مقاله

حمله قلبی – علائم و دلایل

علائم حمله قلبی

علائم حمله قلبی : حمله قلبی هنگامی رخ می دهد که جریان خون به قلب مسدود شود. انسداد اغلب به صورت چربی ، کلسترول و سایر مواد تشکیل می شود ، که در شریان هایی که قلب را تغذیه می کنند ، پلاک ایجاد می کنند.

بعضی اوقات پلاک می تواند پارگی کند و لخته ای را تشکیل دهد که جریان خون را مسدود می کند. جریان خون قطع شده می تواند بخشی از عضله قلب را آسیب یا از بین ببرد.

منوجان : حمله قلبی که به آن انفارکتوس میوکارد نیز گفته می شود ، می تواند کشنده باشد ، اما درمان با گذشت سال ها به طرز چشمگیری بهبود یافته است. اگر فکر می کنید ممکن است دچار حمله قلبی شوید تماس با 911 یا کمک فوری پزشکی بسیار مهم است.

علائم

 

علائم و علائم حمله قلبی معمولی عبارتند از:

 • فشار ، سفتی ، درد یا احساس فشار یا سوزش در قفسه سینه یا بازوهایی که ممکن است به گردن ، فک یا پشت شما سرایت کند
 • حالت تهوع ، سوء هاضمه ، سوزش قلب یا درد شکم
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • خستگی
 • سرگیجه یا سرگیجه ناگهانی

علائم حمله قلبی متفاوت است

 

علائم حمله قلبی همه افرادی که حملات قلبی دارند علائم یکسانی ندارند یا علائم آن یکسان است. برخی از افراد درد خفیف دارند. دیگران درد شدیدتری دارند. برخی از افراد هیچ علامتی ندارند. برای دیگران ، اولین علامت ممکن است ایست قلبی ناگهانی باشد. با این وجود ، هر چه علائم و نشانه‌های بیشتری داشته باشید ، احتمال حمله قلبی بیشتر خواهد شد.

برخی از حملات قلبی به طور ناگهانی اعتصاب می کنند ، اما بسیاری از افراد ساعت ها ، روزها یا هفته ها از علائم و نشانه های هشدار دهنده برخوردار هستند. اولین هشدار ممکن است درد یا فشار مکرر در قفسه سینه (آنژین) باشد که در اثر فعالیت ایجاد شده و با استراحت تسکین می یابد. آنژین در اثر کاهش موقتی جریان خون به قلب ایجاد می شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

 

فوراً عمل کنید برخی افراد صبر می کنند زیرا علائم و نشانه های مهم را تشخیص نمی دهند. این مراحل را انجام دهید:

 • برای دریافت کمک های اضطراری پزشکی تماس بگیرید. اگر گمان می کنید که دچار حمله قلبی شده اید ، دریغ نکنید. بلافاصله با شماره 911 یا شماره اضطراری محلی خود تماس بگیرید. اگر به خدمات فوریت های پزشکی دسترسی ندارید ، شخصی را به سمت نزدیکترین بیمارستان هدایت کنید.

  خود را رانندگی کنید اگر گزینه های دیگری وجود نداشته باشد. از آنجا که وضعیت شما می تواند بدتر شود ، رانندگی خودتان و دیگران را در معرض خطر قرار می دهد.

 • در صورت تجویز پزشک ، نیتروگلیسیرین مصرف کنید. در حالی که منتظر کمک اضطراری هستید ، آن را طبق دستور انجام دهید.
 • در صورت توصیه ، آسپرین مصرف کنید. مصرف آسپرین در هنگام حمله قلبی می تواند با کمک به جلوگیری از لخته شدن خون ، ضعف قلب را کاهش دهد.

  آسپرین می تواند با سایر داروها تداخل داشته باشد ، بنابراین آسپیرین مصرف نکنید ، مگر اینکه پزشک یا پرسنل فوریت های پزشکی آن را توصیه کنند. از تماس با 911 برای گرفتن آسپرین تأخیر نکنید. ابتدا برای کمکهای اضطراری تماس بگیرید.

اگر کسی را دید که ممکن است دچار حمله قلبی شود چه باید کرد

 

اگر فردی را دیدید که بیهوش است و معتقدید که دچار حمله قلبی شده است ، ابتدا به کمک اورژانس پزشکی مراجعه کنید. سپس بررسی کنید که آیا فرد نفس می کشد یا نبض دارد. اگر فرد نفس نمی کشد یا نبض نمی یابید ، فقط باید CPR را شروع کنید .

به سختی و سریع روی سینه فرد فشار دهید و با ریتمی نسبتاً سریع – در حدود 100 تا 120 فشرده سازی در دقیقه.

اگر در CPR آموزش دیده نشده باشید ، پزشکان فقط فشرده سازی قفسه سینه را توصیه می کنند. اگر در CPR آموزش دیده اید ، می توانید به باز کردن راه هوایی و تنفس نجات دهید.

علل

 

حمله قلبی هنگامی رخ می دهد که یک یا چند شریان کرونر شما مسدود شود. با گذشت زمان ، ذخایر چربی ، از جمله کلسترول ، موادی به نام پلاک تشکیل می دهند که می توانند شریان ها را تنگ کنند (آترواسکلروز). این حالت که بیماری شریان کرونری نامیده می شود باعث بیشتر حملات قلبی می شود.

در حین حمله قلبی ، پلاک می تواند باعث پارگی و ریختن کلسترول و سایر مواد در جریان خون شود. در محل پارگی لخته خون تشکیل می شود. اگر لخته بزرگ باشد ، می تواند جریان خون را از طریق شریان کرونر مسدود کند ، گرسنه قلب اکسیژن و مواد مغذی (ایسکمی) باشد.

ممکن است انسداد کامل یا جزئی از شریان کرونر داشته باشید.

 • انسداد کامل به این معنی است که شما یک انفارکتوس میوکارد از ارتفاعات ST (STEMI) داشته اید.
 • انسداد جزئی به این معنی است که شما یک انفارکتوس میوکارد در ارتفاع غیر ST (NSTEMI) داشته اید.

تشخیص و درمان بسته به نوع دیگری که داشته اید ممکن است متفاوت باشد.

یکی دیگر از دلایل حمله قلبی اسپاسم عروق کرونر است که جریان خون به بخشی از عضله قلب را خاموش می کند. استفاده از دخانیات و مواد مخدر غیرقانونی ، مانند کوکائین ، می تواند باعث ایجاد اسپاسم تهدید کننده زندگی شود.

عفونت با COVID-19 همچنین ممکن است به روش هایی که منجر به حمله قلبی می شود به قلب شما آسیب برساند.

عوامل خطر

 

برخی از عوامل در ایجاد ناخواسته رسوبات چربی (آترواسکلروز) که شریان ها را در بدن شما باریک می کند ، نقش دارند. شما می توانید بسیاری از این عوامل خطر را بهبود بخشیده و یا از بین ببرید تا احتمال ابتلا به حمله قلبی اول یا دیگری کاهش یابد.

عوامل خطر حمله قلبی شامل موارد زیر است:

 • سن. مردان در سن 45 سال و بالاتر و زنان 55 سال و بالاتر احتمالاً در مقایسه با مردان و خانمهای جوان احتمالاً دچار حمله قلبی می شوند.
 • تنباکو این شامل سیگار کشیدن و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود دست دوم است.
 • فشار خون بالا. با گذشت زمان ، فشار خون بالا می تواند به شریان هایی که منجر به قلب شما می شوند آسیب برساند. فشار خون بالا که با شرایط دیگر مانند چاقی ، کلسترول بالا یا دیابت رخ می دهد ، خطر شما را حتی بیشتر می کند.
 • میزان کلسترول خون یا تری گلیسیرید خون بالا است. سطح بالایی از کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) (کلسترول “بد”) به احتمال زیاد شریان ها را باریک می کند. سطح بالای تری گلیسیریدها ، نوعی چربی خون مرتبط با رژیم غذایی شما ، همچنین خطر حمله قلبی را افزایش می دهد. با این وجود ، سطح بالای کلسترول لیپوپروتئین (HDL) با چگالی بالا (کلسترول “خوب”) ممکن است خطر شما را کاهش دهد.
 • چاقی چاقی با سطح کلسترول خون بالا ، میزان بالای تری گلیسیرید ، فشار خون بالا و دیابت در ارتباط است. از دست دادن فقط 10٪ از وزن بدن می تواند این خطر را کاهش دهد.
 • دیابت. عدم تولید هورمون کافی به واسطه لوزالمعده (انسولین) شما یا عدم پاسخ صحیح به انسولین باعث بالا رفتن قند خون بدن می شود و خطر حمله قلبی را افزایش می دهد.
 • سندرم متابولیک. این سندرم زمانی رخ می دهد که دچار چاقی ، فشار خون بالا و قند خون بالا باشید. ابتلا به سندرم متابولیک باعث می شود که شما دو برابر احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را نسبت به این بیماری نداشته باشید.
 • تاریخچه خانوادگی حملات قلبی. اگر خواهر و برادرها ، والدین یا مادربزرگ و مادربزرگ و مادربزرگ شما در سکته قلبی (در سن 55 سالگی برای مردان و 65 سالگی برای زنان) دچار سکته قلبی شده اند ، ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار گیرید.
 • عدم فعالیت بدنی. بی تحرک بودن به بالا بودن سطح کلسترول خون و چاقی کمک می کند. افرادی که مرتبا ورزش می کنند از سلامت قلب بهتری برخوردار هستند از جمله فشار خون پایین.
 • فشار. ممکن است به روش هایی که می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد ، به استرس پاسخ دهید.
 • مصرف غیرقانونی مواد مخدر . استفاده از داروهای محرک ، مانند کوکائین یا آمفتامین ، می تواند باعث ایجاد اسپاسم عروق کرونر شما شود که می تواند باعث حمله قلبی شود.
 • سابقه پره اکلامپسی این وضعیت باعث فشار خون بالا در دوران بارداری می شود و باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی در طول عمر می شود.
 • یک وضعیت خود ایمنی داشتن شرایطی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

عوارض

 

عوارض اغلب مربوط به صدماتی است که در هنگام حمله قلبی به قلب شما وارد شده است که می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی). “مدارهای کوتاه” الکتریکی می توانند توسعه پیدا کنند و منجر به ضربان قلب غیر طبیعی شوند که برخی از آنها جدی هستند و ممکن است منجر به مرگ شوند.
 • نارسایی قلبی. حمله قلبی ممکن است آنقدر به بافت قلب آسیب برساند که عضله قلب باقیمانده نتواند خون کافی از قلب شما بخورد. نارسایی قلبی می تواند موقتی باشد ، یا می تواند یک بیماری مزمن باشد که ناشی از صدمات گسترده و دائمی قلب شما است.
 • ایست قلبی ناگهانی. بدون هشدار ، قلب شما به دلیل اختلال برقی که باعث ایجاد ریتم غیرطبیعی قلب (آریتمی) می شود ، متوقف می شود. حملات قلبی خطر ایست قلبی ناگهانی را افزایش می دهد ، که می تواند بدون درمان فوری باعث مرگ شود.

جلوگیری

 

هرگز قدم بر نمی دارد که برای جلوگیری از حمله قلبی قدم بردارد – حتی اگر قبلاً نیز داشته باشید. در اینجا روش هایی برای جلوگیری از حمله قلبی آورده شده است.

 • داروها مصرف داروها می تواند خطر حمله قلبی بعدی را کاهش داده و به عملکرد قلب آسیب دیده شما کمک کند. آنچه را که پزشک تجویز می کند ادامه دهید و از پزشک خود بخواهید که چند بار شما نیاز به پایش داشته باشید.
 • عوامل سبک زندگی. شما تمرین را می دانید: با داشتن یک رژیم غذایی قلب سالم وزن خود را حفظ کنید ، سیگار نکشید ، به طور مرتب ورزش کنید ، استرس و شرایط کنترل را کنترل کنید که می تواند منجر به حمله قلبی مانند فشار خون بالا ، کلسترول بالا و دیابت شود.

 

منبع:mayoclinic.org/heart-attack/symptoms-causes

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا