مقاله

دارو شناسی تخصصی و عوارض دارویی

دارو شناسی تخصصی

دارو شناسی تخصصی و عوارض دارویی

داروشناسی مطالعهٔ تعامل بین موجودزنده و دارو یا موادشیمیایی دریافت‌شده‌است که بر عملکرد طبیعی یا غیرطبیعی بیوشیمیایی اثر می‌گذارد. دو حوزه اصلی فارماکولوژی، فارماکودینامیک و فارماکوکینتیک هستند. به‌طور خلاصه فارماکودینامیک مطالعهٔ اثرات داروها بر بدن، و فارماکوکینتیک، اثر و رفتار بدن بر روی داروها است. بعبارت دیگر فارماکودینامیک، مبحث فعل‌وانفعالات دارو در مواجهه با گیرنده‌های بیولوژیک، و فارماکوکینتیک بحث و تعریف در مورد جذب، توزیع، متابولیسم و دفع دارو در سیستم‌های بیولوژیکی است. لازم به یادآوری‌است که داروشناسی(Pharmacology) با داروسازی(Pharmacy) دو واژهٔ جدا از هم هستند که گاهی به‌اشتباه به‌جای هم به‌کار می‌روند. فارماکولوژی چگونگی رفتار متقابل دارو و سیستم‌بیولوژیکی (بدن) است ولی داروسازی در رابطه با مواداولیه، آماده‌سازی، توزیع، مقدار (دوز) در استفاده از داروهای بی‌خطر و مؤثر است.

اطلاعات در مورد اثرات عوارض جانبی دارویی

یک عارضه جانبی معمولاً به عنوان یک اثر جانبی نامطلوب در نظر گرفته می شود که علاوه بر اثر درمانی مطلوب یک دارو یا دارو نیز رخ می دهد. عوارض جانبی ممکن است بسته به وضعیت بیماری فرد ، سن ، وزن ، جنسیت ، قومیت و سلامت عمومی برای هر فرد متفاوت باشد.

عوارض جانبی می تواند هنگام شروع ، کاهش / افزایش دوز یا پایان دادن به یک دارو یا رژیم دارویی ایجاد شود. عوارض جانبی همچنین ممکن است منجر به عدم رعایت درمان های تجویز شده شود. هنگامی که عوارض جانبی یک دارو یا دارو شدید باشد ، ممکن است دوز تنظیم شود یا یک داروی دوم تجویز شود. سبک زندگی یا تغییر رژیم غذایی همچنین ممکن است به حداقل رساندن عوارض جانبی کمک کند.

عوارض جانبی داروی نسخه دارویی

واکنشهای ناخواسته دارویی عوارض جانبی ناخواسته ای هستند که هزینه های بالینی و اقتصادی قابل توجهی دارند ، زیرا می توانند منجر به مراجعه به بخش اورژانس و ماندن طولانی مدت در بیمارستان شوند.

هر سال ، حدود 4.5 میلیون آمریکایی به دلیل عوارض جانبی مربوط به داروهای تجویز شده خود ، به مطب یا اتاق اورژانس مراجعه می کنند. اگرچه ممکن است تشخیص یک داروی خاص دشوار باشد ، FDA از تولیدکنندگان دارو خواسته است تا تمام عوارض جانبی گزارش شده در مطالعات بالینی را در برچسب گذاری محصولات خود ذکر کنند.

در زیر لیستی از 10 عارضه جانبی مضر و بالقوه کشنده از داروهای معمول تجویز شده است

1. توهم
توهم هنگام احساس چیزی که واقعاً وجود ندارد اتفاق می افتد. انواع توهم ها شامل بصری ، شنوایی ، بویایی ، لمسی ، دلخوشی و عمومی جسمی است.

توهم یکی از علائم رایج اسکیزوفرنی است ، اما همچنین می تواند ناشی از مصرف بیش از حد الکل ، سوء مصرف مواد مخدر ، افسردگی ، کمبود خواب ، زوال عقل یا برخی داروهای تجویزی باشد. 2

تعدادی از داروهای روانپزشکی مانند الانزاپین (Zyprexa) ، کوئیتاپین (Seroquel) و هالوپریدول (Haldol) همگی با ایجاد توهم همراه هستند ، علاوه بر زولپیدم (Ambien) ، اسزوپلون (Lunesta) ، کلونازپام (Klonopin) ، لورازپام (Ativan) ، روپینیرول (Requip) ، و برخی از داروهای تشنج. 3

سرانجام ، داروهای سفالوسپورین و سولفا ، که 2 کلاس معمول آنتی بیوتیک ها هستند ، در موارد نادر با ایجاد توهم در ارتباط بوده اند.

2- از دست دادن
حافظه اگرچه از بین رفتن حافظه بخشی طبیعی از پیر شدن است ، اما ممکن است این یک عارضه جانبی برخی از داروها باشد.

قابل توجه ترین کلاس دارویی که باعث از دست رفتن حافظه می شود ، هیپوتوتیک آرام بخش غیر بنزودیازازین است که شامل Ambien ، Lunesta و Sonata می شود. این داروها گاهی اوقات می توانند باعث فراموشی شوند و رفتارهای بالقوه خطرناکی مانند پختن غذا ، رابطه جنسی یا رانندگی با ماشین را بدون یادآوری این رویداد هنگام بیدار شدن ایجاد کنند.

سایر داروهایی که منجر به از بین رفتن حافظه می شوند شامل بنزودیازپین ها ، استاتین ها ، داروهای تشنج خاص ، مواد مخدر و داروهای بی اختیاری هستند.

3. Priapism Priapism
نعوظ ناخواسته ، دردناک ، مداوم است که در اثر تحریک جنسی یا برانگیختگی جنسی ایجاد نمی شود. در صورت عدم درمان ، ممکن است آسیب بافتی ایجاد شود و در نتیجه ناتوانی در دریافت یا حفظ نعوظ ایجاد شود.

علل ابتلا به بیماری پریاپیسم شامل برخی شرایط پزشکی ، تروما ، مصرف الکل و داروهای تجویزی است. داروهای گزارش شده برای ایجاد priapism عبارتند از: trazodone (Desyrel) ، کلوزاپین (کلوزاریل) ، هیدروکسیزین (Atarax) ، کلروپرومازین (تورازین) ، پرازوسین (Minipress) ، وارفارین (Coumadin) ، تستوسترون درمانی و مهار کننده های بازجذب سروتونین مانند سرترالین (زولت) فلوکستین (پروزاک) ، و پاروکستین (Paxil). 4

4. لخته های خون
در پاسخ به آسیب ، لخته های خون در بدن در بسیاری از شرایط عادی شکل می گیرند. با این حال ، برخی از داروهای تجویزی با تشکیل لخته خون همراه هستند. در صورت عدم درمان ، لخته های خون می توانند از منبع اصلی خود فاصله بگیرند و به قسمتهای دیگر بدن سفر کنند ، که بعضی اوقات می تواند کشنده باشد.

داروهای ضد بارداری خوراکی و داروهای هورمون درمانی زنانه همه خطر بیشتری برای تشکیل لخته خون دارند. علاوه بر این ، تمام محصولات جایگزین تستوسترون در لخته های خون همان خطر را دارند. 5- رفتارهای اجباری رفتار اجباری شامل انجام مکرر یک عمل بدون کنترل است که در زندگی فرد دخالت می کند.

Requip و pramipexole (Mirapex) ، که آگونیست های دوپامین هستند که برای بیماری پارکینسون و سندرم پاهای بی قرار نشان داده شده اند ، می توانند در کنترل ضربه یا رفتارهای اجباری مشکلاتی ایجاد کنند.

با توجه به درج بسته های دارویی ، “گزارش موارد نشان می دهد که بیماران می توانند تحریکات شدید برای قمار ، افزایش فشارهای جنسی ، ترغیب شدید به خرج کردن پول ، خوردن اجباری یا اجباری در خوردن غذا ، و یا سایر فشارهای شدید را تجربه کنند و عدم توانایی در کنترل این نیازها ” 3

Carbidopa-levodopa (Sinemet) همین هشدار را دارد.

اخیراً ، آریپیپرازول ضد روان پریشی (Abilify) با عوارض جانبی رفتار اجباری مانند قمار اجباری در برخی بیماران مرتبط است.

6. سندرم استیونز-جانسون
سندرم استیونز-جانسون (SJS) یک واکنش حساس نادر و خطرناک برای زندگی پوست و غشاهای مخاطی است. در طی SJS ، ماكول های بزرگ به سرعت گسترش می یابند و به هم می رسند و منجر به تاول ، نكروز و ریختن پوست می شوند. 5

لاموتریژین (Lamictal) شیوع SJS نسبتاً بالایی دارد ، به ویژه هنگامی که با دوزهای زیاد شروع شود ، که منجر به FDA شد تا به هشدار جعبه سیاه روی برچسب بسته بندی خود نیاز داشته باشد تا مصرف کنندگان را از این خطر آگاه کند. داروهای دیگری که ممکن است باعث SJS شود شامل آلوپورینول (زیلوپریم) ، استامینوفن (تیلنول) ، ایبوپروفن (Motrin) ، ناپروکسن (Aleve) ، داروهای سولفا ، پنی سیلین ، باربیتورات ها و سایر داروهای ضد تشنج است. 7. نقایص هنگام تولد

نقص هنگام تولد هنگام تولد نوزاد در بدن مادر رخ می دهد. تخمین زده می شود 1 از هر 33 نوزاد در ایالات متحده با نقص هنگام تولد متولد می شوند. 7

تالیدومید یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین داروهای تراتوژنیک است. در سال 1954 ، هزاران زن از داروها استفاده کردند – که بعداً به عنوان داروی شگفت انگیز برای درمان بی خوابی ، سرفه ، سرماخوردگی و سردردها تبلیغ شد – که منجر به فوت تقریبا 2000 کودک و نقص جدی هنگام تولد در بیش از 10،000 کودک شد.

داروهای شناخته شده تجویز تراتوژنیک شامل وارفارین ، دیبالوپراکس (Depakote) ، Paxil ، توپیرامات (Topamax) ، metotrexate (Rheumatrex) ، مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین ، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، قرص های ضد بارداری خوراکی ، استاتین و

اگرچه خطر نقص هنگام تولد در سه ماهه اول بالاترین است ، اما زنان باید با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود در مورد خطر و مزایای استفاده از داروها در هر مرحله از بارداری مشورت کنند.

8- سرطان 
یکی از شگفت آورترین موارد یک داروی مرتبط با سرطان زمانی به وجود آمد که تاموکسیفن (Nolvadex) ، که برای معالجه سرطان پستان استفاده می شود ، باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم شد. در پاسخ ، FDA تولیدکننده را ملزم به اضافه كردن هشدار جعبه سیاه كرد تا مصرف كنندگان را از خطر مطلع كند.

برچسب زدن پیوگلیتازون داروی دیابت نوع 2 (Actos) شامل هشدار در مورد افزایش خطر ابتلا به سرطان مثانه است ، که از داده های یک مطالعه مشاهده ای ناشی می شود.

همه آگونیست های گیرنده پپتید-1 مانند گلوکاگون دارای هشدار جعبه سیاه در مورد خطر تومورهای سلول C تیروئید است که در موش ها و موش ها دیده شده است. مطالعات حیوانی همچنین نشان داده است که metronidazole (Flagyl) سرطان زا است. 9- خودكشی این مسئله برگرفته از گزارشات در 1990 است كه Paxil می تواند منجر به خودكشی در بیماران شود. 8 امروزه همه داروهای ضد افسردگی درمورد افزایش خطر تفکر و رفتار خودکشی در کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان دارای اختلال افسردگی اساسی و سایر اختلالات روانپزشکی ، هشدار دهنده جعبه سیاه هستند.

شواهد بالینی فعلی در مورد موضوع بی نتیجه است. برخی از مطالعات نشان داده اند که استفاده از داروهای ضد افسردگی با افزایش خطر اقدام به خودکشی ارتباط دارد ، در حالی که مطالعات دیگر افزایش خطر را نشان نداده اند.

سایر داروهایی که ممکن است با تفکر و رفتار خودکشی همراه باشد عبارتند از: مونتلوکاست (Singulair) ، ایزوترتینوئین (Claravis) ، وارنیکاین (Chantix) ، و مفلوکین (لاریام).

10. مرگ
ناگهانی قلبی مرگ بزرگترین علت مرگ طبیعی در ایالات متحده است و سالانه حدود 325000 مرگ و میر بالغ می شود.

تعدادی از داروهای ضد روانپریشی مانند Seroquel ، Zyprexa و risperidone (Risperdal) با مرگ ناگهانی قلبی همراه بوده اند ، با افزایش بروز آن در سالمندان و افرادی که سایر داروهای قلبی را به صورت ترکیبی مصرف می کنند. 9

عامل ضد آریتمی که مرگ ناگهانی قلبی را در درج بسته های خود ذکر کرده اند عبارتند از: سومالول (Betapace) ، آمیودارون (کوردارون) و پروکائین آمید (Procanbid). سرانجام ، برچسب زدن به مورفین و آددرال شامل هشدارهایی در مورد افزایش خطر مرگ ناگهانی به دلیل ناهنجاری های قلبی است. 9

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *