مقاله

تنظیم کننده ولتاژ استاتیک چیست

تعریف و انواع ولتاژ

تنظیم کننده ولتاژ استاتیک

تعریف: تنظیم کننده ای که هیچ قسمت چرخشی نداشته باشد ، به این نوع تنظیم کننده تنظیم کننده ولتاژ استاتیک گفته می شود. مدار آنها شامل دستگاههایی مانند ترانسفورماتورها ، خازنها ، مقاومتها ، ترانزیستورها ، آمپلی فایر مغناطیسی و غیره است. چنین نوع تنظیم کننده ها اصطکاک و از بین رفتن سایش ندارند (زیرا هیچ قسمت چرخشی ندارد). بنابراین نیازی به توجه منظم نیست و باعث کاهش هزینه سیستم می شود.

انواع تنظیم کننده ولتاژ استاتیک

تنظیم کننده ولتاژ استاتیک با توجه به دقت کنترل ، پاسخ ، قابلیت اطمینان و نگهداری نسبت به تنظیم کننده های الکترومکانیکی برتر است. تنظیم کننده ولتاژ استاتیک عمدتاً به دو نوع طبقه بندی می شود. آن ها هستند؛

  1. تنظیم کننده ولتاژ سروو نوع
  2. تنظیم کننده تقویت کننده مغناطیسی

انواع تنظیم کننده ولتاژ استاتیک در جزئیات شرح داده شده است.

1. تنظیم کننده ولتاژ سروو نوع

ویژگی اصلی تنظیم کننده ولتاژ از نوع سروو استفاده از آمپلیدین است. آمپلیدین نوعی تقویت کننده الکترومکانیکی است که سیگنال را تقویت می کند. این سیستم شامل محرک اصلی است که از شافت آلترناتور و یک محرک کمکی رانده می شود که سیم پیچ میدان توسط امپلیدین کنترل می شود.

هر دو هیجان کمکی و آمپلیدین توسط یک موتور DC به همراه هر دو دستگاه هدایت می شوند. برانگیزنده اصلی دارای یک مدار مغناطیسی اشباع است و از این رو دارای ولتاژ خروجی خشن است. آرماتور تحریک کننده اصلی و کمکی به صورت سری متصل شده است و این ترکیب سری ، سیم پیچ میدانی آلترناتور را تحریک می کند.

کار تنظیم کننده ولتاژ نوع سروو

ترانسفورماتور بالقوه سیگنالی را فراهم می کند که متناسب با سیگنال خروجی alternator باشد. پایانه های خروجی آلترناتور به تقویت کننده الکترونیکی متصل می شوند. هنگامی که انحراف در ولتاژ خروجی آلترناتور رخ می دهد ، سپس تقویت کننده الکترونیکی ولتاژ را به آمپلیدین می فرستد. خروجی آمپلیدین ولتاژ را به قسمت کنترل آمپلیدین تغذیه می کند و از این رو میدان تحریک کمکی را تغییر می دهد. بنابراین ، کمکی و تحریک کننده اصلی در سری ، جریان تحریک آلترناتور را تنظیم می کند.

کار تنظیم کننده ولتاژ نوع سروو

 

2. تنظیم کننده تقویت کننده مغناطیسی

 

مؤلفه اصلی آمپلی فایر مغناطیسی کویل فولادی با سیم پیچ اضافی است که توسط جریان مستقیم انرژی می گیرد. سیم پیچ اضافی برای کنترل جریان متناوب توان نسبتاً بزرگ با استفاده از یک DC کم مصرف استفاده می شود. هسته فولادی تنظیم کننده شامل دو سیم پیچ AC است که به آن سیم پیچ بار نیز گفته می شود. سیم پیچ AC به صورت سری یا موازی متصل است و به صورت سری با آنها بار وجود دارد.

تنظیم کننده تقویت کننده مغناطیسی

 

سیم پیچ سری زمانی استفاده می شود که پاسخ کوتاه مدت و ولتاژ بالا لازم باشد ، در حالی که سیم پیچ موازی برای پاسخ آهسته استفاده می شود. سیم پیچ کنترل توسط DC تغذیه می شود. هنگامی که هیچ جریان در سیم پیچ بار وجود ندارد ، آنگاه سیم پیچ AC بیشترین پتانسیل و استقرا را به پتانسیل AC ارائه داده است. به همین دلیل جریان متناوب با بار محدود به مقدار کمی از واکنش القایی و ولتاژ بار اندک است.

هنگامی که ولتاژ DC اعمال می شود ، شار مغناطیسی DC از هسته عبور می کند و هسته به اشباع مغناطیسی نزدیک می شود. این القای و مقاومت در برابر سیم پیچ های AC را کاهش می دهد. جریان جریان متناوب از طریق سیم پیچ میدان با افزایش جریان مستقیم از طریق سیم پیچ کنترل افزایش می یابد. بنابراین ، تغییر مقدار جریان بار بیش از یک محدوده کوچک ، باعث می شود یک ولتاژ بار در یک طیف گسترده تغییر کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا