علائم و راه درمان بیماری

عفونت های باکتریایی 101 : انواع ، علائم و روش های درمانی

باکتریها چیست ؟
باکتریها چیست ؟

باکتریها موجوداتی میکروسکوپی و تک سلولی هستند که تقریباً در همه جا زندگی می کنند. باکتری ها در هر آب و هوا و مکانی روی زمین زندگی می کنند. برخی از آنها توسط هوا منتقل می شوند در حالی که برخی دیگر در آب یا خاک زندگی می کنند. باکتریها در داخل و داخل گیاهان ، حیوانات و مردم زندگی می کنند. کلمه “باکتری” مفهوم منفی دارد ، اما باکتری ها در واقع بسیاری از وظایف حیاتی را برای ارگانیسم ها و محیط انجام می دهند. به عنوان مثال ، گیاهان برای رشد نیاز به باکتری در خاک دارند.

اکثریت قریب به اتفاق باکتری ها برای افراد بی خطر هستند و برخی از گونه ها حتی مفید هستند. در دستگاه گوارش انسان ، باکتری های خوب به هضم غذا کمک می کنند و ویتامین تولید می کنند. آنها همچنین به ایمنی کمک می کنند ، و بدن را در برابر باکتری های بد و سایر عوامل بیماری زای مضر مهمان نواز می کند. هنگام در نظر گرفتن تمام گونه های باکتری موجود ، نسبتاً کمی قادر به ایجاد بیماری در افراد است.

عفونت باکتریایی چیست ؟
عفونت باکتریایی چیست ؟

عفونت باکتریایی تکثیر یک سویه مضر باکتری در داخل یا داخل است بدن باکتری ها می توانند هر منطقه از بدن را آلوده کنند. ذات الریه ، مننژیت و مسمومیت غذایی تنها چند بیماری است که ممکن است توسط باکتری های مضر ایجاد شود. باکتری ها به سه شکل اساسی وجود دارند: میله ای (باسیل) ، کروی (کوکو) ، یا مارپیچ (اسپریلا). باکتری ها همچنین ممکن است به عنوان گرم مثبت یا گرم منفی طبقه بندی شوند. باکتریهای گرم مثبت دارای دیواره سلولی ضخیمی هستند در حالی که باکتریهای گرم منفی اینگونه نیستند. رنگ آمیزی گرم ، کشت باکتریایی با تعیین حساسیت آنتی بیوتیکی و سایر آزمایشات مانند تجزیه و تحلیل ژنتیکی برای شناسایی سویه های باکتریایی و کمک به تعیین دوره مناسب درمان استفاده می شود.

باکتریها علیه ویروس
باکتریها علیه ویروس

باکتری ها و ویروس ها انواع مختلفی از عوامل بیماری زا هستند ، ارگانیسم هایی که می توانند باعث بیماری شوند. باکتری ها بزرگتر از ویروس ها هستند و به تنهایی قادر به تولید مثل هستند. ویروس ها بسیار کوچکتر از باکتری ها هستند و به تنهایی قادر به تولید مثل نیستند. در عوض ، ویروس ها با آلوده شدن میزبان و استفاده از سیستم های ترمیم و تکثیر DNA میزبان برای تهیه کپی از خود تولید مثل می کنند.

علائم عفونت باکتریایی یا ویروسی به ناحیه ای از بدن که تحت تأثیر آن است بستگی دارد. گاهی علائم این دو می تواند بسیار شبیه باشد. به عنوان مثال ، آبریزش بینی ، سرفه ، سردرد و خستگی می تواند با سرماخوردگی (ویروس) و با عفونت سینوسی (باکتری) ایجاد شود. یک پزشک ممکن است از وجود علائم دیگر (مانند تب یا بدن درد) ، طول مدت بیماری و برخی آزمایشات آزمایشگاهی برای تشخیص اینکه بیماری به دلیل ویروس ، باکتری یا برخی دیگر از عوامل بیماری زا یا بیماری است ، استفاده کند.

عفونت های باکتریایی پوست
عفونت های باکتریایی پوست

عفونت های باکتریایی پوست معمولاً توسط سویه های گرم مثبت استافیلوکوک و استرپتوکوک یا موجودات دیگر. عفونت های پوستی باکتریایی شایع عبارتند از:

 • سلولیت باعث عفونت دردناک و قرمز رنگی می شود که معمولاً در لمس گرم است. سلولیت غالباً روی پاها رخ می دهد ، اما می تواند در هر نقطه از بدن ظاهر شود.
 • فولیکولیت عفونت فولیکول های مو است که باعث ایجاد برجستگی های قرمز و متورم می شود که شبیه جوش هستند. استخرها یا وان های آب گرم که به طور نامناسب درمان شده اند می توانند باکتری هایی را ایجاد کنند که باعث فولیکولیت می شوند.
 • Impetigo باعث ترشح زخم ، معمولاً در کودکان در سن پیش دبستانی می شود. شکل بولس استیپتیگو باعث ایجاد تاول های بزرگ می شود در حالی که فرم غیر بولوز ظاهری زرد و پوسته ای دارد.
 • جوش عفونت های پوستی عمیقی هستند که از فولیکول های مو شروع می شوند. جوش ها برجستگی های محکم ، قرمز و لطیفی هستند و تا زمان تجمع چرک در زیر پوست پیشرفت می کنند.

عفونت های باکتریایی پوست بسته به نوع عامل ایجاد کننده عفونت با آنتی بیوتیک خوراکی یا موضعی درمان می شوند.

عفونت های باکتریایی منتقله از غذا
عفونت های باکتریایی منتقله از غذا

عفونت های باکتریایی یکی از دلایل بیماری های ناشی از غذا است. حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال ، تب ، لرز و درد شکم از علائم رایج مسمومیت غذایی است. گوشت خام ، ماهی ، تخم مرغ ، مرغ و محصولات لبنی غیرپاستوریزه ممکن است باکتری های مضر را در خود جای دهند که می توانند باعث بیماری شوند. تهیه و جابجایی مواد غذایی غیر بهداشتی نیز می تواند رشد باکتری ها را تشویق کند. باکتری هایی که باعث مسمومیت غذایی می شوند عبارتند از:

  • Campylobacter jejuni (C. jejuni) یک بیماری اسهالی است که اغلب با گرفتگی و تب همراه است.
  • کلستریدیوم بوتولینوم (C. botulinum) باکتری بالقوه تهدید کننده زندگی است که نوروتوکسین های قدرتمندی تولید می کند.
  • اشرشیاکلی (E. coli) O157: H7 بیماری اسهالی (غالباً خونین) است که ممکن است با حالت تهوع ، استفراغ ، تب و گرفتگی شکم همراه باشد.

لیستریا مونوسیتوژنز (L. monocytogenes) باعث تب ، درد عضلانی و اسهال می شود. زنان باردار ، افراد مسن ، نوزادان و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این عفونت هستند.

 • سالمونلا باعث تب ، اسهال و گرفتگی شکم می شود. علائم به طور معمول بین 4 تا 7 روز طول می کشد.
 • ویبریو هنگام بلع باعث اسهال می شود ، اما همچنین در تماس با زخم باز می تواند باعث عفونت های پوستی شدید شود.

عفونت های باکتریایی منتقله از راه جنسی
عفونت های باکتریایی منتقله از راه جنسی

بسیاری از بیماریهای مقاربتی (STD) توسط باکتریهای مضر ایجاد می شوند. بعضی اوقات ، این عفونت ها با هیچ علامتی همراه نیستند اما هنوز هم می توانند به سیستم تولید مثل آسیب جدی وارد کنند. STD های رایج ناشی از عفونت های باکتریایی عبارتند از:

 • کلامیدیا عفونتی در مردان و زنان است که توسط ارگانیسم به نام کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می شود کلامیدیا خطر ابتلا به بیماری التهاب لگن (PID) در زنان را افزایش می دهد.
 • سوزاک ، همچنین به عنوان “کف زدن” و “قطره قطره” شناخته می شود ، توسط Neisseria gonorrhoeae ایجاد می شود. زنان و مردان می توانند آلوده شوند. سوزاک همچنین خطر بیماری التهاب لگن (PID) در زنان را افزایش می دهد.
 • سفلیس می تواند مردان و زنان را تحت تأثیر قرار دهد و توسط باکتری Treponema pallidum ایجاد می شود. سیفلیس بدون درمان ، به طور بالقوه بسیار خطرناک است و حتی می تواند کشنده باشد.
 • واژینوز باکتریال ، که باعث رشد بیش از حد باکتری های بیماریزا در واژن می شود (CDC این را STD نمی داند ؛ به مرجع متن دوم مراجعه کنید).

سایر عفونت های باکتریایی
سایر عفونت های باکتریایی

باکتری های مضر می توانند تقریباً در هر ناحیه از بدن تأثیر بگذارند. انواع دیگر عفونت های باکتریایی شامل موارد زیر است:

 • مننژیت باکتریایی عفونت شدید مننژ ، پوشش مغز است.
 • اوتیت میانی نام رسمی عفونت یا التهاب گوش میانی است. باکتری ها و ویروس ها می توانند باعث عفونت گوش شوند که معمولاً در نوزادان و کودکان کوچک رخ می دهد.
 • عفونت دستگاه ادراری (UTI) عفونت باکتریایی مثانه ، مجرای ادرار ، کلیه ها یا حالب ها است.
 • عفونت های دستگاه تنفسی شامل گلو درد ، برونشیت ، سینوزیت و ذات الریه است. باکتریها یا ویروسها ممکن است مسئول عفونتهای دستگاه تنفسی باشند. سل نوعی عفونت باکتریایی در دستگاه تنفسی تحتانی است.
 •  

آنتی بیوتیک
آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که با عفونت های باکتریایی مبارزه می کنند. آنها با ایجاد اختلال در فرایندهای لازم برای رشد و تکثیر سلول های باکتریایی کار می کنند. مصرف آنتی بیوتیک دقیقاً طبق دستورالعمل مهم است. عدم انجام این کار می تواند عفونت باکتریایی را بدتر کند. آنتی بیوتیک ها ویروس را درمان نمی کنند ، اما گاهی اوقات در بیماری های ویروسی برای جلوگیری از “عفونت باکتریایی ثانویه” تجویز می شود. عفونت های ثانویه هنگامی رخ می دهد که کسی به دلیل بیماری موجود در وضعیت ضعیف یا آسیب دیده قرار داشته باشد.

مقاومت آنتی بیوتیکی
مقاومت آنتی بیوتیکی

استفاده بیش از حد و سو mis استفاده از آنتی بیوتیک ها منجر به افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی شده است. مقاومت به آنتی بیوتیک زمانی ایجاد می شود که باکتری ها دیگر به دارویی حساس نیستند که باید عفونت را از بین ببرد. عفونت های باکتریایی مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها به طور بالقوه بسیار خطرناک هستند و خطر مرگ را افزایش می دهند. حدود 2 میلیون نفر در ایالات متحده سالانه از عفونت های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک رنج می برند و 23000 نفر به دلیل این بیماری می میرند. CDC تخمین می زند که 14000 مرگ تنها به دلیل عفونتهای کلستریدیوم دیفیسیل (C. دیفیسیل) باشد که به دلیل سرکوب آنتی بیوتیک باکتریهای دیگر باعث ایجاد C می شود. دشوار برای تکثیر. بیشتر مرگ ها به دلیل عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک در بیماران بستری در بیمارستان و کسانی که در خانه های سالمندان به سر می برند اتفاق می افتد.

باکتری های خوب و پروبیوتیک ها
باکتری های خوب و پروبیوتیک ها

باکتریهای مفید در دستگاه گوارش (GI) انسان زندگی می کنند و نقش مهمی در هضم و ایمنی بدن دارند. اکثر مردم می دانند که خوردن ماست پس از اتمام دوره آنتی بیوتیک برای جمع شدن مجدد دستگاه گوارش با باکتری های مفید که از آنتی بیوتیک ها پاک شده اند ، هوشمندانه است.
برخی مطالعات نشان داده اند که پروبیوتیک ها می توانند مدت زمان اسهال عفونی را کوتاه کنند. آنها همچنین ممکن است خطر ابتلا به بیماری اسهال را به دلیل استفاده از آنتی بیوتیک کاهش دهند. به نظر می رسد پروبیوتیک ها گاز ، نفخ و درد شکمی مرتبط با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را کاهش می دهند. تحقیقات در حال انجام به منظور تعیین انواع و دوزهای باکتریهای مفید برای سلامتی انسان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا