علائم و راه درمان بیماری

هپاتیت A | سوالات و پاسخهای برای متخصصان بهداشت

فهرست

هپاتیت چیست؟

هپاتیت به معنی التهاب کبد است. وقتی کبد ملتهب یا آسیب دیده باشد ، عملکرد آن تحت تأثیر قرار می گیرد. مصرف زیاد الکل ، سموم ، برخی داروها و برخی شرایط خاص پزشکی می تواند باعث هپاتیت شود ، اما اغلب ناشی از ویروس است. در ایالات متحده ، رایج ترین ویروس های هپاتیت ویروس هپاتیت A ، ویروس هپاتیت B و ویروس هپاتیت C هستند.

تفاوت هپاتیت A ، هپاتیت B و هپاتیت C چیست؟

هپاتیت A ، هپاتیت B و هپاتیت C از عفونت های کبدی هستند که توسط سه ویروس مختلف ایجاد می شوند. اگرچه هر کدام می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند ، اما به روش های مختلفی منتشر می شوند و می توانند کبد را تحت تأثیر قرار دهند. هپاتیت A معمولاً عفونت کوتاه مدت است و مزمن نمی شود. هپاتیت B و هپاتیت C نیز می توانند به صورت عفونت های حاد و کوتاه مدت شروع شوند ، اما در برخی افراد ویروس در بدن باقی می ماند و در نتیجه باعث بیماری مزمن و مشکلات طولانی مدت کبدی می شود. واکسنهایی برای جلوگیری از هپاتیت A و هپاتیت B وجود دارد. با این حال ، هیچ واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد.

هپاتیت A چیست؟

هپاتیت A یک عفونت کبدی بسیار مسری و کوتاه مدت است که توسط ویروس هپاتیت A ایجاد می شود.

هپاتیت A چقدر جدی است؟

افرادی که به هپاتیت A مبتلا می شوند ممکن است از چند هفته تا چند ماه احساس بیماری کنند اما معمولاً به طور کامل بهبود می یابند و آسیب کبدی طولانی مدت ندارند. در موارد نادر ، هپاتیت A می تواند باعث نارسایی کبد و حتی مرگ شود. این مسئله در افراد مسن و در افرادی که سایر مشکلات جدی بهداشتی مانند بیماری مزمن کبدی دارند بیشتر دیده می شود.

هپاتیت A در ایالات متحده چقدر شیوع دارد؟

در سال 2018 ، در مجموع 12،474 مورد هپاتیت A در ایالات متحده گزارش شده است. از آنجا که برخی از افراد هرگز تشخیص داده نمی شوند ، تعداد واقعی گزارش شده در آن سال احتمالاً نزدیک به 24900 نفر است. از سال 2016 ، شیوع شخص به شخص هپاتیت A در سراسر ایالات متحده  عمدتا در میان افرادی که از داروهای تزریقی استفاده می کنند یا در حال بی خانمانی هستند ، اتفاق می افتد که منجر به بیش از 32000 مورد می شود.

آیا موارد هپاتیت A در ایالات متحده در حال افزایش است؟

از آنجا که واکسن هپاتیت A برای اولین بار در سال 1996 توصیه شد ، موارد هپاتیت A در ایالات متحده به طرز چشمگیری کاهش یافت. متأسفانه ، در سالهای اخیر تعداد افراد آلوده در حال افزایش است ، زیرا شیوع چندگانه هپاتیت A در ایالات متحده ناشی از تماس شخصی با شخص ، به ویژه در میان افرادی که مواد مخدر استفاده می کنند ، افرادی که بی خانمان هستند و مردانی که رابطه جنسی با مردان

 

انتقال / قرار گرفتن در معرض

هپاتیت A چگونه گسترش می یابد؟

ویروس هپاتیت A در مدفوع و خون افراد آلوده دیده می شود. ویروس هپاتیت A وقتی کسی ویروس را می بلعد (حتی به مقدار خیلی کم برای دیدن) از طریق:

► تماس شخص به شخص

هپاتیت A می تواند از طریق تماس نزدیک و شخصی با فرد آلوده منتقل شود ، مانند انواع خاصی از تماس جنسی (مانند رابطه دهانی-مقعدی) ، مراقبت از فردی که بیمار است یا استفاده از مواد مخدر با دیگران. هپاتیت A بسیار مسری است و افراد حتی می توانند ویروس را قبل از احساس بیماری گسترش دهند.

► خوردن غذا یا نوشیدنی آلوده

آلودگی غذا با ویروس هپاتیت A می تواند در هر مرحله رخ دهد: رشد ، برداشت ، فرآوری ، دست زدن و حتی پس از پخت و پز. آلودگی غذا و آب بیشتر در کشورهایی اتفاق می افتد که هپاتیت A شایع است. اگرچه غیر معمول است ، اما شیوع ناشی از مواد غذایی در ایالات متحده از افرادی که محصولات غذایی وارداتی تازه و منجمد آلوده می خورند رخ داده است.

چه کسی در معرض خطر هپاتیت A است؟

اگرچه هر کسی می تواند به هپاتیت A مبتلا شود ، در ایالات متحده ، گروه خاصی از افراد در صورت ابتلا به هپاتیت A بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت و بیماری شدید هستند.

افرادی که در معرض خطر ابتلا به هپاتیت A هستند

 • مسافران بین المللی
 • مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند
 • افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند یا تزریق می کنند (همه کسانی که از مواد مخدر غیرقانونی استفاده می کنند)
 • افرادی که در معرض خطر شغلی قرار دارند
 • افرادی که تماس نزدیک شخصی با یک فرزندخوانده بین المللی را پیش بینی می کنند
 • افرادی که بی خانمانی را تجربه می کنند

افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید ناشی از عفونت هپاتیت A هستند

 • افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی ، از جمله هپاتیت B و هپاتیت C
 • افراد مبتلا به HIV

اگر فکر می کنم در معرض ویروس هپاتیت A قرار گرفته ام چه کاری باید انجام دهم؟

اگر فکر می کنید در معرض ویروس هپاتیت A قرار گرفته اید ، در اسرع وقت ، به صورت ایده آل ، ظرف 2 هفته با متخصص بهداشت یا بخش بهداشت محلی یا ایالتی خود تماس بگیرید . یک متخصص بهداشت می تواند مراحل بعدی را براساس سن و سلامت کلی شما تصمیم بگیرد.

آیا می توانم پس از مواجهه با ویروس هپاتیت A از عفونت جلوگیری کنم؟

یکبار تزریق واکسن هپاتیت A اگر در طی 2 هفته پس از قرار گرفتن در معرض خطر باشد ، می تواند از هپاتیت A جلوگیری کند. بسته به سن و سلامتی شما ، پزشک ممکن است علاوه بر واکسن هپاتیت A ، گلوبولین ایمنی را نیز توصیه کند.

اگر در گذشته به هپاتیت A مبتلا شده ام ، آیا می توانم دوباره به آن مبتلا شوم؟

نه. پس از بهبودی از هپاتیت A ، آنتی بادی ایجاد می کنید و از شما برای زندگی محافظت می کند.

چه مدت ویروس هپاتیت A در خارج از بدن زنده می ماند؟

ویروس هپاتیت A می تواند ماه ها در خارج از بدن زنده بماند. گرم کردن غذا و مایعات در دمای 185 درجه فارنهایت (85 درجه سانتیگراد) حداقل به مدت 1 دقیقه می تواند ویروس را از بین ببرد. قرار گرفتن در معرض دمای انجماد ویروس را از بین نمی برد.

 

علائم

علائم هپاتیت A چیست؟

همه افراد مبتلا به هپاتیت A علائمی ندارند. بزرگسالان بیشتر از کودکان علائم دارند. در صورت بروز علائم ، معمولاً 2 تا 7 هفته پس از عفونت ظاهر می شوند. علائم معمولاً کمتر از 2 ماه طول می کشد ، اگرچه برخی از افراد ممکن است تا 6 ماه بیمار باشند.

در صورت بروز علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پوست یا چشم زرد
 • نمی خواهم غذا بخورم
 • معده ناراحت
 • بالا انداختن
 • دل درد
 • تب
 • ادرار تیره یا مدفوع رنگ روشن
 • اسهال
 • درد مفصل
 • احساس خستگی

آیا شخصی بدون داشتن علائم می تواند ویروس هپاتیت A را گسترش دهد؟

آره. بسیاری از افراد ، به ویژه کودکان ، هیچ علامتی ندارند اما هنوز هم می توانند عفونت را گسترش دهند. علاوه بر این ، فرد می تواند ویروس هپاتیت A را تا 2 هفته قبل از بروز علائم به دیگران منتقل کند.

 

تشخیص / درمان

چگونه هپاتیت A تشخیص داده می شود؟

یک پزشک می تواند با بحث در مورد علائم شما و تعیین آزمایش خون تشخیص دهد که آیا شما به هپاتیت A مبتلا هستید یا خیر ، تشخیص می دهد آیا اخیراً به ویروس عامل هپاتیت A آلوده شده اید یا خیر.

هپاتیت A چگونه درمان می شود؟

برای درمان علائم هپاتیت A ، پزشکان معمولاً استراحت ، تغذیه کافی و مایعات را توصیه می کنند. برخی از افراد با علائم شدید نیاز به مراقبت پزشکی در بیمارستان دارند.

 

پیشگیری / واکسیناسیون

چگونه می توانم از خود در برابر هپاتیت A محافظت کنم؟

بهترین راه پیشگیری از هپاتیت A واکسیناسیون با واکسن هپاتیت A است. برای استفاده کامل از واکسن هپاتیت A ، بیش از یک بار تزریق لازم است. تعداد و زمان این عکس ها به نوع واکسنی که تزریق می کنید بستگی دارد. رعایت بهداشت بهداشت دست – از جمله شستن کامل دستها پس از استفاده از دستشویی ، تعویض پوشک و قبل از تهیه یا خوردن غذا – نقش مهمی در جلوگیری از شیوع هپاتیت A دارد.

چه کسانی باید علیه هپاتیت A واکسینه شوند؟

افراد زیر باید علیه هپاتیت A واکسینه شوند:

فرزندان

 • همه کودکان 12-23 ماهه
 • همه کودکان و نوجوانان 2 تا 18 ساله که قبلاً واکسن هپاتیت A دریافت نکرده اند (معروف به واکسن “عقب افتادن”)

افرادی که در معرض خطر ابتلا به هپاتیت A هستند

افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید ناشی از عفونت هپاتیت A هستند

سایر افراد برای واکسیناسیون توصیه می شوند

 • زنان باردار در معرض خطر هپاتیت A یا خطر نتیجه شدید از عفونت هپاتیت A
 • هر شخصی که درخواست واکسیناسیون می کند

واکسن هپاتیت A چگونه تزریق می شود؟

واکسن هپاتیت A دو نوع دارد. نوع اول ، واکسن تک دوزه هپاتیت A ، به صورت دو عکس با فاصله 6 ماه انجام می شود و هر دو عکس برای محافظت طولانی مدت در برابر هپاتیت A مورد نیاز است. نوع دیگر واکسن ترکیبی است که از افراد در برابر هر دو هپاتیت A محافظت می کند و هپاتیت ب. واکسن ترکیبی را می توان برای هر فرد 18 سال به بالا تزریق کرد و به صورت سه بار در 6 ماه تزریق می شود. هر سه عکس برای محافظت طولانی مدت از هپاتیت A و هپاتیت B مورد نیاز است.

آیا واکسن هپاتیت A موثر است؟

بله ، هر دو نوع واکسن هپاتیت A در جلوگیری از عفونت ویروس هپاتیت A بسیار مثر هستند. دریافت کل سری واکسن (تمام عکسهای مورد نیاز) منجر به محافظت طولانی مدت می شود.

آیا واکسن هپاتیت A بی خطر است؟

بله ، واکسن هپاتیت A بی خطر است. هیچ عارضه جانبی جدی از واکسن هپاتیت A گزارش نشده است. درد در محل تزریق شایعترین عارضه جانبی گزارش شده است. مانند هر دارویی ، همیشه یک خطر جدی وجود دارد که ممکن است پس از تزریق واکسن توسط فرد ، یک مشکل جدی ایجاد شود. با این حال ، خطرات احتمالی هپاتیت A بسیار بیشتر از خطرات احتمالی مرتبط با واکسن هپاتیت A است. از زمان صدور مجوز اولین واکسن هپاتیت A در سال 1995 ، میلیون ها دوز واکسن هپاتیت A در ایالات متحده و سراسر جهان تزریق شده است.

چه کسانی نباید واکسن هپاتیت A دریافت کنند؟

افرادی که تا به حال واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی نسبت به واکسن هپاتیت A داشته اند یا مشهور است که به هر بخشی از واکسن هپاتیت A حساسیت دارند ، نباید واکسن دریافت کنند. در صورت بروز حساسیت شدید به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین ، واکسن مجاز به استفاده در نوزادان زیر 1 سال نیست.

گلوبولین ایمنی چیست؟

گلوبولین ایمنی ماده ای است که از پلاسمای خون انسان ساخته می شود و حاوی آنتی بادی است ، که دفاع طبیعی بدن در برابر عفونت است. تزریق گلوبولین ایمنی ممکن است تحت شرایط خاصی انجام شود ، مانند زمانی که فردی برای واکسیناسیون خیلی جوان است یا به دلیل واکنش قبلی و تهدید کننده زندگی به واکسن هپاتیت A یا اجزای واکسن ، نمی تواند واکسینه شود. برخلاف واکسن هپاتیت A ، گلوبولین ایمنی محافظت طولانی مدت در برابر عفونت ایجاد نمی کند.

آیا واکسن هپاتیت A از من در برابر سایر اشکال هپاتیت محافظت می کند؟

نه. واکسن هپاتیت A فقط از هپاتیت A محافظت می کند. یک واکسن جداگانه برای هپاتیت B موجود است. همچنین یک واکسن هپاتیت A و هپاتیت B ترکیبی وجود دارد که از هر دو ویروس محافظت می کند. در حال حاضر هیچ واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد.

آیا می توان واکسن هپاتیت A را به افرادی که دارای سیستم ایمنی آسیب دیده هستند ، مانند بیماران همودیالیزی یا مبتلایان به HIV / AIDS ، تزریق کرد؟

آره. واکسن هپاتیت A را می توان به افرادی که دارای سیستم ایمنی آسیب دیده هستند تزریق کرد.

آیا مصرف دوز اضافی واکسن هپاتیت A یا تکرار کل سری واکسن های هپاتیت A مضر است؟

خیر ، دریافت دوزهای اضافی واکسن هپاتیت A ضرری ندارد.

اگر آخرین دوز واکسن هپاتیت A به تأخیر بیفتد چه باید کرد؟

اگر دوز دوم به تأخیر افتاد (بیش از 6 ماه از زمان مصرف دوز اول) ، باید در اسرع وقت تجویز شود. دوز اول نیازی به تجویز مجدد نیست.

واکسن هپاتیت A را از کجا می توان دریافت کرد؟

با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید یا با بخش بهداشت عمومی محلی خود تماس بگیرید ، جایی که ممکن است واکسن های رایگان یا کم هزینه برای بزرگسالان ارائه شود. برای کودکان ، برنامه واکسن برای کودکان را بررسی کنید .

چه کسی باید واکسن هپاتیت A را قبل از سفر در سطح بین المللی تزریق کند؟

همه افراد واکسینه نشده ، همراه با کسانی که هرگز به هپاتیت A مبتلا نشده اند ، باید قبل از سفر به کشورهایی که هپاتیت A شایع است ، واکسینه شوند . مسافران به مناطق شهری ، استراحتگاه ها و هتل های مجلل در کشورهایی که هپاتیت A شایع است هنوز در معرض خطر هستند. مسافران بین المللی آلوده شده اند ، حتی اگر مرتباً دست های خود را بشویند و مراقب آنچه می نوشند و می خورند باشند. کسانی که خیلی جوان هستند یا به دلیل واکنش قبلی و تهدید کننده زندگی به واکسن هپاتیت A یا اجزای واکسن نمی توانند واکسینه شوند ، باید گلوبولین ایمنی دریافت کنند. مسافران به کشورهای دیگر که در آنها معمولاً هپاتیت A اتفاق نمی افتد ، توصیه نمی شود که قبل از سفر واکسن هپاتیت A دریافت کنند.

چه زود قبل از سفر باید واکسن هپاتیت A بزنم؟

به محض اینکه قصد سفر بین المللی به کشوری را دارید که هپاتیت A در آن رایج است ، باید اولین دوز واکسن هپاتیت A را دریافت کنید. این واکسن حتی در صورت نزدیکتر شدن به محل واکسن زدن ، محافظت می کند. برای افراد مسن (سن> 40 سال) ، افرادی که دارای نقص ایمنی هستند و افرادی که بیماری مزمن کبدی یا سایر بیماری های مزمن پزشکی دارند که ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بر اساس چندین فاکتور تزریق گلوبولین ایمنی را همزمان انجام دهد اندام های مختلف

اگر در سفر بین المللی هستم اما نمی توانم واکسن هپاتیت A دریافت کنم ، چه کاری باید انجام دهم؟

افرادی که به اجزای واکسن حساسیت دارند یا کمتر از 6 ماه هستند باید قبل از سفر به کشوری که هپاتیت A در آن شایع است ، یک دوز گلوبولین ایمنی دریافت کنند. گلوبولین ایمنی ، بسته به دوز مصرفی ، تا 2 ماه در برابر عفونت ویروس هپاتیت A محافظت موثر می کند. اگر بیش از 2 ماه اقامت داشته باشید ، می توانید برای ادامه محافظت در برابر هپاتیت A ، دوز دیگری از گلوبولین ایمنی بدن را دریافت کنید.

چگونه ویروس هپاتیت A منتقل می شود؟

هپاتیت A از طریق مدفوع و دهان منتقل می شود. این می تواند از طریق موارد زیر اتفاق بیفتد:

 • تماس فرد به فرد با شخص آلوده را نزدیک کنید
 • تماس جنسی با فرد آلوده
 • بلعیدن غذا یا آب آلوده

گرچه ویرمی در اوایل عفونت رخ می دهد ، اما داده های فعلی نشان می دهد که انتقال ویروس هپاتیت A از طریق خون غیر معمول است.

چه کسی در معرض خطر ابتلا به ویروس هپاتیت A (HAV) است؟

اگرچه هر کسی می تواند به هپاتیت A مبتلا شود ، در ایالات متحده ، گروه خاصی از افراد در صورت ابتلا به هپاتیت A بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت و بیماری شدید هستند.

افرادی که در معرض خطر ابتلا به عفونت HAV هستند

 • مسافران بین المللی
 • مردانی که با مردان رابطه جنسی برقرار می کنند
 • افرادی که از داروهای تزریقی یا غیر تزریقی استفاده می کنند (همه کسانی که از داروهای غیرقانونی استفاده می کنند)
 • افرادی که در معرض خطر شغلی قرار دارند
 • افرادی که تماس شخصی نزدیک با یک فرزند خوانده بین المللی را پیش بینی می کنند
 • افرادی که دچار بی خانمانی هستند

افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید از طریق عفونت HAV هستند

 • افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی
 • مبتلایان به ویروس نقص ایمنی انسانی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارزیابی خطر ابتلا به هپاتیت A ، به جدول 3 در پیشگیری از عفونت ویروس هپاتیت A در ایالات متحده مراجعه کنید. ایالت ها: توصیه های کمیته مشورتی در مورد روش های ایمن سازی ، سال 2020 .

علائم و نشانه های عفونت ویروس هپاتیت A چیست؟

در میان کودکان بزرگتر و بزرگسالان ، عفونت معمولاً علامتی است. علائم معمولاً ناگهانی رخ می دهد و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد شکم
 • ادرار تیره
 • اسهال
 • مدفوع خشت رنگ
 • درد مفصل
 • زردی

بیشترین (70٪) عفونت در کودکان زیر 6 سال با علائم همراه نیست. وقتی علائم وجود دارد ، کودکان خردسال معمولاً زردی ندارند. اکثر (> 70٪) کودکان بزرگتر و بزرگسالان مبتلا به عفونت HAV این علامت را دارند ( 7 ، 8 ).

وقتی علائم رخ می دهد ، چه مدت طول می کشد؟

علائم هپاتیت A معمولاً کمتر از 2 ماه طول می کشد ، اگرچه 10٪ -15٪ افراد علامت دار تا 6 ماه به بیماری طولانی مدت یا عود کننده مبتلا هستند ( 9 – 13 ).

دوره کمون ویروس هپاتیت A (HAV) چیست؟

میانگین دوره انکوباسیون برای HAV 28 روز است (دامنه: 15-50 روز) ( 9 ، 10 ، 11 ).

چه مدت ویروس هپاتیت A (HAV) در خارج از بدن زنده می ماند؟

بسته به شرایط محیطی ، HAV می تواند ماهها در خارج از بدن زندگی کند. ( 12 ).

چگونه ویروس هپاتیت A (HAV) از بین می رود؟

در غذای آلوده ، HAV به مدت 1 دقیقه در معرض دمای> 185 درجه فارنهایت (> 85 درجه سانتیگراد) از بین می رود ( 13 ). با این حال ، ویروس هنوز هم می تواند از طریق غذاهای پخته شده که پس از پخت آلوده است ، پخش شود. انجماد باعث غیرفعال شدن HAV نمی شود.

کلراسیون کافی آب ، همانطور که در ایالات متحده توصیه می شود ، HAV را که به منبع آب شهری وارد می شود از بین می برد ( 14،15،16 ) . انتقال HAV از قرار گرفتن در معرض آب آلوده نادر است ( 17 ).

آیا هپاتیت A می تواند مزمن شود؟

نه هپاتیت A به یک عفونت مزمن ، طولانی مدت تبدیل نمی شود.

آیا کسی می تواند مجدداً به ویروس هپاتیت A آلوده شود؟

نه آنتی بادی های ایمونوگلوبولین G در برابر ویروس هپاتیت A ، که در اوایل دوره عفونت ظاهر می شوند ، باعث محافظت مادام العمر در برابر بیماری می شوند ( 5 ).

چگونه از عفونت ویروس هپاتیت A جلوگیری می شود؟

واکسیناسیون با سری کامل و دو دوزه واکسن هپاتیت A بهترین روش برای جلوگیری از عفونت است. واکسن هپاتیت A برای استفاده در افراد 1 ساله و بالاتر در ایالات متحده مجوز گرفته است. راهنمای اضافی در توصیه های ACIP موجود است.

گلوبولین ایمنی می تواند محافظت کوتاه مدت در برابر هپاتیت A ، چه قبل و چه پس از مواجهه را ایجاد کند. برای حداکثر محافظت ، باید گلوبولین ایمنی ظرف مدت 2 هفته تجویز شود. راهنمای اضافی در MMWR موجود است: دستورالعمل های به روز شده برای دوزهای ایمنی گلوبولین (انسان) GamaSTAN S / D برای پیشگیری از ویروس هپاتیت A . با توجه به اینکه ویروس از طریق مدفوع و دهان منتقل می شود ، بهداشت مناسب دست – از جمله شستن دست پس از استفاده از دستشویی ، تعویض پوشک و قبل از تهیه یا خوردن غذا – در پیشگیری از هپاتیت A ضروری است.

واکسیناسیون هپاتیت A

چه کسی باید علیه هپاتیت A واکسینه شود؟

کمیته مشورتی در روشهای ایمن سازی (ACIP) توصیه می کند افراد زیر علیه هپاتیت A واکسینه شوند:

کودکان

 • همه کودکان 12 تا 23 ماهه
 • کودکان و نوجوانان 2 تا 18 ساله واکسینه نشده

افرادی که در معرض خطر ابتلا به عفونت HAV هستند

 • مسافران بین المللی
 • مردانی که با مردان رابطه جنسی برقرار می کنند
 • افرادی که از داروهای تزریقی یا غیر تزریقی استفاده می کنند (همه کسانی که از داروهای غیرقانونی استفاده می کنند)
 • افرادی که در معرض خطر شغلی قرار دارند
 • افرادی که تماس شخصی نزدیک با یک فرزند خوانده بین المللی را پیش بینی می کنند
 • افرادی که دچار بی خانمانی هستند

افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید از طریق عفونت HAV هستند

 • افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی
 • مبتلایان به ویروس نقص ایمنی انسانی

افراد دیگری که برای واکسیناسیون توصیه می شوند

 • زنان باردار در معرض خطر عفونت HAV یا نتیجه شدید عفونت HAV
 • هر شخصی که درخواست واکسیناسیون کند

واکسیناسیون هنگام شیوع

 • افراد واکسینه نشده در شرایط شیوع که در معرض خطر عفونت HAV یا در معرض خطر بیماری شدید از HAV هستند

راهکارهای پیاده سازی تنظیمات ارائه خدمات به بزرگسالان

 • افراد در محیط هایی که به بزرگسالان خدماتی ارائه می دهند که در آنها تعداد زیادی از افراد دارای عوامل خطر ابتلا به عفونت HAV هستند

واکسیناسیون هپاتیت A دیگر توسط ACIP توصیه نمی شود

 • افرادی که به دلیل اختلالات لخته شدن (مثلاً هموفیلی) فرآورده های خونی دریافت می کنند

اگر نوزادی اولین دوز واکسن هپاتیت A را در سن کمتر از 12 ماه دریافت کند چه؟

اگرچه هیچ ضرری برای تزریق واکسن هپاتیت A به نوزادان وجود ندارد ، دوزهای واکسن هپاتیت A که قبل از 12 ماهگی تجویز می شود ممکن است منجر به یک پاسخ ایمنی کمتر از حد مطلوب شود ، به ویژه در نوزادانی که آنتی بادی مادری منفعل به دست آورده اند ( 18

، 19 ). بنابراین ، دوز واکسن هپاتیت A (های) تجویز شده در سن سری واکسن هپاتیت A دو دوزه باید در سن حداقل 1 سالگی کودک شروع شود.

کدام واکسن های هپاتیت A مجاز به استفاده در ایالات متحده هستند؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده دو واکسن تک آنتی ژنی هپاتیت A و یک واکسن ترکیبی را برای استفاده در ایالات متحده مجاز کرده است. همه واکسن غیرفعال هستند.

واکسن های هپاتیت A آنتی ژن منفرد

واکسن ترکیبی

برنامه های واکسن هپاتیت A کدامند؟

برای اطلاعات دقیق در مورد برنامه واکسن های هپاتیت A ، به برنامه های واکسیناسیون برای کودکان یا برنامه های ایمن سازی برای بزرگسالان

چه مدت محافظت در برابر واکسن هپاتیت A طول می کشد؟

مدت زمان دقیق محافظت در برابر عفونت ویروس هپاتیت A پس از واکسیناسیون مشخص نیست. نشان داده شده است که ضد HAV حداقل 20 سال در بیشتر افرادی که این سری 2 دوزها را به عنوان نوزادان 20 ) دریافت می کنند ، وجود دارد ، واکسیناسیون با سری 3 دوزه به عنوان کودکان خردسال (3 تا 6 ساله) ( 21 ، 22 ) و بزرگسالانی که کل سری واکسن ها در بزرگسالی ( 23 ، 24 ).

آیا واکسن هپاتیت A می تواند همزمان با سایر واکسن ها تجویز شود؟

بله همزمان با تزریق واکسن هپاتیت A می توان واکسن هپاتیت B ، دیفتری ، ویروس فلج اطفال (خوراکی و غیرفعال) ، کزاز ، حصبه (دهانی و عضلانی) ، وبا ، آنسفالیت ژاپنی ، هاری و تب زرد تزریق کرد ( 25 ). در مطالعات انجام شده بر روی كودكان خردسال ، تجویز همزمان واكسن هپاتیت A بر ایمنی زایی یا واكنش زایی مجدد سیاه سرفه دیفتری – كزاز – سلول تأثیری نگذاشته است. فلج اطفال غیرفعال ؛ سرخک ، اوریون ، سرخچه (MMR) ؛ هپاتیت B؛ واکسن های B و Haemophilus influenzae از نوع b ( 26 ، 27 ، 28 a >).

آیا بیمار می تواند اولین دوز واکسن هپاتیت A را از یک تولید کننده و دوز دوم (آخرین) را از تولید کننده دیگر دریافت کند؟

در حالت ایده آل ، دوزهای واکسن در یک سری از همان سازنده است. با این حال ، اگر این امکان وجود ندارد یا سازنده دوزهایی که قبلاً مشخص نشده است ، ارائه دهندگان باید واکسنی را که در دسترس دارند تجویز کنند ( 25 ). دوز مصرفی باید معتبر در نظر گرفته شود و نیازی به تکرار نیست.

در صورت تأخیر در دوز دوم (آخرین) واکسن هپاتیت A ، چه باید کرد؟

دوز دوم باید در اسرع وقت داده شود. حتی اگر دوز دوم به تأخیر بیفتد ، دوز اول نیازی به تکرار ندارد.

آیا افرادی هستند که نباید واکسن هپاتیت A دریافت کنند؟

اطلاعات مربوط به افرادی که نباید واکسن هپاتیت A دریافت کنند در ارائه شده است. بیانیه اطلاعات واکسن برای هپاتیت A .

آیا واکسن هپاتیت A در دوران بارداری قابل تزریق است؟

بله زنان باردار باید با همان مواردی که زنان غیر باردار واکسینه می شوند. نوجوانان باردار واکسینه نشده یا واکسینه شده نیمه باید واکسیناسیون هپاتیت A را انجام دهند. به برنامه ایمن سازی بزرگسالان توسط سایر موارد پزشکی مراجعه کنید. زنان باردار در معرض خطر هپاتیت A در دوران بارداری نیز باید در مورد تمام گزینه های پیشگیری از عفونت توصیه شوند.

آیا می توان واکسن هپاتیت A را به افرادی که دارای نقص ایمنی هستند (به عنوان مثال ، افرادی که تحت همودیالیز هستند یا مبتلایان به HIV) تزریق کرد؟

بله از آنجا که واکسن هپاتیت A غیرفعال است ، در هنگام واکسیناسیون افرادی که دارای نقص ایمنی هستند نیازی به اقدامات احتیاطی خاصی نیست. پس از تکمیل سری واکسن های 2 دوز ، بیشتر افرادی که دچار نقص ایمنی هستند نیازی به واکسن اضافی نیستند. کمیته مشورتی در زمینه روشهای ایمن سازی (ACIP) اکنون به همه افراد مبتلا به اچ آی وی در سن ≥ 1 سال واکسن هپاتیت A را توصیه می کند.

آیا استفاده از دوز اضافی واکسن هپاتیت A یا تکرار کل سری واکسن ها در صورت عدم دسترسی به اسناد مربوط به سابقه واکسیناسیون مضر است؟

نه در صورت لزوم ، تجویز دوزهای اضافی واکسن هپاتیت A مضر نیست.

چه عوارض جانبی با واکسیناسیون هپاتیت A همراه بوده است؟

شایعترین عوارض جانبی مرتبط با واکسیناسیون هپاتیت A تک ظرفیتی تب ، واکنش های محل تزریق و بثورات پوستی است. هرگونه عارضه جانبی که مشکوک به واکسیناسیون هپاتیت A باشد باید از طریق سیستم گزارش دهی رویدادهای نامطلوب واکسن نماد خارجی a > (VAERS).

آیا در صورت عدم اطمینان از زمان مصرف دوز دوم آیا مصرف دوز اول واکسن هپاتیت A ارزش دارد؟

بله مدت زمان محافظت در برابر دوز واکسن هپاتیت A مشخص نیست ، اما نشان داده شده است که حداقل 10 سال طول می کشد ( 29 ).

آیا قبل از تجویز واکسن هپاتیت A باید آزمایش شیوع خون انجام شود؟

آزمایش سرولوژی واکسیناسیون برای ایمنی هپاتیت A قبل از واکسیناسیون به طور معمول توصیه نمی شود. با این حال ، ممکن است در شرایط خاص یا جمعیتی در نظر گرفته شود که هزینه واکسیناسیون افرادی که از قبل ایمنی ندارند نگران کننده است. افرادی که احتمالاً از نظر هزینه آزمایش تست واکسن بسیار مقرون به صرفه خواهد بود شامل بزرگسالانی هستند که یا در مناطق جغرافیایی که دارای اندمیکمی زیاد یا متوسط ​​در هپاتیت A هستند ، متولد شده اند یا برای مدت طولانی زندگی کرده اند ، در صورت عدم دستیابی به سابقه واکسیناسیون ، واکسیناسیون نباید به تعویق بیفتد ، سوابق در دسترس نیستند ، یا آزمایش شیوع امکان پذیر نیست.

اطلاعات تکمیلی در دسترس است: پیشگیری از عفونت ویروس هپاتیت A در ایالات متحده: توصیه های کمیته مشورتی در زمینه ایمن سازی ، سال 2020

آیا آزمایش پس از واکسیناسیون باید انجام شود؟

آزمایش سرولوژیک برای ایمنی پس از واکسیناسیون معمول نوزادان ، کودکان یا بزرگسالان ضروری نیست. با این حال ، ممکن است در شرایط خاص یا جمعیتی در نظر گرفته شود که هزینه واکسیناسیون افرادی که از قبل ایمنی ندارند نگران کننده است. افرادی که احتمالاً از نظر هزینه آزمایش آزمایشی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است شامل بزرگسالانی می شود که یا در مناطق جغرافیایی با شیوع زیاد یا متوسط ​​هپاتیت A. در مناطق جغرافیایی به دنیا آمده اند یا برای مدت طولانی زندگی کرده اند ، در صورت عدم دستیابی به سابقه واکسیناسیون ، واکسیناسیون نباید به تعویق بیفتد ، سوابق در دسترس نیستند ، یا آزمایش شیوع امکان پذیر نیست.

اطلاعات تکمیلی در دسترس است: پیشگیری از عفونت ویروس هپاتیت A در ایالات متحده: توصیه های کمیته مشورتی در زمینه ایمن سازی ، سال 2020

آیا واکسن هپاتیت A برای افرادی که در اثر یک فاجعه آواره شده اند یا تحت تأثیر سیل قرار گرفته اند توصیه می شود؟

اگرچه واکسن هپاتیت A برای همه کودکان در ایالات متحده در سن 1 سالگی (یعنی 12 تا 23 ماه) و بزرگسالان با خطر بالا توصیه می شود ، اما تخلیه به خودی خود نشانه خاصی برای واکسیناسیون هپاتیت A در کودکان قبلاً واکسینه نشده یا بزرگسالان مگر اینکه در معرض ویروس هپاتیت A قرار بگیرند اطلاعات تکمیلی در دسترس است: توصیه های ایمن سازی موقت برای افراد آواره شده در اثر یک فاجعه . در ایالات متحده ، بعید است که سیلاب ، که ممکن است فاضلاب خام را حمل کند ، باعث شیوع بیماری های واگیردار شود و شیوع هپاتیت A ناشی از سیلاب مستند نشده است ( سیلاب پس از یک فاجعه یا اضطراری ).

آیا پرسنل بهداشتی به واکسیناسیون معمول علیه هپاتیت A احتیاج دارند؟

نه واکسن هپاتیت A به طور معمول برای پرسنل مراقبت های بهداشتی توصیه نمی شود ، زیرا انتقال ویروس هپاتیت A مربوط به مراقبت های بهداشتی در ایالات متحده نادر است.

کدام گروه ها در معرض خطر کم هستند و نیازی به واکسیناسیون معمول علیه هپاتیت A ندارند؟

 • افرادی که دارای اختلالات عامل لخته شدن هستند. اگرچه این گروه قبلاً برای دریافت واکسیناسیون معمول توصیه می شد ، اما خطر انتقال ویروس هپاتیت A (HAV) از طریق انتقال فرآورده های خونی در بین افراد مبتلا به اختلالات فاکتور لخته شدن در حال حاضر همانند خطر در بین جمعیت عمومی در نظر گرفته شده است ( 30 ). اکنون پلاسمای منبع برای HAV نمایش داده می شود ( 31 ). https://www.cdc.gov/vaccines/schedules/hcp/schedule-changes.html#adult
 • گردانندگان غذا. واکسیناسیون هپاتیت A به طور خاص برای افرادی که غذا را کنترل می کنند در غیاب عوامل خطر دیگر توصیه نمی شود. شیوع هپاتیت A ناشی از مواد غذایی در ایالات متحده نسبتاً نادر اتفاق می افتد. به ندرت اتفاق می افتد که دست اندرکاران مواد غذایی با عفونت HAV از طریق محل کار خود به مشتری انتقال HAV دهند. متصدیان مواد غذایی به دلیل شغل خود در معرض خطر بیشتری برای هپاتیت A نیستند ( 32 ).
 • کارگران در معرض فاضلاب. در ایالات متحده ، هیچ شیوع هپاتیت A مربوط به کار در بین کارگران در معرض فاضلاب گزارش نشده است. مطالعات در مورد بروز عفونت بالینی HAV افزایش خطر در کارگران در معرض فاضلاب را نشان نمی دهد. افرادی که با فاضلاب کار می کنند (به عنوان مثال ، لوله کش) نیز در معرض خطر عفونت HAV نیستند ( 33 ).
 • پرسنل بهداشتی. واکسن هپاتیت A به طور معمول برای پرسنل مراقبت های بهداشتی توصیه نمی شود ، زیرا انتقال HAV مربوط به مراقبت های بهداشتی نادر است. باید پرسنل مراقبت های بهداشتی را تشویق کرد که به روشهای توصیه شده کنترل عفونت ، اقدامات احتیاطی استاندارد و اقدامات احتیاطی تماس با بیماران مبتلا به بی اختیاری ، از جمله بهداشت دست ، عمل کنند. ( 34 ).
 • کارکنان مراکز مراقبت از کودکان. شیوع هپاتیت A در مراکز مراقبت از کودکان اکنون در ایالات متحده نادر است و واکسیناسیون معمول کارکنان مراکز مراقبت از کودکان – ضمانت نشده است واکسیناسیون هپاتیت A برای همه کودکان در 1 سالگی ، از جمله کودکانی که در مراکز نگهداری از کودکان مراجعه می کنند ، توصیه می شود.

برای اطلاعات بیشتر ، به دستورالعمل های ACIP برای پیشگیری از هپاتیت A مراجعه کنید. p >

گلوبولین ایمنی

چه محصول Immune Globulin در ایالات متحده مجوز دارد؟

GamaSTAN ™ S / D تنها محصول ایمنی گلوبولین (IG) است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای پیشگیری از ویروس هپاتیت A تأیید شده است. GamaSTAN ™ S / D (Grifols Therapeutics، Inc.، Research Triangle Park، کارولینای شمالی) یک محلول استریل و بدون نگهدارنده IG برای تجویز عضلانی است و برای پیشگیری از بیماری ناشی از عفونت با هپاتیت A ، سرخک ، واریسلا ، و ویروس سرخچه. S / D اطلاعات بیشتر در مورد GamaSTAN from از FDA pdf icon [PDF – 8 صفحه] نماد خارجی .

چه دوز گلوبولین ایمنی باید برای پیشگیری از هپاتیت A قبل و بعد از آن استفاده شود؟

در جولای 2017 ، اطلاعات تجویز شده برای GamaSTAN ™ S / D به روز شد. تغییراتی در دستورالعمل های دوز مصرفی برای علائم پیشگیری و پس از قرار گرفتن در معرض هپاتیت A ایجاد شد. این تغییرات به دلیل نگرانی در مورد کاهش قدرت آنتی بادی ایمونوگلوبولین G HA (ضد HAV IgG) ایجاد شده است که احتمالاً ناشی از کاهش شیوع عفونت HAV قبلی در اهداکنندگان پلاسما است و منجر به کاهش سطح آنتی بادی ضد HAV در پلاسمای اهدا کننده می شود ( 36 ). اطلاعات بیشتر در مورد دوز در جدول زیر و در دستورالعمل های به روز شده دوز برای ایمنی گلوبولین (انسان) GamaSTAN S / D برای هپاتیت A موجود است پیشگیری از ویروس .

موارد مصرف و توصیه های مربوط به دوز گلوبولین ایمنی بدن GamaSTAN S / D برای پیشگیری و پیشگیری از عفونت قبل از قرار گرفتن در معرض هپاتیت A

نشان دوز
پیشگیری از پیش نمایش td >
حداکثر 1 ماه سفر 0.1 میلی لیتر در کیلوگرم Ltd.>
حداکثر 2 ماه سفر 0.2 میلی لیتر در کیلوگرم
2 ماه مسافرت یا بیشتر 0.2 میلی لیتر در کیلوگرم (تکرار هر 2 ماه)
پیشگیری از Postexposure 0.1 میلی لیتر در کیلوگرم Ltd.>

پیشگیری از Postexposure برای هپاتیت A

دستورالعمل های CDC فعلی برای محافظت پس از مواجهه با هپاتیت A چیست؟

واکسن هپاتیت A باید در اسرع وقت ، در عرض 2 هفته از قرار گرفتن در معرض ، برای تمام افراد واکسینه نشده از 12 ماه که اخیراً در معرض ویروس هپاتیت A (HAV) قرار گرفته اند ، تجویز شود. علاوه بر واکسن هپاتیت A ، تجویز همزمان گلوبولین ایمنی S / D GamaSTAN (0.1 میلی لیتر در کیلوگرم) تحت شرایط خاص با توجه به سن توصیه می شود و وضعیت سلامتی فرد در معرض .

آیا مراجعه کنندگان به م anسسه ای که در شیوع هپاتیت A نقش دارند ، باید پیشگیری پس از قرار گرفتن در معرض (PEP) را دریافت کنند؟

از آنجا که انتقال منبع مشترک به مشتریان بعید است ، استفاده از PEP به مشتریان معمولاً نشان داده نمی شود. با این حال ، PEP ممکن است برای آن دسته از مشتریانی که به طور بالقوه در معرض یک نگهدارنده مواد غذایی علامت دار هستند ، در نظر گرفته شود ، در صورتی که: الف) کنترل کننده غذا مستقیماً غذاهای پخته نشده یا پخته شده را بدون دستکش اداره کند و اسهال یا اقدامات بهداشتی ضعیفی داشته باشد و ب) در طی 2 هفته می توان حامی وی را شناسایی و درمان کرد در معرض قرار گرفتن در معرض ، گرچه خطر برای این مراجعه کنندگان هنوز کم است ( 36 ).

در تنظیماتی که ممکن است تماس مکرر با ویروس هپاتیت A رخ داده باشد (به عنوان مثال ، کافه تریا های سازمانی) ، در نظر گرفتن استفاده از PEP موجه است. PEP در این سناریو باید به طور کلی شامل واکسیناسیون برای تمام گروه های سنی باشد ، اگرچه ممکن است گلوبولین ایمنی برای افراد در معرض (مراجعین در طول مدت زمانی که مسئول حمل و نقل غذا علامت گذاری و کار می کرد) در نظر گرفته شود که دارای نقص ایمنی یا بیماری مزمن کبدی هستند.

در مواردی که بیماری هپاتیت A در محیط ارائه خدمات به کودکان یا بزرگسالان (مثلاً مدرسه ، بیمارستان ، محیط مطب ، مرکز اصلاح یا سرپناه برای بی خانمان ها) پیدا شود ، چه باید کرد؟

 • پروفیلاکسی پس از قرارگرفتن (PEP) به طور معمول نشان داده نمی شود که یک مورد در یک مدرسه ابتدایی یا متوسطه یا مطب یا محل کار دیگری رخ دهد و منبع عفونت خارج از محیط باشد.
 • هنگامی که فردی که به عفونت HAV مبتلا شده است در بیمارستان بستری می شود ، نباید به طور معمول اعضای PEP تجویز شود. در عوض ، باید اقدامات کنترل عفونت مناسب را مورد تأکید قرار دهید (به اقدامات احتیاطی استاندارد و تماس با بیماران مبتلا به دیپارت یا بی اختیاری مراجعه کنید ) .
 • اگر تحقیقات اپیدمیولوژیک نشان دهد که انتقال HAV در بین دانش آموزان یک مدرسه یا در بین بیماران یا بین بیماران و کارکنان در بیمارستان رخ داده است ، PEP باید به افرادی که ارتباط نزدیک با بیماران مبتلا دارند ، تجویز شود.
 • در مواردی که تماس شخصی نزدیک به طور منظم اتفاق می افتد و نگهداری استانداردهای بهداشتی دشوار است (به عنوان مثال ، مرکز اصلاح ، پناهگاه بی خانمان ، مرکز روانپزشکی ، گروه خانه یا تسهیلات مسکونی معلولین). در محیطی که شامل چندین واحد یا بخش محصور (به عنوان مثال ، بند زندان) است ، اداره PEP باید فقط به افرادی که در معرض خطر قرار دارند محدود شود.

آیا افراد دارای نقص ایمنی پس از قرار گرفتن در معرض هپاتیت A به حفاظت بیشتری نیاز دارند؟

بله افرادی که دچار نقص ایمنی یا بیماری مزمن کبدی هستند و طی 2 هفته گذشته در معرض ویروس هپاتیت A بوده و قبلاً سری واکسیناسیون 2 دوزه هپاتیت A را تکمیل نکرده اند ، باید هم گلوبولین ایمنی (1/0 میلی لیتر در کیلوگرم) و هم هپاتیت A دریافت کنند. واکسن به طور همزمان در یک مکان آناتومیک متفاوت (به عنوان مثال ، اندام های جداگانه) در اسرع وقت پس از قرار گرفتن در معرض. وقتی دوز واکسن هپاتیت A ، اولین دوزی است که فرد در معرض دریافت قرار داده است ، برای محافظت طولانی مدت باید دوز دوم 6 ماه بعد از اولین تزریق انجام شود.

آیا زنان باردار که در معرض خطر بیشتری برای قرار گرفتن در معرض ویروس هپاتیت A (HAV) هستند ، باید پیشگیری پس از قرار گرفتن در معرض آن قرار گیرند؟

در زنان با احتمال زیاد قرار گرفتن در معرض HAV در دوران بارداری می توان از گلوبولین ایمنی (0.1 میلی لیتر در کیلوگرم) استفاده کرد. پس از واکسیناسیون هپاتیت A یا تجویز IG در بارداری ، هیچ افزایشی در عوارض جانبی مادر و نوزاد مشاهده نشده است.

هپاتیت A و سفرهای بین المللی

چه کسی باید قبل از سفر در برابر ویروس هپاتیت A (HAV) محافظت کند؟

همه افراد مستعد (به عنوان مثال ، واکسینه نشده یا هرگز آلوده نشده اند) که به کشورهایی سفر می کنند یا در کشورهایی که اندمیک آن ها زیاد یا متوسط ​​است ، در معرض خطر ابتلا به عفونت HAV هستند. این مسافران باید قبل از عزیمت واکسن بزنند یا گلوبولین ایمنی (در صورتی که برای واکسن خیلی منع مصرف داشته باشد) دریافت کنند ( 37 ، 38 ) برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفرهای بین المللی و هپاتیت A ، به صفحه سفر CDC مراجعه کنید. یا ACIP به روز شده توصیه هایی را درباره پیشگیری از هپاتیت A پس از قرار گرفتن در معرض ویروس هپاتیت A و در مسافران بین المللی . p >

چه مقدار قبل از سفرهای بین المللی باید اولین دوز واکسن هپاتیت A تزریق شود؟

تمام افراد واکسینه نشده ≥ 12 ماهه (از جمله افرادی که دارای شرایط نقص ایمنی و افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی هستند) که قصد سفر به منطقه ای با اندمیکوسیت بالا یا متوسط ​​HAV دارند ، باید به محض بررسی سفر ، یک دوز واکسن دریافت کنند. آنها باید سری واکسن ها را با دوز و برنامه مناسب تکمیل کنند. افرادی که در طی 2 هفته مسافرت می کنند (یعنی کمتر از 2 هفته) باید دوز اولیه واکسن هپاتیت A را قبل از عزیمت دریافت کنند و همچنین ممکن است به طور همزمان IG در یک محل تزریق آناتومیک جداگانه (به عنوان مثال اندام های جداگانه) برای محافظت کوتاه مدت اضافی ( 38 ، 39 ، 40 ، 41 ). سری واکسن های هپاتیت A باید طبق برنامه معمول تکمیل شود. اطلاعات مربوط به دوز گلوبولین ایمنی و اطلاعات اضافی در مورد واکسن هپاتیت A و مسافرت در دسترس است.

برای محافظت از مسافران بین المللی

نوزادانی که سن آنها کمتر از 6 ماه است و مسافرانی که منع مصرف واکسن برای آنها ممنوع است یا افرادی که واکسن دریافت نمی کنند باید قبل از مسافرت در صورت توصیه به محافظت در برابر ویروس هپاتیت A ، گلوبولین ایمنی دریافت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا