مطالعات اجتماعی هشتم با جواب

جواب درس سیزده مطالعات هشتم

جواب فعالیت های درس سیزده مطالعات هشتم درس 3 مطالعات اجتماعی هشتم کتاب مطالعات پایه هشت (درس غزنویان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان بصورت رایگان قرار داده ایم این فعالیت ها و کاربرگ ها صفحه 82 و 83  درس ۱۴ مطالعات اجتماعی هشتم با جواب در این نوشتار از منوجان تقدیم شما خواهد شد.

دوستان عزیز پاسخ درس 13 مطالعات اجتماعی هشتم ما جواب صفحه 82 و 83 را برای شما قرار داده ایم که میتوانید در این پست مشاهده کنید جواب کتاب درسی صفحه به صفحه.

این پست جواب فعالیت های درس چهاردهم مطالعات هشتم  فقط بخاطر کاربران manujani بصورت رایگان قرار داده ایم که بتوانند جواب فعالیتهای درس 13 مطالعات پایه هشتم خود را حل کنند .

در این پست جواب فعالیت های درس سیزده مطالعات هشتم شامل چه صفحاتی قرار داده شده ؟

 • جواب صفحه 82 مطالعات هشتم
 • جواب صفحه 83 مطالعات هشتم
 • جواب کاربرگه شماره 8 مطالعات هشتم

مشاهده تمام پاسخ درس چهاردهم مطالعات هشتم در قسمت زیر :.

جواب صفحه 82 مطالعات اجتماعی هشتم

چرا در بین سه سلسله ی ترک تبار، سلجوقیان اهمیت بیشتری در تاریخ ایران داشتند؟چون محدوده‌ی جغرافیایی ایران با زمان ساسانیان برابری می‌کرد و از ماوراء النهر در شرق تا دریای مدیترانه در غرب گشترش یافته بود (وسعت قلمروشان). و همچنین به دلیل تأثیری که در تحولات ایران و سایر سرزمین‌های اسلامی داشتند.

جواب طولانی‌تر:

 • سلجوقیان موفق شدند بر سرزمین‌های وسیعی مسلط شوند که شامل بخش عمده‌ی فلات ایران و مناطق همجوار آن از مرزهای چین تا دریای مدیترانه بود.
 • سلجوقیان حکومتی نیرومند را به وجود آورند.
 • در دوران سلجوقیان تشکیلات و نظام دیوانی منظم و گسترده‌ای در ایران شکل گرفت.
 • در حکومت سلجوقیان، قدرت و ثبات سیاسی، کشاورزی و بازرگانی رونق خوبی گرفت، شهرنشینی گسترش یافت و شهرهای بزرگ و آبادی پا به عرصه نهادند.
 • در دوره‌ی سلجوقیان، معماری، صنایع دستی و بسیاری از رشته‌های هنری شکوفا شدند.
 • زبان فارسی در این دوره رواج کامل یافت و بیشتر پادشاهان سلجوقی در گسترش فرهنگ و تمدن ایرانی و سخن پارسی و تشویق و ترغیب شعرا و نویسندگان فارسی‌زبان و گسترش فرهنگ و دانش‌ کوشش فراوان کردند.

جواب کاربرگ ۸ مطالعات هشتم

  به طور گروهی و با همفکری یکدیگر کاربرگه ی شماره ی 8 غزنویان و سلجوقیان را در کلاس کامل کنید.

 1. به طور گروهی با مطالعه درس و توجه به نقشه ها و نمودار خط زمان، جدول زیر را کامل کنید.
 2. همفکری کنید و با مقایسه‌ی قلمرو و رویدادهای مهم دوران غزنویان و سلجوقیان، بگویید کدام یک از این سلسله‌ها در تاریخ ایران، اهمّیت بیشتری داشته اند. چرا؟

چرا گردشگرانی که به ترکیه می‌روند، در این کشور آثار و بناهایی از دوره‌ی سلجوقیان مشاهده می‌کنند؟

چون ترکیه جزو امپراتوری روم شرقی بود که در جنگ ملازگرد به تصرف سلجوقیان ایران درآمد. به دلیل تسلط سیاسی طولانی سلجوقبان بر منطقه‌ی آسیای صغیر (ترکیه و سوریه امروزی)، آثار و بناهای زیادی همچون بناهای ایرانی از آن دوره بر جای مانده است.

جواب صفحه 83 مطالعات اجتماعی هشتم

به دانشنامه‌ی شبکه رشد (شبکه‌ی اینترنتی ملی مدارس) مراجعه کرده و روی یکی از این سه عنوان جانمایی شده در وبگاه (سایت)، تلیک (کلیک) کنید، مطالبی را جمع آوری کنید و در کلاس بخوانید: «سیر تاریخی جنگ‌های صلیبی»، «جنگهای صلیبی»؛ «دستاورد جنگ‌های صلیبی». سیر تاریخی جنگ‌های صلیبی:

در سال 1095 میلادی پاپ اورین دوم همه مسیحیان اروپایی را مجبور کرد تا علیه ترکان مسلمان قیام کنند و شهر اورشیلم (بیت المقدس فعلی) واقع در فلسطین را اشغال کنند. در همان سال، سپاه بزرگی مهیا و رهسپار نخستین جنگ صلیبی گردید. تعداد زیادی از جنگجویان صلیبی در طول سفر خطرناک از اروپا تا خاورمیانه جان خود را از دست دادند. آنها که زنده ماندند در سال 1099 میلادی بیت المقدس را تسخیر کردند. در بین سالهای 1099 تا 1250 میلادی، شش جنگ صلیبی دیگر رخ داد ولی در هیچ یک از آنها صلیبیان موفقیتی به دست نیاورند.

 جنگهای صلیبی:

یکی از رخداد‌های مهم تاریخ جهان ، جنگهای صلیبی است. این جنگها که در حدود دویست سال بطول انجامید، میان مسیحیان اروپایی و مسلمانان صورت گرفت. علل بوجود آمدن این جنگها مربوط به اوضاع قاره اروپا بود. اما میدانهای جنگ ، در فلسطین ، مصر و شام یعنی قلمرو مسلمانان قرار داشت.

 دستاورد جنگ‌های صلیبی:

هرچند به ظاهر آغاز جنگهای صلیبی سابقه دینی داشت و هشت جنگ را شامل گردید، ولی بارها بیت المقدس بین مسلمانان و مسیحیان دست بدست شد. انگیزه‌های دنیوی مانند شکوه شهرهای پر نعمت مسلمان ، شوالیه‌های مسیحی را وسوسه و در نهایت هرچند مسلمانان پیروز شدند، اما اروپاییان نیز غنایم زیادی بردند. در جنگهای صلیبی گروه کثیری از مسیحیان اروپایی به قصد تصرف بیت المقدس به سرزمینهای مسلمانان لشکرکشی کردند.

آنان مدعی بودند که بیت المقدس مزار عیسی علیه‌السلام است و مسیحیان برای زیارت نمی‌توانستند به آسانی به آن شهر مسافرت بکنند. مسلمانان در زمان خلیفه دوم بیت المقدس را از دست روم شرقی آزاد ساختند. این شهر در زمان حیات حضرت محمدصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم برای مدتی قبله اول مسلمانان بود. به همین جهت برای مسلمین احترام و اهمیت بسیار داشت. در نزد پیروان سایر ادیان الهی چون یهود ، و مسیحیت نیز این شهر محترم شمرده می‌شود. پس از آنکه بیت المقدس به تصرف مسلمانان در آمد.

آنان کلیه پیروان ادیان الهی بخصوص مسیحیان آزادی عمل دادند. مسیحیان نه تنها در شهر ، بلکه در سرتاسر جهان اسلام با آزادی کامل زندگی می‌کردند. اما در حدود 1000 سال میلادی، در حالی که عده‌ای از مسیحیان منتظر ظهور حضرت عیسی علیه‌السلام در بیت المقدس بودند، اخباری توام با اغراق در اروپا در مورد آزار و اذیت زائران اروپایی بیت المقدس انتشار یافت.

به طور گروهی متن را بخوانید و علل اقتصادی و سیاسی جنگهای صلیبی را فهرست و در کلاس به طور مختصر بیان کنید. علل اقتصادی جنگ‌های صلیبی:

 1. فقر، گرسنگی، خشکسالی، قحطی و شیوع بیماری‌های واگیردار در اروپا
 2. افزایش رفاه و رونق اقتصادی و تجاری درقلمروی اسلامی

 علل سیاسی جنگ‌های صلیبی:

 1. ضعف ‌و انحطاط یا مورد تهدید قرار گرفتن ‌امپراتوری ‌روم‌ شرقی
 2. حاکمیت مطلق کلیسا بر جوامع اروپایی و دیدگاه منفی آنان نسبت به اسلام
 3. پیشرفت نظامی سلجوقیان در اروپا و نگرانی اروپایی‌ها از این مسئله
 4. ضعف و فروپاشی امپراتور روم شرقی
 5. توسعه طلبی و زیاده‌خواهی تجاری شهرهای ایتالیا

جواب درس سیزده مطالعات هشتم

1-سه سلسله ترک تبار که از اواخر قرن 4 تا اوایل قرن 7 در ایران حکومت کردند را نام ببرید.
جواب سوال. غزنویان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان

2- غزنویان که بودند و چرا به این نام مشهور شدند؟
جواب سوال. غزنویان دودمانی تر ک تبار بودند که چون حکومت خود را از شهر غزنین )غزنه( آغاز کردند بهاین نام مشهور شدند.

3-غزنویان چگونه پس از سامانیان به قدرت رسیدند؟
جواب سوال. پس از ضعف سامانیان ، محمود غزنوی که حاکم غزنه بود، خراسان را تصرف کرد. خلیفهٔ عباسی نیز حکومت او را به رسمیت شناخت. سلطان محمود غزنوی به پشتوانهٔ سپاه نیرومند خود در اغلب جنگها، پیروزی هایی به دست آورد و قلمرو غزنویان را تا رِی در مرکز ایران گسترش داد.

4-علت شهرت سلطان محمود غزنوی در تاریخ چیست؟
جواب سوال. به سبب لشکرکشی های متعدد سلطان به هندوستان

5-علت اصلی لشکر کشی سلطان محمود غزنوی به هندوستان چه بود؟
جواب سوال. به بهانهٔ رواج اسلام اما در اصل به طمع ثروت هنگفتی بود که در این کشور وجود داشت.

6-سلطان محمود غزنوی در حمله به هندوستان چه اقداماتی انجام داد و چه غنایمی به دست آورد؟
جواب سوال. وی در این لشکرکشی ها مناطقی از هندوستان را تصرف نمود و معبد سومَنات را خراب کرد. او اسیران زیادی را با خود به سرزمین های دیگر برد و ثروتها و غنائم زیادی به دست آورد که بخشی را به خلیفهٔ عباسی پیشکش کرد.

7-پس از سلطان محمود چه کسی حاکم غزنویان شد و چه تفاوتی با وی داشت؟
جواب سوال. پسرش سلطان مسعود -اگر چه، سلطان مسعود فرمانروایی بیباک و جسور بود اما تدبیر پدر را نداشت . او از سلجوقیان شکست خورد و مدتی بعد توسط سپاهیان شورشی خود به قتل رسید.

8-قدرت و حکومت غزنویان بر چه چیزی استوار بود ؟ چرا ؟
جواب سوال. بر نیروی نظامی استوار بود و آنها از محبوبیت و مقبولیتی که صفاریان و سامانیان و آل بویه در بینتودهٔ مردم داشتند، بی بهره بودند.

9-رابطه غزنویان با خلفای عباسی چگونه بود؟
جواب سوال. رابطهٔ حکومت غزنویان با خلفای عباسی دوستانه بود و سلاطین غزنوی به ویژه سلطان محمود،خود را مطیع و تابع خلافت عباسی می دانستند.

10 سلجوقیان چگونه به قدرت رسیدند ؟
جواب سوال. سلجوقیان نیز طایفه ای از ترکان بودند که پس از پذیرش اسلام به ماوراءالنهر مهاجرت کردند.
یکی از نوادگان سلجوق )جدّ سلجوقیان( به نام طُغِرل پس از شکست سلطان مسعود غزنوی، درنیشابور بر تخت نشست.

11-چرا خلیفه عباسی به طُغرِل لقب «سلطان رکن الدین» را داد و حکومت او را بر ایران و عراق تأیید کرد؟
جواب سوال. الف – براندازی حکومت شیعه مذهب آل بویه
ب – از میان برداشتن خطری که از جانب خلافت فاطمی مصر متوجه خلافت عباسی بود.

12-اوج قدرت سلجوقیان در زمان کدام حاکم سلجوقی بود ؟ چرا؟
جواب سوال. آلب ارسلان، برادرزاده و جانشین طُغِرل بود و توانست با راهنمایی خواجه نظام الملک وزیر، رقیبان داخلی را سرکوب کند و بر قدرت و استحکام حکومت سلجوقی بیفزاید. آلب ارسلان همچنین به ارمنستان و گرجستان لشکرکشی کرد. او در نبرد مَلازگِرد در سال 463 ق رومیان را شکست سختی داد و امپراتور روم شرقی را به اسارت گرفت. در نتیجهٔ این پیروزی، بخشهای وسیعی از آسیای صغیر به تصرف سپاهیان سلجوقی درآمد .

13-قلمرو سلجوقیان در زمان چه کسی گسترش پیدا کرد ؟ و به کدام شهر توجه بیشتری کرد؟
جواب سوال. ملکشاه، پسر آلب ارسلان، از دیگر پادشاهان مشهور سلجوقی بود. وی مناطقی از ماوراءالنهر و شام را فتح کرد و حکومت سلجوقیان در دورهٔ او به اوج قدرت رسید. به طوری که در آن دوره،محدودهٔ جغرافیایی ایران با زمان ساسانیان برابری می کرد و از ماوراء النهر در شرق تا دریای مدیترانه در غرب گسترش یافته بود. در آن زمان اصفهان که پایتخت سلجوقیان بود به شهری بزرگ و آباد تبدیل شد.

14-از چه زمانی تجزیه و فروپاشی قلمرو سلجوقیان آغاز شد؟
جواب سوال. پس از مرگ ملکشاه، شاهزادگان و فرماندهان نظامی برای رسیدن به تاج و تخت به جان یکدیگر افتادند و این اختلافات تا سقوط سلجوقیان، ادامه پیدا کرد.

15- خوارزمشاهیان حاکم کدام منطقه بودند و چه زمانی سلجوقیان را شکست دادند؟
جواب سوال. خوارزم، ناحیه ای حاصلخیز و آباد در جنوب دریاچهٔ خوارزم )آرال( بود و از عهد باستان به شاهان آنجا، خوارزم شاه می گفتند. خوارزمشاهیان، نخست دست نشاندهٔ سلجوقیان بودند اما وقتی حکومت سلجوقی ضعیف شد، آنها از فرمانبری سرپیچی کردند و سرانجام یکی از فرمانروایان خوارزم آخرین سلطان سلجوقی را شکست داد و بر بخش های زیادی از ایران چیره شد.

16- چرا پایه های حکومت خوارزمشاهیان چندان محکم نبود و این مساله سبب هجوم چه قومی به ایران شد؟
جواب سوال. از یکسو، خلیفهٔ عباسی فرمانروایی آنها را به رسمیت نمی شناخت از سوی دیگر، تسلطی بر فرمانروایان محلی نداشتند . در چنین شرایطی بود که چنگیزخان مغول به ایران هجوم آورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا