مطالعات اجتماعی هفتم با جواب

جواب فعالیت صفحه ۱۸ مطالعات اجتماعی هفتم

صفحه ۱۸ مطالعات هفتم

جواب فعالیت صفحه ۱۸ مطالعات اجتماعی هفتم پاسخ به صفحه ۱۸ کتاب درسی سوالات درس به درس مطالعات اجتماعی هفتم گام به گام مطالعات هفتم را در سایت منوجان میتوانید مشاهده کنید در این پست صفحه ۱۸ مطالعات با پاسخ در قسمت زیر برای شما قرار داده شده است.

جواب فعالیت صفحه ۱۸ مطالعات اجتماعی هفتم

جواب سوالات درس چهارم مطالعات اجتماعی هفتم صفحه ۱۸ جواب فعالیت دوره اول متوسطه دبیرستان را میتوانید با پاسخ در قسمت زیر مشاهده کنید.
٣- منظور از اینکه همۀ افراد در مقابل قانون مساوی هستند چیست؟ مثال بزنید. یعنی همه افراد کشورمان از زن و مرد در حمایت یکسان قانون قرار دارند و همه از حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلامی برخوردارند. قانون به طور یکسان در مورد همه افراد جامعه حکم صادر می‌کند و مقام و پست و… تفاوتی در مقابل قانون نمی‌کند.
۴- با راهنمایی معلم قانون اساسی را به کلاس بیاورید و آن را ورق بزنید و مطالعه کنید.

قوۀ مقنّنه

قوهٔ مقنّنه تهیه و تصویب قوانین عادی کشور را در چارچوب قانون اساسی به عهده دارد. این قوّه از دو بخش تشکیل شده است:
١- مجلس شورای اسلامی: نمایندگان منتخب مردم هستند که قوانین عادی را تهیه و تصویب می‌کنند. آنها برای یک دورهٔ چهار ساله از سوی مردم مناطق مختلف کشور ما انتخاب می‌شوند. نمایندگان پس از انتخاب شدن برای شروع کار خود، در مجلس اَدای سوگند٭ می‌کنند. نمایندگان، از بین خود فردی را به عنوان رئیس مجلس انتخاب می‌کنند.
٢- شورای نگهبان: این شورا مرکب از 12 نفر است. 6 نفر فقیه٭ که از سوی رهبر جمهوری اسلامی انتخاب می‌شوند و 6 نفر حقوقدان که از طرف قوه قضاییه به مجلس معرفی می‌شوند. شورای نگهبان دو وظیفهٔ مهم بر عهده دارد:
الف) این شورا همهٔ مصوّباتی را که مجلس تصویب می‌کند با قانون اساسی و اصول و احکام دین اسلام تطبیق می‌دهد و اگر قوانین تصویب شده با قانون اساسی و اصول و احکام دین مغایرت٭ داشت آنها را رد می‌کند یا دوباره به مجلس برمی‌گرداند تا اصلاح شود.
ب) این شورا بر انتخاباتی که در کشور برگزار می‌شود مانند انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی، نظارت می‌کند و پس از بررسی و تأیید صلاحیت نامزدهای٭ انتخابات به آنها اجازهٔ انتخاب شدن می‌دهد.
قانونگذاران با توجه به نیازها و موضوعات مختلف جامعه سعی می‌کنند بهترین قوانین را وضع٭ کنند. از آنجا که وضع قانون اهمیت زیادی دارد، قانونگذاران باید از بین بهترین افراد که شایستگی‌های لازم را برای این کار دارند، انتخاب شوند.

واژه‌ها
خبرگان: جمع خبره؛ به کسانی که شایستگی‌ها و مهارت‌های لازم را برای یک کار داشته باشند، خبره می‌گویند.
همه‌پرسی (رفراندوم): رأی گیری از همهٔ مردم یک کشور برای رد یا قبول یک موضوع. در همه‌پرسی، مردم نماینده انتخاب نمی‌کنند. بلکه خودشان به طور مستقیم به یک موضوع رأی آری یا نه می‌دهند.
اِضرار به غیر: ضرر رساندن به دیگری.
اَدای سوگند: رئیس جمهور یا نمایندگان مجلس در شروع کار خود به قرآن کریم قسم یاد می‌کنند که وظایفی را که برعهده دارند به خوبی انجام دهند. به این کار ادای سوگند می‌گویند.
فقیه: کسی که احکام دینی را از منابع اسلامی مانند قرآن و حدیث به دست می‌آورد.
مُغایرت با قانون: سازگار نبودن با قانون؛ مخالف قانون بودن
نامزدهای انتخابات: کسانی که برای انتخاب شدن اعلام آمادگی می‌کنند، داوطلب، نامزد (کاندیدا)
وضع قانون: نوشتن و تصویب قانون.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *