علائم و راه درمان بیماری

علائم و درمان پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید چیست؟
پرکاری تیروئید چیست؟

پرکاری تیروئید یک بیماری پزشکی است که در اثر بیش از حد هورمون تیروئید در خون ایجاد می شود. هورمونهای تیروئید اکثر فرآیندهای متابولیکی بدن را کنترل می کنند. در موارد پرکاری تیروئید ، این فرآیندها اغلب باعث علائم پرکاری تیروئید می شوند ، که بعداً در این اسلاید شو مورد بحث قرار خواهد گرفت. تیروتوکسیکوز نسخه شدید پرکاری تیروئید است که می تواند علائم شدید یا تهدید کننده زندگی ایجاد کند.

هورمونهای تیروئید چیست؟
هورمونهای تیروئید چیست؟

هورمونهای تیروئید بیشتر فرآیندهای متابولیکی بدن را کنترل می کنند. آنها توسط غده تیروئید واقع در قسمت قدامی (جلو) گردن تولید می شوند. این هورمون ها بسیاری از اندام ها و سیستم های بیوشیمیایی بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهند.

تنظیم هورمون تیروئید – زنجیره فرماندهی
تنظیم هورمون تیروئید - زنجیره فرماندهی

فرآیندهای بیوشیمیایی پیچیده در بدن ، تولید غده تیروئید در تولید هورمونهای تیروئید را کنترل می کند. دو غده دیگر – هیپوتالاموس و غده هیپوفیز – هر دو اثر بیوشیمیایی بر تیروئید دارند. هیپوتالاموس (“غده اصلی”) هورمونی به نام هورمون آزاد کننده تیروتروپین (TRH) ترشح می کند که سیگنالی را به هیپوفیز می فرستد تا هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) آزاد شود. به نوبه خود ، TSH سیگنالی را به تیروئید ارسال می کند تا هورمون های تیروئید را آزاد کند. مشکل در هر یک از این سه غده ممکن است باعث تولید بیش از حد هورمون تیروئید شده و باعث پرکاری تیروئید شود.

چه عواملی باعث پرکاری تیروئید می شود؟
چه عواملی باعث پرکاری تیروئید می شود؟

برخی از دلایل شایع پرکاری تیروئید که تحت پوشش اسلایدهای زیر عبارتند از:

 • بیماری گریوز
 • آدنوم عملکردی (“گره داغ”) و گواتر چند سلولی سمی (TMNG)
 • مصرف بیش از حد هورمونهای تیروئید
 • ترشح غیرطبیعی TSH
 • تیروئیدیت (التهاب غده تیروئید)
 • مصرف زیاد ید

بیماری گریوز
بیماری گریوز

شایعترین علت پرکاری تیروئید بیماری گریوز است. خود غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند و دیگر قادر به پاسخ به هیپوفیز و هیپوتالاموس نیست. بیماری گریوز در زنان پنج برابر بیشتر است و در خانواده ها دیده می شود. عوامل خطرزای بیماری گریوز شامل سیگار کشیدن ، بیماری های ویروسی ، تابش گردن و داروها است. این بیماری با بیماری چشمی به نام چشم پزشکی گریوز و ضایعات پوستی به نام درموپاتی مرتبط است. تشخیص بیماری گریوز با آزمایش خون و اسکن تیروئید با داروی هسته ای انجام می شود.

آدنومای عملکردی و گواتر چند سلولی سمی
آدنومای عملکردی و گواتر چند سلولی سمی

وقتی بافت غده تیروئید بیش از حد رشد می کند ، یا در گره های منفرد (آدنوم عملکردی) یا در چندین خوشه (گواتر چند نودلی) ، به طور کلی” گواتر “نامیده می شود. گواتر به صورت نواحی بزرگ و متورم در جلوی گردن نزدیک سیب آدم ظاهر می شود. این گواترها ممکن است بیش از حد هورمون تیروئید تولید کرده و علائم پرکاری تیروئید را ایجاد کنند.

مصرف بیش از حد هورمون های تیروئید
مصرف بیش از حد هورمون های تیروئید

پرکاری تیروئید ممکن است باشد ناشی از مصرف بیش از حد داروی تیروئید است. داروهای مکمل تیروئید به بیمارانی که کم هورمون تیروئید یا کم کاری تیروئید دارند ، داده می شود. اگر دوز دارو صحیح نباشد یا بیمار مقدار زیادی از دارو را مصرف کند ، ممکن است کم کاری تیروئید رخ دهد. برخی از افراد ممکن است در تلاش برای کاهش وزن از داروهای هورمون تیروئید سو استفاده کنند. مصرف هورمونهای تیروئید که بدن به آن نیازی ندارد ممکن است منجر به پرکاری تیروئید شود.

ترشح غیر طبیعی TSH
ترشح غیر طبیعی TSH

هورمون محرک تیروئید (TSH) توسط غده هیپوفیز ترشح می شود و باعث می شود که غده تیروئید هورمون تیروئید تولید کند. تومور یا مشکل غده هیپوفیز می تواند باعث افزایش TSH در تیروئید شود و منجر به پرکاری تیروئید شود.

تیروئیدیت (التهاب تیروئید)
تیروئیدیت (التهاب تیروئید)

تیروئیدیت التهاب تیروئید است. علت آن معمولاً یک بیماری ویروسی است. بیمار ممکن است گردن درد عمومی ، گلودرد ، تب ، لرز و تیروئید حساس داشته باشد. التهاب تیروئید باعث می شود مقدار بیشتری از هورمون تیروئید در بدن ترشح شود و باعث پرکاری تیروئید شود. بعد از بارداری ، بعضی از خانم ها – تا 8٪ – ممکن است دچار بیماری به نام تیروئیدیت لنفوسیتیک شوند که در آن سلول های سفید خون به نام لنفوسیت ها در بافت غده جمع می شوند. تیروئیدیت را می توان با آزمایش خون و اسکن تیروئید تشخیص داد.

مصرف بیش از حد ید
مصرف بیش از حد ید

جز component مهم هورمون تیروئید ید است. در صورت مصرف بیش از حد ید ، تیروئید ممکن است بیش از حد هورمون تیروئید تولید کرده و باعث پرکاری تیروئید شود. بعضی از داروها مانند داروی ضد آریتمی آمیودارون (Cordarone) حاوی مقدار زیادی ید است و می تواند باعث اختلال در عملکرد تیروئید شود.

علائم پرکاری تیروئید چیست؟
علائم پرکاری تیروئید چیست؟

هنگامی که پرکاری تیروئید خفیف باشد ، بیماران ممکن است هیچ علائمی را تجربه نکنند. این مسئله ممکن است در بیماران 70 سال به بالا نیز اتفاق بیفتد.

علائم اولیه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لرزش
 • تعریق زیاد
 • پوست نرم و مخملی
 • موهای خوب
 • ضربان قلب سریع
 • بزرگ شدن غده تیروئید
 • پف دور چشم
 • مشخصه “خیره” به دلیل بالا آمدن پلک های فوقانی

با پیشرفت بیماری ، علائم پرکاری تیروئید همه مربوط به افزایش میزان متابولیسم است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ریتم نامنظم قلب و نارسایی قلبی
 • “طوفان تیروئید” – فشار خون بالا ، تب و نارسایی قلبی
 • تغییرات ذهنی ، مانند گیجی و هذیان

پرکاری تیروئید چگونه تشخیص داده می شود؟
پرکاری تیروئید چگونه تشخیص داده می شود؟

پرکاری تیروئید چگونه درمان می شود؟
پرکاری تیروئید چگونه درمان می شود؟

چندین گزینه درمانی برای پرکاری تیروئید وجود دارد. درمان به سلامت کلی بیمار و خفیف یا شدید بودن بیماری بستگی دارد. درمان ممکن است با هدف مدیریت علائم فردی ، استفاده از داروهای ضد تیروئید ، ید رادیواکتیو یا جراحی در برخی موارد انجام شود.

درمان علائم
درمان علائم

یکی از اصلی ترین علائم پرکاری تیروئید ضربان قلب سریع (تاکی کاردی) است. احساس تپش قلب و یا تپش قلب می تواند برای بیماران ناراحت کننده باشد. درمان اصلی این علامت استفاده از بتا بلاکر است. بتا-بلاکرها نوعی داروی فشار خون هستند که ضربان قلب را کند می کنند. بر میزان هورمون تیروئید در خون تأثیر نمی گذارد. نمونه هایی از بتا بلاکرها شامل پروپرانولول (Inderal) ، آتنولول (Tenormin) و متوپرولول (Lopressor) است.

داروهای ضد تیروئید
داروهای ضد تیروئید

نوع دیگر دارویی که برای درمان پرکاری تیروئید استفاده می شود داروهای ضد تیروئید است. این داروها مانند متی مازول (تاپازول) و پروپیلتیوراسیل (PTU) مانع تولید هورمون تیروئید در خود غده می شوند. پروپیلتیوراسیل (PTU) همچنین از تبدیل بیوشیمیایی هورمون T4 به هورمون T3 فعال تر جلوگیری کرده و در نتیجه علائم پرکاری تیروئید را کاهش می دهد. خطر مصرف این داروها سرکوب مغز استخوان (آگرانولوسیتوز) است. مغز استخوان وظیفه ساخت سلولهای سفید خون در بدن را دارد. گلبولهای سفید نیروی دفاعی بدن برای مقابله با عفونت هستند. اگر مغز استخوان سرکوب شود ، ممکن است توانایی مبارزه با عفونت ها را مختل کند. اگر هنگام مصرف داروهای ضد تیروئید علائم عفونت وجود دارد ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

ید رادیواکتیو
ید رادیواکتیو

اگر غده تیروئید بیش از حد فعال باشد و بیش از حد هورمون تیروئید تولید کند ، ممکن است درمان با ید رادیواکتیو (درمان ابلاغی) نشان داده شود. ید رادیواکتیو از طریق دهان و در رژیم یک دوز تجویز می شود. غده تیروئید برای تولید هورمون تیروئید به ید نیاز دارد. ید رادیواکتیو به سلولهای تیروئید وارد شده و آنها را از بین می برد. ید رادیواکتیو فقط روی بافت تیروئید مثر است و سایر بافتهای بدن را دست نخورده باقی می گذارد. هنگامی که تیروئید توسط ید رادیواکتیو از بین رفت ، بیمار برای بقیه عمر تحت درمان جایگزینی هورمون تیروئید قرار می گیرد.

جراحی
جراحی

استفاده از داروها و ید رادیواکتیو باعث شده است که جراحی پرکاری تیروئید بسیار کمتر باشد. جراحی شامل برداشتن قسمتهای بیماری غده تیروئید از طریق یک برش باز در گردن است. از عوارض جراحی تیروئید ممکن است آسیب به اعصاب تأمین کننده تارهای صوتی ، عفونت و آسیب به غدد پاراتیروئید (چهار غده کوچک در بافت تیروئید باشد که سطح کلسیم را در بدن تنظیم می کنند). اگر یک تیروئیدکتومی کامل انجام شود ، تمام بافت تیروئید برداشته می شود و بیمار باید تحت درمان جایگزینی تیروئید برای بقیه عمر خود باشد.

چه چیزی برای شما بهترین است؟
چه چیزی برای شما بهترین است؟

اگر فکر می کنید علائمی از پرکاری تیروئید دارید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است آزمایش خون انجام دهد یا سونوگرافی تیروئید را برای تشخیص بیماری تجویز کند. پزشک ممکن است شما را برای انجام آزمایش های تشخیصی و درمانی بیشتر به یک غدد غدد (پزشکی که در عملکرد غدد بدن متخصص است) بفرستد. اکثر موارد بیماری تیروئید و پرکاری تیروئید به راحتی قابل تشخیص و درمان هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *