مقاله

نمودار خط

نمودار خط

نمودار خط (همچنین به عنوان نقشه خط یا نمودار خط شناخته می شود) گرافی است که از خطوطی برای اتصال نقاط داده جداگانه استفاده می کند که مقادیر کمی را در یک بازه زمانی مشخص نشان می دهند. نمودارهای خط از داده های “نشانگر” استفاده می كنند كه به وسیله خطوط مستقیم به منظور كمك به تجسم متصل می شوند. در بسیاری از زمینه ها استفاده می شود ، این نوع نمودار می تواند برای نشان دادن تغییرات در مقادیر با گذشت زمان بسیار مفید باشد.

  • یک نمودار خط نقاط داده های فردی را متصل می کند که به طور معمول مقادیر کمی را در یک بازه زمانی مشخص نشان می دهند.
  • نمودارهای خط از دو محور تشکیل شده اند: محور x (افقی) و محور y (عمودی) ، که به صورت گرافیکی به عنوان (x ، y) مشخص می شوند.
  • در سرمایه گذاری ، به طور خاص با توجه به زمینه تحلیل تکنیکی ، نمودارهای خط کاملاً آموزنده هستند و به کاربر اجازه می دهند روندها را تجسم کند ، که می تواند در تحلیل های خود به آنها بسیار کمک کند.

درک نمودارهای خط

در امور مالی ، نمودارهای خط متداول ترین نمایش بصری مقادیر در طول زمان هستند. آنها غالباً برای نشان دادن تغییرات در قیمت اوراق بهادار ، برگه درآمد شرکت و تاریخچه شاخص های اصلی سهام استفاده می شوند . آنها همچنین برای مقایسه اوراق بهادار مختلف مفید هستند. در سرمایه گذاری ، به طور خاص با توجه به زمینه تحلیل تکنیکی ، نمودارهای خط کاملاً آموزنده هستند و به کاربر اجازه می دهند روندها را تجسم کند ، که می تواند در تحلیل های خود به آنها بسیار کمک کند.

با وجود مزایا ، محدودیت هایی وجود دارد. به عنوان مثال ، نمودارهای خط معمولاً وقتی نقاط داده زیادی وجود دارند ، وضوح را از دست نمی دهند. علاوه بر این ، با تنظیم محدوده نقاط داده روی محورها ، می توان میزان ظاهری تغییر ظاهری را دستکاری کرد.

ساخت یک نمودار خط

نمودارهای خط از دو محور تشکیل شده اند: محور x (افقی) و محور y (عمودی) ، که به صورت گرافیکی به عنوان (x ، y) مشخص می شوند. هر محور نوع داده متفاوتی را نشان می دهد و نقاطی که در آن تلاقی می شوند (0/0) است. محور x محور مستقل است زیرا مقادیر آن وابسته به چیزی نیست که اندازه گیری شود. محور y محور وابسته است زیرا مقادیر آن به مقادیر محور x بستگی دارد.

هر محور باید مطابق با داده هایی که در امتداد محور اندازه گیری می شود ، برچسب گذاری شود و در افزایش های مناسب تقسیم شود (به عنوان مثال روز 1 ، روز 2 و غیره). به عنوان مثال ، در صورت اندازه گیری تغییرات قیمت سهام برای دو هفته گذشته ، محور x بیانگر زمان اندازه گیری شده (روزهای معاملاتی در طی دوره) است و محور y نشان دهنده قیمت سهام است.

هنگام استفاده از نمودارهای خط برای ردیابی قیمت سهام ، نقطه داده ای که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ، قیمت بسته شدن سهام است. در روز اول معاملات ، قیمت سهام 30 دلار بود که نتیجه آن یک نقطه داده (1 ، 30 دلار) بود. در روز دوم معاملات ، قیمت سهام 35 دلار بود که نتیجه آن یک نقطه داده (2 ، 35 دلار) بود.

هر نقطه داده توسط یک خط ترسیم و وصل می شود که بصری تغییرات مقادیر را در طول زمان نشان می دهد. اگر ارزش سهام روزانه افزایش یابد ، خط به سمت بالا و به سمت راست شیب می یابد. برعکس ، اگر قیمت سهام به طور پیوسته در حال کاهش بود ، آنگاه خط به سمت پایین و به سمت راست شیب می یابد. نمودارهای خط می توانند بصورت دستی یا با استفاده از نرم افزارهایی مانند Microsoft Excel ساخته شوند که سرعت و دقت محصول نهایی را بسیار بهبود می بخشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا