مقاله

نحوه نوشتن مقاله : چگونه یک مقاله بنویسیم

چگونه یک مقاله بنویسیم

نحوه نوشتن مقاله خوب در مورد هر موضوعی بیایید این واقعیت را بپذیریم که مقاله نویسی یک فرایند نسبتاً پر زحمت است و ساده ترین کار برای انجام آن نیست. این یک حقیقت تلخ است. مقالات اغلب برای کارهای خانه اختصاص می یابد. این یک حقیقت تلخ دیگر است.

راهش چیه؟ شما نمی توانید الزامات دانشگاهی را تغییر دهید یا آنها را باطل کنید (در همین لحظه) از طرف دیگر ، می توانید مقاله زیر را بخوانید و تمام عناصر لازم را برای تهیه مقاله خوب پیدا کنید ، حتی اگر اولین مقاله شما باشد.

چند مرحله برای نحوه نوشتن مقاله درخشان

 1. انتخاب موضوع برای مقاله
 2. حفر عمیق!
 3. به خودتان وقت بدهید
 4. افکار خود را ساختار دهید
 5. بیانیه پایان نامه ریشه همه چیز است
 6. فقط این کار را انجام دهید
 7. همه کارها و هیچ بازی باعث نمی شود جک پسر کسل کننده شود
 8. کمال
 9. چشم انداز تازه
 10. پایان جاده
 1. انتخاب موضوع برای مقاله

  این واقعیت که برای نوشتن چیزی به چیزی احتیاج دارید واضح و غیرقابل انکار است. همه چیز آسانتر می شود اگر معلم شما موضوع را برای شما فراهم کرده باشد. به هر حال ، شما می توانید مقاله ما ” موضوعات اصلی مقاله ” را بررسی کنید. در وهله اول ، اگر واقعاً به موضوعی که می نویسید علاقه مند هستید ، مقاله شما بیشتر درخشان خواهد بود. عاقلانه انتخاب کنید!

 2. حفر عمیق!

  بنابراین ، مرحله بعدی تحقیقات عمیق است. مهم نیست که چه موضوعی را انتخاب کنید ، احتمالاً مطالب کافی را خواهید دید که توسط متخصصان فرهیخته ، روزنامه نگاران باتجربه و نویسندگان مشهور تهیه شده است. شما نباید برخی منابع تصادفی را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها معتبر و قابل اعتماد هستند.

 3. به خودتان وقت بدهید

  ایده های خوب همیشه اول نیستند. سعی کنید از زوایای مختلف به موضوع خود نگاه کنید ، و دوباره و دوباره نگاه کنید. یک کم استراحت کن. و دوباره نگاه کنید ذهن شما برای تصور همه انواع احتمالی استدلال و رویکردها به فضایی نیاز دارد. جلسه “طوفان مغزی” شخصی خود را با چای و کیک ترتیب دهید!

 4. افکار خود را ساختار دهید

  ایجاد نمودار یا طرح کلی برای مقاله شما یکی از اقدامات لازم برای نگارش مقاله است. طرح کلی باید دقیق و منظم باشد. همچنین باید برای هر نقطه از برنامه خود برخی از کلمات کلیدی یا منابع را درج کنید. اگر مستعد خلاقیت و تفکر تخیلی هستید ، می توانید نمودار خود را به شکل هرم ، خورشید ، خانه یا هر شی مناسب دیگر بکشید.

 5. بیانیه پایان نامه ریشه همه چیز است

  در اینترنت می توانید سخنرانی ها و رهنمودهای خاصی راجع به نوشتن پایان نامه سطح A بیابید. با چند کلمه ، باید قابل درک ، باریک و جامع باشد. یک بیانیه پایان نامه ساختار مقاله شما را تعیین می کند ، بنابراین به دنبال ایده آل باشید.

 6. فقط این کار را انجام دهید

  حالا باید شروع به نوشتن کنید. با مقدمه شروع کنید ، سپس به بدن اصلی بروید و در آخر نتیجه بگیرید.

 7. همه کارها و هیچ بازی باعث نمی شود جک پسر کسل کننده شود

  یک کم استراحت کن. بدون شوخی. چرت بزنید یا پیاده روی کنید. به یاد داشته باشید که شما رباتی نیستید که فقط بتوانید یک سوکت دیواری را وصل کنید و خوب باشید. برای اضافه کردن لمس های نهایی به یک ذهن تازه نیاز دارید.

 8. کمال

  مقاله خود را یک بار دیگر بخوانید. اگر احساس می کنید که می توانید این کار را بهتر انجام دهید ، اکنون لحظه مناسب است. اگر عبارات غیر ضروری می بینید – آنها را حذف کنید. Tautologies؟ از فرهنگ لغت خود استفاده کنید و مترادف پیدا کنید. اشتباهات املا و دستور زبان نیز مجاز نیست.

 9. چشم انداز تازه

  دریافت بازخورد همچنین ممکن است یکی از مراحل نوشتن مقاله در نظر گرفته شود. قبل از نوشتن پیش نویس نهایی با والدین ، ​​دوستان یا معلم خود مشورت کنید. دو دست بهتر از یکی است. حتی بزرگترین نویسندگان در تمام دوران قبل از انتشار کتاب های خود ایده های خود را با همسران ، همسران و نزدیکانشان به اشتراک گذاشتند.

 10. پایان جاده

  بعد از اینکه به خود اطمینان دادید که همه چیز به درستی انجام شده است ، پیش نویس نهایی را برای مقاله خود بنویسید. و یک بار دیگر آن را بخوانید. فقط در مورد

چگونه می توان مقدمه ای برای مقاله نوشت؟

در مرحله اول ، بیایید وظیفه اصلی معرفی را مشخص کنیم. پاراگراف اول با هدف جلب توجه خواننده و ادامه خواندن او صورت گرفته است. چه چیزی معمولاً توجه ما را به خود جلب می کند؟ چیزی جالب ، اسرارآمیز ، خنده دار و غیرمعمول. حیف است ، اما شما نمی توانید به جای پاراگراف معرفی خود ، یک گل زیبا یا زن سبک و جلف کرکی بکشید. بنابراین ، چگونه می توان مقالاتی را برای خوانندگان “wow” نوشت؟

 • خنده دار باشید

  خندیدن یکی از ساده ترین راه ها برای آسایش خوانندگان و آماده کردن آنها برای درک بیشتر متن است. مراقب شوخی ها باشید! این روش برای مقاله های مربوط به موضوعات جدی اجتماعی ، اقتصادی یا سیاسی مانند بی خانمانی ، گرسنگی و انقلاب بسیار مناسب نیست. علاوه بر این ، اطمینان حاصل کنید که حکایات شما نه تنها برای شما خنده دار است ، در غیر این صورت ممکن است یک شخص متوسط ​​را خجالت زده یا گیج کند.

 • اسرارآمیز باشید

  جادوگران حرفه ای یک قانون ساده اما واقعاً مؤثر دارند: انحراف نیمی از موفقیت است. موضوع شما در مورد نابرابری جنسیتی است؟ مقاله خود را با سوالی درباره سیب و پرتقال شروع کنید. شما تعجب می کنید منظور چیست؟ این بدان معناست که خوانندگان شما نیز تعجب خواهند کرد. نکته همین است.

 • جالب باش

  یک داستان بگویید. زندگی مجموعه ای از داستان ها است: افسانه ها ، کارتون ها ، رمان ها ، کتاب های طنز ، و غیره. چرا شما خواننده دیگری را پیشنهاد نمی کنید؟ البته نباید خیلی طولانی یا پیچیده باشد. ایده اصلی داستان باید به موضوع مقاله شما مربوط باشد.

 • غیرمعمول باشید

  پیش بینی پذیری کسل کننده است. یک رویکرد نامنظم دقیقاً همان چیزی است که شما نیاز دارید تا خواننده خود را متحیر کنید. به صورت دور تا دور صحبت کنید ، سؤال کنید و داستان بگویید. از تخیل و خلاقیت خود استفاده کنید ، زیرا تنها یک تلاش برای جذب خواننده دارید. هدر نده

شوخی ها و داستان ها برای معرفی خوب کافی نیستند. شما همچنین باید یک بند پایان نامه را در پاراگراف اول درج کنید. بیانیه پایان نامه یک ، شاید دو جمله در ابتدای مقاله شما باشد که ایده های شما را خلاصه می کند و جهت و نوشتن شما را راهنمایی می کند.

چگونه می توان یک مقاله نتیجه گیری برای مقاله نوشت؟

نتیجه گیری-بند-img

فتنه های فیلم پایان باز؛ کتاب پایان باز باعث می شود شما فکر کنید. مقاله انتهایی این سؤال را ایجاد می کند ، “پس چه؟” به نظر می رسد نامشخص است ، درست است؟

در پایان ، شما باید به مخاطبان خود یادآوری كنید كه چرا مقاله شما را خوانده اند و چرا این باعث اتلاف وقت نبوده است. پاراگراف نتیجه گیری بیشتر از هر قسمت دیگر از مقاله شما در حافظه خواننده شما باقی می ماند. به همین دلیل است که باید بهترین قسمت نوشتاری شما باشد. در اینجا لیستی از چهار استراتژی خوب برای تکمیل نتیجه گیری صحیح وجود دارد:

انجام بده

 • همانطور که در بالا ذکر شد ، نتیجه گیری بد اغلب این سؤال را ایجاد می کند ، “پس چه؟” شما باور نخواهید کرد ، اما ساده ترین راه برای جلوگیری از این سؤال ، ارائه پاسخی جامع در پاراگراف آخر است. مهمترین نکات را در بند جمع بندی مجدداً تکرار کنید و یک دوره بگذارید. کارت عالی بود!

 • خواننده می خواهد احساس کامل بودن داشته باشد. نتیجه گیری شما ممکن است بیانیه پایان نامه شما را تکرار کند. اکنون چرخه به پایان رسیده است. مطمئناً نباید آن را به صورت کلامی تکرار کنید ، فقط از پارافراژ کردن استفاده کنید.

 • در مورد توسعه بیشتر موضوع خود به خواننده خود یادداشت کنید یا جنبه های دیگری را که برای او جالب است ذکر کنید. به عنوان مثال ، اگر تأثیر امپرسیونیسم در فرهنگ اروپا را تحلیل کنید ، در بند پایانی خود می توانید اظهار داشته باشید که این تأثیر در فرهنگ آمریکایی نیز داشته است.

 • شما می توانید یکی از منابع خود را نقل قول یا مرجع کنید. نقل قول کمک می کند تا نکته نهایی خود را مشخص و تأیید کنید. اگر مقاله شما به یک کتاب یا فیلم اختصاص داده شده است ، این استراتژی عالی است.

 • از روش سقراطی استفاده کنید – یک سؤال بپرسید. این ممکن است خوانندگان را به فکر کردن درباره موضوع شما یا حتی ارائه تحقیقات خودشان ترغیب کند. این یک استراتژی درخشان برای کسانی است که می خواهند تفکر خوانندگان خود را تحریک کنند.

اکنون زمان برخی استراتژی های بد است که برای نتیجه گیری خود نباید از آنها استفاده کنید:

نکن

 • داده های بیشتر ، حقایق بیشتر ، ایده های بیشتر. همین بس! نتیجه گیری پاراگراف شما مکان خوبی برای اطلاعاتی نیست که فراموش کرده اید در بخش اصلی آن را ذکر کنید. رهاش کن!

 • به عنوان یک قاعده ، نتیجه گیری از حد چند جمله فراتر نمی رود. این باید کوتاه و واضح و بدون جزئیات غیر ضروری باشد.

 • بدون شک ، شما می توانید ایده ها و دیدگاه های جدیدی را در مقاله خود ارائه دهید ، اما این کار را در پاراگراف آخر انجام ندهید! اگر لحظه ظهور خیلی دیر شده است ، بهتر است پاراگراف بدن دیگری را بنویسید تا اینکه سعی کنید مربع را مربع کنید.

 • نتیجه گیری خلاصه ای از مقاله شما نیست بلکه تلفیقی از نکات اصلی شماست. اگر بیش از یک جمله برای نوشتن ندارید ، بد نیست. با افزودن اطلاعاتی که خوانندگان شما از قبل می شناسند ، عصبانی نشوید.

 • از عباراتی مانند “خلاصه” ، “در نتیجه” و غیره خودداری کنید. خوانندگان شما کاملاً می فهمند که پاراگراف آخر نتیجه گیری است. آنها را تحریک نکنید!

 • عذرخواهی نکنید تقصیر شما نیست که کلمه حد مجاز به شما اجازه نمی دهد تمام اطلاعاتی را که پیدا کرده اید ارائه دهید. از عباراتی مانند “این فقط یک طرف مشکل است” ، “شما می توانید اطلاعات بسیار بیشتری بیابید” اجتناب کنید. خوانندگان شما به همین روش فکر می کنند

 • شما باید از طریق مقاله خود همان سبک را دنبال کنید. اگر لحن شما جدی و منطقی است ، سعی نکنید خوانندگان را با یک عبارت احساسی یا انگیزشی غافلگیر کنید. این یک گیج کننده تر از یک حرکت سرگرم کننده خواهد بود.

اکنون ، شما به اندازه کافی می دانید برای پاسخ به این سؤال ، “چگونه می توان نتیجه گیری را برای مقاله نوشت؟” شاید اکنون بتوانید آن را برای همسالان خود توضیح دهید. فرصت خود را برای نشان دادن هدر ندهید!

یک مقاله برای انتشار در مجلات علمی پژوهشی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

بعد از اینکه مقاله برای مجله مورد نظر ارسال شد، توسط یک یا چند داور که به موضوع مقاله تسلط دارند، بررسی می شود. اگه مقاله قابلیت انتشار داشته باشد، در مجله مورد نظر پذیرش و چاپ می شود. اما برای اینکه مقاله شانس بیشتری برای پذیرش داشته باشد، باید بعضی نکات رو هنگام نگارش مقاله رعایت کرد. ما در اینجا می خواهیم به این موارد به صورت خلاصه اما مفید اشاره کنیم.

 1. مطالب نوشته شده باید تکمیل کننده و در راستای هم باشند تا با هم ارتباط مفهومی داشته باشند.
 • باید تمامی موضوعات به صورت کامل توضیح داده شده باشند.
 • بحث ها و موضوعات با یکدیگر مرتبط باشند.
 • منابع در درون متن کامل آورده و بصورت دقیق ارجاع داده شده باشند.
 • استدلال های آورده شده از پیوستگی و منطق علمی برخوردار باشد.
 1. مقاله از سازمان دهی و نظم منسجمی برخوردار باشد:
 • مقاله باید از ساختار مفهومی اساسی برخوردار باشد.
 • رفرنس دهی باید اصولی و مناسب باشد.
 • از عنوان ها و زیر عنوان های مناسب برای هر بخش استفاده شود.
 1. تحقیق بهتر است از محوریت خوبی در کلیت و ترکیب مقاله برخوردار باشد:
 • تحقیق باید از خلاقیت و نوآوری خاصی برخوردار باشد.
 • میزان دقت در تحقیق، از عنوان آن مشخص می شود.
 • استدلال ها و نتیجه گیری ها به یک روش قابل استناد مثل ارجاع دهی باید پشتیبانی شوند.
 • ادبیات تحقیق باید مورد نقد و بررسی قرار گرفته باشد.
 • ارتباطی منطقی بین ادبیات و موضوع مورد تحقیق وجود داشته باشد.

نکات اضافی درمورد عنوان مقاله:

 • عنوان باید جذاب باشد تا در ابتدای مقاله، خواننده را به خود جذب کند.
 • عنوان نباید کلیشه ای باشد.
 • بهتر است به صورت مختصر ولی مفید نوشته شود.
 • عنوان برچسبی برای کل مقاله است نه یک جمله.

هنگام نوشتن افلیکیشن نیز باید دقت کرد تا به صورت مناسب و براساس فرمت هر مجله نوشته شود. اسامی، سمت و سایر اطلاعات ضروری نویسندگان در این بخش نوشته می شود.

نکات اضافی در مورد چکیده مقاله:

 • بخش چکیده باید معرف اهداف تحقیق، اهمیت کلی تحقیق باشد و اشاره مختصر بر ساختار مقاله و … داشته باشد.
 • باید به این نکته توجه کرد که چکیده اولین بخشی هست که خواننده با آن مواجه می شود و چه بسا این بخش بیش از سایر قسمت های مقاله خوانده می شود.
 • چکیده باید دارای حداقل 200 و حداکثر 250 کلمه باشد.
 • کارکرد چکیده آن است که به خواننده در تصمیم گیری برای مطالعه ی متن اصلی یا عدم آن کمک میکند.بنابر این،چکیده باید مهم ترین موارد مطرح شده در متن اصلی را به اختصار در بر گیرد.

نکاتی درمورد مقدمه تحقیق:

 • کار بخش مقدمه آماده ساختن ذهن خواننده برای ورود به بحث اصلی مقاله می باشد. این بخش باید به اهداف و اهمیت مقاله بپردازد. در مقدمه ی مقاله نویسنده باید با توجه به نیاز و سطح مخاطبان و ضمن پرهیز از حاشیه پردازی ،مدخلی برای ورود به بحث اصلی باز کند.

نکاتی درمورد بیان مسئله تحقیق:

 • توضیح دقیق و شفاف در مورد مسئله ای که هدف کلی پژوهش است، در این بخش ضروری می باشد. در این بخش باید مسئله و موضوعی که زمینه ساز پژوهش شده است،همراه با ابعاد و جوانب آن به روشنی و به اختصار تبیین شود.
 • همچنین هدف تحقیق هم باید به روشنی بیان شود.

پیشینه ی تحقیق

 • باید ارتباط تحقیق انجام شده با تحقیقات قبلی مشخص شود. بهتر است معلوماتی که به دانش های قبلی اضافه شده است مشخص شود همچنین تاثیری که تحقیقات قبلی بر روی تحقیق حاضر داشته است باید بیان شود.

بیان روش شناسی تحقیق

 • هر تحقیق براساس ماهیت خود به یک روش خاصی انجام می شود. معمولا در هر رشته ای روش های متعددی وجو دارد که برخی از آنها مقبولیت و عمومیت بیشتری دارند ودر اغلب تحقیقات آن رشته مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین اطلاعات هر تحقیقی با ابزار خاصی گردآوری می شوند. یافته های پژوهش باید ابتدا توصیف و سپس تجزیه و تحلیل شوند.معمولا در این بخش 4 سطح توصیف ،مقایسه،تحلیل و تفسیر قابل مشاهده است.

بخش نتیجه گیری:

در این بخش یافته ها و نتیجه ای که از کل تحقیق حاصل شده است رو عنوان می کنند. در این بخش ممکن است برخی از فرضیات تحقیق مورد تایید قرار گرفته باشند و یا برخی از فرضیات رد شوند. به طور کلی این بخش نتیجه کل تحقیق را شامل می شود.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا