مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی با جواب

جواب فعالیت های درس 16 مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی

سوالات درس شانزدهم مطالعات ششم با جواب شامل پاسخ کامل و جواب فعالیت های درس ۱۶ لباس از تولید تا مصرف صفحه ی ۸۰، ۸۲، ۸۳، ۸۴ مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی در این نوشتار از منوجان تقدیم شما کلاس ششمی‌های گُل می‌شود.

جواب فعالیت های درس شانزدهم اجتماعی ششم

جواب فعالیت صفحه ۸۰ مطالعات ششم

✅ فعالیت 1

فکر کنید و چند کالا یا محصول دیگر نام ببرید که در گذشته به تعداد کم و توسط یک نفر تولید می شد؛ اما امروزه به صورت انبوه در کارگاه ها و کارخانه ها تولید میشود.

 • فرش
 • لبنیات
 • نان
 • کفش
 • کیف
 • رب گوجه فرنگی
 • ترشیجات
 • مربا و…

جواب فعالیت های صفحه ۸۲ مطالعات ششم

✅ فعالیت 2

مغازه‌دارها، لباس‌ها را با مبلغی بیشتر از آنچه از کارگاه تولیدی خریده‌اند به مردم میفروشند؛ چرا؟

زیرا آنها به صورت عمده خرید می‌کنند که باعث می‌شود قیمت کمتری در ازای محصول بپردازند. همچنین آنها هزینه‌هایی همچون حقوق کارگران، اجاره مغازه، کرایه حمل و نقل و… را پرداخت می‌کنند و علاوه بر آن در ازای وقتی که صرف می‌کنند نیز بایستی کسب درآمد کنند.

❤❤

✅ فعالیت 3

فعالیت کاربرگه ی شماره ی ٢٠ را انجام دهید.

✍ برای مشاهده‌ی پاسخ کاربرگه شماره 20 مطالعات ششم بر روی لینک زیر کلیک کند:

کاربرگه 20 مطالعات ششم با جواب

✅ فعالیت 4

به همراه معلّم و همکلاسی‌ها از یک کارگاه تولید پوشاک بازدید کنید و گزارشی در این باره بنویسید.

پاسخ این فعالیت به بازدید کلاسی شما بستگی دارد اما امسال که با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنیم احتمالاً بازدیدی نیز در کار نیست  اما در هر صورت ساینس هاب یک نمونه بازدید فرضی تقدیم شما می‌کند:

ما در تاریخ 17 آذر 1399 همراه با معلم و همکلاسی‌ها به کارگاه تولیدی پوشاک منوجان سر زدیم. این کارگاه شامل یک سالن نسبتاً بزرگ بود که در آن چند ردیف میز قرار گرفته بود و بر روی میزها چندین چرخ‌خیاطی قرار گرفته بود. پشت هر چرخ خیاطی یک خیاط روی صندلی نشسته و مشغول دوخت و دوز پارچه‌ها بود. در کنار هر خیاط یک سطل بزرگ نیز قرار داشت که ضایعات پارچه‌ها را درون آن قرار می‌دادند. در این بازدید ما با فرآیند دوخته‌شدن یک لباس آشنا شدیم.

پاسخ فعالیت های درس 16 مطالعات اجتماعی ششم

جواب فعالیت های صفحه ۸۳ اجتماعی ششم

✅ فعالیت 5

با راهنمایی معلّم درباره ی موضوع حجاب و پوشش مناسب در کلاس گفت و گو کنید.

با توجه به احکام اسلام و قوانین کشور، بایستی به نوع پوشش خویش در مکان‌های مختلف توجه داشته باشیم. بر اساس احکام اسلامی، دختران و زنان باید در برابر افراد نامحرم، مو و سایر اعضای بدنشان (به جز صورت و دو دست) را بپوشانند که به این پوشش، حجاب گفته می‌شود. مردان نیز بایستی پوشش مناسب را در موقعیت‌های مختلف رعایت کنند.

❤❤

جواب فعالیت های صفحه ۸۴ اجتماعی ششم

✅ فعالیت 6

در کلاس گفت و گو کنید. بعضی بچه ها بدون در نظر گرفتن میزان درآمد خانواده، تقاضای لباسهای جدید یا گران قیمت میکنند. آیا به نظر شما این کار درست است؟ چگونه باید تصمیم گیری کرد؟

خیر این کار اصلاً درست نیست. ما بچه‌ها باید توجه داشته باشیم که والدینِ ما با زحمت زیادی کسب درآمد می‌کنند و ما باید توقعات خودمان را کنترل کنیم تا موجب فشار آمدن به پدر و مادرمان نشود.

✅ فعالیت 7

اگر هر یک از کار های زیر را تاکنون انجام داده اید در کلاس تعریف کنید.

 • پس انداز برای خرید لباس: من سال گذشته عیدی‌هایم را جمع کردم، علاوه بر آن، بخشی از پول توجیبی‌هایم را نیز پس‌انداز کردم و با آن برای خودم یک پالتوی زیبا خریدم.
 • همکاری در شست وشوی لباس هایتان: من همیشه بعد از حمام، لباس‌هایم را داخل ماشین لباسشویی می‌اندازم.
 • استفاده از لباس های قدیمی و نخریدن لباس جدید: من از لباس‌هایم به خوبی مراقبت می‌کنم به همین دلیل مدت زیادی سالم می‌مانند مثلاً عید پارسال نیازی به خریدم لباس جدید نداشتم و از همان لباس‌های قبلی اسنفاده کردم.

با ادامه‌ی جواب سوالات درس شانزدهم مطالعات اجتماعی ششم دبستان همراه باشید.

✅ فعالیت 8

فرض کنید مبلغ 30 هزار تومان پس انداز کرده اید تا با آن پوشاک بخرید؛ با این پول چه می خرید و در موقع خرید به چه نکاتی توجه می کنید؟ پاسخ را هفته ی آینده به کلاس بیاورید.

با این پول، دو جفت جوراب خریداری می‌کنم و در موقع خرید به این نکته دقت می‌کنم که حتماً ساخت ایران باشد و البته با کیفیت و خوشرنگ باشد.

سوالات درس شانزدهم مطالعات ششم با جواب

جواب فعالیت صفحه 84 مطالعات اجتماعی ششم

اکنون که این فصل را به پایان رساندید، روی یک کاغذ بنویسید چه سؤالهای دیگری درباره‌ی پوشاک دارید؟

در تصویر زیر چند سوال درباره پوشاک تقدیم شما دانش آموزان عزیز کرده‌ام:

جواب سوالات و فعالیت های درس 16 مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی
سوالات درس شانزدهم مطالعات ششم با جواب

جواب سوالات فعالیت های درس شانزدهم 16 مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی را در این مطلب مشاهده کردید، امیدوارم از آن استفاده کرده باشید .

منبع
https://sci-hub.ir/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا