مقاله

انواع سنسورهای ربات ، یک نمونه تحقیق با فرمت پاورپوینت

سنسورهای ربات

انواع سنسورهای ربات

سنسورهای مختلفی برای انتخاب وجود دارد و ما مشخصات کمی از سنسورها را شناسایی خواهیم کرد و همچنین می دانیم چرا و کجا از آنها استفاده می شود.

سنسورهای نور

منوجان : از سنسور نور برای تشخیص نور و ایجاد اختلاف ولتاژ استفاده می شود. دو سنسور اصلی نور که به طور کلی در روبات ها مورد استفاده قرار می گیرند سلول های Photoresistor و Photovoltaic هستند. انواع دیگری از سنسورهای نور مانند Phototubes ، Phototransistors ، CCD و غیره به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

Photoresistor نوعی مقاومت است که مقاومت آن با تغییر شدت نور متفاوت است. نور بیشتر به مقاومت کمتری منجر می شود و نور کمتری باعث مقاومت بیشتر می شود. این سنسورهای ارزان قیمت در اکثر روبات های وابسته به نور به راحتی قابل اجرا هستند.

سلولهای فتوولتائیک تابش خورشیدی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. اگر قصد ساخت ربات خورشیدی را دارید ، این به ویژه مفید است. اگرچه سلول فتوولتائیک به عنوان یک منبع انرژی در نظر گرفته می شود ، اما یک اجرای هوشمند همراه با ترانزیستور و خازن می تواند این حسگر را تبدیل کند.

تماس با سنسور

سنسورهای تماسی آنهایی هستند که برای تحریک نیاز به تماس فیزیکی با سایر اشیاء دارند. سوئیچ دکمه فشار ، سوئیچ محدود یا کلید سپر لمسی همه نمونه سنسورهای تماسی هستند.سوئیچ محدوداین سنسورها بیشتر برای روبات های جلوگیری از مانع استفاده می شوند. هنگامی که این سوئیچ ها به یک مانع برخوردند ، باعث می شود که روبات وظیفه را انجام دهد ، که می تواند معکوس ، چرخش ، روشن کردن یک LED ، متوقف کردن و غیره باشد همچنین سنسورهای تماسی خازنی نیز وجود دارند که فقط به لمس انسان واکنش نشان می دهند (مطمئن نیستند که آیا آنها نسبت به آنها واکنش نشان می دهند. حیوانات لمس می کنند) صفحه لمسی تلفن های هوشمند موجود این روزها از سنسورهای لمسی خازنی استفاده می کنند (برای اینکه مدلهای قدیمی مبتنی بر قلم اشتباه نگیرند). سنسورهای تماسی به راحتی قابل اجرا هستند ، اما اشکال این است که آنها به تماس فیزیکی نیاز دارند. به عبارت دیگر ، تا زمانی که به یک جسم برخورد نکند ، روبات شما چرخانده نخواهد شد. یک جایگزین بهتر استفاده از حسگر مجاورت است.

سنسور فاصله

بیشتر سنسورهای مجاورت همچنین می توانند به عنوان سنسور فاصله یا معمولاً به عنوان سنسورهای محدوده استفاده شوند . فرستنده های IR و سنسورهای اولتراسونیک برای اندازه گیری فاصله مناسب هستند

    1. سنسورهای فاصله مافوق صوت: این سنسور یک پالس اولتراسونیک ساطع می کند و توسط گیرنده ضبط می شود. از آنجا که سرعت صدا در هوا تقریباً ثابت است که 344 متر بر ثانیه است ، مدت زمان ارسال و دریافت محاسبه می شود تا فاصله بین روبات و مانع شما باشد. سنسورهای فاصله اولتراسونیک مخصوصاً برای روبات های زیر آب مفید هستند.

 

    1. سنسور مادون قرمز از راه دور : مدارهای IR برای اندازه گیری فاصله بر اساس اصل مثلث سازی طراحی شده اند. فرستنده پالس سیگنالهای IR را ارسال می کند که در صورت وجود مانعی در گیرنده شناسایی می شود و براساس زاویه دریافت سیگنال ، مسافت محاسبه می شود. SHARP دارای خانواده ای از فرستنده های IR است که برای اندازه گیری مسافت بسیار مفید هستند. انتقال و دریافت ساده با استفاده از چند فرستنده و گیرنده هنوز کار اندازه گیری فاصله را انجام می دهد ، اما اگر به دقت نیاز دارید ، روش مثلث بندی را ترجیح می دهید.

 

    1. سنسور برد لیزر : نور لیزر منتقل می شود و نور منعکس شده ضبط و تجزیه و تحلیل می شود. فاصله با محاسبه سرعت نور و مدت زمان لازم برای بازتاب نور به گیرنده اندازه گیری می شود. این سنسورها برای مسافت های طولانی بسیار مفید هستند.

 

    1. رمزگذار : این سنسورها (در واقع سنسورها نیستند ، بلکه ترکیبی از اجزای مختلف) موقعیت زاویه ای یک شافت یا چرخ را به یک کد آنالوگ یا دیجیتال تبدیل می کنند. رمزگذار محبوب ترین رمزگذار نوری است که شامل یک دیسک چرخش ، منبع نور و یک آشکارساز نور (به طور کلی فرستنده IR و گیرنده IR) است. دیسک چرخشی دارای الگوی شفاف و مات (یا فقط الگوی سیاه و سفید) است که بر روی آن نقاشی شده یا چاپ شده است. با چرخش دیسک همراه با چرخ ، چراغ ساطع شده با تولید یک سیگنال قطع می شود. تعداد دفعات وقوع وقوع وقفه و قطر چرخ می تواند در کنار هم مسافت طی شده توسط ربات را بدهد.

 

  1. دوربین استریو : دو دوربین که در مجاورت یکدیگر قرار گرفته اند می توانند با استفاده از دید استریوی آن اطلاعات عمقی را ارائه دهند. پردازش داده های دریافت شده از یک دوربین برای ربات با حداقل قدرت پردازش و حافظه دشوار است. در صورت انتخاب ، آنها علاوه بر ارزشمندی برای روبات شما ایجاد می کنند.

این تحقیق در 14 اسلاید با فرمت پاورپوینت جمع آوری شده است که بعد از پرداخت فایل کامل را میتوانید دانلود کنید.

مقدمه انواع سنسورهای ربات

امروزه ربات ها تبدیل به اعضای اجتناب ناپذیر صنایع بزرگ گشته اند . کمتر شرکت خودرو سازی را می توان پیدا کرد که در خطوط تولید و مونتاژ خود از ربات استفاده نکرده باشد  .

اگر یک ربات را به مانند یک انسان در نظر بگیریم سنسورهای این ربات همانند سیستم های عصبی و حواس ما عمل می کنند .

در مقاله ای که در ادامه به آن می پردازیم سعی شده که بیشتر سنسورهایی را که در ربات های صنعتی کاربرد دارند مورد بحث قرار گیرند.

انواع سنسورهای ربات

×  سنسور موقعیت

×  سنسورهای سرعت

×  سنسورهای شتاب و گشتاور

×  سنسورهای لمسی

×  سنسورهای نیرو و گشتاور

×  سنسورهای مجاورت

×  سنسورهای تغییرات

×  سنسورهای بینایی

×  غیره

سنسور موقعیت

سنسور موقعیت از مهمترین سنسورها در رباتیک است و به طور کلی طیف وسیعی از تجهیزات اتوماسیون  صنعتی از جمله ماشین های CNC   را شامل می شوند .

 

دانلود و دریافت فایل

منبع
سنسورهای ربات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا