مقاله

بررسی اضافه ولتاژها درسیستم های قدرت

بررسی اضافه ولتاژها درسیستم های قدرت
امروزه گذرا ولتاژ در سیستم های قدرت برق می تواند شکل های مختلفی را در رابطه با خواص منبع اعوجاج و پدیده فیزیکی در سیستم ها نشان دهد. معمولاً اضافه ولتاژها حاوی مؤلفه های نوسان فرکانس های مختلف هستند که در امتداد خطوط رسیدن به ترمینال ترانسفورماتور پخش می شوند.
 ولتاژها با وجود حفاظت در برابر ولتاژ ، سیستم های عایق ترانسفورماتور قدرت را تحت تأثیر قرار می دهند تجزیه و تحلیل میزان ولتاژ در سیستم های عایق بندی سیم پیچ در کار صحیح و مطمئن ترانسفورماتورها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با توجه به پیکربندی پیچیده سیم پیچ ترانسفورماتور ، میزان ولتاژهای مختلفی در داخل سیم پیچ نسبت به پایانه های سیم پیچ ممکن است ایجاد شود.
تجزیه و تحلیل در نتایج اندازه گیری ولتاژ گذرا و ویژگی های فرکانس انجام شد. همچنین بررسی فرکانسهای رزونانس براساس اندازه گیریهای پذیرش سیم پیچ انجام شد.

بررسی اضافه ولتاژها درسیستم های قدرت

در سیستمهای قدرت و شبکه‌های انتقال و توزیع انرژی الکتریکی، تک‌تک تجهیزات نقش اساسی دارند و بروز هرگونه عیبی در آنها، ایجاد اختلال در شبکه، اتصال کوتاه و قطع برق را به همراه دارد. خاموشی و جایگزینی تجهیزات معیوب هزینه‌های هنگفتی را به شبکه تحمیل می‌نماید. لذا بررسی و تحلیل بروز عیب در تجهیزات از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد و در صورت شناخت این عیوب و سعی در جلوگیری از بروز آنها از هدر رفتن سرمایه اقتصادی کشور جلوگیری به عمل می‌آید.

در این پروژه ابتدا به بررسی انواع اضافه ولتاژهای محتمل در شبکه‌های قدرت پرداخته می‌شود، سپس برقگیرها به عنوان یکی از تجهیزات مهم برای محدود کردن این اضافه ولتاژها معرفی شده و چگونگی طراحی و تعیین پارامترها و مشخصات برقگیر جهت حفاظت مناسب از شبکه مورد بحث قرار می‌گیرد.

فصل دوم:

بررسی انواع اضافه ولتاژها در سیستمهای قدرت و علل پیدایش آنها

سطح ایزولاسیون به عنوان یکی از پارامترهای مهم در طراحی شبکه مطرح می‌باشد و ارتباط مستقیمی با اضافه ولتاژهای موجود در شبکه دارد.

افزایش ولتاژ از مقدار نامی خود، به اضافه ولتاژ در شبکه موسوم می‌باشد. از آنجائیکه ظهور اضافه ولتاژ در شبکه اجتناب‌ناپذیر است، لذا احتمال بروز قوس در ایزولاسیون و ماده ایزوله در شبکه همراه وجود دارد.

کاهش درصد بروز قوس‌ها و اتصالی‌ها مستلزم شناخت کامل اضافه ولتاژها، انواع مختلف آنها، شرایط ایجاد و پدید آمدن آنها و همچنین نحوه تاثیر آنها در ایزولاسیون شبکه می‌باشد و در صورت برخورداری از چنین شناختی، انتخاب مشخصات مناسب شبکه و تجهیزات موجود در آن امکان‌ پذیر می‌گردد.

۲-۲- انواع مختلف اضافه ولتاژها در شبکه:

اضافه ولتاژهای صاعقه

اضافه ولتاژهای کلیدزنی

اضافه ولتاژهای موقتی

فرمت فایل:پاورپوینت

تعداد اسلاید32

 

دانلود و خرید

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا