علائم و راه درمان بیماری

ADHD / ADD در بزرگسالان : علائم و روشهای درمانی در تصاویر

ADHD روی بزرگسالان نیز تأثیر می گذارد
ADHD روی بزرگسالان نیز تأثیر می گذارد

اختلال نقص توجه و بیش فعالی فقط به کودکان محدود نمی شود – 30٪ تا 70٪ کودکان مبتلا به ADHD هنگام بزرگ شدن علائم خود را ادامه می دهند. علاوه بر این ، افرادی که هرگز در کودکی تشخیص داده نشده اند ، ممکن است در بزرگسالی علائم واضح تری پیدا کنند و باعث ایجاد مشکل در شغل یا روابط شوند. بسیاری از بزرگسالان متوجه نیستند که به ADHD مبتلا هستند ، و باعث می شود آنها در مورد اینکه چرا اهداف آنها از دسترس خارج می شوند ، پریشان باشند.

علائم ADHD بزرگسالان: دیررس در حال اجرا است
علائم ADHD بزرگسالان: دیررس در حال اجرا است

ADHD در بزرگسالان الگوی کمی متفاوت از کودکان را دنبال می کند. بزرگسالان ممکن است به طور مزمن برای کار یا رویدادهای مهم تأخیر داشته باشند. بزرگسالان ممکن است متوجه شوند که تأخیر آنها اهدافشان را تضعیف می کند ، اما به نظر نمی رسد که به موقع باشند.

علائم ADHD بزرگسالان: رانندگی پرخطر
علائم ADHD بزرگسالان: رانندگی پرخطر

یکی از ویژگی های برجسته ADHD دشواری در حفظ ذهن شما نسبت به وظیفه پیش رو است. این نوجوانان و بزرگسالان هنگامی که پشت فرمان یک وسیله نقلیه هستند ، دردسر ایجاد می کند. مطالعات نشان می دهد افراد مبتلا به بیش فعالی بیش از حد سرعت ، تصادف و گواهینامه رانندگی خود را از دست می دهند.

علائم ADHD بزرگسالان: حواس پرتی
علائم ADHD بزرگسالان: حواس پرتی 

بزرگسالان مبتلا به ADHD ممکن است در اولویت بندی ، شروع و پایان کارها مشکل داشته باشند. آنها بی نظم ، بی قرار و به راحتی حواسشان را پرت می کنند. برخی از افراد مبتلا به بیش فعالی در تمرکز هنگام خواندن مشکل دارند. عدم توانایی در تمرکز و پیگیری کارها می تواند مشاغل ، جاه طلبی ها و روابط را از بین ببرد.

علائم ADHD بزرگسالان: انفجارها
علائم ADHD بزرگسالان: انفجارها

بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی ممکن است در کنترل خود مشکل داشته باشند. این می تواند منجر به موارد زیر شود:

  • مشکل در کنترل خشم
  • رفتارهای تکانشی
  • پاک کردن افکار بی ادبانه یا توهین آمیز

علائم ADHD بزرگسالان: Hyperfocus

علائم ADHD بزرگسالان: Hyperfocus

برخی از بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی می توانند تمرکز زیادی روی چیزهایی که از آنها لذت می برند یا جالب می بینند – توانایی بیش از حد تمرکز اما آنها برای توجه به وظایفی که آنها را خسته می کند تلاش می کنند. مشکل این است که بسیاری از کارهای لازم برای موفقیت در زندگی روزمره کسل کننده هستند ، از تهیه لیست مواد غذایی گرفته تا پر کردن اسناد در محل کار. افراد مبتلا به بیش فعالی تمایل دارند کارهای خسته کننده را به نفع انجام فعالیت های لذت بخش تر انجام دهند.

چند وظیفه ای یا ADHD؟
چند وظیفه ای یا ADHD؟

به نظر می رسد این روزها همه به ADHD مبتلا هستند ، به پیام های متنی ، ایمیل ، تماس ها و محیط کار سریع. اگرچه همه اینها ممکن است باعث حواس پرتی شود ، اما بیشتر مردم موفق می شوند که مسئولیتهای مهم را متمرکز کنند. در افراد مبتلا به ADHD ، عوامل حواس پرتی در انجام کارهای حیاتی در خانه و محل کار اختلال ایجاد می کنند.

ADHD یا مورد دیگری؟
ADHD یا مورد دیگری؟

اگر اغلب بی قرار هستید و در تمرکز مشکل دارید ، به این نتیجه نرسید که بیش فعالی دارید این علائم در سایر شرایط نیز شایع است. تمرکز ضعیف نشانه کلاسیک افسردگی است. بی قراری یا اضطراب می تواند نشان دهنده پرکاری تیروئید یا اختلال اضطراب باشد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بررسی خواهد کرد که آیا این شرایط می تواند به جای ADHD – یا علاوه بر آن – علائم شما را ایجاد کند.

چه عواملی باعث بیش فعالی می شود؟
چه عواملی باعث بیش فعالی می شود؟

در افراد مبتلا به ADHD ، مواد شیمیایی مغز به نام انتقال دهنده های عصبی در مناطق دیگر فعالیت کمتری دارند مغزی که توجه را کنترل می کند. محققان دقیقاً نمی دانند چه عواملی باعث ایجاد این عدم تعادل شیمیایی می شود ، اما فکر می کنند ژن ها می توانند در این امر نقش داشته باشند ، زیرا ADHD اغلب در خانواده ها وجود دارد. مطالعات همچنین ADHD را با قرار گرفتن در معرض سیگار و الکل قبل از تولد مرتبط دانسته است.

مزیت تکاملی؟
مزیت تکاملی؟

یک تنوع ژنتیکی که باعث ایجاد صفات ADHD مانند می شود ، بیشتر در مردمان عشایر جهان دیده می شود. محققان تصور می کنند ویژگی هایی مانند رفتار تکانشی ، جستجوی تازگی و غیرقابل پیش بینی بودن ممکن است به عشایر در پیگیری مواد غذایی و سایر منابع کمک کند. بنابراین ممکن است همان خصوصیاتی که سرآمد بودن در یک میز کار را به چالش می کشد ، مزیتی برای اجداد عشایر بوده است.

تشخیص ADHD در بزرگسالان
تشخیص ADHD در بزرگسالان

بسیاری از بزرگسالان تاکنون آنها برای یک مشکل دیگر مانند اضطراب یا افسردگی کمک می گیرند. بحث در مورد عادت های نامناسب ، مشکلات در محل کار یا درگیری های زناشویی اغلب نشان می دهد که بیش فعالی مقصر است. برای تأیید تشخیص ، این اختلال باید در دوران کودکی وجود داشته باشد ، حتی اگر هرگز تشخیص داده نشده باشد. کارتهای گزارش قدیمی یا صحبت با اقوام می تواند مشکلات دوران کودکی مانند تمرکز ضعیف و بیش فعالی را ثبت کند.

آزمایش ADHD

آزمایش ADHD

در طی ارزیابی برای ADHD ، برخی از متخصصان بهداشت روان از آزمایشات عصب روانشناختی استفاده می کنند. این موارد می تواند شامل تست های به موقع و رایانه ای باشد که مهارت های توجه و حل مسئله را اندازه گیری می کنند. آزمایش عصب روانشناختی برای تشخیص لازم نیست ، اما می تواند نحوه تأثیر ADHD بر زندگی روزمره فرد را روشن کند. همچنین می تواند شرایط همزیستی مانند اختلالات یادگیری را کشف کند.

عوارض ADHD بزرگسالان
عوارض ADHD بزرگسالان

کنار آمدن با علائم ADHD بزرگسالان می تواند به خودی خود ناامیدکننده باشد. در همان زمان ، بسیاری از بزرگسالان مبتلا به ADHD با افسردگی ، اضطراب یا اختلال وسواس جبری دست و پنجه نرم می کنند. همچنین احتمال سیگار کشیدن یا سو abuse مصرف مواد مخدر بیشتر است. افراد مبتلا به ADHD می توانند با مراجعه به درمان مناسب این مشکلات را محدود کنند.

داروهایی برای ADHD
داروهایی برای ADHD

رایج ترین داروهای ADHD محرک ها هستند. ممکن است طنزآمیز به نظر برسد که افرادی که بی قرار هستند یا بیش فعال هستند از مواد محرک کمک می گیرند. این داروها ممکن است با تنظیم دقیق مدارهای مغزی که بر توجه تأثیر می گذارند ، تمرکز را کاهش داده و قابلیت تحریک پذیری را کاهش دهند. اگر محرک ها به اندازه کافی کمک نکنند ، پزشک ممکن است یک داروی ضد افسردگی برای تثبیت خلق و خوی یا یک مهار کننده انتخابی جذب نوراپی نفرین مانند آتوموکسین تجویز کند که می تواند به کنترل رفتارهای تکانشی کمک کند.

داروهای ADHD چقدر موثر هستند؟
داروهای ADHD چقدر موثر هستند؟

مطالعات زیادی در مورد داروهای ADHD در بزرگسالان نسبت به کودکان انجام شده است ، اما تحقیقات تاکنون امیدوار کننده است مطالعات نشان داده است كه بزرگسالاني كه از مواد محرك استفاده مي كنند علائم ADHD كمتري دارند – و بعضي از افراد ممكن است احساس كنند كه مي توانند ظرف 30 دقيقه تمركز بهتري داشته باشند.

مشاوره برای ADHD

مشاوره برای ADHD

بیشتر بزرگسالان مبتلا به ADHD هنگام شروع دارو بهبود می یابند ، اما آنها ممکن است به مبارزه با عادات ضعیف و اعتماد به نفس پایین ادامه دهد. مشاوره برای ADHD بر سازماندهی ، تنظیم روال مفید ، ترمیم روابط و بهبود مهارت های اجتماعی متمرکز است. شواهدی وجود دارد که درمان شناختی رفتاری به ویژه در مدیریت مشکلات زندگی روزمره که با ADHD مرتبط هستند بسیار مفید است.

ADHD بزرگسالان در شغل
ADHD بزرگسالان در شغل

پایین نگه داشتن یک کار می تواند برای افراد مبتلا به ADHD دشوار باشد. آنها غالباً در شکستن کارها و پیروی از دستورالعمل ها ، سازماندهی منظم و ضرب الاجل مشکل دارند. آنها همچنین مستعد تاخیر و اشتباهات سهل انگاری هستند. در یک نظرسنجی ملی ، تنها نیمی از بزرگسالان مبتلا به ADHD تمام وقت شاغل بودند ، در حالی که 72٪ از بزرگسالان فاقد این اختلال بودند. افراد مبتلا به بیش فعالی همچنین درآمد کمتری نسبت به همسالان خود دارند.

مشاغل بزرگسالان مبتلا به ADHD

مشاغل بزرگسالان مبتلا به ADHD

هنوز تحقیقات زیادی در مورد مشاغلی که افراد مبتلا به ADHD رشد می کنند وجود ندارد. اما راسل A. باركلي ، متخصص ADHD ، اظهار داشت كه بيماران وي در فروش ، بازيگري ، ارتش ، عكاسي ، مربيگري ورزشي و بسياري از مشاغل تجاري تبحر دارند. فرد مبتلا به بیش فعالی می تواند تقریباً هر شغل مورد علاقه خود را دنبال کند.

مربیگری شغلی برای ADHD
مربیگری شغلی برای ADHD

افراد مبتلا به ADHD ممکن است بتوانند عملکرد شغلی خود را با مربیگری یا مربیگری افزایش دهند. مربی در مهارتهای سازمانی مانند یادداشت برداری ، نگه داشتن برنامه ریز روزانه و اولویت بندی لیست کارها به شما کمک خواهد کرد. یک فضای کاری آرام و با حواس پرتی های کم ممکن است کمک کند. ADHD از نظر قانون معلولیت آمریکایی ها یک معلولیت است. این بدان معنی است که کارفرمایان باید برای تأمین نیازهای کارگر تنظیماتی انجام دهند.

ADHD و ازدواج بزرگسالان
ADHD و ازدواج بزرگسالان

ADHD می تواند ازدواج و سایر روابط را خرابکاری کند. این شرایط یادآوری تعهدات اجتماعی ، روزهای تولد یا سالگرد ، به پایان رساندن کارهای خانه و پرداخت به موقع قبض ها را دشوار می کند. بزرگسالان مبتلا به ADHD ممکن است به راحتی روحیه خود را از دست بدهند یا رفتارهای بی پروا انجام دهند. این امر منجر به افزایش نرخ جدایی و طلاق می شود.

مربیگری زندگی برای ADHD
مربیگری زندگی برای ADHD

مانند داشتن مربی در محل کار ، برخی از افراد مبتلا به بیش فعالی از داشتن مربی برای زندگی روزمره. مربیگری به طور کلی مکمل مشاوره روانشناسی رسمی تر است. مربی به بیمار کمک می کند مهارت های تازه آموخته شده را در موقعیت های واقعی ، اعم از سازماندهی در منزل یا برنامه ریزی برای سفر ، عملی کند.

مهارتهای سازمانی برای ADHD
مهارتهای سازمانی برای ADHD

برنامه های” سازمان دهنده “تلفن های هوشمند می تواند به ویژه برای افراد مبتلا به ADHD مفید باشد. از هر برنامه برای ایجاد لیست کارهای جدید هر شب استفاده کنید و همیشه آن را در تلفن همراه خود داشته باشید. لیست خود را با استفاده از چهار دسته تماس ، ایمیل ، وظایف و مشاغل مرتب نگه دارید. برنامه های دیگر می توانند به شما کمک کنند تا برنامه خود را به روز نگه دارید ، بنابراین رویدادهای مهم را از دست نخواهید داد.

نکات مربوط به رژیم غذایی برای بزرگسالان مبتلا به ADHD
نکات مربوط به رژیم غذایی برای بزرگسالان مبتلا به ADHD

برخی از کارشناسان معتقدند غذاهایی که سوخت مغز با کیفیت ارائه می دهند می توانند علائم ADHD را کاهش دهند. غذاهای با پروتئین بالا ، از جمله آجیل ، گوشت ، لوبیا و تخم مرغ ، ممکن است غلظت را بهبود بخشد. جایگزینی کربوهیدرات های ساده با کربوهیدرات های پیچیده ، مانند ماکارونی سبوس دار یا برنج قهوه ای ، می تواند به نوسانات خلقی کمک کرده و سطح انرژی را تثبیت کند.

آیا Sugar ADHD را بدتر می کند؟
آیا Sugar ADHD را بدتر می کند؟

این ایده که قند باعث بیش فعالی افراد می شود محبوب است ، اما هیچ موردی وجود ندارد شواهدی مبنی بر اینکه شیرینی باعث ADHD می شود یا علائم آن را بدتر می کند. تحقیقات در کودکان نشان می دهد که روی آوردن به جایگزین قند ، مانند آسپارتام ، علائم ADHD را کاهش نمی دهد.

چشم انداز بزرگسالان مبتلا به ADHD

چشم انداز بزرگسالان مبتلا به ADHD

بزرگسالان مبتلا به ADHD از این بیماری فراتر نمی روند ، اما بسیاری می آموزند که آن را با موفقیت مدیریت کنند. درمان طولانی مدت می تواند مشکلات موجود در خانه و محل کار را کاهش داده و بیماران را به خانواده و اهداف حرفه ای خود نزدیک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا