مقاله

پین هدر چیست ؟ — راهنمای کاربردی

راه‌های متنوعی برای اتصال بخش‌های مختلف اجزای مدار به یکدیگر وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از پین هدر است. در این آموزش، با پین هدر و انواع آن آشنا می‌شویم.

پین هدر چیست؟

پین هدر یکی از قطعاتی است که برای اتصال بخش‌های مختلف مدارهای الکترونیکی کاربرد فراوانی دارد. به طور کلی، در یک طرف پین هدر تعدادی پین قرار دارد که می‌تواند به یک PCB لحیم شود یا به کابل متصل شود. این نوع اتصالات در اندازه‌های مختلفی عرضه می‌شوند و می‌توانند تعداد ردیف‌های متفاوتی از پایه‌ها را داشته باشند. تصویر زیر یک اتصال پین هدر مادگی را نشان می‌دهد که روی برد لحیم شده است.

پین هدر

پین هدرهای رایج معمولاً اتصال‌هایی در ردیف‌های تکی و دو تایی دارند که با فاصله 0٫1 اینچی (2٫54 میلی متری) است. این فاصله یک مقدار استاندارد سازگار با برد بورد است. پین‌هدرها در نسخه‌های اصطلاحاً نری و مادگی وجود دارند و در اتصال بردها و شیلدهای آردوینو به یکدیگر نیز به کار می‌روند. کاربران می‌توانند سیم‌های جامپر را به راحتی به بردبوردها متصل کنند. تصویر زیر اتصالات پین هدر 0٫1 اینچی نری و مادگی را روی یک برد آردوینو نشان می‌دهد.

پین هدر آردوینو

البته پین‌هدرهای دیگر با فاصله متفاوت غیرمعمول نیستند. به عنوان مثال، ماژول بی‌سیم XBee از نسخه 2 میلی‌متری همان اتصال استفاده می‌کند. در تصویر زیر نمای بالایی نشان داده شده است که پین هدر مادگی SMD با ۲ میلی‌متری روی برد لحیم شده است.

پین هدر

یک نوع متداول از پین‌هدرها، نسخه «پین ماشینی» است. در حالی که نسخه معمولی از ورق فلز پرس شده و تا خورده تشکیل شده است، اتصالات پین ماشینی با شکل‌دهی فلز به صورت دلخواه ساخته می‌شود. نتیجه این امر اتصال محکم‌تر با مَفصل بهتر و طول عمر بیشتر است که البته تا حدی گران‌تر است.

شکل زیر یک پین هدر مادگی را نشان می‌دهد. توجه کنید که این پین‌هدرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم شوند، در حالی که اتصالات پین هدر مادگی 0٫1 اینچی این‌گونه نیستند. همچنین توجه داشته باشید که همه اتصالات پین هدر غیرماشینی با پین‌هدرهای ماشینی جفت نمی‌شوند.

پین هدر

کابل‌های ساخته شده برای اتصال به پین‌هدرها معمولاً یکی از این دو نوع هستند: سیم‌های تکی با اتصالات به سرسیم پرس شده یا کابل‌های فلت با کانکتورهای جابه‌جایی عایق. به طور کلی، پین‌هدرهای کابل‌دار فقط در نوع مادگی در دسترس هستند و یک پین نری با آن‌ها جفت می‌شود.

پین هدر

شکل بالا یک کابل شش سیمه را نشان می‌دهد. هر سیم به صورت جداگانه اتصال دارد و به یک سرسیم متصل و پرس می‌شود. و سپس اتصالات در داخل قاب پلاستیکی قرار می‌گیرند.

شکل زیر کانکتورهای جابه‌جایی عایق ۲ در ۵ را با کابل فلت نشان می‌دهد. این نوع کابل را می‌توان به سرعت مونتاژ کرد، زیرا نیازی به جدا کردن اتصالات به صورت جداگانه نیست. همچنین برای جلوگیری از قرارگیری نادرست، زبانه‌هایی روی محفظه تعبیه شده است.

پین هدر با کابل فلت

مدارهای انعطاف‌پذیر نیز می‌توانند از زبانه‌هایی با فاصله استاندارد 0٫1 اینچ استفاده کنند. این زبانه‌ها به منظور تماس با ماده نیمه‌رسانا از طریق یک لایه قابل‌انعطاف منگنه می‌شوند.

پین هدر

ساخت کابل پین هدر

همان‌طور که گفتیم، به جای لحیم‌کاری مستقیم، می‌توان از پین هدرهای استاندارد استفاده کرد تا سیم‌کشی مدار آسان و تمیز باشد. در بسیاری از موارد، ممکن است بخواهیم کابل‌ها را به پین هدر وصل کنیم یا کابل‌های آسیب دیده را تعمیر کنید. در اینجا روش سریع ساخت کابل پین هدر را بررسی می‌کنیم.

برای نمونه، می‌خواهیم کابلی را به یک پین هدر متصل کنیم. دقت کنید که سیم و سرسیم پین هدر باید با هم تطابق داشته باشند.

ابزار و تجهیزات لازم برای این کار به شرح زیر هستند:

  • سیم‌لخت‌کن
  • انبر پرس
  • سیم شیلددار
  • روکش سیم پلاستیکی
  • پین هدر مادگی

ابزار ساخت پین هدر

با استفاده از سیم‌لخت‌کن، مقداری از سیم را که لازم است لخت کنید. برای تخمین مقداری از سیم که باید لخت شود، سیم را در کنار سرسیم قرار داده و اندازه مناسب را مشخص کنید.

در این مثال می‌خواهیم از دو پین هدر استفاده کنیم و به همین دلیل سیم زمین را به دو شاخه تبدیل می‌کنیم.

سیم دو شاخه

بعد از آنکه سیم لخت به اندازه کافی در دسترس داشتید، بقیه سیم در معرض هوا را با روکش سیم بپوشانید.

سرِ سیم‌ها را بپیچانید و در سرسیم‌های پین هدر قرار دهید. سپس سرسیم‌ها را درون پین‌ هدر قرار دهید. پس از قرار دادن، اطمینان حاصل کنید که محکم شده‌اند،.

مطمئن شوید که همه سیم‌های زمین را در موقعیت مناسب قرار داده‌اید. در نهایت، محفظه پین هدر را محکم ببندید.

پین هدر

تعمیر کابل پین هدر

در اینجا روش سریع چگونگی تعمیر اتصالات پین هدر خراب را بیان می‌کنیم. تصویر زیر را در نظر بگیرید که در آن، اتصال یکی از سیم‌ها به پین هدر قطع شده است.

کابل پین هدر

برای تعمیر این پین هدر، ابتدا قسمت باقیمانده سیم در داخل پدین هدر را جدا می‌کنیم. بدین منظور، با استفاده از موچین قفل پلاستیکی مربوط به آن سوراخ را کمی به سمت بیرون خم کنید. مراقب باشید که فشار زیادی به قفل نیاورید، زیرا ممکن است پین هدر دچار شکستگی شود.

پین هدر

سعی کنید سیم باقیمانده را به طور کامل از پین هدر بیرون آورید.

پین هدر

قفل را به آرامی با فشار دادن به سمت داخل، به حالت اولیه بازگردانید.

پین هدر

اگر طول سیم جدا شده کوتاه باشد و به پین هدر نرسد، باید طول آن را افزایش دهید. بدین منظور، انتهای سیم قطع شده را با سیم دیگری (ترجیحاً با همان رنگ سیم قطع شده) وصل کنید. برای این کار، انتهای دو سیم را لخت کرده دور هم بپیچانید و لحیم کنید و مطابق شکل زیر خم کرده و در جهت کابل قرار دهید.

پین هدر

قسمت لحیم شده را تمیز کرده و سیم‌ در معرض هوا را با پلاستیک انقباض گرمایی بپوشانید. اکنون که طول سیم زیاد است، به اندازه‌ای که نیاز است آن را کوتاه کنید که بدون دردسر به پین هدر متصل شود. برای این کار، سیم جدا شده را نزدیک به ترمینال مربوطه نگه دارید تا ببینید چه مقدار سیم باید بریده و جدا شود.

اتصال سیم

پس از آنکه به اندازه مناسب سیم رسیدید، باید آن را درون سرسیم قرار داده و محکم کنید. سپس، محفظه پلاستیکی پین هدر را ببندید و مطمئن شوید که به خوبی آن را محکم کرده‌اید. معمولاً هنگام چفت شدن دو قسمت پلاستیکی محفظه، صدایی می‌شنوید که نشان می‌دهد دو طرف محکم به هم چسبیده‌اند.

پین هدر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا