علائم و راه درمان بیماری

علائم ، علل و درمان سرطان لوزالمعده

سرطان پانکراس
سرطان پانکراس

بازیگر پاتریک سوئیز ، استیو جابز و دادگاه عالی ایالات متحده روت مشترک بدر گینسبورگ؟ همه آنها مبتلا به سرطان لوزالمعده بودند ، دوازدهمین نوع سرطان تشخیص داده شده ، اما در کل چهارمین علت اصلی مرگ سرطان است.

در سال 2013 ، انجمن سرطان آمریكا برآورد كرد كه 46420 نفر مبتلا به سرطان لوزالمعده تشخیص داده می شوند و 39590 نفر به دلیل بیماری می میرند. سویز در سال 2009 و جابز در سال 2011 درگذشت ، در حالی که عدالت گینسبورگ هنوز چندین سال پس از تشخیص و درمان در قید حیات است.

پانکراس چیست؟
پانکراس چیست؟

لوزالمعده عضوی است که بخشی از دستگاه گوارش است. پشت و زیر معده در پشت حفره شکم می نشیند. این دو عملکرد اصلی دارد: ساخت آنزیم های گوارشی که به تجزیه پروتئین های موجود در غذا کمک می کنند و تولید هورمون انسولین که به تنظیم سطح قند خون کمک می کند.

چه چیزی باعث سرطان لوزالمعده می شود؟
چه چیزی باعث سرطان لوزالمعده می شود؟

بزرگترین عامل خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده سیگار کشیدن است. افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری احتمال ابتلا به این بیماری را دارند. از دیگر دلایل سرطان لوزالمعده که می توان آن را کنترل کرد ، چاقی و قرار گرفتن در معرض کار با برخی از آفت کش ها ، رنگ ها و سایر مواد شیمیایی است. عوامل خطرساز برای سرطان لوزالمعده که قابل کنترل نیست شامل پیری ، مرد بودن ، آفریقایی-آمریکایی ، سابقه خانوادگی بیماری ، دیابت و برخی اختلالات ژنتیکی است.

علائم سرطان لوزالمعده چیست؟
علائم سرطان لوزالمعده چیست؟

در مراحل اولیه ، سرطان لوزالمعده ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکند ، یا اگر این علائم را ایجاد کند ممکن است شبیه بیماری های دیگر باشد. به همین دلیل اغلب از آن به عنوان “قاتل خاموش” یاد می شود ، زیرا تشخیص بیماری در اوایل ممکن است دشوار باشد. هنگامی که علائم ظاهر می شوند ، شامل زردی پوست و سفیدی چشم (زردی) ، مدفوع رنگ روشن ، ادرار تیره ، درد شکم ، کاهش وزن غیرقابل توجیه و خستگی است.

چگونه سرطان لوزالمعده تشخیص داده می شود؟
چگونه سرطان لوزالمعده تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص سرطان لوزالمعده ، ابتدا پزشک معاینه فیزیکی و شرح حال کاملی را انجام می دهد. سپس ممکن است آزمایش خون ، ادرار و مدفوع انجام شود.

آزمایشات اضافی که ممکن است پزشک برای تشخیص و مرحله بندی سرطان پانکراس انجام دهد
آزمایشات اضافی که ممکن است پزشک برای تشخیص و مرحله بندی سرطان پانکراس انجام دهد

آزمایشات دیگری وجود دارد که پزشک ممکن است برای تشخیص و مرحله بندی سرطان پانکراس انجام دهد. این آزمایشات عبارتند از:

  • آنژیوگرام: اشعه ایکس که عروق خونی را نشان می دهد تا در صورت مسدود شدن منطقه ای از جریان خون ، مانند تومور ، نشان دهد.
  • سی تی اسکن: این نوع اشعه ایکس است که مقاطع بدن را نشان می دهد و همچنین می تواند به تعیین سرطان به سایر اندام ها کمک کند.
  • سونوگرافی از طریق شکم: با استفاده از امواج صوتی تصویری از اندام های شکم ایجاد می شود و می تواند انواع تومورهای لوزالمعده را تشخیص دهد.
  • ERCP (کلانژیوپانکراتوگرام آندوسکوپی رتروگراد): این نوعی آزمایش دامنه است که به پزشکان امکان بررسی مجاری تخلیه لوزالمعده را می دهد.
  • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS): شبیه ERCP ، این یک روش جدیدتر است که در آن آندوسکوپی حاوی پروب سونوگرافی از طریق معده به دهان و پایین وارد می شود و سپس لوزالمعده را از نظر سرطان اسکن می کند.

سرطان لوزالمعده چگونه درمان می شود؟
سرطان لوزالمعده چگونه درمان می شود؟

از آنجا که سرطان لوزالمعده اغلب در مراحل اولیه علائمی ندارد ، اغلب در مراحل بعدی یافت می شود که بهبود بیماری را دشوارتر می کند. درمان سرطان پانکراس به مرحله یا میزان سرطان و همچنین سلامت بیمار بستگی دارد. گزینه های درمانی شامل جراحی ، درمان های زایشی برای از بین بردن تومور ، پرتودرمانی و شیمی درمانی است.

ممکن است برای درمان سرطان لوزالمعده جراحی لازم باشد.
ممکن است برای درمان سرطان لوزالمعده جراحی لازم باشد.

برای سرطان لوزالمعده دو نوع عمل جراحی وجود دارد: بالقوه قابل درمان (وقتی آزمایش ها نشان می دهد همه سرطان قابل برداشت است) و تسکین دهنده (برای تسکین علائم در صورت عدم امکان حذف کامل سرطان) انجام می شود.

رایج ترین جراحی بالقوه درمانی ، پانکراسیکودوودنکتومی یا عمل Whipple نامیده می شود ، جایی که سر و گاهی بدن پانکراس برداشته می شود. در بعضی موارد ، ممکن است قسمت هایی از روده کوچک ، مجرای صفراوی ، کیسه صفرا ، غدد لنفاوی و معده نیز برداشته شود. این یک عمل بزرگ است که توسط جراحی باتجربه در انجام چنین روشی بهتر انجام می شود.

عوارض جانبی جراحی سرطان لوزالمعده چیست؟
عوارض جانبی جراحی سرطان لوزالمعده چیست؟

عوارض یا عوارض جانبی جراحی پانکراس به روش انجام شده ، سلامت کلی بیمار و سایر عوامل بستگی دارد. بیشتر بیماران درد پس از عمل را تجربه می کنند ، که می تواند با دارو کنترل شود. ممکن است بدنبال جراحی احساس ضعف یا خستگی کنید و برای بهبودی به چند هفته تا چند ماه زمان نیاز دارید. به دنبال روش Whipple ، ممکن است دچار نفخ ، سیری ، حالت تهوع یا استفراغ شوید. با بهبود در رژیم غذایی ، اغلب می توان این حالت را اصلاح کرد.

برخی از عوارض بعد از جراحی برای درمان سرطان لوزالمعده شامل عفونت ، خونریزی ، مشکل در تخلیه معده و نشت از اتصالات مختلف جراحی است.

ممکن است از پرتودرمانی برای درمان سرطان لوزالمعده استفاده شود.
ممکن است از پرتودرمانی برای درمان سرطان لوزالمعده استفاده شود.

پرتودرمانی (پرتودرمانی) از پرتوی پرانرژی برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می کند. این روش معمولاً در بیمارستان یا کلینیک تجویز می شود و دوره درمان معمولاً جلسات 30 دقیقه ای ، پنج روز در هفته و به مدت چند هفته است.

پرتودرمانی همچنین می تواند برای تسکین درد ناشی از تومور یا در تلاش برای جلوگیری از رشد تومور استفاده شود. گاهی اوقات قبل از جراحی برای کوچک کردن تومور قبل از عمل تجویز می شود ، یا ممکن است برای از بین بردن سلولهای سرطانی باقی مانده بعد از عمل انجام شود.

عوارض جانبی پرتودرمانی سرطان لوزالمعده چیست؟
عوارض جانبی پرتودرمانی سرطان لوزالمعده چیست؟

اگرچه روش پرتودرمانی خود بدون درد است ، اما بیماران ممکن است عوارض جانبی ناشی از درمان را تجربه کنند ، از جمله حالت تهوع ، استفراغ ، از دست دادن اشتها ، اسهال و خستگی مفرط. بسیاری از عوارض جانبی را می توان با دارو درمان کرد و بیشتر آنها طی چند هفته پس از قطع درمان برطرف می شوند.

شیمی درمانی برای درمان سرطان لوزالمعده ممکن است استفاده شود
شیمی درمانی برای درمان سرطان لوزالمعده ممکن است استفاده شود

ممکن است قبل یا بعد از جراحی تجویز شود ، ممکن است به تنهایی یا همراه با پرتودرمانی تجویز شود. این دارو معمولاً در یک دوره چند هفته ای و با یک دوره استراحت تجویز می شود تا بدن بتواند بهبود یابد.

عوارض جانبی شیمی درمانی سرطان لوزالمعده چیست؟
عوارض جانبی شیمی درمانی سرطان لوزالمعده چیست؟

از آنجا که شیمی درمانی همچنین می تواند به سلولهای سالم آسیب برساند ، اغلب عوارض جانبی ایجاد می کند. ریزش مو معمول است زیرا شیمی درمانی به سلولهای ریشه مو آسیب می رساند. آسیب به سلولهای خونی می تواند باعث عفونت ، کبودی یا خونریزی به راحتی ، ضعف و خستگی شود. علاوه بر این ، آسیب به سلول های دستگاه گوارش می تواند باعث حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال ، اشتهای ضعیف و زخم های دهان یا لب شود. برخی از داروهای شیمی درمانی ممکن است باعث بی حسی یا گزگز دست و پا شوند. ممکن است پزشک شما بتواند برای تسکین برخی از این عوارض جانبی دارو تجویز کند.

ممکن است برای درمان سرطان لوزالمعده از روشهای درمانی جدیدتر هدفمند استفاده شود
ممکن است برای درمان سرطان لوزالمعده از روشهای درمانی جدیدتر هدفمند استفاده شود

درمان هدفمند از مواد تولید شده توسط بدن یا نسخه های مصنوعی این مواد – مانند آنتی بادی ها ، سیتوکین ها و سایر مواد سیستم ایمنی بدن که می توانند سلول های سرطانی را هدف قرار دهند – برای درمان بیماری استفاده می کند.

یک نوع از درمان هدفمند به نام ایمونوتراپی نامیده می شود و هدف تحریک سیستم ایمنی بدن برای حمله به سلولهای سرطانی است.

عوارض جانبی درمان بیولوژیکی سرطان لوزالمعده چیست؟
عوارض جانبی درمان بیولوژیکی سرطان لوزالمعده چیست؟

عوارض جانبی درمانهای هدفمند بسته به نوع درمان متفاوت است. بسیاری از آنها باعث علائم شبیه آنفولانزا ، واکنش های آلرژیک ، شمارش خون پایین و حتی آسیب به اعضای بدن می شوند. برخی از آنها ممکن است عوارض جانبی مانند عوارض ادراری یا حتی سرطان ثانویه ایجاد کنند.

بعد از درمان سرطان لوزالمعده چه اتفاقی می افتد؟
بعد از درمان سرطان لوزالمعده چه اتفاقی می افتد؟

بسیار مهم است که پس از اتمام درمان های سرطان لوزالمعده ، به تمام ملاقات های بعدی با پزشکان مراجعه کنید. برخی از عوارض جانبی درمانی ماهها ، سالها یا حتی بقیه زندگی شما طول می کشد و باید کنترل شوند. برای بررسی مجدد سرطان باید از نزدیک تحت نظر باشید. پیگیری های شما احتمالاً شامل معاینه فیزیکی ، آزمایش خون و سی تی اسکن است. برنامه پیگیری خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده چه حمایتی را می توانند پیدا کنند؟
بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده چه حمایتی را می توانند پیدا کنند؟

کنار آمدن با تشخیص سرطان می تواند هم برای بیماران و هم برای خانواده های آنها چالش برانگیز باشد.

  • در مورد س questionsالات و نگرانی های خود در برخورد با درمان و سرطان با پزشکان و سایر متخصصان بهداشت صحبت کنید.
  • مددکاران اجتماعی همچنین می توانند در پیشنهاد منابع کمک مالی ، مراقبت در منزل و حمایت عاطفی کمک کنند.
  • اعضای روحانیت می توانند حمایت عاطفی ارائه دهند.
  • گروه های پشتیبانی از بیماران و اعضای خانواده مکانی امن برای به اشتراک گذاشتن تجربیات کنار آمدن با بیماری و اثرات درمان هستند.
  • سرویس اطلاعات سرطان می تواند به شما در یافتن برنامه ها ، خدمات و نشریات کمک کند. 1-800-4-CANCER (422-6237) تماس بگیرید

برنامه ها و خدمات سرطان.
برنامه ها و خدمات سرطان.

برنامه ها و خدمات بسیاری برای بیماران ، نزدیکان و مراقبان وجود دارد که به همه افراد درگیر کمک می کند تا بیماری ، درمان و روند بهبودی را درک و درک کنند.

آینده سرطان لوزالمعده چیست؟
آینده سرطان لوزالمعده چیست؟

پیشرفت های پزشکی صورت گرفته است که ممکن است در آینده امکانات جدید درمانی برای سرطان لوزالمعده فراهم کند. برخی از درمان های مورد مطالعه شامل نوعی جراحی لاپاراسکوپی ، انواع جدید پرتودرمانی ، ترکیبات جدید داروهای شیمی درمانی ، درمان های هدفمند (مانند مهارکننده های فاکتور رشد و داروهای ضد رگ زایی) ، درمان های ایمنی (مانند آنتی بادی های مونوکلونال و واکسن ها) ، و درمانهای فردی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *