علائم و راه درمان بیماری

کلسترول چیست

کُلِستِرول (به انگلیسی: Cholesterol)، یکی از مولکول‌های زیستی و از دسته استروئید ها در لیپیدها، و نوعی الکل موسوم به استرول است. این مولکول ۲۷ کربنه، ساختار چندحلقه‌ای دارد. نقش عمده آن استحکام و انعطاف‌بخشی به غشا سلولها است.

حدود 38٪ از بزرگسالان آمریکایی کلسترول بالا دارند (کلسترول کل خون ≥ 200 میلی گرم در دسی لیتر). 1 کلسترول بیش از حد شما را در معرض خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی قرار می دهد ، دو دلیل اصلی مرگ در ایالات متحده. کلسترول بالا هیچ علامت و نشانه ای ندارد ، بنابراین تنها راه برای تشخیص اینکه آیا آن را دارید ، بررسی کلسترول است. با تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد نحوه کنترل سطح کلسترول و کاهش خطر صحبت کنید.

شواهد قوی نشان می دهد که الگوی غذایی که کلسترول کمتری در رژیم غذایی دارد با کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی مرتبط است ، اما خطر کلی شما به عوامل زیادی بستگی دارد.

کلسترول چیست؟
کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده طبیعی است که توسط بدن ساخته می شود. بیشتر کلسترول موجود در جریان خون ما (75٪) توسط کبد تولید می شود و 25٪ باقیمانده از غذاهایی است که می خوریم. همه ما می دانیم که افزایش سطح کلسترول خون برای سلامتی شما مفید نیست ، اما سطح مناسب کلسترول در واقع نقش مهمی در حفظ غشای سلول و سنتز هورمون ها دارد. مرکز کنترل بیماری گزارش می دهد که یک سوم بزرگسالان دارای سطح کلسترول بالا هستند.

علائم کلسترول

کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. آزمایش خون تنها راهی است که می تواند در صورت انجام آن تشخیص دهد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

از دکتر خود بپرسید که آیا باید آزمایش کلسترول بدهید. کودکان و بزرگسالان فاقد هرگونه خطر ابتلا به بیماری قلبی معمولاً یکبار در سنین 9 تا 11 سالگی و مجدداً در سنین 17 تا 19 سال آزمایش می شوند. آزمایش مجدد برای بزرگسالان بدون هیچ عامل خطر بیماری قلبی معمولاً هر پنج سال انجام می شود.

اگر نتایج آزمایش شما در حد مطلوبی نباشد ، ممکن است پزشک اندازه گیری های مکرر را توصیه کند. اگر سابقه خانوادگی کلسترول بالا ، بیماری قلبی یا سایر عوامل خطر مانند سیگار کشیدن ، دیابت یا فشار خون بالا دارید ، ممکن است پزشک آزمایشات مکررتری را نیز به شما پیشنهاد دهد.

علائم کلسترول بالا
علائم کلسترول بالا

معمولاً کلسترول بالا هیچ علامتی ایجاد نمی کند و ممکن است شما از کلسترول خون خود بیش از حد بالا اطلاع نداشته باشید. کلسترول بیش از حد می تواند در عروق شما جمع شود و باعث تصلب شرایین یا تصلب شرایین شود. این جریان خون را در عروق محدود می کند و می تواند منجر به مشکلات جدی پزشکی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

دلایل افزایش کلسترول

مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی کلسترول ، چربی های اشباع شده و چربی های ترانس ممکن است خطر ابتلا به کلسترول بالا را افزایش دهد. سایر عوامل سبک زندگی نیز می توانند در افزایش کلسترول نقش داشته باشند. این عوامل شامل عدم تحرک و سیگار کشیدن است.

ژنتیک شما همچنین می تواند بر احتمال ابتلا به کلسترول بالا تأثیر بگذارد. ژن ها از والدین به فرزندان منتقل می شوند. برخی از ژن ها به بدن شما دستور می دهند که چگونه کلسترول و چربی ها را پردازش کند. اگر والدین شما کلسترول بالایی دارند ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آن هستید.

در موارد نادر ، کلسترول بالا ناشی از هایپرکلسترولمی خانوادگی است . این اختلال ژنتیکی از حذف LDL در بدن شما جلوگیری می کند. براساس موسسه ملی تحقیقات ژنوم انسانی ، بیشتر بزرگسالان مبتلا به این بیماری کلسترول کل بالاتر از 300 میلی گرم در دسی لیتر و میزان LDL بالاتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر دارند.

سایر شرایط سلامتی مانند دیابت و کم کاری تیروئید نیز ممکن است خطر ابتلا به کلسترول بالا و عوارض مرتبط با آن را افزایش دهد.

علل کلسترول

کلسترول از طریق خون منتقل می شود و به پروتئین ها متصل می شود. به این ترکیب پروتئین ها و کلسترول لیپوپروتئین گفته می شود. بر اساس آنچه لیپوپروتئین حمل می کند ، انواع مختلفی از کلسترول وجود دارد. آن ها هستند:

 • لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL). LDL یا کلسترول “بد” ، ذرات کلسترول را به سراسر بدن شما منتقل می کند. کلسترول LDL در دیواره عروق شما جمع شده و آنها را سخت و باریک می کند.
 • لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL). HDL یا کلسترول “خوب” کلسترول اضافی را گرفته و دوباره به کبد می برد.

مشخصات لیپیدی همچنین به طور معمول تری گلیسیریدها ، نوعی چربی در خون را اندازه گیری می کند. داشتن سطح تری گلیسیرید بالا نیز می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

عواملی که می توانید کنترل کنید – مانند کم تحرکی ، چاقی و رژیم غذایی ناسالم – منجر به کلسترول بالا و کلسترول HDL پایین می شود. عوامل خارج از کنترل شما نیز ممکن است نقش داشته باشند. به عنوان مثال ، ترکیب ژنتیکی شما ممکن است سلول ها را از بین بردن کلسترول LDL از خون به طور مثر باز دارد یا باعث تولید بیش از حد کلسترول در کبد شود.

عوامل خطر کلسترول

عواملی که می توانند خطر ابتلا به کلسترول بد را افزایش دهند عبارتند از:

 • رژیم غذایی ضعیف. خوردن چربی اشباع موجود در فرآورده های حیوانی و چربی های ترانس که در برخی کوکی ها و کراکرهای تجاری و پاپ کورن مایکروویو وجود دارد ، می تواند سطح کلسترول شما را بالا ببرد. غذاهایی که کلسترول بالایی دارند ، مانند گوشت قرمز و لبنیات پرچرب ، کلسترول شما را نیز افزایش می دهند.
 • چاقی داشتن شاخص توده بدنی (BMI) 30 یا بیشتر شما را در معرض خطر کلسترول بالا قرار می دهد.
 • عدم ورزش ورزش ضمن افزایش اندازه ذرات سازنده LDL یا کلسترول “بد” ، باعث افزایش HDL یا کلسترول “خوب” بدن می شود که باعث آسیب کمتری می شود.
 • سیگار کشیدن. سیگار کشیدن به دیواره رگ های خونی آسیب می رساند و باعث می شود آنها بیشتر در معرض تجمع رسوبات چربی قرار بگیرند. سیگار کشیدن همچنین ممکن است سطح HDL یا کلسترول “خوب” شما را کاهش دهد.
 • سن. از آنجا که با افزایش سن ، شیمی بدن شما تغییر می کند ، خطر کلسترول بالا افزایش می یابد. به عنوان مثال ، با افزایش سن ، کبد کمتر قادر به حذف کلسترول LDL می شود.
 • دیابت. قند خون بالا منجر به افزایش سطح کلسترول خطرناکی به نام لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL) و کاهش کلسترول HDL می شود. قند خون بالا به دیواره رگ های شما نیز آسیب می زند.

عوارض کلسترول بالا

در صورت عدم درمان ، کلسترول بالا باعث تجمع پلاک در عروق شما می شود. با گذشت زمان ، این پلاک می تواند عروق شما را باریک کند. این وضعیت به عنوان تصلب شرایین شناخته می شود .

تصلب شرایین یک بیماری جدی است. این می تواند جریان خون را از طریق عروق محدود کند. همچنین خطر ابتلا به لخته های خون خطرناک را افزایش می دهد.

تصلب شرایین می تواند منجر به بسیاری از عوارض تهدید کننده زندگی شود ، مانند:

 • سکته
 • حمله قلبی
 • آنژین (درد قفسه سینه)
 • فشار خون بالا
 • بیماری عروق محیطی
 • بیماری مزمن کلیوی

کلسترول بالا همچنین می تواند عدم تعادل صفرا ایجاد کند و خطر ابتلا به سنگ صفرا را افزایش دهد . روش های دیگری که کلسترول بالا می تواند بر بدن شما تأثیر بگذارد را مشاهده کنید.

جلوگیری از کلسترول

همان تغییراتی در سبک زندگی سالم برای قلب که می تواند کلسترول شما را کاهش دهد می تواند از ابتلا به کلسترول بالا جلوگیری کند. برای کمک به جلوگیری از کلسترول بالا ، می توانید:

 • رژیم کم نمک بخورید که بر میوه ها ، سبزیجات و غلات کامل تأکید دارد
 • مقدار چربی های حیوانی را محدود کرده و از چربی های خوب در حد متوسط ​​استفاده کنید
 • پوند اضافی را از دست داده و وزن سالم را حفظ کنید
 • سیگار کشیدن را ترک کن
 • در بیشتر روزهای هفته حداقل 30 دقیقه ورزش کنید
 • در صورت وجود ، معتدل الکل بنوشید
 • استرس را مدیریت کنید

نمودار سطح کلسترول

با تغییراتی که در بالا در دستورالعمل های درمان کلسترول بالا ذکر شد ، نمودارهای کلسترول دیگر بهترین روش برای سنجش میزان کنترل سطح کلسترول در بزرگسالان برای پزشکان محسوب نمی شوند.

با این حال ، برای یک کودک و نوجوان متوسط ​​، م Nationalسسه ملی قلب ، ریه و خونمنبع مورد اعتماد سطح کلسترول (میلی گرم / دسی لیتر) را به شرح زیر طبقه بندی می کند:

کلسترول تام کلسترول HDL کلسترول LDL
قابل قبول کمتر از 170 بالاتر از 45 کمتر از 110
خط مرزی 170–199 40–45 110–129
بالا 200 یا بالاتر n / a بالاتر از 130
کم n / a کمتر از 40 n / a

چطور کلسترول را کاهش دهیم

اگر کلسترول بالا دارید ، پزشک ممکن است تغییر سبک زندگی را برای کاهش آن توصیه کند. به عنوان مثال ، آنها ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی ، عادات ورزشی یا سایر جنبه های روزمره شما را توصیه کنند. اگر از محصولات دخانیات سیگار می کشید ، احتمالاً آنها به شما توصیه می کنند که ترک کنید.

همچنین ممکن است پزشک برای کاهش سطح کلسترول داروها یا سایر روش های درمانی را برای شما تجویز کند. در بعضی موارد ، ممکن است شما را برای مراقبت بیشتر به یک متخصص ارجاع دهند

کاهش کلسترول از طریق رژیم غذایی

برای کمک به شما در دستیابی و حفظ سطح کلسترول سالم ، پزشک ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی شما توصیه کند.

به عنوان مثال ، آنها ممکن است به شما توصیه کنند:

 • مصرف غذاهای حاوی کلسترول ، چربی های اشباع شده و چربی های ترانس را محدود کنید
 • منابع کم پروتئین مانند مرغ ، ماهی و حبوبات را انتخاب کنید
 • طیف گسترده ای از غذاهای پر فیبر مانند میوه ها ، سبزیجات و غلات کامل را بخورید
 • به جای غذاهای سرخ شده ، غذاهای پخته ، سوخاری ، بخارپز ، کبابی و بو داده را انتخاب کنید
 • از خوردن فست فود و غذای بی ارزش خودداری کنید

غذاهایی که سرشار از کلسترول ، چربی های اشباع یا چربی های ترانس هستند عبارتند از:

 • گوشت قرمز ، گوشت اندام ، زرده تخم مرغ ، و لبنیات پرچرب
 • غذاهای فرآوری شده تهیه شده با کره کاکائو ، روغن نخل ، یا روغن نارگیل
 • غذاهای سرخ شده عمیق ، مانند چیپس سیب زمینی ، حلقه های پیاز ، و مرغ سوخاری
 • برخی از محصولات پخته شده ، مانند برخی از کلوچه ها و کلوچه ها

خوردن ماهی و سایر مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 نیز ممکن است به کاهش سطح LDL کمک کند. به عنوان مثال ، ماهی قزل آلا ، ماهی خال مخالی و شاه ماهی منابع غنی از امگا 3 هستند. گردو ، بادام ، دانه های کتان آسیاب شده و آووکادو نیز حاوی امگا 3 هستند

از مصرف چه غذاهایی با کلسترول بالا خودداری کنیم ؟

کلسترول غذایی در محصولات حیوانی ، مانند گوشت ، تخم مرغ و لبنیات یافت می شود. برای کمک به درمان کلسترول بالا ، پزشک ممکن است شما را تشویق کند که مصرف غذاهای کلسترول بالا را محدود کنید.

به عنوان مثال ، محصولات زیر حاوی مقادیر زیادی کلسترول هستند:

 • برش های چرب گوشت قرمز
 • گوشت کبد و سایر اعضای بدن
 • تخم مرغ ، به خصوص زرده
 • محصولات لبنی پرچرب ، مانند پنیر پرچرب ، شیر ، بستنی و کره

بسته به توصیه های پزشک ، ممکن است بتوانید برخی از این غذاها را به میزان متوسط ​​مصرف کنید.

کلسترول در بزرگسالان

همه بزرگسالان کلسترول خود را چک هر 4 تا 6 سال، با شروع در سن 20 سالگی، زمانی که سطح کلسترول می توانید شروع به افزایش است.

با افزایش سن ، سطح کلسترول افزایش می یابد. مردان به طور کلی بیشتر از زنان در معرض کلسترول بالاتر قرار دارند. با این حال ، خطر ابتلا به یک زن بعد از ورود به یائسگی افزایش می یابد .

برای کسانی که کلسترول بالا و سایر عوامل خطر قلبی مانند دیابت دارند ، آزمایش مکرر توصیه می شود.

نمودار کلسترول برای بزرگسالان

مه مقادیر بر حسب میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر) هستند و براساس اندازه گیری های ناشتا هستند.

کلسترول تام کلسترول HDL کلسترول LDL تری گلیسیرید
خوب کمتر از 200 (اما پایین تر ، بهتر) ایده آل 60 یا بالاتر است 40 یا بالاتر برای مردان و 50 یا بالاتر برای زنان قابل قبول است کمتر از 100؛ زیر 70 اگر بیماری عروق کرونر وجود داشته باشد کمتر از 149؛ ایده آل <100 است
مرز تا متوسط ​​بالا رفته 200–239 n / a 130–159 150–199
بالا 240 یا بالاتر 60 یا بالاتر 160 یا بالاتر 190 بسیار بالا در نظر گرفته شده است 200 یا بالاتر ؛ 500 بسیار بالا در نظر گرفته شده است
کم n / a کمتر از 40 n / a n / a

تست کلسترول
تست کلسترول

انجمن قلب آمریكا به همه بزرگسالان بالای 20 سال توصیه می كند كه هر چهار تا شش سال سطح كلسترول خود را كنترل كنند. غربالگری کلسترول با آزمایش خون انجام می شود که سه چیز را اندازه گیری می کند.

آنچه در غربالگری کلسترول ظاهر می شود

 • لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) کلسترول (کلسترول “خوب”)
 • لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) کلسترول (کلسترول “بد”)
 • تری گلیسیرید

کلسترول LDL: کلسترول “بد”
کلسترول LDL: کلسترول "بد"

لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) کلسترول ، که اغلب به آن کلسترول” بد “می گویند ، نوعی است که تمایل دارد روی دیواره عروق رسوب کند. گلبول های سفید خون با کلسترول LDL ترکیب می شوند و پلاک های تنگ کننده عروق را تشکیل می دهند که جریان خون را محدود می کند. سطح مطلوب کلسترول LDL برای اکثر افراد 100 میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر است. اگر به بیماری قلبی مبتلا هستید ، ممکن است لازم باشد برای سطح LDL 70 میلی گرم در دسی لیتر یا پایین تر تلاش کنید.

کلسترول HDL: کلسترول “خوب”
کلسترول HDL: کلسترول "خوب"

همه کلسترول بد نیست. کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) کلسترول “خوب” در نظر گرفته می شود زیرا در واقع برای جلوگیری از تجمع کلسترول LDL یا کلسترول “بد” در شریانهای شما کار می کند. هرچه HDL بالاتر باشد ، بهتر است. سطح HDL 60 میلی گرم در دسی لیتر و بالاتر می تواند به شما در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند. برعکس ، سطح HDL 40 میلی گرم در دسی لیتر و پایین تر به عنوان یک عامل خطرناک برای ابتلا به بیماری قلبی در نظر گرفته می شود.

تری گلیسیرید
تری گلیسیرید

تری گلیسیرید نوعی چربی است که در خون یافت می شود. سطح طبیعی تری گلیسیرید 150 میلی گرم در دسی لیتر و کمتر است. سطوح بالاتر از آن می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سندرم متابولیک را افزایش دهد ، که همچنین یک عامل خطر برای بیماری های قلبی ، دیابت و سکته مغزی است.

عوامل خطرساز برای تری گلیسیریدهای بالا

 • چاقی
 • دیابت
 • سیگار کشیدن
 • سو abuse مصرف الکل
 • کم تحرکی / عدم ورزش

کلسترول کل
کلسترول کل

آزمایش کلسترول کل کلسترول خون را اندازه گیری می کند و کل کلسترول خون شما از ترکیبی از LDL ، HDL و VLDL (لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم ، یکی دیگر از موارد بد) تشکیل شده است. “کلسترول” نمره کلسترول کل 200 میلی گرم در دسی لیتر یا پایین تر بهینه ارزیابی می شود. سطح بالای 200 میلی گرم در دسی لیتر بالا در نظر گرفته می شود و می تواند به این معنی باشد که شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی هستید.

نسبت کلسترول
نسبت کلسترول

هنگامی که متخصص مراقبت های بهداشتی دستور بررسی سطح کلسترول خون شما را می دهد ، وی نتایج مانند نسبت کلسترول و کل کلسترول شما را تفسیر و بحث خواهد کرد (HDL ، LDL ، و VLDL) ، و معنی هر یک از آنها است.

برای محاسبه نسبت کلسترول ، کل کلسترول خود را بر تعداد کلسترول HDL تقسیم کنید. به عنوان مثال ، اگر نمره کلسترول کل شما 200 و نمره HDL آن 40 است. تقسیم 200 بر 40 و این برابر است با نسبت 5 به 1. هرچه نسبت پایین تر باشد ، خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد. پزشکان توصیه می کنند که نسبت شما 5 به 1 یا کمتر باشد. نسبت مطلوب 3.5 به 1 است. در حالی که این نسبت می تواند در ارزیابی خطر بیماری قلبی مفید باشد ، پزشک کل مشخصات کلسترول شما را در نظر می گیرد و به شما می گوید که چه درمانی برای شما بهتر است.

کلسترول موجود در غذا
کلسترول موجود در غذا

کلسترول موجود در غذا با کلسترول موجود در خون یکسان نیست. برای اکثر افراد ، کلسترول موجود در غذاهایی که می خورید کمترین تأثیر را روی سطح کلسترول خون شما دارد. با این حال ، حدود 30٪ از افراد “پاسخ دهندگان” هستند ، که سطح کلسترول خون آنها پس از یک وعده غذایی حاوی کلسترول بالا می رود. “پاسخ دهندگان” باید از غذاهای پر چربی اشباع و چربی های ترانس ، مانند روغن ، گوشت های چرب ، لبنیات کامل چربی ، زرده تخم مرغ و بسیاری از فست فودها خودداری کنند.

کلسترول و سابقه خانوادگی
کلسترول و سابقه خانوادگی

خوردن غذاهای سرشار از کلسترول و چربی اشباع تنها دلیل افزایش سطح کلسترول در برخی افراد نیست. از نظر بسیاری ، ژنتیک مقصر است. یک بیماری ژنتیکی به نام هیپرکلسترولمی خانوادگی می تواند باعث افزایش سطح کلسترول خون شود.

چه چیزی خطر شما را افزایش می دهد؟
چه چیزی خطر شما را افزایش می دهد؟

عوامل خطر زیادی برای کلسترول بالا وجود دارد.

عوامل خطر کلسترول بالا

 • رژیم های غذایی حاوی چربی های ترانس ، چربی های اشباع شده و کلسترول
 • اضافه وزن یا چاقی
 • سبک زندگی بی تحرک

عوامل خطر دیگر که نمی توانید کنترل کنید شامل سن (افزایش خطر با افزایش سن) ، جنسیت (خطر ابتلا به کلسترول بالا در زنان بعد از یائسگی را افزایش می دهد) و سابقه خانوادگی. p >

کلسترول و جنسیت
کلسترول و جنسیت

زنان معمولاً دارای سطح بالاتری از کلسترول HDL یا “خوب” هستند زیرا هورمون زنانه استروژن تمایل به افزایش سطح HDL دارد. به همین دلیل است که بیشتر کلسترول در زنان بیشتر از مردان است. یعنی تا زمان یائسگی ، بعد از آن ، سطح تری گلیسیرید شروع به افزایش می کند. با نزدیک شدن به یائسگی زنان ، داشتن یک رژیم غذایی سالم و حفظ وزن مناسب برای کمک به کنترل سطح کلسترول خون ضروری است.

کلسترول در کودکان

کلسترول در کودکان

کودکانی که از نظر جسمی فعال هستند ، رژیم غذایی سالمی دارند ، اضافه وزن ندارند و سابقه خانوادگی کلسترول بالا ندارند ، در معرض خطر کمتری برای داشتن کلسترول بالا هستند.

دستورالعملهای فعلیمنبع مورد اعتماد توصیه می شود که همه بچه ها کلسترول خود را بین سنین 9 تا 11 سال و سپس دوباره بین سنین 17 تا 21 سال بررسی کنند.

کودکانی که عوامل خطر بیشتری دارند ، مانند دیابت ، چاقی یا سابقه خانوادگی کلسترول بالا ، باید در سنین 2 تا 8 سالگی و دوباره بین سنین 12 تا 16 سال بررسی شوند.

نمودار کلسترول برای کودکان

طبق JACC ، موارد زیر میزان کلسترول توصیه شده برای کودکان است:

همه مقادیر در میلی گرم بر دسی لیتر است:

کلسترول تام کلسترول HDL کلسترول LDL تری گلیسیرید
خوب 170 یا کمتر بزرگتر از 45 کمتر از 110 کمتر از 75 در کودکان 0–9. کمتر از 90 در کودکان 10–19
خط مرزی 170–199 40-45 110–129 75-99 در کودکان 0-9 ؛ 90–129 در کودکان 10–19
بالا 200 یا بالاتر n / a 130 یا بالاتر 100 یا بیشتر در کودکان 0–9 ؛ 130 یا بیشتر در کودکان 10–19
کم n / a کمتر از 40 n / a n / a

چرا کلسترول بالا اهمیت دارد
چرا کلسترول بالا اهمیت دارد

کلسترول بالا شما را در معرض خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی قرار می دهد ، علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده سطح بالای کلسترول LDL (“بد”) می تواند به ایجاد پلاک کمک کند. تجمع در دیواره رگ ها ، باریک شدن رگ ها و محدود کردن جریان خون. اگر مقداری از این پلاک شکسته شود و در شریان تنگ شده گیر کند ، می تواند شریان را مسدود کرده و خون رسانی به قلب یا مغز را قطع کرده و در نتیجه حمله قلبی یا سکته مغزی ایجاد کند.

نحوه کاهش کلسترول: فیبر بیشتری بخورید
نحوه کاهش کلسترول: فیبر بیشتری بخورید

رژیم های غذایی سرشار از فیبر می توانند کلسترول LDL (“بد”) را کاهش دهند. رژیم های غذایی با فیبر بالا همچنین می توانند به کاهش وزن کمک کنند و اضافه وزن اضافه کردن عامل کلسترول بالا است. غذاهای سرشار از فیبر شامل میوه ها ، سبزیجات ، غلات سبوس دار ، حبوبات و لوبیا هستند.

نحوه کاهش کلسترول: چربی های خود را بشناسید
نحوه کاهش کلسترول: چربی های خود را بشناسید

انجمن قلب آمریكا توصیه می كند كه فقط 25٪ تا 35٪ كالری روزانه شما از چربیهایی مانند ماهی ، آجیل و روغنهای گیاهی تأمین شود. برای افراد سالم ، چربی اشباع نباید بیش از 7٪ از کل کالری شما باشد. با یک رژیم 2000 کالری در روز ، این مقدار حدود 140 کالری (یا 16 گرم) چربی اشباع است. اگر نیاز به کاهش کلسترول LDL دارید ، در یک رژیم 2000 کالری ، چربی اشباع شده را به 5٪ تا 6٪ کالری یا حدود 11 تا 13 گرم چربی اشباع محدود کنید. چربی های ترانس را به کمتر از 1٪ کل کالری روزانه کاهش دهید. این به معنای پرهیز از غذاهای سرخ شده و بسیاری از غذاهای غیر ضروری است.

نحوه کاهش کلسترول: پروتئین هوشمند
نحوه کاهش کلسترول: پروتئین هوشمند

برای کاهش کلسترول ، گوشت قرمز را محدود کرده و ماهی و مرغ بدون چربی بیشتری بخورید.

نحوه تهیه پروتئین های سالم

 • تمام چربی گوشت ها را مرتب کرده و تمام پوست مرغ ها را قبل از پخت پاک کنید.
 • جوش یا پخت ، غذاها را سرخ نکنید.
 • قبل از سرو چربی را از هر نوع گوشت تخلیه کنید.
 • از گوشت های فرآوری شده مانند هات داگ یا برش سرماخوردگی ، حتی با برچسب “کاهش چربی” خودداری کنید ، زیرا بسیاری از آنها هنوز چربی های اشباع شده و کالری زیادی دارند.
 • ماهی های روغنی مانند ماهی قزل آلا یا قزل آلا سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که می توانند سطح تری گلیسیرید را کاهش دهند و سطح کلسترول HDL (“خوب”) را بهبود بخشند.
 • پروتئین های سویا می توانند اثر مفیدی داشته باشند و ضمن افزایش سطح کلسترول HDL ، به کاهش کلسترول LDL (“بد”) و تری گلیسیرید کمک کنند.

نحوه کاهش کلسترول: رژیم کم کربوهیدرات
نحوه کاهش کلسترول: رژیم کم کربوهیدرات

رژیم های کم کربوهیدرات ممکن است به بهبود سطح کلسترول HDL (” خوب “) کمک کنند. انستیتوهای ملی بهداشت مطالعه ای را انجام دادند که در حالی که رژیم های کم چرب و کم کربوهیدرات در طی دوره مطالعه دو ساله وزن کم می کنند ، رژیم های کم کربوهیدرات نیز سطح کلسترول HDL را بهبود می بخشند. مشکل رژیم های کم کربوهیدرات این است که رعایت آنها ممکن است دشوار باشد. در مورد بهترین برنامه غذایی سالم برای کنترل کلسترول ، با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه کاهش کلسترول: کاهش وزن
نحوه کاهش کلسترول: کاهش وزن

کاهش وزن می تواند به کاهش کلسترول کمک کند. اضافه وزن یا چاقی باعث افزایش سطح کلسترول LDL (“بد”) می شود. کاهش وزن می تواند به کاهش سطح کلسترول LDL و تری گلیسیرید و افزایش سطح کلسترول HDL (“خوب”) کمک کند.

نحوه کاهش کلسترول: سیگار را ترک کنید
نحوه کاهش کلسترول: سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن نه تنها برای ریه های شما مضر نیست. همچنین کلسترول HDL (“خوب”) شما را کاهش می دهد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را افزایش می دهد. با ترک سیگار ، سطح HDL افزایش می یابد. یک برنامه ترک سیگار را با پزشک خود در میان بگذارید.

نحوه کاهش کلسترول: ورزش
نحوه کاهش کلسترول: ورزش

ورزش می تواند کلسترول HDL (“خوب”) شما را تا 6٪ افزایش دهد و کلسترول LDL (“بد”) را 10٪ کاهش دهد. فقط 40 دقیقه ورزش مانند پیاده روی ، شنا یا دوچرخه سواری سه تا چهار بار در هفته می تواند بر میزان کلسترول خون تأثیر بگذارد. با پزشک خود در مورد شروع یک برنامه ورزشی صحبت کنید.

داروهای کلسترول
داروهای کلسترول

در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهایی برای کمک به کاهش سطح کلسترول تجویز کند.

استاتین ها بیشترین داروهای تجویز شده برای کلسترول بالا هستند. آنها از تولید کلسترول بیشتر در کبد جلوگیری می کنند.

نمونه هایی از استاتین ها عبارتند از:

 • آتورواستاتین (لیپیتور)
 • فلوواستاتین (لسکول)
 • روزوواستاتین (کرستور)
 • سیمواستاتین (Zocor)

پزشک همچنین ممکن است داروهای دیگری را برای کلسترول بالا تجویز کند ، مانند:

 • نیاسین
 • رزین های اسید صفراوی یا مواد تجزیه کننده ، مانند کلسه والام (Welchol) ، کلستیپول (Colestid) یا کلستیرامین (Prevalite)
 • مهارکننده های جذب کلسترول مانند ازتیمایب (Zetia)

برخی از محصولات حاوی ترکیبی از داروها برای کاهش جذب کلسترول از بدن در بدن و کاهش تولید کلسترول در کبد هستند. یک مثال ترکیبی ازتیمیب و سیمواستاتین (ویتورین) است

درمان کلسترول: مکمل ها
درمان کلسترول: مکمل ها

نشان داده شده است که چندین مکمل غذایی برای بهبود سطح کلسترول مفید هستند.

مکمل های غذایی که به کاهش کلسترول کمک می کنند

 • روغن ماهی می تواند تری گلیسیرید را کاهش دهد و پروتئین سویا می تواند سطح کلسترول LDL (“بد”) و تری گلیسیرید را کمی کاهش داده و کلسترول HDL (“خوب”) را افزایش دهد.
 • استنول ها و استرول های گیاهی که به طور طبیعی در برخی از میوه ها ، سبزیجات ، آجیل ها ، دانه ها و حبوبات وجود دارد ، می توانند از جذب کلسترول در روده جلوگیری کنند.
 • اسید نیکوتینیک تجویز شده (نیاسین یا ویتامین B3) اغلب برای بهبود کلسترول تجویز می شود. دوزهای یافت شده در مکمل های ویتامین بدون نسخه برای درمان کلسترول بالا کافی نیستند و به دلیل احتمال عوارض جانبی ، دوزهای بالا فقط باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

درمان کلسترول: داروهای گیاهی
درمان کلسترول: داروهای گیاهی

سیر اغلب به عنوان دارویی برای کاهش کلسترول کل دیده می شود. با این حال ، یک آزمایش بزرگ نشان داد که سیر در انجام این کار موثر نیست. بسیاری از گیاهان و داروهای خانگی دیگر ادعا می کنند که کلسترول را نیز کاهش می دهند.

ادعای داروهای گیاهی برای درمان کلسترول

 • گوگولیپید (گوگولسترون)
 • برنج مخمر قرمز
 • Policosanol
 • دانه ها و برگ های شنبلیله
 • عصاره برگ کنگر
 • بومادران
 • ریحان مقدس
 • زنجبیل
 • زردچوبه
 • رزماریثابت نشده است که بسیاری از این روش های درمانی باعث بهبود سطح کلسترول می شوند ، در حالی که سایر روش ها هنوز در حال تحقیق هستند. قبل از مصرف هر گونه مکمل گیاهی با پزشک خود مشورت کنید زیرا بسیاری از آنها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند یا با داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید تعامل داشته باشند.

سطح کلسترول: چقدر باید پایین بیایید؟
سطح کلسترول: چقدر باید پایین بیایید؟

وقتی می خواهید کلسترول کل بدن خود را کاهش دهید ، چه عددی را باید هدف بگیرید؟

 • نمره کلسترول کل 200 میلی گرم در دسی لیتر مطلوب است.
 • سطح کلسترول LDL (“بد”) 100 میلی گرم در دسی لیتر یا پایین تر و سطح کلسترول HDL (“خوب”) 60 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر را در نظر بگیرید.
 • اگر فاکتورهای پرخطر بیماری قلبی یا سکته مغزی دارید ، از جمله فشار خون بالا ، سیگار کشیدن ، سابقه خانوادگی بیماری قلبی ، برای مردان بالای 45 سال و برای زنان 55 سال هستند ، کلسترول HDL پایین (زیر 40 میلی گرم) / dL) ، و / یا چاق یا غیرفعال هستند ، ممکن است لازم باشد سطح LDL 70 میلی گرم در دسی لیتر یا پایین تر را هدف قرار دهید.

آیا می توان خسارت را جبران کرد؟
آیا می توان خسارت را جبران کرد؟

خبر خوب این است که شما ممکن است برخی از آسیب های تصلب شرایین (تصلب شرایین به دلیل تجمع پلاک ها) را برگردانید.

معکوس کردن آسیب کلسترول

 • دین اورنیش ، MD بر یک رژیم غذایی کم چربی و گیاهی تأکید می کند که نشان می دهد انسداد رگ ها را برطرف می کند.
 • یک مطالعه در مجله پزشکی بریتانیا نشان داد که یک رژیم غذایی گیاهی کم کربوهیدرات سطح کلسترول LDL را کاهش می دهد.
 • ورزش منظم علاوه بر تقویت قلب و سیستم قلبی عروقی ، باعث کاهش کلسترول LDL (“بد”) و بهبود کلسترول HDL (“خوب”) می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *