مقاله

افیولیت چیست

افیولیت چیست

افیولیت ورق های پوسته اقیانوسی باستان و قسمت فوقانی سنگهای گوشته است که از سطح دریا بالا رفته و در معرض آن قرار گرفته و غالباً در بالای لیتوسفر قاره جاسازی شده است.

مقاله افیولیت منشاء دریایی اپیولیت ها

صد و پنجاه سال پس از برونگنیارت ، ظهور تکتونیک صفحه ، مکانی را در چرخه بزرگ به افیولیتها داد: به نظر می رسد آنها قطعات کوچکی از پوسته اقیانوسی هستند که به قاره ها چسبیده اند.

تا اواسط قرن بیست و یکم برنامه حفاری در اعماق دریا ، ما فقط نمی دانستیم که کف کف دریا چگونه ساخته می شود ، اما هنگامی که ما شباهت آن را با افیولیت ها انجام دادیم ، اقناع کننده بود. کف دریا با یک لایه از خاک رس در اعماق دریا و آبشار سیلیسی پوشانده شده است ، با نزدیک شدن به پشته های اواسط اقیانوس ، نازک تر می شود. در آنجا سطح به عنوان یک لایه ضخیم از بازالت بالش نشان داده می شود ، گدازه های سیاه در نان های گرد که در آبهای عمیق آب دریا شکل گرفته است فوران می شود.

در زیر بازالت بالشک ، حوضچه های عمودی وجود دارد که ماگما بازالت را به سطح تغذیه می کند. این دایکها به قدری فراوان است که در بسیاری از نقاط پوسته چیزی نیست جز غوطه وری ، که مانند برش هایی در یک نان نان در هم قرار گرفته اند. آنها به وضوح در یک مرکز گسترش مانند خط الراس اقیانوس شکل می گیرند ، جایی که دو طرف دائماً در حال پخش شدن از هم هستند و باعث می شود ماگما بین آنها بلند شود. درباره Divergent Zones بیشتر بخوانید .

در زیر این “مجتمع های گودال پوشانده شده” بدنهای گابرو ، یا سنگ بازالتی درشت دانه قرار دارد و در زیر آنها اجسام عظیمی از پریدوتیت تشکیل شده است که مانتوی فوقانی را تشکیل می دهد. ذوب جزئی پریدوتیت چیزی است که باعث گابرو و بازالت پوشاننده می شود (در مورد پوسته زمین بیشتر بخوانید  ). و هنگامی که پریدوتیت داغ با آب دریا واکنش نشان می دهد ، محصول سرپانتینیت نرم و لغزنده است که در افیولیت ها بسیار رایج است.

این شباهت دقیق زمین شناسان را در دهه 1960 به یک فرضیه عملی سوق داد: افیولیت ها فسیل های تکتونیکی بسترهای عمیق باستانی هستند.

اختلال در افیولیت

مقاله افیولیت ها What Is an Ophiolite از نظر راه های مهم با پوسته بی کف دست و پنجه نرم تفاوت دارند ، مهمترین آنها این است که دست نخورده نیستند. افیولیت تقریباً همیشه از هم جدا می شوند ، بنابراین پریدوتیت ، گابرو ، دایره های پوشیده شده و لایه های گدازه به خوبی برای زمین شناس جمع نمی شوند. درعوض ، آنها معمولاً در دامنه کوهها در بدنهای جدا شده پراکنده می شوند. در نتیجه ، تعداد کمی از افیولیت ها تمام قسمت های پوسته اقیانوسی معمولی را دارند. دایک های ورق خورده معمولاً همان چیزی است که وجود ندارد.

قطعات باید با استفاده از خرمای رادیومتری و قرار گرفتن در معرض نادر از تماس های بین صخره ها ، با یکدیگر همگام باشند. در بعضی موارد ، حرکت در طول گسلها را می توان تخمین زد تا نشان دهد که قطعات جدا شده یک بار به هم وصل شده اند.

چرا افیولیت ها در کمربندهای کوهی اتفاق می افتند؟ بله ، این محل رخنمون است ، اما تسمه های کوهستان نیز محل برخورد صفحات را نشان می دهند. وقوع و اختلال هر دو با فرضیه کاری دهه 1960 سازگار بودند.

چه نوع دریایی؟

از آن زمان تاکنون عوارضی به وجود آمده است. چندین روش مختلف برای تعامل صفحات وجود دارد و به نظر می رسد انواع مختلفی از افیولیت وجود دارد.

هرچه بیشتر افیولیت ها را مطالعه کنیم ، کمتر می توان درباره آنها فرض کرد. به عنوان مثال ، اگر هیچ موردی از ورق های ورق یافته پیدا نشود ، ما نمی توانیم آنها را استنباط کنیم زیرا به نظر می رسد که افیولیت ها دارای آنها هستند.

شیمی بسیاری از صخره های افیولیت کاملاً با شیمی سنگهای رج وسط اقیانوس مطابقت ندارد. آنها بیشتر به گدازه های قوس های جزیره ای شباهت دارند. و مطالعات دوستیابی نشان داد که بسیاری از افیولیت ها تنها چند میلیون سال پس از تشکیل به این قاره منتقل می شوند. این واقعیت ها نشانگر منشأ مربوط به فرورانش برای اکثر افیولیت ها است ، به عبارت دیگر در نزدیکی ساحل به جای اقیانوس میانه. بسیاری از مناطق فرورانش مناطقی هستند که پوسته کشیده شده است و باعث می شود پوسته جدید به همان روشی که در میانه میانی شکل می گیرد تشکیل شود. بنابراین بسیاری از افیولیت ها به طور خاص “افیولیت های منطقه فوق فرورانش” نامیده می شوند.

در حال رشد منفی مریم

بررسی اخیر افیولیت ها ، طبقه بندی آنها به هفت نوع مختلف ارائه شده است:

  1. افیولیت نوع لاگوری در هنگام افتتاح اولیه حوضه اقیانوس مانند دریای سرخ امروز تشکیل شد.
  2. افیولیت های نوع مدیترانه ای در طول تعامل دو صفحه اقیانوسی مانند ایزو-بونین امروزی شکل گرفت.
  3. افیولیتهای نوع سیران نشان دهنده تاریخهای پیچیده فرورانش جزایر قوس مانند فیلیپین امروزی است.
  4. افیولیت های نوع شیلی در منطقه گسترش قوس پشتی مانند دریای آندامان امروزی شکل گرفت.
  5. افیولیتهای نوع Macquarie در یک الراس کلاسیک خط الراس میان اقیانوس مانند جزیره امروز Macquarie در اقیانوس جنوبی شکل گرفت.
  6. افیولیت های نوع کارائیب نمایانگر فرورانش فلات اقیانوسی یا استان های بزرگ Igneous است.
  7. افیولیت های نوع فرانسیسکن قطعاتی از پوسته اقیانوسی است که مانند صفحه امروز ژاپن از صفحه فرورانش شده جدا شده است.

مانند بسیاری از این موارد در زمین شناسی ، افیولیت ها ساده تر شده و پیچیده تر می شوند زیرا داده ها و تئوری تکتونیک صفحات پیچیده تر می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *