مقاله

تفسیر گازهای خون شریانی

پاورپوینت تفسیر گازهای خون شریانی ppt · گاز خون شریانی · یک نمونه تحقیق در یک قالب پاورپوینت جمع آوری شده است که در این مقاله ما توضیحاتی را در این مورد بیان خواهیم کرد.

گازهای خون شریانی

گاز خون شریانی ( ABG ) یک آزمایش خون است که برای بررسی خون از یک شریان استفاده می شود . شریان با سوزن نازک و سرنگ سوراخ می شود تا مقدار کمی خون بدست آید. شایعترین محل استخراج خون از شریان ، شریان شعاعی در سطح مچ دست است ، و همچنین می توان آن را از شریان استخوان ران در کشاله ران و سایر نقاط استخراج کرد. خون همچنین می تواند توسط کاتتر شریانی بدست آید . یک روش جایگزین برای به دست آوردن اطلاعات مشابه ، اندازه گیری پالس اکسی متر و دی اکسید کربن ترانس درمال است. با این تجزیه و تحلیل امکان اندازه گیری وجود دارد تنش دی اکسید کربن ، تنش شریانی اکسیژن و اسیدیته pH . علاوه بر این ، امکان تعیین اشباع هموگلوبین شریانی. به دست آوردن چنین اطلاعاتی برای افراد مبتلا به بیماری های جدی یا تنفسی امری حیاتی است. بنابراین ، گازهای خون شریانی یکی از مهمترین تجزیه و تحلیل های رایج است که در بیماران در بخش های مراقبت ویژه انجام می شود .

تجزیه و تحلیل استفاده می شود برای مطمئن شوید اسیدیته خون، فشار جزئی از دی اکسید کربن، اکسیژن و بی کربنات . و همچنین گزارش در مورد غلظت هر یک از اسید قهوه ای ، هموگلوبین ، الکترولیت ، کربوکسی هموگلوبین ، تلنگر هموگلوبین . تجزیه و تحلیل گاز خون شریانی در ریه شناسی و مراقبت های ویژه برای تعیین تعویض گاز ، که منعکس کننده تبادل گاز در سراسر غشا al مویرگی آلوئول است ، استفاده می شود .

تفسیر گازهای خون شریانی

از تجزیه و تحلیل گاز خون شریانی برای اندازه گیری pH و فشارهای جزئی اکسیژن و دی اکسید کربن در خون شریانی استفاده می شود. انجام این تحقیقات نسبتاً آسان است و اطلاعاتی را می دهد که می تواند مدیریت بیماریهای حاد و مزمن را هدایت کند. این اطلاعات بیانگر تعادل اسید و باز بیمار ، اثربخشی تبادل گاز و وضعیت کنترل تهویه است. تفسیر نتیجه گاز خون شریانی نباید بدون در نظر گرفتن یافته های بالینی انجام شود. با جبران مشکل اساسی در بدن ، نتایج تغییر می کند. عوامل مرتبط با روش نمونه گیری ، پردازش نمونه و محیط نیز ممکن است بر نتایج تأثیر بگذارد.

تجزیه و تحلیل گاز خون شریانی یک تحقیق معمول در بخش های اورژانس و واحدهای مراقبت ویژه برای کنترل بیماران مبتلا به نارسایی حاد تنفسی است. این ماده همچنین در عمل عمومی از جمله ارزیابی نیاز به درمان با اکسیژن خانگی در بیماران مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریوی نیز کاربرد دارد. یک نتیجه گاز خون شریانی می تواند در ارزیابی تبادل گاز بیمار ، کنترل تهویه و تعادل اسید و باز کمک کند. با این حال ، تحقیقات تشخیصی نمی دهد و نباید از آن به عنوان آزمایش غربالگری استفاده شود. ضروری است که نتایج در متن علائم بیمار در نظر گرفته شود.

در حالی که نظارت غیر تهاجمی بر عملکرد ریوی ، مانند پالس اکسی متری ، ساده ، موثر و به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرد ، اکسی متری پالس هیچ جایگزینی برای تجزیه و تحلیل گاز خون شریانی نیست. اکسیمتری پالس صرفاً اندازه گیری میزان اشباع اکسیژن است و هیچ نشانی از pH خون ، دی اکسید کربن یا غلظت بی کربنات نمی دهد.

پنچری شریانی

خون معمولاً از شريان شعاعي خارج مي شود زيرا لمس آن آسان است و منبع وثيقه مناسبي دارد. بازوی بیمار به صورت کف دست بر روی یک سطح صاف قرار می گیرد ، در حالی که مچ دست در 45 درجه خم می شود. برای حمایت می توان یک حوله زیر مچ دست قرار داد. محل پنچری باید با الکل یا ید تمیز شود و یک ماده بی حسی موضعی (مانند 2٪ لیگنوکائین) باید نفوذ کند. بی حسی موضعی باعث می شود که پنچری شریانی برای بیمار کمتر دردناک باشد و دشواری عمل را افزایش ندهد.  شریان رادیال باید برای یک پالس لمس و یک سرنگ از قبل heparinised با سوزن 23 یا 25 سنج باید در یک زاویه قرار داده فقط دیستال به پالس لمس  مقدار کمی خون کافی است. بعد از سوراخ كردن ، گاز استریل باید محكم بر روی محل قرار گیرد و فشار مستقیم برای چند دقیقه برای به دست آوردن هموستاز اعمال شود. در صورت نیاز به تجزیه و تحلیل مجدد گاز خون شریانی ، توصیه می شود از یک مکان دیگر (مانند شریان رادیال دیگر) استفاده کنید یا یک خط شریانی وارد کنید.

برای اطمینان از صحت ، ارائه سریع نمونه برای تجزیه و تحلیل مهم است. در صورت تأخیر در پردازش نمونه ، می توان خون را تقریباً به مدت 30 دقیقه روی یخ ذخیره کرد و تأثیر کمی بر صحت نتایج داشت.

عوامل موثر در نتایج گاز خون

تعدادی از عوامل نمونه برداری و محیطی ممکن است در نتیجه تجزیه و تحلیل تأثیر بگذارند. با تاخیر در پردازش نمونه ، می توان PaO 2 کاذب کم تولید کرد ، زیرا تاخیر به لوسوسیت ها اجازه می دهد اکسیژن مصرف کنند. با حمل سریع نمونه روی یخ می توان از این امر جلوگیری کرد.

حباب های هوا که هنگام انجام سوراخ شدن شریانی وارد می شوند نیز می توانند باعث کاهش PaO 2 به طور کاذب و پایین بودن PaCO 2 به طور کاذب شوند .  T خود را می توان با آرامی از بین بردن حباب های هوا در نمونه بلافاصله پس از مجموعه بدون مهیج نمونه اجتناب شود.

دمای بدن همچنین می تواند بر فشار خون شریانی تأثیر بگذارد. این امر در بیماران تب دار یا هیپوترمی مربوط است ، بنابراین باید دمای بدن در زمان جمع آوری ثبت شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا