علائم و راه درمان بیماری

هیپوسپادیاس چیست ؟ علایم و درمان هیپوسپادیاس

هیپوسپادیاس (hi-poe-SPAY-dee-us) نوعی نقص مادرزادی (بیماری مادرزادی) است که در آن دهانه مجرای ادرار به جای نوک در قسمت زیر آلت تناسلی مرد است. مجرای ادرار لوله ای است که از طریق آن ادرار از مثانه شما تخلیه می شود و از بدن خارج می شود.

هیپوسپادیاس شایع است و در مراقبت از نوزاد شما مشکلی ایجاد نمی کند. جراحی معمولاً ظاهر طبیعی آلت تناسلی کودک شما را بازیابی می کند. با درمان موفقیت آمیز هیپوسپادیاس ، اکثر مردان می توانند ادرار و تولید مثل طبیعی داشته باشند.

آشنایی با بیماری هیپوسپادیاس

بیشتر پسران با آلت تناسلی به دنیا می آیند که به نظر طبیعی می رسد و عملکرد خوبی دارد. اما برخی از پسران با یک بیماری مشترک به نام هیپوسپادیاس متولد می شوند.

هیپوسپادیاس چیست؟

هیپوسپادیاس نوعی نقص مادرزادی در پسران است که در آن دهانه مجرای ادرار در نوک آلت تناسلی مرد واقع نشده است. در پسران مبتلا به هیپوسپادیاس ، مجرای ادرار در طی هفته های 8 تا 14 بارداری به طور غیر طبیعی شکل می گیرد. دهانه غیرطبیعی می تواند در هر جایی از زیر انتهای آلت تناسلی مرد تا بیضه ایجاد شود. درجات مختلف هیپوسپادیاس وجود دارد. برخی می توانند جزئی و برخی شدیدتر باشند.

علائم هیپوسپادیاس

در هیپوسپادیاس ، دهانه مجرای ادرار به جای نوک در زیر آلت تناسلی مرد قرار دارد. در بیشتر موارد ، دهانه مجرای ادرار در داخل سر آلت تناسلی مرد است. کمتر اوقات ، دهانه در وسط یا پایه آلت تناسلی مرد است. به ندرت ، دهانه در کیسه بیضه یا در زیر آن قرار دارد.

علائم و نشانه های هایپوسپادیاس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • باز شدن مجرای ادرار در محلی غیر از نوک آلت تناسلی مرد
 • منحنی رو به پایین آلت تناسلی مرد (آکوردی)
 • ظاهر آلت تناسلی کلاه دار چون فقط نیمه بالای آلت تناسلی توسط پوست ختنه گاه پوشانده شده است
 • سمپاشی غیر طبیعی در حین دفع ادرار

 

چه موقع برای بیماری هیپوسپادیاس به پزشک مراجعه کنیم

بیشتر نوزادان مبتلا به هیپوسپادیا بلافاصله پس از تولد و در حالی که هنوز در بیمارستان هستند تشخیص داده می شوند. با این حال ، جابجایی جزئی دهانه مجرای ادرار ممکن است ظریف باشد و شناسایی آن دشوارتر است. اگر نگرانی در مورد ظاهر آلت تناسلی کودک دارید یا اگر مشکل در ادرار دارید با پزشک خود صحبت کنید.

جراحی هیپوسپادیاس خطرناکه, هیپوسپادیاس

هیپوسپادیاس در نوزادانی که سابقه خانوادگی دارند شایع است

علل هیپوسپادیاس

علل هیپوسپادیاس در بیشتر نوزادان ناشناخته است. در بیشتر موارد تصور می شود که هیپوسپادیاس به دلیل ترکیبی از ژن ها و عوامل دیگر ایجاد می شود ، مانند مواردی که مادر در محیط خود با آن تماس می گیرد ، یا آنچه مادر می خورد یا می نوشد ، یا داروهای خاصی که در دوران بارداری استفاده می کند.

درست مانند بسیاری از خانواده های تحت تأثیر نقایص مادرزادی ، CDC می خواهد بفهمد که چه عواملی باعث آنها شده است. درک عوامل خطرساز که بیشتر در بین نوزادان دارای نقص مادرزادی دیده می شود به ما کمک می کند تا در مورد دلایل بیشتر بدانیم. CDC بودجه مراکز تحقیق و پیشگیری از نقایص مادرزادی را تأمین می کند ، که در مطالعات بزرگی مانند مطالعه ملی پیشگیری از نقایص مادرزادی (NBDPS ؛ تولدها 1997-2011) و مطالعه نقص های مادرزادی برای ارزیابی قرار گرفتن در معرض بارداری (BD-STEPS) همکاری می کنند 2014) ، برای درک علل و خطرات نقص های مادرزادی ، مانند هیپوسپادیاس.

عوامل خطر هیپوسپادیاس

اگرچه علت هیپوسپادیاس معمولاً ناشناخته است ، اما این عوامل ممکن است با این بیماری در ارتباط باشند:

 • سابقه خانوادگی. این وضعیت بیشتر در نوزادانی که سابقه خانوادگی هیپوسپادیاس دارند ، شایع است.
 • ژنتیک برخی تغییرات ژنی ممکن است در از بین بردن هورمون های تحریک کننده تشکیل اندام تناسلی مردان نقش داشته باشد.
 • سن مادر بالای 35 سال. برخی تحقیقات نشان می دهد که احتمال ابتلا به هیپوسپادیاس در نوزادان پسر متولد شده از زنان بالاتر از 35 سال وجود دارد.
 • قرار گرفتن در معرض برخی مواد در دوران بارداری. برخی گمانه زنی ها در مورد ارتباط بین هیپوسپادیاس و قرار گرفتن مادر در معرض هورمون های خاص یا برخی از ترکیبات مانند سموم دفع آفات یا مواد شیمیایی صنعتی وجود دارد ، اما برای تأیید این موضوع نیاز به مطالعات بیشتری است.

جراحی هیپوسپادیاس خطرناکه, هیپوسپادیاس

عکس هیپوسپادیاس

عوارض هیپوسپادیاس

اگر هیپوسپادیاس درمان نشود ، می تواند منجر به موارد زیر شود:

• ظاهر غیر طبیعی آلت تناسلی مرد

• مشکلات یادگیری استفاده از توالت

• انحنای غیر طبیعی آلت تناسلی همراه با نعوظ

• مشکلات مربوط به اختلال در انزال

تشخیص هیپوسپادیاس

متخصص اطفال کودک شما می تواند هیپوسپادیاس را براساس معاینه بدنی تشخیص دهد. وی احتمالاً شما را برای ارزیابی بیشتر به یک جراح متخصص در دستگاه تناسلی و ادراری (متخصص اورولوژی کودکان) ارجاع می دهد. مراکز پزشکی با تیم های ویژه می توانند در ارزیابی گزینه ها به شما کمک کنند و می توانند درمان های تخصصی ارائه دهند.

وقتی دهانه مجرای ادرار غیرطبیعی است و در آزمایش نمی توان بیضه ها را احساس کرد ، ممکن است تشخیص دستگاه تناسلی مشکل باشد در این حالت ارزیابی بیشتر با یک تیم چند رشته ای توصیه می شود.

هیپوسپادیاس چگونه تشخیص داده می شود؟

علائم و نشانه های هایپوسپادیاس ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 1. باز شدن مجرای ادرار در محلی غیر از نوک آلت تناسلی مرد.
 2. منحنی رو به پایین آلت تناسلی مرد (آکوردی)
 3. ظاهر آلت تناسلی کلاه دار چون فقط نیمه بالای آلت تناسلی توسط پوست ختنه گاه پوشانده شده است.
 4. سمپاشی غیر طبیعی در حین دفع ادرار.

آیا می توان هیپوسپادیاس را در سونوگرافی مشاهده کرد؟

هیپوسپادیاس را می توان در سونوگرافی قبل از تولد تشخیص داد . آلت تناسلی هیپوسپادیا به جای آلت تناسلی نرم و نرم و مخروطی ، در نوک آن گرد و پیازدار به نظر می رسد. ظاهر بی آلاینده آلت تناسلی مرد در سونوگرافی مربوط به کلاهک پشتی پوست ختنه گاه بر روی گلاس است.

چه عواملی می تواند باعث هیپوسپادیاس شود؟

دلایل هیپوسپادیاس در بیشتر نوزادان ناشناخته است. در بیشتر موارد ، تصور می شود که هیپوسپادیاس به دلیل ترکیبی از ژن ها و عوامل دیگر ایجاد می شود ، مانند مواردی که مادر در محیط زندگی با او تماس می گیرد ، یا آنچه مادر می خورد یا می نوشد ، یا داروهای خاصی که در دوران بارداری استفاده می کند .

چند نوع هیپوسپادیاس وجود دارد؟

انواع هیپوسپادیاس بسته به محل دهانه مجرای ادرار سه نوع

وجود دارد : نزدیک سر آلت تناسلی مرد (زیرجنبی) در امتداد شافت آلت تناسلی (میانه شافت) در جایی که آلت تناسلی و کیسه بیضه به هم می رسند یا روی بیضه (آلت تناسلی)

درمان هیپوسپادیاس

درمان هیپوسپادیاس به نوع نقص پسر بستگی دارد. بیشتر موارد هایپوسپادیاس برای اصلاح نقص نیاز به جراحی دارند.

در صورت نياز به جراحي ، اين عمل معمولاً هنگامي انجام مي شود كه پسر در سن 3 تا 18 ماهگي باشد. در بعضی موارد جراحی به صورت مرحله ای انجام می شود. برخی از ترمیم های انجام شده در طی جراحی ممکن است شامل قرار دادن دهانه مجرای ادرار در مکان مناسب ، اصلاح منحنی در آلت تناسلی مرد و ترمیم پوست در اطراف دهانه مجرای ادرار باشد. از آنجا که ممکن است پزشک برای انجام برخی از ترمیم ها نیاز به استفاده از پوست ختنه گاه داشته باشد ، بنابراین نباید پسری مبتلا به هیپوسپادیاس را ختنه کرد.

هیپوسپادیاس چگونه درمان می شود

جراحی می تواند هیپوسپادیاس را اصلاح کند. با روشهای جدیدتر جراحی ، کودکان می توانند در سنین پایین تر جراحی اصلاحی انجام دهند. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما درباره زمان دقیق جراحی کودک شما صحبت خواهد کرد.

بسیاری از متخصصان اورولوژی کودکان در زمانی که کودک شما بین شش تا 12 ماه دارد جراحی را انجام می دهند. در آن سن ، مراقبت از محل جراحی بعد از عمل راحت تر است. همچنین برای فرزند شما بیهوشی بی خطر است

جراحی هیپوسپادیاس خطرناکه, هیپوسپادیاس

چه زمانی باید هیپوسپادیاس اصلاح شود؟

ترمیم هیپوسپادیاس اغلب در سن پسرها بین 6 ماه تا 2 سال انجام می شود . جراحی بصورت سرپایی انجام می شود. کودک بندرت مجبور است یک شب را در بیمارستان بگذراند. پسراني كه با هيپوسپاديا متولد مي شوند نبايد هنگام تولد ختنه شوند.

در صورت عدم درمان هایپوسپادیاس چه اتفاقی می افتد؟

در برخی از پسران مبتلا به هیپوسپادیاس ، بیضه به طور کامل به بیضه نزول نکرده است . اگر هایپوسپادیاس درمان نشود ، می تواند بعداً در زندگی منجر به مشکلاتی مانند مشکل در انجام رابطه جنسی یا ادرار در حالت ایستاده شود.

چگونه هیپوسپادیاس را برطرف می کنند؟

اولین عمل شامل راست كردن آلت تناسلی مرد به همان شرح ، و انتقال بیشتر قسمت ختنهكی به قسمت زیرین آلت تناسلی مرد برای استفاده بعدی در بازسازی مجرای ادرار است. تقریباً شش ماه بعد ، عمل دوم برای لوله سازی مجرای ادرار از پوست در قسمت زیر آلت تناسلی مرد انجام می شود.

آیا هایپوسپادیاس می تواند باعث ناباروری شود؟

هیپوسپادیاس مستقیماً باعث ناباروری نمی شود . با این حال ، مردان مبتلا به هیپوسپادیاس شدید ممکن است به دلیل مشکلات همراه با بیضه ، نابارور باشند .

چه عواملی باعث هیپوسپادیاس میشود

مانند بسیاری از نقایص مادرزادی دیگر ، پزشکان مطمئن نیستند که چرا برخی از پسران دچار هیپوسپادیا می شوند. آنها فکر می کنند برخی از دلایل می تواند موارد زیر باشد:

 • ژنتیک اگر پسر پدر یا برادری داشته باشد که با آن به دنیا آمده باشند ، احتمال آن بیشتر است. همچنین با برخی سندرم های ژنتیکی همراه است.
 •  درمان های باروری . مادر ممکن است از هورمون درمانی یا دارو برای کمک به بارداری آنها استفاده کرده باشد ..
 • سن و وزن مادر . اگر مادرشان اضافه وزن و بیش از 35 سال داشته باشد و قبل از بارداری دیابت داشته باشد ، احتمال تولد نوزاد با هایپوسپادیا بیشتر است
 • قرار گرفتن در معرض سیگار کشیدن یا آفت کش ها
 • زودرس

در دوران بارداری می توانید احتمال هیپوسپادیاس کودک را کاهش دهید .

 • سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید.
 • وزن سالم داشته باشید.
 • 400 تا 800 میکروگرم (میکروگرم) اسید فولیک در روز مصرف کنید (به عنوان مثال 400 میکروگرم در بطری باید دوز مصرفی آن چاپ شود).
 • به پزشک خود مراجعه کنید.

ترمیم هیپوسپادیاس در چه سنی است؟

شرح. ترمیم هیپوسپادیاس اغلب در سن پسرها بین 6 ماه تا 2 سال انجام می شود. جراحی بصورت سرپایی انجام می شود.

هدف از جراحی هیپوسپادیاس چیست؟

هدف از ترمیم هایپوسپادیاس یک آلت تناسلی مرد راست است که در محل سمت راست و در نوک آلت تناسلی مجاری ادرار قرار دارد. نوزادان دارای هیپوسپادیا نباید ختنه شوند. جراح ممکن است از پوست اضافی پوست ختنه گاه ختنه نشده برای انجام ترمیم استفاده کند.

در طی جراحی ، متخصص اورولوژی:

 1. شافت آلت تناسلی مرد را صاف می کند.
 2. مجرای ادرار جدید ایجاد می کند.
 3. دهانه مجرای ادرار را در نوک آلت تناسلی مرد قرار می دهد.
 4. پوست ختنه گاه را بازسازی می کند.

هدف از جراحی هیپوسپادیاس چیست؟

هدف از ترمیم هایپوسپادیاس یک آلت تناسلی مرد راست است که در محل سمت راست و در نوک آلت تناسلی مجاری ادرار قرار دارد. نوزادان دارای هیپوسپادیا نباید ختنه شوند. جراح ممکن است از پوست اضافی پوست ختنه گاه ختنه نشده برای انجام ترمیم استفاده کند.

در طی جراحی ، متخصص اورولوژی:

 1. شافت آلت تناسلی مرد را صاف می کند.
 2. مجرای ادرار جدید ایجاد می کند.
 3. دهانه مجرای ادرار را در نوک آلت تناسلی مرد قرار می دهد.
 4. پوست ختنه گاه را بازسازی می کند.

در حین جراحی کودک من چه انتظاری باید داشته باشم؟

کودک شما در حین جراحی تحت بیهوشی عمومی قرار خواهد گرفت. آنها خواب خواهند بود و دردی احساس نخواهند کرد. گاهی اوقات ، کودک به دو عمل جراحی نیاز دارد: یکی برای راست کردن آلت تناسلی مرد و دیگری برای رفع مجاری ادرار. اما اغلب ، جراح این کار را در یک روش انجام می دهد. معمولاً می توانید فرزند خود را در روز جراحی به خانه ببرید.

بعد از جراحی هیپوسپادیاس چه اتفاقی می افتد؟

کودک ممکن است برای کندن پوست نیاز به یک لوله کوچک به نام کاتتر داشته باشد. معمولاً کاتتر برای چند روز یا حداکثر دو هفته در داخل می ماند. ارائه دهنده خدمات بهداشتی برای کاهش خطر عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند. داروهای ضد درد می توانند ناراحتی را برطرف کنند.

چگونه می توانم از کودک خود پس از جراحی مراقبت کنم؟

شما در مورد نحوه مراقبت از کودک خود در دوران نقاهت دستورالعمل هایی دریافت خواهید کرد ، از جمله نحوه:

 • کودک خود را غسل دهید.
 • به باند متصل شوید.
 • علائم عفونت یا عوارض را بشناسید.

دستورالعمل ها را از نزدیک دنبال کنید و بهبودی کودک و محل جراحی را تحت نظر داشته باشید. روند بهبودی کامل چند ماه طول می کشد. ممکن است کبودی و تورم مشاهده کنید ، اما در چند هفته اول از بین می رود.

آیا بزرگسالان می توانند جراحی هایپوسپادیاس انجام دهند؟

آره. جراحی می تواند هیپوسپادیاس را در کودکان در هر سنی و در بزرگسالان اصلاح کند.

 

جراحی هیپوسپادیاس چقدر موفق است؟

تاخیر در ترمیم هیپوسپادیاس در بزرگسالان با موفقیت بالا 95٪ همراه است و هیچ تفاوتی بین ترمیم اولیه و ثانویه ندارد . اما ترمیم ثانویه در بیشتر مواقع ممکن است به بیش از یک عمل نیاز داشته باشد .

چه مدت طول می کشد تا از جراحی هیپوسپادیاس بهبود یابد؟

بهبودی کامل تا 6 هفته طول خواهد کشید . کودک شما ممکن است به مدت 5 تا 14 روز پس از جراحی به کاتتر ادرار نیاز داشته باشد.

چرا هیپوسپادیاس بد است؟

وقتی هیپوسپادیاس رخ می دهد ، انتهای این لوله به درستی تشکیل نمی شود و ادرار می تواند در مکان نامناسبی خارج شود. در بیشتر موارد ، پوست ختنه گاه نیز توسعه نیافته است و می تواند انحنای غیرطبیعی آلت تناسلی ایجاد شود. این می تواند بر عزت نفس و عملکرد جنسی در آینده تأثیر بگذارد.

هیپوسپادیاس چگونه بر آلت تناسلی مرد تأثیر می گذارد؟

در اوایل رشد کودک ، مجرای ادرار به عنوان یک کانال باز شروع می شود. این لوله با رشد کودک قبل از تولد بسته می شود. به دهانه مجرای ادرار – جایی که اسپرم و ادرار خارج می شوند – میتوس (me-ATE-us) نامیده می شود. به طور معمول ، میتوس در نوک آلت تناسلی مرد است.

در نوزادی که هیپوسپادیاس دارد ، میتوس در مکان دیگری تشکیل می شود. ممکن است به جای نوک آلت آلت تناسلی مرد روی شافت آلت تناسلی یا بیضه باشد.

هایپوسپادیاس چقدر شایع است؟

هیپوسپادیاس شایع است. این تقریباً از هر 250 تا 300 پسر تازه متولد شده مبتلا است. به نظر می رسد این میزان در فرهنگ های غربی در حال افزایش است – احتمالاً به دلیل استفاده زیاد از آلاینده ها و سموم دفع آفات.

آیا می توانم از هیپوسپادیاس جلوگیری کنم؟

افراد باردار با انجام یک سبک زندگی سالم می توانند خطر ابتلا به هیپوسپادیاس در کودک خود را کاهش دهند:

 • سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید.
 • وزن سالم داشته باشید.
 • نگاهی اسید فولیک (حدود 400 تا 800 میکروگرم در روز) در حالی که باردار است.
 • برای معاینات منظم در دوران بارداری به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مراجعه کنید.

چگونه می توانم به بهترین وجه از کودک خود مراقبت کنم؟

اگر کودک شما جراحی هیپوسپادیاس انجام داده است ، تا زمانی که ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی واضح نگوید ، اجازه ندهید که او روی اسباب بازی هایی که نیاز به پرسه زدن دارند ، مانند اسباب بازی سواری یا واکر ، بازی کند. همچنین برای تهیه کوسن اضافی ممکن است بخواهید از پوشک دو نفره استفاده کنید.

چه زمانی باید به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مراجعه کنم؟

کودک شما بدون هیچ گونه عارضه ای خوب بهبود می یابد. ادرار ممکن است برای چند روز پس از جراحی صورتی به نظر برسد. اما اگر متوجه شدید:

 • بیش از 24 ساعت تب 102 درجه فارنهایت یا بالاتر.
 • مشکل در کندن پوست یا ناتوانی در کندن پوست.
 • تغییر رنگ آبی یا خاکستری در نوک آلت تناسلی مرد.
 • ناراحتی با وجود داروهای ضد درد.
 • خونریزی از محل جراحی.

هیپوسپادیاس بیماری است که نوزادان را در بدو تولد تحت تأثیر قرار می دهد و باعث می شود سوراخ مجرای ادرار در جایی غیر از نوک آلت تناسلی مرد واقع شود. هیپوسپادیاس در صورت عدم درمان می تواند باعث اختلال در ادرار و عملکرد جنسی شود. اما درمان هایپوسپادیاس بسیار مثر است. جراحی آلت تناسلی مرد را صاف کرده و سوراخ را در محل مناسب قرار می دهد. و معمولاً ترمیم هایپوسپادیاس یک عمر طول می کشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا