مطالعات اجتماعی هفتم با جواب

جواب فعالیت صفحه ۲۲ مطالعات اجتماعی هفتم

جواب فعالیت صفحه ۲۲ مطالعات اجتماعی هفتم پاسخ به صفحه ۲۲ کتاب درسی سوالات درس به درس مطالعات اجتماعی هفتم گام به گام مطالعات هفتم را در سایت منوجان میتوانید مشاهده کنید در این پست صفحه ۲۲ مطالعات با پاسخ در قسمت زیر برای شما قرار داده شده است.

جواب فعالیت صفحه ۲۲ مطالعات هفتم

گام به گام درس 5 مطالعات اجتماعی هفتم صفحه ۲۲ جواب فعالیت دوره اول متوسطه دبیرستان را میتوانید با پاسخ در قسمت زیر مشاهده کنید.

١- به چند گروه تقسیم شوید. به اخبار روزنامه‌ها توجه کنید. با وقوع این حوادث چه مشکلاتی برای مردم این مناطق بوجود می‌آید؟ روی یک کاغذ تعدادی از مشکلات و نیازهای مردم آسیب دیده را بنویسید و در کلاس بیان کنید.

با وقوع حوادثی مثل سیل، زلزله، طوفان و… مشکلات بسیاری برای مردمی که در این مناطق هستند به وجود می‌آید. مثلاً در زمان وقوع سیلاب‌های عظیم، خطوط ارتباطی به حداقل کارایی خود می‌رسند و امکان حمل و نقل از بین می‌رود. به علت آلوده شدن آب‌های آشامیدنی و قطع کمک‌های پزشکی و مردمی، بیماری‌های واگیردار نظیر وبا و یرقان بیش از خود سیل قربانی می‌گیرند. در زمان زلزله، آتش سوزی، انفجار لوله‌های گاز، لغزش زمین، ریختن آوار بر سر مردم و اتصال برق در پی پس لرزه‌ها تلفات زیادی به بار می‌آورد.
مشکلات مردم: از بین رفتن وضعیت بهداشتی جامعه و سلامتی روحی و جسمی مردم، وجود بیماری‌های عفونی، ایجاد آب آلوده، رعایت نکردن نکات بهداشت
نیازهای مردم در این زمان: می‌تواند شامل: سرویس‌های بهداشتی صحرایی، لوازم گرمایشی، تأمین آب و غذای سالم، بهسازی محیط و ایجاد پناهگاه مناسب و انجام اقدامات مربوط به بهداشت عمومی، هوای سالم، اسکان موقت، دفع بهداشتی فاضلاب‌ها و جلوگیری از افزایش انتقال بیماری‌ها، وسایل پزشکی، لباس، دارو، پتو، زیرانداز و… از جمله نیازهای اساسی است.

همهٔ ما گاهی از طریق اخبار روزنامه‌ها یا صدا و سیما مطلع می‌شویم که در منطقه‌ای، تعدادی انسان و خانه در اثر وقوع زلزله، سیل یا بیماری‌های واگیردار از بین رفته‌اند یا در برخی از مناطق جهان، جنگ‌هایی روی داده و تعدادی از مردم غیرنظامی و زنان و کودکان مجروح شده‌اند. مردم کشور ما در حوادث مختلف مانند جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، زلزلهٔ بم، زلزلهٔ آذربایجان و سیل استان گلستان نشان دادند که روحیّهٔ همدلی و همیاری بسیار خوبی دارند. همدلی یعنی اینکه خود را به جای فردی که دچار حادثه شده بگذاریم و احساس و شرایط او را درک کنیم. همیاری یعنی پس از درک احساسِ فرِد حادثه دیده به کمک او بشتابیم.

خداوند همدلی و انسان دوستی را در سرشت ما انسان‌ها قرار داده است.

البته لازم نیست که حتماً حوادث بزرگی پیش بیاید. گاهی ممکن است در همسایگی ما، خانواده‌ای دچار یک حادثه بشود و نتواند هزینه‌های زندگی خود را تأمین کند. گاه ممکن است هم‌کلاسی ما در اثر یک حادثه یا بیماری ناتوانی جسمی پیدا کند. در هر یک از این موارد ما چه وظیفه‌ای داریم؟ ما در هنگام حوادث فقط به یاری هموطنان خود نمی‌شتابیم، بلکه نسبت به همهٔ انسان‌های مظلوم و آسیب دیده در هر جای جهان که باشند احساس مسئولیت می‌کنیم. برای مثال هر روزه شاهد هستیم که مردم فلسطین در اثر حملات ناجوانمردانهٔ رژیم اشغالگر قدس، زخمی می‌شوند و یا به شهادت می‌رسند یا در خبرها می‌شنویم مردم یک کشور افریقایی در اثر خشک‌سالی و گرسنگی در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنند و عده‌ای از آنها می‌میرند. با شنیدن این خبرها می‌گوییم: ای کاش آنجا بودیم و به انسان‌های خسارت دیده و مظلوم، کمک می‌کردیم.

قرآن کریم می‌فرماید:
هرکس جان یک نفر را نجات دهد مانند این است که جان همۀ مردم را نجات داده است. (سوره مائده آیه ٣٢)
امام رضا علیه السلام فرمودند:
هرکس اندوهی را از مؤمنی برطرف کند خداوند در روز قیامت اندوهش را برطرف خواهد کرد.

کدام مؤسسات اجتماعی در حوادث به ما کمک می‌کنند؟

امروزه با گسترش وسایل ارتباطی و حمل و نقل همه به سرعت می‌توانند از اخبار حوادث در مناطق مختلف آگاه شوند و خود را به محل حادثه برسانند. به علاوه در جامعهٔ امروز همیاری و همدلی شکل‌های جدیدی نیز پیدا کرده و مؤسسات مختلفی برای این امور پدید آمده‌اند. برای مثال، وقتی در یک منطقه زلزله رخ می‌دهد ممکن است مؤسسات مختلف مانند جمعیت هلال احمر، سازمان آتش‌نشانی، فوریت‌های پزشکی (اورژانس)، نیروی انتظامی، بسیج و… به یاری مردم بشتابند و هریک وظیفهٔ خاصی را انجام دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *