مقاله

انواع مختلف بتن

تقریباً در هر کجا که نگاه کنید می توانید بتن پیدا کنید ، از جمله ساختمان ها ، پل ها ، دیوارها ، استخرها ، جاده ها ، باند های فرودگاه ، کف ، پاسیو یا حتی یک خانه سیمانی . همه این ساختارها به یک ماده ساخته شده توسط بشر با یک فرمول ساده بستگی دارد. چگونه آن بتن ساخته می شود؟

بتن از سیمان ، آب و سنگدانه های درشت تشکیل شده است. وقتی با هم مخلوط شوند ، ماده ساختمانی ایجاد می کنند که با گذشت زمان سفت می شود. چه مقدار آب و سیمان استفاده می کنید خصوصیات بتن را تعیین می کند ، مانند:

 • استحکام – قدرت
 • ماندگاری
 • مقاومت در برابر گرما یا تابش
 • امر عملی

بتن تازه کاربردهای زیادی دارد و می توان آن را به شکل دایره ، مستطیل ، مربع و موارد دیگر در آورد. همچنین می تواند برای راه پله ها ، ستون ها ، درها ، تیرها ، عدس و سایر سازه های آشنا استفاده شود. بتن در درجه های معمولی ، استاندارد و با مقاومت بالا ساخته می شود ، که نشان می دهد بتن چقدر مقاوم است و چگونه در ساخت استفاده می شود. به چه نوعی نیاز دارید؟ راهنمای ما می تواند به شما کمک کند تا بر اساس نیازهای پروژه خود تصمیم بگیرید.

فهرست مطالب

چگونه بتن درست می کنید؟

وقتی بتن می سازید ، صرف نظر از اینکه برای چه کاری می خواهید از آن استفاده کنید ، باید مقادیر مناسب را با هم مخلوط کنید تا به کیفیت مورد نظر خود برسید. برای ساخت بتن می توانید از دو مخلوط مختلف استفاده کنید:

 • مخلوط اسمی : این مخلوط برای ساخت و سازهای معمولی مانند سازه های مسکونی کوچک استفاده می شود. بیشتر میکس های اسمی از نسبت 1: 2: 4 استفاده می کنند. عدد اول نسبت سیمان ، عدد دوم نسبت شن و ماسه و عدد سوم نسبت سنگدانه مورد نیاز بر اساس وزن یا حجم مواد است.
 • مخلوط طراحی : مخلوط طراحی یا طراحی میکس ، متکی بر نسبتهایی است که با استفاده از تستهای آزمایشگاهی برای تعیین مقاومت فشاری مخلوط نهایی شده است. این استحکام مورد نیاز شما را بر اساس طراحی سازه ای سازه بتونی تعیین می کند.

همراه با نسبت های مخلوط ، دو روش برای مخلوط کردن بتن نیز وجود دارد:

 • اختلاط ماشین : این از انواع مختلف ماشین استفاده می کند. مواد داخل دستگاه قرار می گیرند و سپس مخلوط می شوند. نتیجه آن بتن تازه است.
 • مخلوط کردن با دست : وقتی با دست مخلوط می شود ، مواد روی سطح صاف قرار می گیرند. سپس کارگران با استفاده از ابزارهای ویژه ای که برای این کار طراحی شده اند ، آب را اضافه کرده و سیمان را با دست مخلوط می کنند.

نوع اختلاط شما به مقدار و کیفیت بتن مورد نظر شما بستگی دارد.

انواع بتن

انواع مختلفی از بتن وجود دارد که می توان از برخی از آنها برای یک منظور استفاده کرد. این به هدفی بستگی دارد که آرزو دارید به آن برسید. برای انجام این کار می توانید فرم مناسب بتن را انتخاب کنید.

1. بتن با مقاومت عادی

این بتن با استفاده از نسبت 1: 2: 4 تمام ترکیبات اساسی – بتن ، ماسه و سنگدانه را ترکیب می کند. این بتن با مقاومت نرمال تولید می کند. حدود 30 تا 90 دقیقه طول می کشد تا تنظیم شود ، اما این به شرایط آب و هوایی محل بتن و خصوصیات سیمان بستگی دارد.

به طور معمول برای پیاده روها یا ساختمانهایی که به مقاومت کششی بالا احتیاج ندارند ، استفاده می شود. برای بسیاری از سازه های دیگر بسیار خوب نیست زیرا تنشهای ناشی از بارگیری باد یا ارتعاشات را به خوبی تحمل نمی کند.

2. بتن ساده یا معمولی

2. بتن ساده یا معمولی
2. بتن ساده یا معمولی

این بتن دیگری است که از ترکیب مخلوط مشترک 1: 2: 4 با اجزای سیمان ، ماسه و سنگدانه های آن استفاده می شود. می توانید از آن برای ساخت روسازی یا ساختمانهایی استفاده کنید که تقاضای مقاومت کششی زیاد نباشد. این چالشها با بتن با مقاومت عادی روبرو است – در برابر لرزشها یا بارگیری باد خیلی خوب مقاومت نمی کند. در ساخت سد نیز از بتن ساده یا معمولی استفاده می شود. درجه دوام این نوع بتن بسیار رضایت بخش است.

3. بتن آرمه

این فرم از بتن به طور گسترده ای در صنعت و ساخت و سازهای مدرن استفاده می شود. مقاومت بتن مسلح با قرار دادن سیم ها ، میله های فولادی یا کابل ها در بتن قبل از قرار گرفتن کمک می شود. نام آشناتر برای این موارد میلگرد است. اخیراً مردم از الیاف برای تقویت این بتن استفاده می کنند.

این تقویت کننده ها در برابر نیروهای کششی مقاومت می کنند در حالی که بتن خود به مقاومت در برابر نیروهای فشاری کمک می کند. آنها پیوند محکمی ایجاد می کنند و در نتیجه ، این دو ماده در برابر نیروهای مختلف اعمال شده مقاومت می کنند. در اصل ، آنها به یک عنصر ساختاری واحد تبدیل می شوند.

اختراع  در 19 هفتم  قرن ، آن به طور چشمگیری صنعت ساخت و ساز تغییر کرده است. ساختمان ها ، پل ها و راه ها به بتن مسلح متکی هستند. هنگامی که به نزدیکی یک سایت ساختمانی سفر می کنید ، احتمالاً شاهد بتن آرمه با میلگرد خواهید بود.

4. بتن پیش تنیده

بسیاری از پروژه های بزرگ بتونی از واحدهای بتونی پیش تنیده استفاده می کنند. بتن پیش تنیده با استفاده از تکنیک خاصی ایجاد می شود. مانند بتن مسلح شامل میله یا تاندون است. اما این میله ها یا تاندون ها قبل از اجرای واقعی بتن تحت فشار قرار می گیرند.

وقتی بتن مخلوط شده و قرار می گیرد ، این میله ها در هر انتهای واحد سازه ای محل استفاده قرار می گیرند. وقتی بتن تنظیم می شود ، این واحد تحت فشار قرار می گیرد.

این فرایند باعث می شود که قسمت پایین واحد در برابر نیروهای کششی قوی تر باشد. با این وجود به تجهیزات سنگین و نیروی کار ماهر نیاز دارد. به طور معمول ، واحدهای پیش تنیده در محل ایجاد و مونتاژ می شوند. از بتن پیش تنیده برای ساختن پل ها ، سازه های سنگین یا سقف هایی که دهانه آنها طولانی است استفاده می شود.

5. بتن پیش ساخته

این بتن با توجه به مشخصات دقیق در کارخانه ایجاد و ریخته می شود. سپس واحدهای بتونی پیش ساخته به محل حمل و مونتاژ می شوند.

هنگام رانندگی در بزرگراه ها ، مرتباً شاهد حمل این واحدها به محل های کار هستید. بتن پیش ساخته برای موارد زیر استفاده می شود:

 • بلوک های بتونی
 • دیوارهای پیش ساخته
 • واحدهای راه پله
 • لهستانی ها

مزیت استفاده از بتن پیش ساخته مونتاژ سریع آن است. از آنجا که این واحدها در کارخانه تولید می شوند ، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

6. بتن سبک

بتن سبک هر نوع بتن است که واجد یک  چگالی کمتر از 1920kg / متر 3 .  بتن سبک با استفاده از سنگدانه های سبک ایجاد می شود. سنگدانه ها موادی هستند که به تراکم سبک بتن می افزایند. این سنگدانه های سبک شامل مواد طبیعی مانند scoria یا پوکه ، مواد مصنوعی مانند رس ها و شیل های منبسط شده یا مواد فرآوری شده مانند ورمیکولیت و پرلیت هستند. مهمترین خاصیت آن این است که رسانایی گرمایی بسیار کمی دارد.

مصارف معمول بتن سبک شامل ایجاد عرشه های پل دهانه بلند و بلوک های ساختمانی است. همچنین می تواند برای محافظت از سازه های فلزی استفاده شود.

7. بتن با چگالی بالا

بتن با چگالی بالا هدف بسیار خاصی دارد. این ماده اغلب در ساخت نیروگاه های اتمی مورد استفاده قرار می گیرد. سنگدانه های سنگین وزن مورد استفاده در ایجاد بتن با چگالی بالا به ساختار در برابر تابش کمک می کنند.

از سنگهای خرد شده به طور معمول استفاده می شود. باریتس ، ماده ای بی رنگ یا سفید که از سولفات باریم تشکیل شده و ماده اصلی در باریم است ، سنگ خرد شده است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

8. بتن هوایی

برخی از انواع بتن میلیاردها سلول هوای میکروسکوپی را در هر فوت مکعب نگه می دارد. این جیب های ریز هوا فشار داخلی وارده بر بتن را برطرف می کنند. آنها محفظه های کوچکی را فراهم می کنند که در هنگام یخ زدن آب می تواند در آن منبسط شود.

هوا با افزودن عوامل مختلف کف کننده مانند الکل ها ، رزین ها یا اسیدهای چرب در طی فرآیند مخلوط شدن در بتن ترشح می شود. این کار باید تحت نظارت دقیق مهندسی انجام شود زیرا بتن در محل کار مخلوط شده است. هوای روده ای حدود 3 تا 6 درصد از حجم بتن را جمع می کند. تقریباً تمام بتنی که در محیط انجماد یا در آنجا چرخه های انجماد-ذوب وجود دارد ، از هوا خارج می شود.

9. بتن آماده

بتن آماده

بتن تهیه شده و غسل داده شده در یک کارخانه واقع در مرکز به عنوان بتن آماده شناخته می شود. این بتن در هنگام حمل و نقل در کامیون های آشنا سیمان که اغلب در جاده ها و بزرگراه ها دیده می شوند ، مخلوط می شود. هنگامی که کامیون ها به محل کار رسیدند ، می توان بلافاصله از سیمان استفاده کرد زیرا نیازی به تصفیه بیشتر ندارد. بتن آماده یک بتن مخصوص است که براساس مشخصات تهیه شده با دقت بسیار زیاد مخلوط می شود.

ایجاد بتن آماده نیاز به مکانی متمرکز در محل تهیه بتن دارد. این مکان ها باید در فاصله قابل تنظیم از محل کار قرار گیرند. اگر رسیدن بتن به محل کار خیلی طولانی شود ، فایده ای نخواهد داشت. در بیشتر موارد ، محل کار تا کارخانه آماده سازی فاصله دارد. از عوامل تاخیر گاهی  برای به تأخیر انداختن مدت زمان ماندگاری بتن استفاده می شود .

بتن مخلوط آماده به بتن مخلوط شده در محل ترجیح داده می شود زیرا این مخلوط از دقت بالاتری برخوردار است و آماده بودن بتن برای ریختن باعث کاهش سردرگمی در محل کار می شود. از بتن آماده می توان برای ساختمانها ، جاده ها ، دیوارها و موارد دیگر استفاده کرد.

10. بتن حجمی

این بتن به عنوان جایگزینی برای بتن آماده برای رفع مشکل مسافت های طولانی بین کارخانه بتن و سایت های ساختمانی ایجاد شده است. به کامیون های تخصصی معروف به میکسر متحرک حجمی نیاز دارد. آنها مواد بتونی و آبی را که در محل ساخت مخلوط می شود ، حمل می کنند.

وقتی سازنده به دو نوع مختلف مخلوط بتن در یک مکان نیاز دارد ، بتن حجمی بسیار مفید است. از آنجا که بتن می تواند در صورت لزوم مخلوط و تحویل شود ، به یک کامیون امکان تولید دو مخلوط مختلف بتن را می دهد. در مکانهای بزرگ ، سازه های زیرزمین و چندین پروژه که به انواع مختلف بتن نیاز دارید بسیار مفید است.

11. بتن تزئینی

بتن تزئینی مخلوط های بتنی از نظر زیبایی و زیبایی را ایجاد می کند. بتن تزئینی می تواند مراحل مختلفی را طی کند ، مانند:

 • رنگ آمیزی
 • قالب سازی
 • پرداخت
 • اچ کردن
 • استفاده از روکش های تزئینی

این برای هر پروژه ای که می خواهید در آن اظهار زیبایی کنید ایده آل است. این همچنین یک روش عالی برای افزودن کمی “شخصیت” به سطوح یا ساختارهای کسل کننده است. به عنوان مثال ، استخرها و کفپوش ها می توانند از بتن تزئینی بسیار استفاده کنند.

12. بتن سریع تنظیم شده

با عجله؟ سپس شما به بتن سریع تنظیم شده نیاز دارید. وقتی برای انجام یک پروژه وقت کافی ندارید ایده آل است. زمان تنظیم سریع تری دارد و در برابر دمای پایین بسیار مقاوم است ، بنابراین می توانید در هر زمان از سال از آن استفاده کنید. این امر به ویژه در زمستان ها هنگامی که هوای سرد اجازه استفاده از انواع دیگر بتن را نمی دهد بسیار مفید است.

13. بتن هوشمند

این فناوری بتن آینده است. این یک روش متفاوت برای نظارت بر وضعیت سازه های بتن مسلح ارائه می دهد. الیاف کربن کوتاه هستند  به بتن اضافه  با استفاده از یک مخلوط کن بتن معمولی است. این هنگام مقاومت در برابر فشار یا تنش بر مقاومت الکتریکی بتن تأثیر می گذارد. از این نوع بتن می توان برای تشخیص مشکلات احتمالی قبل از خرابی بتن استفاده کرد.

این بسیار خوب است که عیب های ریز ساختاری را تشخیص دهد. اگرچه هنوز به طور گسترده در دسترس نیست ، اما نوید می دهد که مصالح ساختمانی آینده برای شهرهایی است که با خطر زلزله مکرر مواجه هستند. بتن هوشمند به مهندسان این شهرها این امکان را می دهد تا سلامت سازه ها را پس از زلزله بررسی کنند و ارزیابی بسیار بهتری از وضعیت آنها نسبت به بازرسی بصری ارائه دهند.

14. بتن قابل نفوذ

این یکی از متداول ترین انواع بتن است که برای ساخت جاده ها و روسازی ها استفاده می شود. برای مقابله با مشکلات رواناب طوفان و استخرهای آب و گودالها در مسیرهای جاده یا باند فرودگاه طراحی شده است.

بتن دیگر آب را جذب می کند. جاده هایی که از بتن های قابل عبور استفاده می کنند ، مشکلات کمتری در زمینه هیدروپلانینگ ، اسپری لاستیک و جمع شدن برف دارند. همچنین باعث کاهش نیاز به فاضلاب های حاشیه ای و طوفانی می شود.

این ماده از مخلوط سیمان ، آب و سنگدانه های درشت تشکیل شده است. فاقد شن و ماسه است که ساختار متخلخل در مقیاس باز ایجاد می کند. این اجازه می دهد آب به راحتی از لایه ها عبور کند. بعضی از انواع بتن های قابل عبور در هر دقیقه چندین گالن آب از سطح آن عبور می کنند.

15. بتن پمپ شده

اگر تا به حال به این فکر کرده اید که انواع کف مخلوط سیمانی که در کف ساختمان های بسیار بلند استفاده می شود چیست ، احتمالاً جواب آن بتن پمپ شده است. راز بتن پمپاژ شده این است که بسیار کارآمد است ، بنابراین می توان آن را به راحتی از طریق لوله به طبقه فوقانی منتقل کرد. این لوله یک شلنگ انعطاف پذیر یا سفت و محکم خواهد بود که  بتن را در منطقه مورد نیاز تخلیه می کند .

بتن پمپ شده همچنین می تواند مورد استفاده قرار گیرد:

 • برای ایجاد کف های فوق تخت در سازه های پایین تر
 • در پروژه های ساختمانی مانند جاده ها و پل ها
 • برای وسایل شخصی بیشتر ، مانند استخرهای شنا

این یک روش مطمئن ، کارآمد و اقتصادی برای استفاده از بتن است و اغلب تنها راهی است که می توان بتن را در مکان های خاصی قرار داد. از سنگدانه های بسیار ریز در بتن پمپ شده استفاده می شود. هرچه سنگ دانه ای که در مخلوط استفاده می شود ریزتر باشد ، بتن از لوله آزادتر می شود.

16. سنگ آهک

این بتن از آهک به جای سیمان ، همراه با سنگدانه های سبک مانند الیاف شیشه یا ماسه تیز استفاده می کند. عمدتا برای ساخت کف ، طاق و گنبد استفاده می شود. لیمکریت دارای مزایای زیست محیطی زیادی است زیرا به راحتی تمیز می شود و قابل تجدید است. با گرمایش تابشی کف نیز می توان از آن استفاده کرد.

17. بتن فشرده رول

این یک منظره آشنا در بسیاری از بزرگراه های آمریکا است – غلتکی سنگین که یک لایه بتن را فشرده می کند. بتن رول فشرده یک بتن متراکم و محکم است که در بزرگراه های پر تردد با وسایل نقلیه ای که بار زیادی را حمل می کنند استفاده می شود. این بتن در طی فرایند تولید ، انتشار کمتری ایجاد می کند که به نفع محیط زیست است.

بتن متراکم رول را می توان در جاده ها ، باند فرودگاه ها ، پارکینگ ها ، پیاده روها و سرویس های صنعتی یافت.

18. بتن شیشه ای

شکل دیگری از بتن شیشه ای مدرن تر ، استفاده از شیشه بازیافتی است. این فرم از بتن زمانی استفاده می شود که جذابیت زیبایی از عناصر مهم در طراحی بتن باشد.

این بتن که معمولاً در دالهای با ابعاد بزرگ که در کفپوش یا نمای تزئینی یافت می شود از شیشه های براق یا رنگی در حین فرآیند اختلاط جاسازی شده استفاده می کند تا رنگ و درخشش متمایزی به آن ببخشد.

19. آسفالت بتن

بیشتر به عنوان “آسفالت” یا “سیاه تخته” شناخته می شود ، این نوعی بتن است که اغلب در جاده ها ، در باند فرودگاه ها ، در بزرگراه ها ، در پارکینگ ها ، برای پیاده روها استفاده می شود – اساساً در هر جایی که به روسازی نیاز باشد. آسفالت ماده معدنی تیره ای است که از مخلوطی از هیدروکربن ها به نام قیر تشکیل شده است.

میل به آسفالت همراه با صنعت خودرو افزایش یافت. معروف به دوام ، کارایی ، مقاومت در برابر لغزش ، پایداری ، مقاومت در برابر خستگی ، انعطاف پذیری و نفوذپذیری ، هنوز هم به مخلوط مناسب طراحی شده نیاز دارد. این مخلوط ترکیبی از سنگدانه ها و آسفالت است. از مخلوط های مختلف آسفالت برای اهداف مختلف استفاده می شود.

20. بتن شاتکریت

بتن شاتك در وهله اول از نظر نحوه استفاده از بتن متفاوت است. شاتکریت از طریق نازل بر روی قاب یا قالب شلیک می شود. از آنجا که این کاربرد به فشار هوا بالاتری نیاز دارد ، فرآیند تراکم همزمان با قرارگیری انجام می شود.

از شوکرت می توان برای ترمیم سازه های چوبی ، بتونی یا فولادی آسیب دیده استفاده کرد. همچنین هنگامی که دسترسی به یک منطقه کاری دشوار است یا زمانی که قالب غیر عملی یا هزینه بر است ، معمولاً از آن استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *