مقاله

جدیدترین روندهای تکنولوژی بتن

مقاله قبلی در مورد آموزش تکنولوژی بتن و اختلاط آن برای کاربران عزیز قرار داده ایم در این مطلب جدید جدیدترین روندهای تکنولوژی بتن را تعریف کرده ایم. تکنولوژی هر روز نقش بیشتری در زندگی ما دارد و برای صنعت بتن تفاوتی ندارد. پیمانکاران و شرکت های ساختمانی می دانند که برای زنده ماندن باید از تکنولوژی جدید بتن استفاده کنند.

دلایل این امر شامل بالا رفتن از هزینه های ساخت و ساز ، نیاز روز افزون به پیشرفت در بهره وری و کمبود نیروی متخصص است. اخیراً یک شاخص ساخت و ساز تجاری در ایالات متحده نشان داد که بیش از 90 درصد از پیمانکاران ، مدیران ساخت و سازها و سازندگان نظرسنجی در یافتن کارگران ماهر مشکل داشتند.

پیمانکاران و شرکت ها می توانند با استفاده از آخرین گرایش های فن آوری بتن ، بر این چالش ها غلبه کنند.

10 گرایش برتر در تکنولوژی بتن

مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM)

در ابتدایی ترین سطح ، BIM نرم افزاری برای طراحی و مدلسازی سه بعدی است که به متخصصان معماری ، مهندسی و ساخت و ساز (ACE) ابزار می دهد و از برنامه ریزی ، طراحی ، ساخت و مدیریت پروژه ها بینشی می گیرد.

BIM دهه هاست که وجود دارد ، اما با پیشرفت این تکنولوژی ، چیزی فراتر از یک مدل سه بعدی نیز شده است. این یک فرایند مشترک است که به همه طرف های مربوطه در یک پروژه اجازه می دهد با هم کار کنند.

در یک مدل BIM ، اشیا B BIM وجود دارد که یک لایه هوش درون آنها تعبیه شده است. اگر عنصری در مدل تغییر کند ، نرم افزار BIM مدل را به روز می کند و یک محیط مشترک و سازگار ایجاد می کند که در آن معماران ، مهندسان و پیمانکاران می توانند با هم کار کنند.

مدل BIM داده هایی را که در یک محیط داده مشترک (CDE) نگهداری می شود ، ذخیره می کند. داده ها اطلاعات ارزشمند و عملیاتی را فراهم می کند ، نه تنها در طول فرایند برنامه ریزی و طراحی ، بلکه در طول ساخت و فراتر از آن. حتی می توان برای کارهای نوسازی در آینده به آن اشاره کرد.

سطوح مختلف BIM وجود دارد که از صفر تا سه متغیر است. سطح بالاتر نشان دهنده افزایش جریان اشتراک اطلاعات و دانش در کل فرآیند است.

برای صنعت ساخت و ساز ، BIM شما را قادر می سازد تا محل کار را دیجیتالی کنید و اطلاعات مهم را برای تمام مراحل پروژه بهم متصل کنید. این زنجیره تأمین را بهبود می بخشد و ضایعات ، اشتباهات و تأخیرها را کاهش می دهد.

از مزایای خاص BIM می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهبود ارتباطات و همکاری در طول پروژه
  • بهره وری بهبود یافته
  • فرآیند طراحی ساده تر و قابل اطمینان تر ، باعث کاهش خطاها در مرحله اجرا می شود
  • افزایش شفافیت اطلاعاتی که می تواند در روند مناقصه و خرید استفاده شود
  • شناسایی قبلی خطاها
  • سفارشات تغییر کمتر است
  • جدول زمانی کوتاهتر پروژه
  • محصولی با کیفیت بالاتر

نرم افزار پیشرو BIM شامل Autodesk BIM 360 ، Revit و BIMx است.

هر چه صنعت ساخت و ساز بیشتر به سمت همکاری و تکنولوژی دیجیتال پیش می رود ، BIM محبوبیت بیشتری پیدا خواهد کرد. در حقیقت ، در برخی از کشورها استفاده از BIM در برخی از پروژه ها الزامی است. در پاسخ به این افزایش استفاده ، سازمان استاندارد بین المللی (ISO) اخیراً اولین مجموعه استانداردهای جهانی BIM را برای کمک به همکاری موثرتر پیمانکاران در سراسر جهان منتشر کرد.

تجهیزات هوشمند

حسگرهای اینترنت اشیا و ردیاب های GPS بر روی تجهیزات ساختمانی بتنی می توانند چرخه تولید را بهبود بخشیده و امکان پیش بینی را فراهم کنند.

پیمانکاران می توانند میکسرهای سیمان و سایر تجهیزات را برای سلامتی کنترل کنند ، در صورت به خطر افتادن هشدار ، هشدار دریافت می کنند. در اولین نشانه از یک مسئله می توان به دارایی ها تمایل پیدا کرد. مشکلات را می توان قبل از اینکه به سردرد بزرگی تبدیل شده و شغلی را ادامه دهند ، برطرف کرد.

ردیاب های GPS وقتی کامیون های سیمانی در حال حرکت هستند ، سرپرستان را در زمان واقعی به روز نگه می دارند. این داده ها به متقاضیان قدرت می دهد تا بر اساس آن شغل ها را برنامه ریزی کرده و به سرعت عکس العمل نشان دهند و هنگام تأخیرها هنگام وقوع کار کنند.

بتن با عملکرد فوق العاده بالا (UHPC)

UHPC یک تکنولوژی جدید بتن است که شامل چندین ماده جدید از جمله الیاف است ، اما 80٪ از بتن سنتی را حفظ می کند. مقاومت الیاف از پلی استر تا فولاد ضد زنگ متفاوت است و هرکدام مقاومت و دوام بیشتری به محصول نهایی می رسانند.

عمر مفید UHPC بیش از 75 سال است ، در مقایسه با بتن سنتی با عمر مفید 15-25 سال. همچنین دارای مقاومت فشاری تقریباً 30000 psi در مقایسه با 4000 psi معمولی برای بتن سنتی است.

مزایای اضافی شامل مقاومت قابل توجه در برابر نفوذ رطوبت و تخریب محیط ، انعطاف پذیری ، شکل پذیری و چسبندگی است.

UHPC از سال 2000 وجود داشته است ، اما طی چند سال گذشته ، دولت های فدرال و ایالتی ایالات متحده طرفدار استفاده از آن ، به ویژه در پل ها و بزرگراه های ایالات متحده بوده اند. با توجه به پشتیبانی دولتی از UHPC همراه با کیفیت و دوام برتر آن ، انتظار داریم که به سرعت تصویب گسترش یابد.

در حقیقت ، انتظار می رود بازار جهانی UHPC بین سال های 2017 و 2023 با نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR) 6.92 درصد رشد کند.

ساخت و ساز خارج از سایت

منظور از ساخت و ساز خارج از سایت ، طراحی ، ساخت و مونتاژ عناصر در مکانی غیر از مکان واقعی است که در آن نصب می شوند. بتن پیش ساخته / پیش ساخته یکی از متداول ترین تکنیک های خارج از محل است که در مشاغل ساختمانی استفاده می شود.

این روش قبلاً مختص پروژه های بزرگتر بود ، اما با کم شدن نیروی کار ماهر و انجام پروژه ها با سرعت بیشتری ، انتقال به خارج از سایت افزایش یافته است. این مزایا شامل کارایی ، بهبود ایمنی ، کاهش هزینه ها ، سرعت و کیفیت سازگارتر است.

بتن خود ترمیم شونده

هنگامی که بتن ترک می خورد ، آب و هوا وارد می شود که باعث تخریب بتن می شود. اگر بتن بتواند روند تخریب را متوقف کرده و خود را بهبود بخشد ، چه می شود؟

نوآوری ها با بتنی در حال شکل گیری است که حاوی باکتری است که هنگام تماس با آب و هوا ، سنگ آهک تولید می کند و ترک را ترمیم می کند. این بتن خود ترمیم شونده برای مخلوط های جدید و همچنین یک ملات ترمیم کننده برای سازه های موجود ساخته می شود.

سایر تکنیک های خود ترمیمی که در حال تحقیق هستند شامل هیدروژل هایی هستند که هنگام ورود آب به آن متورم می شوند و کپسول های پلیمرهایی که هنگام ایجاد ترک می شکند. پس از شکسته شدن ، پلیمرهای داخل کپسول ترک را مهر و موم می کنند.

مطمئناً ، این نوع بتن های پیشرفته در ابتدا هزینه بیشتری خواهند داشت – اما اگر بتوانند عمر سازه های بتنی را افزایش دهند ، ممکن است در طولانی مدت هزینه کمتری داشته باشند.

بتن گرافیکی

علاقه و طراحی بصری در بتن گرافیکی متحد شده است. این تکنولوژی در بتن پیش ساخته برای ایجاد یک سطح طرح دار استفاده می شود.

همچنین می توان از تصاویر استفاده کرد. بتن خود به اندازه نسخه ساده دوام دارد. افزودن این عنصر زیبایی به بتن باعث می شود که در پروژه هایی که بتن ساده بیش از حد ساده یا خسته کننده به نظر می رسد ، گزینه مطلوب تری باشد.

چاپ سه بعدی

چاپ سه بعدی بتن مزایای زیادی را به همراه دارد.

می توان طرح های منحصر به فردی از بتن را ساخت که ممکن است قبلاً غیرممکن بوده باشد. خانه های مقرون به صرفه می تواند برای خانواده های کم درآمد یا افرادی که از یک فاجعه بهبود می یابند ساخته شود. زمان تولید در پروژه ها می تواند به شدت کاهش یابد.

البته ، این هنوز یک تکنولوژی جدیدتر است و ما انتظار نداریم که در پروژه های بزرگ شاهد استفاده از آن باشیم ، زیرا اندازه چاپگر اندازه مورد قابل ایجاد را محدود می کند. با این وجود ، صرفه جویی در هزینه ها ، توانایی تولید سازه های پیچیده و شهرنشینی ، همه منجر به استفاده از چاپ بتن سه بعدی خواهد شد.

سیمان تولید کننده نور

سیمان قابل جذب و تابش نور توسط خوزه کارلوس روبیو آوالوس در مکزیک ساخته شده است. سیمان را می توان در دمای اتاق ایجاد کرد که صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی دارد.

این می تواند جاده ها ، پل ها ، مسیرهای دوچرخه سواری و موارد دیگر را روشن کند – همه اینها بدون برق هستند. بنابراین چگونه کار می کند؟

سیمان در طول روز انرژی خورشیدی را جذب می کند و سپس می تواند حدود 12 ساعت نور ساطع کند. برای اینکه این امکان وجود داشته باشد ، تبلور موجود در سیمان برداشته شد تا نور بتواند از داخل آن عبور کند. با قوام ژل جایگزین شد.

این محصول در حال حاضر می تواند نور سبز یا آبی ساطع کند و روشنایی را می توان در هنگام تولید تنظیم کرد.

سیمان شفاف

اندکی متفاوت از سیمان تولید کننده نور ، سیمان شفاف باعث انتقال نور از طریق آن می شود. این کیفیت از رشته های فیبر نوری درون بتن حاصل می شود.

چقدر شفاف است؟ شما می توانید رئوس مطالب موجود در آن طرف بلوک سیمانی یا دیواره را به وضوح مشاهده کنید ، با این وجود هنوز همان مقاومت بتن معمولی را دارد.

این ماده در سازه هایی مانند دیوارهای پارتیشن و پله ها برای افزودن عنصر طراحی به ساختار بتونی ساده استفاده می شود.

هواپیماهای بدون سرنشین

هواپیماهای بدون سرنشین در حال حاضر در سایت های ساختمانی استفاده می شوند. ما انتظار داریم که کاربرد افزایش یابد. یک کاربرد اصلی بررسی سایت است ، که می تواند در کسری از زمان با هواپیماهای بدون سرنشین انجام شود.

در حالی که برخی از شرکت ها در ابتدا تمایلی به استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین نداشتند ، افزایش دقت ، سهولت کنترل و صرفه جویی در وقت باعث جذابیت آنها برای بسیاری از شرکت های ساختمانی شده است.

همانطور که به جلو نگاه می کنیم ، دانش در مورد رویکردهای جدید ، ابزارها و مواد نوآورانه می تواند تفاوت بین پیشنهاد منفعت و بازنده را ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *