مقاله

نصب کلید کولر آبی — آموزش تصویری و گام به گام

در این آموزش، می‌خواهیم با نحوه نصب کلید کولر آبی آشنا شویم.

اجزای الکتریکی کولر آبی

یک کولر آبی دو تجهیز الکتریکی اصلی دارد که با آن‌ها عمل خنک‌کنندگی را انجام می‌دهد: موتور دمنده و پمپ آب. پمپ آب همان چیزی است که آب را تا پوشال‌ها یا پدهای خنک‌کننده سلولزی پمپاژ می‌کند. ولتاژ پمپ ۲۲۰ ولت AC است و مانند هر دستگاه ۲۲۰ ولتی برای کار باید به برق متصل شود. موتور دمنده نیز هوا را به داخل ساختمان وارد می‌کند و ولتاژ آن ۲۲۰ ولت AC است و همچنین اتصالات آن به گونه‌ای است که در دو سرعت کم و زیاد کار می‌کند. شکل زیر یک موتور و یک پمپ کولر آبی را نشان می‌دهد.

پمپ و کولر

هنگامی که کولر سیم‌کشی شده و به برق متصل شود، مانند هر دستگاه ۲۲۰ ولتی دیگری کار خواهد کرد. در مطالب «دینام کولر آبی چیست و چگونه کار می‌ کند؟ — راهنمای تعویض به زبان ساده»، «تعمیر پمپ آب کولر و تعویض آن — آموزش تصویری و گام به گام» و «علت روشن نشدن پمپ کولر آبی — هر آنچه لازم است بدانید» به طور مفصل درباره پمپ و موتور کولر آبی بحث کرده‌ایم.

اتصالات الکتریکی موتور کولر

در مطالب قبلی با موتور کولر آشنا شدیم و دیدیم که کولرهای معمولی در دو سرعت کار می‌کنند و هر موتور تکفاز کولر دارای سه سر است. تصویر زیر یک موتور دمنده کولر آبی با سرهای دور پایین (Low)، دور بالا (High) و نول (Common) را با نمادهای H ،L و C نشان می‌دهد. هنگامی که ولتاژ به L موتور اعمال می‌شود، موتور را کند می‌کند و اگر ولتاژ به H وارد شود، سیم‌پیچ‌های موتور آن را سریع‌تر می‌چرخانند.

نامگذاری موتور کولر

اتصالات الکتریکی پمپ کولر

پمپ کولر نیز با برق AC تکفاز کار می‌کند و همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینیم، دو سیم خروجی دارد که به فاز و نول متصل می‌شوند. با بسته شدن مدار، پمپ شروع به کار کرده و آب را پمپاژ‌ می‌کند.

پمپ کولر

نقشه برق کولر

نقشه سیم‌کشی برق کولر مربوط به یکی از سازندگان داخلی در شکل زیر نشان داده شده است.

سیم کشی کولر

همان‌طور که می‌بینیم، نقشه کلید کولر در سمت چپ تصویر نشان داده شده است. سیم فاز و نول از پریز برق می‌آیند و در مسیر آن‌ها یک کلید RCCB قرار می‌گیرد. این کلید برای حافظت مدار در نظر گرفته می‌شود.

اصلی‌ترین و بهترین راهنما برای نصب کلید کولر آبی نقشه برق کولر است که توسط سازنده آن ارائه می‌شود. بنابراین، قبل از هر کاری، ابتدا نقشه کولر خود را بررسی کنید.

انواع کلید کولر آبی

قبل از بیان نحوه نصب کلید کولر آبی، بهتر است با آن آشنا شویم. همان‌طور که می‌دانیم، از کلید کولر برای راه‌اندازی پمپ و دور کند و تند موتور آن استفاده می‌شود. کلیدهای کولر آبی در سه دسته سلکتوری، معمولی و هوشمند تقسیم می‌شوند.

به طور معمول، کلید سلکتوری در کولرهای پرتابل به کار می‌رود. در کولرهای پرتابل معمولاً هم موتور هم پمپ آب و هم دمنده همزمان به حرکت درمی‌آیند. با چرخاندن کلید سلکتوری، دور کولر زیاد شده و آبدهی آن نیز افزایش خواهد یافت.

کلید سلکتوری

اما نوع دیگر، کلیدهای معمولی هستند که آن‌ها را بسیار دیده‌اید. در واقع، کلیدهای معمولی همان‌هایی است که معمولاً‌ سه کلید دارند؛ یکی برای پمپ، یکی برای دور کند موتور و یکی برای دور تند موتور. شکل زیر دو نمونه از این کلیدها را نشان می‌دهد.

چند کلید کولر آبی

برای بهتر شدن کارکرد کولر آبی، اخیراً از کلید هوشمند به جای کلیدهای معمولی استفاده می‌شود. با توجه به مجهز بودن کلیدهای هوشمند به کنترل دمای اتاق یا ترموستات، قطع و وصل کلید کولر به صورت هوشمند و با رسیدن به دمای از پیش تنظیم شده انجام می‌شود. علاوه بر این، قابلیت راه‌اندازی خودکار در زمان‌های از قبل تعیین شده و یا خاموش شدن زمان‌های مشخص و کنترل از راه دور از مزایای استفاده از این نوع کلیدها محسوب می‌شود. گفتنی است که این نوع کلیدها را می‌توان بدون هیچ گونه تغییری در سیم‌کشی کولر، به جای کلیدهای معمولی قدیمی قرار داد.

شکل زیر، اجزای یک کلید معمولی را نشان می‌دهد که قبل از نصب کلید کولر آبی باید با آن‌ها آشنایی داشته باشیم.

اجزای کلید کولر آبی

کلید بالا یک کلید روکار است. با توجه به خواسته کاربر، نصب کلید کولر آبی را می‌توان به صورت توکار و روکار انجام داد. تصویر زیر یک کلید توکار را نشان می‌دهد.

کلید کولر

نحوه نصب کلید کولر آبی

همان‌طور که گفتیم، نصب کلید کولر آبی را می‌توان به صورت توکار و روکار انجام داد. برای اتصال از کابل استفاده می‌کنیم. کابل کولر بهتر است یک‌تکه باشد تا از اتفاقات ناخوشایند جلوگیری شود و سیم‌کشی آسان‌تر انجام شود. کابل کولر معمولاً ۵ یا ۴ رشته سیم دارد. در واقع ۴ یا ۵ رشته سیم ۱٫۵ میلی‌متر مربعی معمولاً برای کولر به کار می‌رود. بهتر است مسیر عبور سیم را از داخل خرطومی عبور دهید.

در ادامه، نحوه نصب کلید کولر آبی را برای کلیدهای توکار و روکار توضیح می‌دهیم.

نصب کلید کولر آبی توکار

قبل از هر کاری، نقشه کولر را بررسی کنید. سپس برق منزل را قطع کرده و فاز و نول برق منزل را که می‌خواهید با آن کولر را تغذیه کنید، از فیوز یا محافظ جان ۱۶ آمپری عبور دهید.

برای اتصال سیم‌ها و نصب کلید کولر آبی توکار، ابتدا سرِ سیم‌ها را با سیم‌لخت‌کن یا ابزار مناسب دیگری لخت کنید. سپس، سیم فاز منزل را به داخل ترمینال هدایت کرده و در محل مورد نظر متصل کنید. برای اتصال، ابتدا نگهدارنده ترمینال را فشار دهید تا بتوانید سر سیم را وارد کنید. بعد از آنکه سیم را در جای خود قرار دادید، نگهدارنده را رها کنید تا سیم در محل اتصال محکم شود.

سپس سیم مربوط به پمپ کولر را در جای خود قرار دهید. در ادامه، سیم‌های دور کند و دور تند کولر را نیز در محل ترمینال‌های خود قرار دهید.

اتصال کلید توکار کولر

در ادامه، سیم نول منزل را به سر سیم مشترک کابل متصل کرده و با چسب مناسب محکم کنید.

اتصال سیم نول

در ادامه، کلید را در محل خود قرار دهید و با توجه به ساز و کاری که برای آن در نظر گرفته شده، روی دیوار محکم کنید.

اما چند نکته مهم را در نصب کلید کولر آبی در نظر داشته باشید. اول اینکه سیم فاز را همواره از طریق کلید مخصوص کولر قطع و وصل کنید. دوم اینکه سیم فاز را هرگز مستقیماً به ترمینال موتور وصل نکنید، زیرا در این صورت امکان برق‌گرفتگی وجود دارد. برای سیم نول این کار مانعی ندارد و همان‌طور که دیدیم، خود نیز انجام دادیم.

نصب کلید کولر آبی روکار

همان‌طور که گفتیم، کابل کولر ۴ رشته‌ای است. ابتدا با کمک دستگاه پرس سرسیم، سرسیم را به سر هر رشته سیم متصل کنید.

سرسیم کلید کولر

پس از آنکه سرسیم‌ها را پرس کردید، باید آن‌ها را به فیش‌های مربوطه متصل کنید. از یک دم‌باریک کمک بگیرید. چهار رشته سیم کابل کولر و سیم فاز منزل را به کلید متصل کنید. از چسب برق برای پوشاندن محل اتصال فیش‌ها استفاده کنید.

سپس سیم رابط مشترک کابل چهارسیمه را به سیم نول منزل متصل کرده و به صورت مناسب با یک چسب آن را بپوشانید.

نتصب کلید کولر آبی

در نهایت، نگهدارنده کلید را در جای مخصوص خود قرار دهید.

قرار دادن نگهدارنده کلید

طرفین را فشار دهید تا نگهدارنده به خوبی در جای خود قرار گیرد و محکم شود.

یکی از نکات مهمی که در نصب کلید کولر آبی باید به آن توجه کنید، این است که برای یک کولر، از یک کلید استفاده کنید، زیرا ممکن است کلید دور کند و تند دو کلید را همزمان بزنید و موتور بسوزد. همچنین، ارتفاع کلید را به گونه‌ای در نظر بگیرید که دور از دسترس کودکان باشد. ارتفاع ۱ متر و ۳۰ سانتی‌متری برای این منظور مناسب است. در فصولی از سال که از کولر استفاده نمی‌کنید، فیوز یا کلید محافظ جان متصل به آن را قطع کنید.

نصب جعبه تقسیم کولر آبی

برای آنکه نصب کلید کولر آبی را کامل کنید، باید اتصالات جعبه تقسیم کولر را نیز انجام دهید. جعبه تقسیم کولر جایی است که ارتباط بین موتور، پمپ و خازن (در صورت وجود) برقرار می‌شود. جعبه تقسیم دارای یک درپوش است که درون اتاقک کولر قرار می‌گیرد. از اعداد و حروف موجود روی ترمینال‌ها می‌توان برای اتصال صحیح سیم‌ها استفاده کرد. تصویر زیر جعبه تقسیم کولر آبی را نشان می‌دهد.

جعبه تقسیم کولر آبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا