مقاله

شبیه سازی سیستمهای گسسته پیشامد

شبیه سازی سیستمهای گسسته پیشامد

پاورپوینت شبیه سازی سیستمهای گسسته پیشامد در این پست منوجان توضیحاتی در مورد این جزوه را برای کاربران خود قرار داده است . سایت منوجان دانلود مقاله تحقیق و جزوه های تهیه شده را برای شما معرفی خواهد کرد.

  • شبیه ساز سیستمهای گسسته
  • شبیه سازی سیستم گسسته پیشامد
  • جزوه شبیه سازی سیستم گسسته پیشامد

مدل سازی و شبیه سازی رایانه ای (M&S) به مهندسان اجازه می دهد تا سیستم های پیچیده را مطالعه و تجزیه و تحلیل کنند. سیستم رویداد گسسته (DES) -M & S در مدیریت مدرن ، مهندسی صنایع ، علوم رایانه و ارتش استفاده می شود. با افزایش سرعت کامپیوتر و ظرفیت حافظه ، ابزارهای DES-M & S قدرتمندتر شده و در حل مشکلات زندگی واقعی کاربرد گسترده تری دارند.

براساس بیش از 20 سال تکامل در محیط کلاس و همچنین تجربه چندین دهه در توسعه راه حل های مبتنی بر شبیه سازی برای صنایع پیشرفته ، مدل سازی و شبیه سازی سیستم های رویداد گسسته تنها کتاب DES-M & S است که در آن تمام فرمالیسم های اصلی مدل سازی DES – مبتنی بر فعالیت ، فرآیند گرا ، دولت محور و مبتنی بر رویداد – به صورت یکپارچه پوشش داده می شوند:

  • روشی کاملاً مشخص برای ساخت یک مدل رسمی به صورت نمودار رویداد ، ACD یا نمودار حالت
  • انواع متنوعی از الگوهای مدل سازی و مثالهایی که می توانند به عنوان اجزای سازنده برای یک مدل پیچیده و واقعی استفاده شوند
  • روشی منظم و آسان برای پیگیری همراه با نمونه کدهای C # برای توسعه شبیه ساز در فرمالیسم های مختلف مدل سازی
  • آموزشهای ساده و همچنین نمونه پرونده های مدل برای استفاده از شبیه سازهای معروف خارج از قفسه مانند SIGMA® ، ACE® و Arena®
  • نتایج تحقیقات به روز و همچنین موضوعات و دستورالعمل های تحقیق در DES-M & S

مدل سازی و شبیه سازی سیستم های رویداد گسسته یک کتاب درسی ایده آل برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شبیه سازی / مهندسی صنایع و علوم کامپیوتر و همچنین پزشکان و محققان شبیه سازی است.

شبیه سازی با استفاده از وقایع گسسته

شبیه سازی با استفاده از وقایع گسسته یعنی پیشرفت در زمان به زمان وقایع بستگی دارد ، زیرا برنامه سیستم را فقط در زمان هایی که اتفاقات خاصی رخ می دهد شبیه سازی می کند.

شبیه سازی با استفاده از وقایع گسسته

شبیه سازی با استفاده از رویدادهای مجزا شبیه سازی رویداد گسسته است راه ایجاد برنامه (یا مدل) برای شبیه سازی سیستم ها، این روش است بر اساس ارائه از زمان شبیه سازی بر اساس وقایع در رخ آینده جداگانه خاطرات شعلهور از بار. یعنی پیشرفت در زمان بستگی به زمان وقایع دارد ، زیرا برنامه فقط در زمان هایی که اتفاقات خاصی رخ می دهد سیستم را شبیه سازی می کند.

شبیه سازی رویداد گسسته

یک سیستم عامل مدل شبیه سازی رویداد گسسته ( DES )به عنوان دنباله ای ( گسسته ) از وقایع در زمان. هر رویداد در یک لحظه خاص از زمان اتفاق می افتد و نشان دهنده یک تغییر در یک حالت استدر سیستم بین وقایع پی در پی ، هیچ تغییری در سیستم فرض نمی شود. بنابراین ، زمان شبیه سازی می تواند مستقیماً به زمان رویداد بعدی برسد ، که به آن پیشرفت زمان رویداد بعدی گفته می شود .

علاوه بر پیشرفت زمان رویداد بعدی ، یک رویکرد جایگزین نیز وجود دارد که پیشرفت زمان ثابت افزایش نامیده می شود ، که در آن زمان به برش های کوچک تقسیم می شود و وضعیت سیستم با توجه به مجموعه رویدادها / فعالیت هایی که در آن زمان اتفاق می افتد ، به روز می شود تکه. از آنجا که لازم نیست هر بار یک برش شبیه سازی شود ، شبیه سازی زمان رویداد بعدی معمولاً می تواند خیلی سریعتر از شبیه سازی زمان افزایش ثابت مربوطه انجام شود.

هر دو شکل DES در مقایسه با شبیه سازی مداوم است که در آن وضعیت سیستم بر اساس مجموعه ای از معادلات دیفرانسیل که نرخ تغییر را از متغیرهای حالت تعیین می کند ، به طور مداوم در طول زمان تغییر می کند.

مثال

یک تمرین معمول در یادگیری نحوه ساخت یک شبیه سازی رویداد گسسته ، مدل سازی صف نمذجة است ، مانند ورود مشتری به یک بانک برای خدمات دهی توسط عرفان. در این مثال ، نهادهای سیستم صف مشتری و صندوقدار هستند . رویدادهای سیستم ورود مشتری و عزیمت مشتری است . (رویداد Teller-Begins-Service می تواند بخشی از منطق وقایع ورود و خروج باشد.) حالات سیستم که به دلیل این رویدادها تغییر کرده اند ، مشتری در صف هستند (یک عدد صحیح از 0 به n) و وضعیت تلر (اشغال شده). یا بی اثر). متغیرهای تصادفیچه باید قابل تشخیص باشد به طور تصادفی مدل این سیستم هستند از مداخله مشتری زمان و زمان سرویس گوی . چارچوب مبتنی بر عامل برای مدل سازی عملکرد برای شبیه سازی رویداد گسسته موازی خوش بینانه نمونه دیگری از شبیه سازی رویداد گسسته است.

لیست رویدادها

شبیه سازی حداقل یک لیست از رویدادهای شبیه سازی را حفظ می کند. این مجموعه را گاهی اوقات مجموعه رویداد معلق می نامند زیرا رویدادهای معلق را در نتیجه رویدادی که قبلاً شبیه سازی شده بود اما هنوز شبیه سازی نشده است ، لیست می کند. این رویداد با زمان و نوع وقوع توصیف می شود ، که کدی را برای شبیه سازی آن رویداد نشان می دهد. معمول است که پارامترهای کد رویداد مشخص می شوند ، در این مورد توضیحات رویداد نیز شامل پارامترهای کد رویداد است.

وقتی وقایع آنی هستند ، فعالیتهایی که به مرور زمان گسترش می یابند به عنوان دنباله ای از وقایع مدل می شوند. برخی از چارچوب های شبیه سازی اجازه می دهد تا زمان رویداد به عنوان یک بازه مشخص شود ، زمان شروع و پایان هر رویداد را می دهد.

موتورهای شبیه سازی تک نخ مبتنی بر حوادث لحظه ای فقط یک رویداد دارند. در مقابل ، موتورهای شبیه سازی چند رشته ای و موتورهای شبیه سازی که از یک مدل رویداد مبتنی بر فاصله پشتیبانی می کنند ، ممکن است چندین رویداد جاری داشته باشند. در هر صورت ، مشکلات عمده ای در هماهنگی بین رویدادهای جاری وجود دارد.

معمولاً مجموعه ای از رویدادهای معلق به عنوان صف اولویت سازماندهی می شوند ، مرتب شده بر اساس زمان رویداد. یعنی صرف نظر از ترتیب اضافه شدن رویدادها به مجموعه رویدادها ، آنها با ترتیب دقیق زمانی حذف می شوند. پیاده سازی های مختلف صف در زمینه شبیه سازی رویداد گسسته مورد مطالعه قرار گرفته است. گزینه های در نظر گرفته شده شامل درختان فاصله دار ، صف های جست و خیز ، صف تقویم و صف های نردبانی بودند. در دستگاه های انبوه موازی ، مانند CPU های چند هسته ای یا چند هسته ای ، مجموعه رویدادهای معلق را می توان با تکیه بر الگوریتم های غیر مسدودکننده پیاده سازی کرد تا هزینه همگام سازی بین رشته های همزمان کاهش یابد.

به طور معمول ، زمان انجام شبیه سازی ، رویدادها به صورت پویا برنامه ریزی می شوند. به عنوان مثال ، در مثال بانکی فوق ، رویداد CUSTOMER-ARRIVAL در زمان t ، اگر CUSTOMER_QUEUE خنثی باشد و TELLER بیکار باشد ، شامل ایجاد رویداد بعدی CUSTOMER-DEPARTURE است که در زمان t + s رخ می دهد ، جایی که s یک عدد تولید شده است .

مشکلات فرآیند را تشخیص دهید

روش های شبیه سازی برای کمک به کاربران در تشخیص مشکلات در محیط های پیچیده به خوبی مجهز شده اند. نظریه محدودیت ها اهمیت درک گلوگاه ها در یک سیستم را توضیح می دهد . شناسایی و رفع گلوگاه ها امکان بهبود فرایندها و سیستم کلی را فراهم می کند. به عنوان مثال ، ممکن است تنگناها در شرکت های تولیدی به دلیل موجودی مازاد ، تولید بیش از حد ، واریانس در عملیات و تنوع در مسیریابی یا تعیین توالی ایجاد شود. با مستند سازی دقیق سیستم با کمک مدل شبیه سازی ، می توان نمای کلی از کل سیستم را بدست آورد.

مدل تجاری سیستم به مدیریت اجازه می دهد تا محرک های عملکرد را درک کند. می توان یک شبیه سازی ایجاد کرد که شامل هر تعداد شاخص عملکرد مانند استفاده از کارگر ، نرخ تحویل به موقع ، نرخ قراضه ، دوره های نقدی و غیره است.

شبیه سازهای شبکه

شبیه سازی رویداد گسسته در شبکه رایانه ای برای شبیه سازی پروتکل های جدید و معماری های مختلف سیستم (توزیع شده ، سلسله مراتبی ، مرکزی ، P2P) قبل از استقرار واقعی استفاده می شود. می توان معیارهای ارزیابی مختلفی مانند زمان سرویس ، پهنای باند ، بسته های افتاده ، مصرف منابع و غیره را تعریف کرد.

در قسمت پایین مقاله اصلی که با فرمت پاورپوینت برای شما آماده کرده ایم را میتوانید مشاهده و دانلود کنید.

شبیه سازی سیستم گسسته پیشامد

اصول کلی
و زبانهای شبیه سازی  کامپیوتری

هدف:
بررسی روشهای مدلسازی سیستمهای پیچیده از طریق شبیه سازی  سیستمهای گسسته پیشامد

راهکار:
استفاده از زبانهای برنامه نویسی

زبانهای برنامه نویسی:

– زبانهای برنامه نویسی پردازش گرا (زبانهای خاص شبیه سازی مثل GPSS)
– زبانهای برنامه نویسی زمان گرا (زبانهای همه منظوره مثل FORTRAN)

جزوه شبیه سازی سیستم گسسته پیشامد

مفاهیم شبیه سازی گسسته پیشامد

– سیستم
– مدل
– حالت سیستم
– نهاد
– ویژگی
– مجموعه (فهرست ، صف یا زنجیره)
– پیشامد (شرطی و اساسی)
– فعالیت (انتظار نامشروط)
– تاخیر (انتظار مشروط)
– سیستمهای پویا
– متغیر زمان (CLOCK)

بررسی مجدد مثال سیستم صف دو ورودی: اتو رستوران

اجزای مدل شبیه سازی گسسته پیشامد:

– حالت های سیستم:

– نهادها: مشتری ها و خدمت دهنده ها
– پیشامدها: پیشامد ورود
پیشامد خدمتدهی توسط هابیل
پیشامد خدمتدهی توسط خباز
– فعالیتها: مدت بین دو ورود (جدول 2-11)
مدت خدمتدهی هابیل (جدول 2-12)
مدت خدمتدهی خباز (جدول 2-13)
– تاخیر: انتظار در صف برای گرفتن خدمت

سوالات مطرح در شبيه سازي

– تاثير هر پيشامد
– چگونگي تعريف پيشامدها
– پیشامدهاي آغاز و پايان هر تاخير
– تعريف سيستم در زمان صفر
تصوير سيستم: تصوير سيستم در هر لحظه (CLOCK=t) شامل اطلاعات سيستم در آن لحظه مي باشد از قبيل:
– حالت سيستم در لحظه t
– ليست پيشامدهاي آتي
– ليست فعاليتهاي جاري و زمان پايان آن
– وضعيت نهادها و اعضاي مجموعه ها
– آمار تجمعي و مقدار شمارشگرها

نمونه تصوير سيستم در زمان شبيه سازي t

روشهاي تعيين موقعيت صحيح يك پيشامد در ليست FEL:

– انجام جستجوي از بالا به پايين
– انجام جستجوي از پايين به بالا
– استفاده از ليست مرتب نشده و جستجوي كامل به ازاي هر بار جلوبري زمان
– تعريف سيستم در زمان صفر
حالت سيستم در زمان صفر:
تصوير سيستم در لحظه صفر (CLOCK=0) با مشخص كردن شرايط اوليه و توليد پيشامدهاي برونزا

روش خودراه انداز:
توليد رشته اي از وروديهاي خارجي بر اساس زمان جاري

پيشامد پايان اجرا:
هر شبيه سازي بايد داراي يك پيشامد پايان اجرا باشد (E)

روشهاي اختتام شبيه سازي پيشامد:

الف – زمانبندي پيشامد پايان اجرا در آينده (TE) در زمان صفر (زمان شبيه سازي: [0,TE])

ب – تعيين مدت اجرا (TE) توسط خود عمليات شبيه سازي (زمان وقوع پيشامد E)

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا