مقاله

آندوسکوپ چیست

آندوسکوپ

آندوسکوپ
آندوسکوپ

عکس آندوسکوپ ها نه تنها به پزشکان اجازه می دهند تا به بدن شما نگریسته ، بلکه می توانند برای انجام جراحی های ظریف و جزئی نیز مورد استفاده قرار گیرند. در اینجا می توانید سه لوله اصلی را در یک آندوسکوپ مشاهده کنید. لوله سیاه بزرگ در وسط ، تصویر بدن بیمار را به چشم پزشک منتقل می کند. لوله سیاه کوچکتر در سمت راست ، که با زاویه ای پایین می آید ، جایی است که نور از یک لامپ (نمایش داده نمی شود) در اتاق عمل به آندوسکوپ می درخشد. لوله در سمت چپ بالا در بالا (با تاج نقره ای) جایی است که می توان ابزار جراحی ریز را در آن قرار داد. پزشک برای گرفتن نمونه بافت بر روی کابل که از طریق این لوله وارد بدن بیمار می شود فشار می دهد. عکس با تقدیر از موسسه ملی بهداشت (NIH).منوجان

آندوسکوپ چیست؟

آندوسکوپ کمی شبیه به یک تلسکوپ خم شده است که پزشک می تواند برای دیدن داخل یکی از حفره های بدن از آن استفاده کند. بر خلاف تلسکوپ ، که یک لوله بسیار سفت و سخت است ، بخشی از آندوسکوپی که وارد بدن شخص می شود نسبتاً انعطاف پذیر است. این شامل دو یا سه کابل نوری اصلی است که هر کدام تا 50،000 فیبر نوری جداگانه (ساخته شده از شیشه با کیفیت نوری یا پلاستیک ) تشکیل شده است. یک یا دو تا از کابل ها نور را وارد بدن بیمار می کنند. یکی دیگر از نورهای منعکس شده (تصویر بدن بیمار) را تا پشت چشم پزشک (یا به دوربینی که بتواند آن را در یک مانیتور تلویزیون نمایش دهد) پشت سر می گذارد ، همانطور که در کادر زیر نشان داده شده است.

اپتیک یک آندوسکوپ مشابه موارد مشابه در یک تلسکوپ است. در انتهای ریموت (دیستال) ، یک لنز عینی وجود دارد که به یک یا چند بخش خمیده از کابل فیبر نوری (که بعضا رله ها گفته می شود) پیوند می زند که نور را از بدن بیمار به لنز دوم در چشم می رساند (یا به یک مانیتور یا CCD ) ، که می تواند از یک طرف به طرف دیگر تنظیم شود تا فوکوس را تنظیم کند (دقیقاً مانند چشم های روی دوربین شکاری ). به طور معمول لنزها و کابلها به قطر حدود 0.5 سانتیمتر (1/5 اینچ) (گاهی اوقات کمی بزرگتر ، گاهی کمی کوچکتر) هستند.

جراحی آندوسکوپ

GIF متحرک از کلیپ آندوسکوپی که در حال باز و بسته شدن است

اثر هنری: یک “کلیپ” مانند آندوسکوپ برای متوقف کردن خونریزی در طی جراحی با حداقل تهاجم قابل استفاده است. کلیپ هایی از این دست در دهه 1970 اختراع شدند ، اگرچه در اواسط دهه 1990 با توسعه ابزارهای آندوسکوپی بهتری تبدیل شدند. تصویر از دستگاه کلیپ برای آندوسکوپ و کلیپ برای آندوسکوپ برای استفاده در آن توسط Haruhiko Masuda و Shinetsu Harada ، Sumitomo Bakelite Co Ltd ، با ادای احترام از دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده.

بیشتر آندوسکوپهای مدرن محدود به نور لوله کشی در داخل و خارج از بدن بیمار نیستند: از آنها می توان برای انجام جراحی های کوچک و سایر اقدامات جراحی جزئی نیز استفاده کرد. به طور معمول می توان انتهای از راه دور آندوسکوپ را با چرخاندن دستگیره ها یا کشیدن کابل ها ، چرخانده و آن را از یک طرف به طرف دیگر خم کرد. از لوله ثانویه متصل به کابلهای نوری اصلی می توان برای مکیدن مواد انسداد استفاده کرد (برای مثال موانعی که لوله های برونش در ریه ها را مسدود می کند) یا انجام بیوپسی (از بین بردن نمونه های بافت کوچک برای آزمایش) با فورسپس های ریز استفاده می شود. جراحان همچنین می توانند لیزرهای قدرتمند و دقیقی بدرخشندآندوسکوپ های پایین برای از بین بردن بافت بیمار ، ایجاد برش دقیق و یا بهبود زخم ها ، تمام وقت تماشای کارهایی که از طریق چشم یا در مانیتور تلویزیون انجام می دهند. این نوع روش جراحی با حداقل تهاجم نامیده می شود و ساده تر ، سریع ، ارزان تر و بسیار آسیب زا از عملکردهای معمولی است. با این وجود ، هنوز هم به طور کلی بیمار نیاز به بیهوشی دارد و همیشه بدون اشکالات و عوارض آن نیست.

آندوسکوپ چگونه کار می کند؟

آثار هنری نشان می دهد که چگونه آندوسکوپی شامل تابش نور در حفره بدن یک بیمار و سپس دوباره بازگرداندن بیرون است

در اینجا نحوه کار آندوسکوپی آورده شده است:

 1. یکی از دو کابل Endoscopes آندوسکوپی اصلی ، نور را از یک لامپ روشن در اتاق عمل به داخل بدن منتقل می کند و حفره ای را که آندوسکوپ در آن قرار گرفته است ، روشن می کند.
 2. نور در امتداد دیواره های کابل به داخل حفره بدن بیمار می رود.
 3. قسمت بیمار یا مجروح بدن بیمار با تابش تابش نور درخشان می شود.
 4. نور منعکس شده در قسمت بدنه ، از کابل فیبر نوری جداگانه باز می گردد ، و دیوارهای شیشه ای را که می گذرد ، تندرست می کند.
 5. نور در گوش چشم پزشک می درخشد ، بنابراین او می تواند ببیند که چه چیزی در بدن بیمار اتفاق می افتد. گاهی اوقات کابل فیبر نوری به یک دوربین فیلمبرداری (که آنچه را که در یک مانیتور تلویزیون اتفاق می افتد ) یا یک CCD (که می تواند تصاویر را مانند یک دوربین دیجیتال ضبط کند یا برای انواع مختلفی از بهبود تصویر آنها را به یک رایانه تغذیه کند) هدایت می شود.

انواع مختلف آندوسکوپ چیست؟

تصویر سرطان معده که از طریق آندوسکوپ مشاهده می شود
تصویر سرطان معده که از طریق آندوسکوپ مشاهده می شود

عکس: تصاویر سرطان معده که از طریق دستگاه معده دیده می شوند. عکس با تقدیر از بانک تصویر موسسه ملی بهداشت (NIH) .

“آندوسکوپ” نام عمومی ابزاری است که برای بدست آوردن هر قسمت از بدن به این روش استفاده می شود. آندوسکوپ مورد استفاده در اشکال خاص معاینه دارای نام های زیر است:

 • آرتروسکوپ: اتصالات
 • برونكوسكوپ: مری و ریه
 • کولونوسکوپ: روده بزرگ و روده
 • كلوپوسكوپ: واژن و دهانه رحم
 • سیستروئورتروسکوپ: مثانه و مجرای ادرار
 • سیتوسکوپ: مثانه
 • اثنی عشر: روده کوچک
 • مری ، مری و معده و روده کوچک
 • فتوسکوپ: رحم
 • معده: معده
 • هیستروسکوپ: رحم
 • لاپاروسکوپ: شکم
 • حنجره: حنجره
 • صفاقی: صفاقی
 • Proctosigmoidoscope: قسمت تحتانی روده بزرگ است
 • سیگموئیدوسکوپ: روده بزرگ
 • توراکوسکوپ: توراکس
 • مجرای ادراری: لگن و مجرای ادرار

آندوسکوپ ها فقط برای تشخیص پزشکی مورد استفاده قرار نمی گیرند: آنها برای بازرسی از مناطق غیر قابل دسترس از ساختمان ها یا بخش هایی از ماشین ها که افراد به راحتی نمی توانند آنها را ببینند بسیار خارق العاده هستند. آندوسکوپهای صنعتی که از این روش استفاده می شوند ، بورسکوپ و فیبرسکوپ نامیده می شوند.

کابل های فیبر نوری در آندوسکوپی ها چگونه هستند؟

شاید تعجب کنید که تفاوت بین کابل های فیبر نوری مورد استفاده در آندوسکوپ و آنهایی که برای برقراری تماس تلفنی ، تلویزیون کابل و داده های اینترنت استفاده می شود چیست . کابل های ارتباطی برای انتقال داده به صورت دیجیتالی در مسافت های بسیار طولانی طراحی شده اند. در مقابل ، کابل های مورد استفاده در آندوسکوپ ها تصاویر را در مسافت های بسیار کوتاه تر و به شکل آنالوگ حمل می کنند. به عبارت دیگر ، در حالی که کابلهای مخابراتی دارای داده های باینری هستند (رشته های صفرهای طولانی و آنهایی که) همه چیز را از آهنگ های موسیقی MP3 گرفته تا عکس های دیجیتالی از ستاره های راک نشان می دهد ، کابل های آندوسکوپ تصاویر واقعی از خودی شخصی را حمل می کنند!

چه کسی آندوسکوپ اختراع کرد؟

آثار هنری ثبت اختراع دارای برچسب ، نشان دادن گاستروسکوپ نوری فیبر نوری در سال 1961 که توسط هیرشوویتز ، کرتیس و پیترس طراحی شده است.
آثار هنری ثبت اختراع دارای برچسب ، نشان دادن گاستروسکوپ نوری فیبر نوری در سال 1961 که توسط هیرشوویتز ، کرتیس و پیترس طراحی شده است.

آثار هنری: گاستروسکوپ نوری بسیار انعطاف پذیر فیبر نوری که در دهه 50 توسط هیرشوویتز و همکاران طراحی شده است. انتهای دست راست به بیمار وارد می شود. سمت چپ همان چیزی است که پزشک به آن نگاه می کند. برخی از بیت های اصلی عبارتند از 1) منبع نور (جالب اینکه هنوز در داخل بیمار قرار دارد). 2) منشور؛ 3) تمرکز لنزها. 4) مکانیسم فوکوس دنده محور (در جزئیات بیشتر در تصویر خروجی نشان داده شده است). 5) الیاف نوری احاطه شده توسط غشاء محافظ ضد آب و ضد هوا. 6) پوسته فلزی که نیروها را به زیر لوله منتقل می کند ، اجازه می دهد تا با پیچ و تاب و چرخاندن در تمام طول آن دستکاری شود. 7) لوله هوا اجازه می دهد حفره بدن متورم شود. 8) لنزهای چشم. حسن نیت ارائه دادن آثار هنری اصلی از دفتر ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده (با رنگ ها و شماره های جدید برای اهداف توضیحی اضافه شده است). برای اطلاعات بیشتر ، لطفاً مراجعه کنیدثبت اختراع ایالات متحده 3،010،357: لوله انتقال نور انعطاف پذیر .

تلاش برای دیدن داخل بدن با آندوسکوپ خام به اواخر قرن نوزدهم برمی گردد. این آندوسکوپهای پزشکی اولیه با استانداردهای مدرن خام و حجیم بودند ، زیرا آنها منبع نور خود را درون حفره بدن قرار می دادند که باید مورد معاینه قرار گیرند. به طور معمول ، این به معنای استفاده از لامپ های ریز بود ، که نور کمی تولید می کردند و خیلی سریع می سوزیدند (زیرا آنها باید خیلی روشن می شدند). آنها همچنین گرمای زیادی را تولید کردند ، به این معنی که آنها خطر سوزاندن یا خشک شدن بافت بدن تحت معاینه را دارند. در اوایل دهه 50 ، Max Fourestier و همکارانش در National National de la Recherche Scientifique در پاریس ، فرانسه با استفاده از میله های ساخته شده از کوارتز یا پلکسی گلاس ، آندوسکوپی را ساختند که باعث می شد نور از منبع خارج بیمار باشد. بدن باید در داخل حفره بدن براق شود. این یک موفقیت مهم و یک پله بزرگ به آندوسکوپ فیبر نوری بود.

فن آوری اساسی پشت آندوسکوپ مدرن در اوایل دهه 1950 توسط فیزیکدان انگلیسی هارولد هاپکینز (1918-1994) و دانش آموز متولد هندی وی ، ناریندر کاپانی (1927 – 19) ، که توسط گروهی از جراحان کمک خواسته شده بود ، توسعه یافت. پس از تحقیقات زیاد ، هاپکینز و کاپانی راهی را برای ساختن شیشه های انعطاف پذیر ایجاد کردند که به عنوان الیاف نوری معروف شدند – نسخه های ضخیم تر کابل های فیبر نوری مدرن که امروزه در ارتباطات بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

در اواسط دهه 1950 ، سه دانشمند دانشگاه میشیگان (ریحان هیرشوویتز ، لارنس كورتیس و C. ویلبر پیترز) از فناوری فیبر نوری استفاده كرده بودند (كه آنها مرتباً آن را “لوله طناب بلند ، نازك ، بسیار انعطاف پذیر” تعریف كرده بودند). در انتقال نور “) برای ساختن ابزاری به نام گاستروسكوپ كه می تواند برای دیدن داخل معده بیمار استفاده شود. بعداً از همین فناوری برای مطالعه سایر حفره های بدن استفاده شد.

Pill cam: آندوسکوپی آینده؟

آثار هنری که بخش هایی را در داخل دوربین قرص آندوسکوپی کوچک نشان می دهد.

آندوسکوپ ها اختراعات درخشان هستند ، اما هیچ کس واقعاً از داشتن یک لوله دوربین پر شده در داخل آنها لذت نمی برد!

جایگزین چیست؟ در آینده پزشکان امیدوارند آندوسکوپ ها را به اندازه یک قرص ریز که می توانید بلعید کوچک کنید. در داخل قرص ، یک دوربین مینیاتوری تصاویری از تصاویر خود را جمع می کند و یک فرستنده رادیویی آنها را به یک مانیتور در نزدیکی منتقل می کند.

قسمت بالای آثار هنری نشان می دهد که چه مقدار فن آوری در یک دوربین قرص بسته بندی می شود. آیا این غیر ممکن است؟ نه واقعا! LED ها از قرص ها کوچکتر هستند و لنزهای داخل آنها ساخته شده است. CCD ها بسیار نازک تر از یک تکه کارت نیست. باتری های ساعت و ماشین حساب نیز بسیار ریز هستند. و حتی مدارهای پیچیده الکترونیکی را می توان بسیار کوچک و نازک ساخت. بنابراین همه چیز عملی به نظر می رسد.

و در اینجا چگونه کار می کند:

 1. شما دوربین قرص-کام را می بلعید و از بدن شما می پیچد و از بافت آسیب دیده یا بیمار عکس می گیرد.
 2. چراغ های جلوی دوربین جلوی قرص باتری از نور کافی برای تولید یک تصویر استفاده می کنند.
 3. تراشه CCD نور منعکس شده را گرفته و تصویری دیجیتالی تولید می کند.
 4. فرستنده رادیویی تصاویر دیجیتالی را به رایانه ای خارج از بدن شما می فرستد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *