مقاله

آزمایش خون دستیابی به موفقیت در تومورهای مغزی

آزمایش خون دستیابی به موفقیت در تومورهای مغزی

آزمایش خون دستیابی به موفقیت در تومورهای مغزی جهش های ژنتیکی که رشد شایع ترین نوع تومور مغزی بزرگسالان را تقویت می کنند ، می توانند با دقت در نمونه های خون با استفاده از فرم پیشرفته بیوپسی مایع که توسط محققان بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) ساخته شده است ، دقیقاً در نمونه های خون شناسایی و کنترل شوند.

منوجان : با مقایسه نمونه های خون بیماران مبتلا به گلیوم با بافت بیوپسی تومور از همان بیماران ، Leonora Balaj ، Ph.D. ، Bob S. Carter ، MD و سایر محققان MGH در گروه جراحی مغز و اعصاب دریافتند که یک واکنش زنجیره ای پلیمراز قطره دیجیتال جدید ( ddPCR) آزمایش خون آنها پیشگام می تواند به دقت دو جهش ژن TERT را شناسایی و رصد كند . جهش هایی با برچسب C228T و C250T شناخته شده اند که رشد سرطان را تقویت می کنند و در بیش از 60 درصد کل گلیوم ها و در 80 درصد کل گلیوماهای درجه بالا ، تهاجمی ترین و تهدید کننده زندگی وجود دارد.

کشف آنها ، که می تواند به طور قابل توجهی تشخیص و نظارت بر گلیوم را بهبود بخشد ، در مجله Clinical Cancer Research گزارش شده است.

گلیوماس تومورهای گلیا ، سلولهای سیستم عصبی مرکزی و محیطی است که از سلولهای عصبی ، سلولهایی که تکانه های الکتریکی را منتقل می کنند ، حمایت و محافظت می کند.

نمونه برداری مایع روشی برای تشخیص سرطان با جستجوی قطعاتی از DNA تومور است که در خون گردش می کند. نشان داده شده است که این تکنیک در تشخیص وجود برخی از انواع سرطان حساس است ، اما تومورهای مغزی تاکنون یک مانع جدی ایجاد کرده اند.

بالاج می گوید: “نمونه برداری مایع به ویژه در تومورهای مغزی چالش برانگیز است زیرا DNA جهش یافته در سطح خون بسیار پایین تر از انواع دیگر تومورها در جریان خون ریخته می شود.”

او می گوید: “با” سوپرشارژ کردن “سنجش ​​ddPCR خود با پیشرفتهای فنی جدید ، ما برای اولین بار نشان دادیم كه شایعترین جهش در گلیومهای بدخیم را می توان در خون تشخیص داد ، و چشم انداز جدیدی را برای تشخیص و نظارت بر تومورها باز می كند.”

محققان ابتدا عملکرد روش ddPCR را در بافت تومور آزمایش کردند و دریافتند که نتایج با نتایج حاصل از ارزیابی آزمایشگاهی بالینی به طور مستقل از جهش های TERT در نمونه های تومور کاملاً مطابقت دارد.

آنها سپس نمونه هایی از پلاسمای خون را که با تومورهای بیمار مطابقت داشت بررسی کردند و دریافتند که روش ddPCR می تواند جهش های TERT را در نمونه های MGH و همچنین از نمونه های مشابه پلاسما و تومور از همکاران سایر موسسات تشخیص دهد.

سنجش ddPCR دارای حساسیت کلی (توانایی تشخیص وجود گلیوم ) 5/62 درصد است که نسبت به استاندارد تشخیص بافتی جهش های TERT.

بلاج می گوید ، استفاده از این تست آسان ، سریع و کم هزینه است و در اکثر آزمایشگاه ها قابل انجام است. نکته مهم ، این تست همچنین می تواند برای پیگیری روند بیماری استفاده شود. کارتر ، رئیس جراحی مغز و اعصاب و مدیر مشترک مرکز تومور مغزی MGH می گوید: “ما تجسم آینده آزمایشاتی مانند این آزمایش را در مراقبت های بالینی از بیماران مبتلا به تومور مغزی متصور هستیم.” وی گفت: “به عنوان مثال ، اگر بیمار توده مشکوکی در اسکن ام.آر.آی داشته باشد ، ما می توانیم قبل از عمل جراحی نمونه خون گرفته و وجود تومور را در خون ارزیابی کنیم و سپس از این امضا به عنوان پایه استفاده کنیم تا بعداً بیمار را تحت نظر بگیریم تحت درمان قرار می گیرد ، هم برای سنجش پاسخ به درمان و هم برای درک سریع هرگونه عود احتمالی. ”

هدف این تیم گسترش این آزمایش خون است تا بتواند انواع مختلف تومورهای مغزی را از هم متمایز کند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا