی
 • تب
 • آبریزش بینی یا زهکشی پس از زخم تغییر رنگ

همچنین ممکن است شما دچار سردرد ، بوی بد دهان و درد دندان شوید . ممکن است احساس خستگی زیادی کنید.

بسیاری از موارد می توانند علائمی مانند اینها ایجاد کنند. برای اطلاع از ابتلا به سینوزیت باید به پزشک مراجعه کنید.

رفتار

در صورت ابتلا به عفونت سینوسی ساده ، پزشک ممکن است توصیه کند که از شستشوی بینابینی و نمکی بینی استفاده کنید. هرچند نباید بیش از 3 روز از مواد ضد احتشاب استفاده کنید زیرا این امر باعث می شود شما را بیش از حد متراکم کند.

اگر پزشک به شما آنتی بیوتیک داد ، احتمالاً آنها را به مدت 10 تا 14 روز مصرف خواهید کرد. این علائم معمولاً با درمان از بین می روند.

هوای گرم و مرطوب در صورت داشتن سینوزیت مزمن ممکن است به شما کمک کند. می توانید از بخار بخار استفاده کنید ، یا می توانید بخار را از یک قابلمه آب گرم استنشاق کنید. اطمینان حاصل کنید که آب خیلی گرم نیست.

موارد دیگری وجود دارد که می توانید برای کمک به سینوزیت مزمن انجام دهید:

 • کمپرس گرم می تواند درد بینی و سینوس ها را کاهش دهد.
 • قطره بینی شور برای استفاده در خانه بی خطر است.
 • قطره ها و اسپری های ضد احتقان بدون نسخه می توانند به شما کمک کنند. آنها را طولانی تر از حد توصیه نکنید.

در بعضی موارد ، پزشک شما ممکن است استروئیدها را به همراه آنتی بیوتیک تجویز کند .

آیا می توان از سینوزیت جلوگیری کرد؟

هیچ روش مطمئن برای جلوگیری از سینوزیت وجود ندارد. اما مواردی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند.

 • سیگار نکشید و از دود افراد جلوگیری کنید.
 • دستان خود را به خصوص در فصل سرما و آنفولانزا اغلب بشویید و سعی کنید چهره خود را لمس نکنید.
 • از چیزهایی که می دانید به آنها حساسیت دارید دوری کنید.

اگر سینوزیت درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

تا زمانی که شروع به پاکسازی کند ، احساس درد و ناراحتی خواهید کرد. در موارد نادر ، سینوزیت درمان نشده می تواند منجر به مننژیت ، آبسه مغزی یا عفونت استخوان شود. در مورد نگرانی های خود با پزشک خود صحبت کنید

سینوزیت شایع است. اما بسیاری از افراد که از آن استفاده می کنند ، از درمان هایی استفاده می کنند که احتمالاً کمک نمی کنند. بنابراین قبل از دویدن به داروخانه ، می خواهید مطمئن شوید که چگونه می توانید این شرایط را کنترل کنید.سینوس حفره های کوچک در جمجمه که به طور معمول با هوا پر شده است. آنها مخاط ایجاد می کنند که به پاک نگه داشتن معابر بینی از حساسیت ها و آلاینده ها کمک می کند.

سینوزیت یک IS التهاب از بافتی که این حفره. در بعضی موارد ، این تورم سینوس ها را مسدود می کند ، مخاط و هوا را در آنها به دام می اندازد . این می تواند باعث درد و فشار شود. بعضی اوقات ، می تواند منجر به عفونت باکتریایی شود .

آیا شما دو نوع سینوزیت را می شناسید؟

حاد در مقابل مزمن

سینوزیت حاد تا 4 هفته طول می کشد ، اما به طور معمول در یک هفته تا 10 روز بهبود می یابد.

سینوزیت مزمن  ممکن است تا 3 ماه طول بکشد – و ممکن است سالها طولانی شود. علت آن می تواند سخت باشد – و درمان آن سخت است.

سینوزیت حاد معمولاً از سرماخوردگی و بعضاً از آلرژی بروز می کند. علت سینوزیت مزمن همیشه آشکار نیست. خطرات ناشی از سینوزیت مزمن شامل آلرژی در طول سال ، سیستم ایمنی ضعیف ، سرماخوردگی مکرر و سیگار کشیدن است.

بعضی اوقات ، سینوزیت مزمن به دلیل مشکل در ساختار معابر بینی یا رشدی مانند پولیپ بینی است که باعث می شود سینوس ها از تخلیه به طور عادی جلوگیری کند.

سینوزیت حاد و مزمن علائم مشابهی دارند:

 • فشار و درد صورت
 • ضخیم تغییر رنگ موکوس
 • تراکم، شلوغی

رفتار

نکته اصلی این است که علت آن را دریابیم. به عنوان مثال ، اگر سینوزیت شما ناشی از آلرژی است ، احتمالاً مواد ضد احتقان به تنهایی به شما كمك زیادی نمی كنند.

اگر بیش از 10 روز علائم دارید ، با پزشک خود معاینه کنید. با داشتن یک امتحان خوب – و بعضی اوقات تست های تصویربرداری مانند اشعه X ، اسکن CT یا MRI – ممکن است بتوانید دقیقاً بدانید چه چیزی باعث ایجاد مشکل می شود.

اغلب ، بهترین درمان سینوزیت ترکیبی از رویکردهای مختلف است – به طور معمول دارو به علاوه مراقبت از خود.

داروها

آنتی بیوتیک . اگر پزشک فکر کند عفونت باکتریایی مقصر است ، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. برای سینوزیت حاد ، معمولاً آنها را به مدت 10-14 روز مصرف می کنید. برای سینوزیت مزمن ممکن است طولانی تر باشد.

آنتی بیوتیک ها فقط به عفونت های باکتریایی کمک می کنند . اگر سینوزیت شما به دلیل ویروس یا سایر مشکلات ایجاد شود ، آنها کمکی نخواهند کرد.مسکن ها بسیاری از مبتلایان به سینوزیت برای رفع ناراحتی داروهای بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن یا استامینوفن مصرف می کنند. دستورالعمل های موجود در برچسب را دنبال کنید و بیش از 10 روز از آنها استفاده نکنید. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید کدام یک برای شما مناسب است.

ضد احتقان . این داروها میزان مخاط در سینوس ها را کاهش می دهند . برخی از آنها به عنوان اسپری بینی موجود است. دیگران قرص هستند. اگر بیش از 3 روز از اسپری های ضد احتقان بینی استفاده می کنید ، ممکن است در واقع شما را بیش از حد متراکم کند. دستورالعمل های موجود در برچسب را دنبال کنید.

داروهای آلرژی . بسیاری از موارد سینوزیت به دلیل آلرژی کنترل نشده است. اگر تا به حال به آلرژی مبتلا نشده اید، ممکن است ارزش آزمایش برخی از آلرژی ها را برای دیدن اینکه آیا آنها را دارید ، انجام دهید. اگر این کار را انجام دهید ، داروها (مانند آنتی هیستامین ها ) و جلوگیری از محرک های شما کمک می کند. گزینه دیگر گرفتن عکس های آلرژی است ، یک درمان طولانی مدت که به تدریج باعث می شود تا نسبت به مواردی که علائم شما را برطرف می کند ، حساسیت کمتری داشته باشید.

استروئیدها . در بعضی موارد ، پزشک شما ممکن است استروئیدهای استنشاقی تجویزکند تا تورم در غشای سینوس را کاهش دهد. در موارد سخت سینوزیت مزمن ، ممکن است نیاز به مصرف استروئید از طریق دهان داشته باشید .

عمل جراحی. گاهی اوقات ، اگر شما سینوزیت مزمن یا سینوزیت حاد دارید که به عقب باز می گردد ، یک عمل ممکن است بهترین انتخاب باشد. جراح می تواند انسدادها را برداشته و معابر سینوس را بزرگ کند ، که باعث تخلیه آنها می شود.

درمانهای خانگی

در حالی که داروها می توانند کمک کنند ، بسیاری از موارد سینوزیت به خودی خود و بدون هیچ گونه درمانی پزشکی از بین می روند. اگر غالباً شرایط را بدست آورید ، بسیاری از همین رویکردها به شما در پیشگیری از آن نیز کمک می کنند.

مرطوب کردن در اتاقهایی که وقت زیادی را صرف می کنید از مرطوب کننده استفاده کنید. برای تمیز کردن منظم دستورالعمل ها را دنبال کنید.

در بخارات بخار تنفس کنید. می توانید دوش بگیرید و در حمام بنشینید ، یا از یک کاسه آب گرم (اما نه خیلی گرم) بخار بخارید. بخارات بخار باعث عبور و مرور بینی متورم و متورم می شود.

از گرمای گرم استفاده کنید. یک حوله گرم و مرطوب را روی صورت خود قرار دهید. این می تواند مقداری از فشار را از بین ببرد.یک محلول نمکی بینی را امتحان کنید. در حالی که این داروها حاوی دارو نیستند (نمک آب نمکی است) ، آنها می توانند به مرطوب نگه داشتن معابر بینی شما کمک کنند.

سینوس های خود را بیرون بریزید. آبیاری بینی با آب نمک می تواند مخاط (و سایر آوارها) را پاک کرده و سینوس های شما را مرطوب نگه دارد. به عنوان مثال می توانید از سرنگ های لامپ یا گلدان های نت استفاده کنید . از آب مقطر ، استریل یا قبلاً آب جوش برای تهیه محلول آبیاری استفاده کنید. بعد از هر بار استفاده دستگاه را بشویید و بگذارید هوا خشک شود.

مایعات زیادی بنوشید. آنها به نازک شدن مخاط کمک می کنند ، که باعث کاهش انسداد در سینوس های شما می شود. الکل را کم کنید ، که تورم را بدتر می کند.

باقی مانده. وقتی به عفونت سینوسی مبتلا شده اید ، آن را راحت تر از حالت عادی انجام دهید. به مقدار کافی بخوابید و به بدن خود فرصت بهبودی دهید.

درمان های خانگی ممکن است این کار را برای بعضی از افراد انجام دهد. اما اگر بیش از چند روز علائم سینوسی داشته اید یا اینکه واقعاً بد هستند ، با پزشک خود تماس بگیرید. هرچه زودتر درمان صحیح را شروع کنید ، زودتر دوباره احساس بهتری خواهید داشت.

منبع:healthline.com/sinus-infection-symptoms

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا