مقاله

استفاده از کمک رباتیک برای آسان تر کردن کولونوسکوپی

استفاده از کمک رباتیک برای آسان تر کردن کولونوسکوپی

استفاده از کمک رباتیک برای آسان تر کردن کولونوسکوپی دانشمندان با استفاده از یک ربات برای هدایت یک وسیله پزشکی به بدن ، در کار خود برای ایجاد کولونوسکوپی نیمه مستقل دستیابی به موفقیت بزرگ انجام داده اند.

این نقطه عطف این احتمال را فراهم می کند که یک سیستم رباتیک هوشمند بتواند ابزارها را به مکانهای دقیق بدن برای گرفتن نمونه برداری یا اجازه بررسی بافتهای داخلی هدایت کند.

یک پزشک یا پرستار هنوز برای تصمیم گیری بالینی آماده هستند اما وظیفه دستکاری دستگاه در سیستم رباتیک بارگیری می شود.

آخرین یافته ها – “امکان دادن به آینده کولونوسکوپی با دستکاری مغناطیسی هوشمند و خودمختار” – اوج تحقیق 12 ساله توسط یک تیم بین المللی از دانشمندان به رهبری دانشگاه لیدز است.

این تحقیق امروز (دوشنبه ، 12 مهر) در مجله علمی Nature Machine Intelligence منتشر شده است .

آزمایشات بیمار با استفاده از این سیستم می تواند سال آینده یا اوایل سال 2022 آغاز شود.

پیترو والداستری ، استاد رباتیک و سیستم های خودمختار در لیدز ، بر این تحقیق نظارت می کند. وی گفت: “كولونوسكوپی به پزشكان دریچه ای به دنیای نهفته در اعماق بدن انسان می دهد و نقش حیاتی در غربالگری بیماری هایی مانند سرطان روده بزرگ دارد. اما این فناوری برای دهه ها نسبتاً بدون تغییر باقی مانده است.

“آنچه ما توسعه داده ایم سیستمی است كه كار آن برای پزشكان یا پرستاران راحت تر است و برای بیماران دردناكتری دارد. این گام مهمی در جهت ایجاد گسترده تر كولونوسكوپی است – اگر سرطان روده بزرگ شناسایی شود ضروری است ”

از آنجا که استفاده از سیستم آسان تر است ، دانشمندان امیدوارند که این امر می تواند تعداد ارائه دهندگانی را که می توانند این روش را انجام دهند افزایش دهد و امکان دسترسی بیشتر بیمار به کولونوسکوپی را فراهم کند.

کولونوسکوپی روشی برای بررسی راست روده و روده بزرگ است. کولونوسکوپی متداول با استفاده از یک لوله نیمه انعطاف پذیر که به داخل مقعد وارد می شود ، انجام می شود ، این روند برای برخی از بیماران بسیار دردناک است و به بیهوشی نیاز دارند.

استفاده از کمک رباتیک برای آسان تر کردن کولونوسکوپی
نمودار سطوح کمک رباتیک موجود ، از عدم کمک به ناوبری نیمه مستقل را نشان می دهد اعتبار: دانشگاه لیدز

کولونوسکوپ انعطاف پذیر مغناطیسی

تیم تحقیقاتی دستگاه کوچکتری به شکل کپسول شکل تولید کرده اند که به یک کابل باریک متصل می شود و به داخل مقعد وارد می شود و سپس به محل هدایت می شود – نه توسط پزشک یا پرستار که کولونوسکوپ را تحت فشار قرار می دهد بلکه توسط یک آهنربا روی بازوی رباتیک قرار گرفته است بیمار.

بازوی رباتیک هنگام مانور کپسول در اطراف بیمار حرکت می کند. این سیستم بر این اصل استوار است که نیروهای مغناطیسی جذب و دفع می شوند.

آهن ربا در خارج از بیمار با آهن ربا های کوچک در کپسول داخل بدن ارتباط برقرار می کند و آن را از طریق روده بزرگ عبور می دهد. محققان می گویند درد آن کمتر از انجام کولونوسکوپی معمولی خواهد بود.

هدایت بازوی رباتیک می تواند به صورت دستی انجام شود اما تکنیکی است که تسلط بر آن دشوار است. در پاسخ ، محققان سطوح مختلفی از کمک رباتیک را ایجاد کرده اند. این آخرین تحقیق ارزیابی کرده است که سطوح مختلف کمک رباتیک در کمک به کارکنان غیر متخصص برای انجام این روش چقدر موثر بوده است.

سطح کمک رباتیک

کنترل مستقیم ربات. این جایی است که اپراتور از طریق جوی استیک کنترل مستقیم ربات را بر عهده دارد. در این حالت هیچ کمکی وجود ندارد.

عمل جراحی آندوسکوپ هوشمند. اپراتور در جایی که می خواهند کپسول در روده بزرگ واقع شود متمرکز می شود ، و به سیستم رباتیک اجازه می دهد تا حرکات بازوی رباتیک لازم برای قرار گرفتن کپسول را محاسبه کند.

ناوبری نیمه مستقل. سیستم رباتیک با استفاده از بینایی رایانه به طور مستقل کپسول را از طریق روده بزرگ هدایت می کند – اگرچه این عمل توسط اپراتور قابل لغو است.

در طی یک شبیه سازی آزمایشگاهی ، از 10 کارمند غیر متخصص خواسته شد که ظرف 20 دقیقه کپسول را به نقطه ای از روده بزرگ برسانند. آنها این کار را پنج بار انجام دادند و از سه سطح مختلف کمک استفاده کردند.

استفاده از کمک رباتیک برای آسان تر کردن کولونوسکوپی
جدول نشان می دهد که این کار چقدر چالش برانگیز بوده است. رنگهای سبز نشانگر وظایفی هستند که چالش کمتری دارند. اعتبار: دانشگاه لیدز

با استفاده از کنترل مستقیم ربات ، شرکت کنندگان 58٪ موفقیت داشتند. این با استفاده از عمل جراحی آندوسکوپ هوشمند به 96٪ و با استفاده از ناوبری نیمه مستقل به 100٪ افزایش یافت.

در مرحله بعدی آزمایش ، از دو شرکت کننده خواسته شد تا یک کولونوسکوپ معمولی را در روده بزرگ دو خوک بیهوش کنند – و سپس با استفاده از سطوح مختلف کمک ، کار را با سیستم رباتیک کنترل شده آهنربا تکرار کنند. دامپزشکی برای اطمینان از صدمه ندیدن حیوانات در محل حضور داشت.

شرکت کنندگان در شاخص بارگذاری کار NASA ، معیاری برای نحوه مالیات دادن یک کار ، هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی ، نمره گذاری شدند.

شاخص بارگذاری وظایف ناسا نشان داد که آنها کار با کولونوسکوپ را با کمک رباتیک آسان تر می کنند. احساس ناامیدی عامل اصلی در کار کردن کولونوسکوپ معمولی بود و در آنجا شرکت کنندگان کنترل مستقیم ربات را داشتند.

جیمز مارتین ، دکترای تخصصی یک محقق از دانشگاه لیدز که همکاری این مطالعه را بر عهده داشت ، گفت: “کار با بازوی رباتیک چالش برانگیز است. این کار چندان شهودی نیست و این امر باعث مهار ترقی کولونوسکوپ های مغناطیسی منعطف می شود.

“اما ما برای اولین بار اثبات کرده ایم که امکان بارگیری مجدد این عملکرد به سیستم رباتیک وجود دارد و اپراتور را قادر می سازد تا در مورد کار بالینی که انجام می دهند بیندیشد – و این تفاوت قابل سنجشی در عملکرد انسان ایجاد می کند.”

تکنیک های توسعه یافته برای انجام معاینات کولونوسکوپی را می توان در سایر دستگاه های آندوسکوپی مانند مواردی که برای بازرسی دستگاه گوارش فوقانی یا ریه ها استفاده می شود ، استفاده کرد.

دکتر برونو اسکاگلیونی ، یکی از محققان فوق دکترا در لیدز و از جمله سرپرستان این مطالعه ، افزود: “کولونوسکوپی با کمک ربات توانایی ایجاد انقلابی در روش انجام این روش را دارد. این بدان معناست که افرادی که معاینه را انجام می دهند نیازی به انجام آنها ندارند. کارشناسان در دستکاری دستگاه

“امیدوارم که این روش به طور گسترده تری در دسترس باشد ، جایی که می تواند به جای بیمارستان در کلینیک ها و مراکز بهداشتی ارائه شود.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا