مطالعات اجتماعی هفتم با جواب

جواب فعالیت صفحه ۲۶ مطالعات هفتم

صفحه ۲۶ مطالعات هفتم

جواب فعالیت صفحه ۲۶ مطالعات هفتم

جواب فعالیت صفحه ۲۶ مطالعات هفتم پاسخ به صفحه ۲۶ کتاب درسی سوالات درس به درس مطالعات اجتماعی هفتم گام به گام مطالعات هفتم را در سایت منوجان میتوانید مشاهده کنید در این پست صفحه ۲۶ مطالعات با پاسخ در قسمت زیر برای شما قرار داده شده است.

جواب فعالیت صفحه ۲۶ مطالعات اجتماعی هفتم

گام به گام درس 6 مطالعات اجتماعی هفتم صفحه ۲۶ جواب فعالیت دوره اول متوسطه دبیرستان را میتوانید با پاسخ در قسمت زیر مشاهده کنید.

بیمه و مقابله با حوادث

در ابتدای هر سال تحصیلی، والدین شما پولی را به مدرسه بابت بیمهٔ دانش آموزی می‌پردازند. آیا می‌دانید این کار با چه هدفی صورت می‌گیرد؟

١- با راهنمایی معلم از مدیریت مدرسه پرس‌وجو کنید و به این سؤال‌ها پاسخ دهید:
الف) بیمه دانش آموزی چه فایده هایی دارد؟ تمام دانش آموزان در طول مدت شبانه روز در داخل و خارج از محیط مدرسه تحت پوشش بیمه هستند و اگر دچار هر گونه حادثه‌ای شدند بیمه، موظف به پرداخت غرامت به آنها و خانواده‌شان می‌شود.
ب) برای گرفتن این بیمه، شما چقدر پول پرداخت کردید؟ 1500 تومان به ازای هر نفر در سال 92
ج) اگر خدای ناکرده حادثه‌ای برای شما پیش بیاید با این بیمه تا چه مبلغی هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کنند؟ پرداخت غرامت فوت و نقص عضو در اثر حادثه 945 ریال و پرداخت هزینه پزشکی در اثر حادثه مشمول بیمه تا سقف 100 میلیون ریال.
د) مدت اعتبار این بیمه چقدر است؟ تمام دانش آموزان تحت پوشش در سال تحصیلی و حتی ایام تابستان.

با انجام این فعّالیت پی بردید که اگر برای شما دانش آموزان در مدرسه حوادثی پیش بیاید، مؤسسه‌ای وجود دارد که هزینه‌های ناشی از این حوادث را پرداخت می‌کند. در اینجا، شما «بیمه شونده» هستید و مؤسسه‌ای که شما را بیمه کرده است «بیمه‌گر»، نامیده می‌شود. اکنون دوباره از مسئولین مدرسه بپرسید که بیمه‌گر شما کدام شرکت یا مؤسسه است.

چرا بیمه به وجود آمده است؟

برای هر فرد ممکن است روزهایی پیش بیاید که بیمار، از کار افتاده، بیکار یا باز نشسته شود. همچنین ممکن است در اثر حوادثی چون تصادف، آتش سوزی و…جان و مال افراد به خطر بیفتد. اگر فرد برای چنین روزهایی فکر نکرده باشد با مشکلات و خسارت‌های زیادی روبه‌رو می‌شود؛ زیرا ممکن است یک فرد بتواند خسارت‌های کوچک را جبران کند؛ اما آیا در مورد خسار‌ت‌های بزرگ، چنین امکانی برای همه وجود دارد؟ مؤسسهٔ بیمه، برای جبران زیان‌های مالی و جانی به وجود آمده است.

بیمه چیست؟

بیمه یک قرارداد بین بیمه‌گر و بیمه شونده (بیمه گذار) است. مؤسسه بیمه‌گر، تعهد می‌کند در قبال دریافت حقّ بیمه٭ از بیمه شونده، خسارت‌های ناشی از حوادث معینی را جبران کند. در کشور ما، مؤسسات مختلفی برای بیمه به وجود آمده است. با پرس‌وجو از خانواده و آشنایان و مشاهدهٔ چند نمونه بیمه نامه، برخی از این مؤسسات بیمه‌گر را نام ببرید.
کلیهٔ مؤسسات بیمه زیر نظر «بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران» فعالیت می‌کنند. بیمه مرکزی قوانین و مقررات لازم را برای مؤسسات بیمه تدوین می‌کند و هدایت و نظارت بر فعالیت و عملکرد آن‌ها را به عهده دارد. بیمه مرکزی نظارت می‌کند تا مؤسسات بیمه، وظایف خود را به درستی انجام دهند و مشتریان نیز از نحوهٔ کار آنها رضایت داشته باشند.

انواع بیمه

بیمه انواع مختلفی دارد. بعضی از بیمه‌ها اجباری هستند؛ یعنی طبق قانون افراد باید این بیمه‌ها را انجام دهند. بعضی دیگر از بیمه‌ها اختیاری هستند و افراد، داوطلب می‌شوند که برای حوادث احتمالی از بیمه استفاده کنند. بیمه از نظر خدماتی که به بیمه شوندگان ارائه می‌کند، انواع مختلف دارد:
بیمهٔ بهداشت و درمان، بیمهٔ بیکاری، بیمهٔ عمر، بیمهٔ از کارافتادگی، بیمهٔ روستاییان، بیمهٔ بدنه اتومبیل، بیمهٔ سرنشین خودرو، بیمهٔ آتش سوزی، بیمهٔ منازل مسکونی و… .
* طبق قانون، همهٔ دارندگان وسایل نقلیهٔ موتوری، باید سالیانه خودروی خود را برای حوادث جانی و مالی ناشی از تصادف بیمه کنند تا در هنگام وقوع حوادث، بتوانند برای هزینه‌های درمانی یا خسارت به اتومبیل، از کمک‌های بیمه استفاده کنند.
* همچنین بر طبق قانون، کلیهٔ سازمان‌ها، صاحبان بنگاه‌ها، شرکت‌ها و کارفرمایان، وظیفه دارند همهٔ کارمندان و کارگران خود را در مقابل حوادث ناشی از کار، بیمه کنند.
یکی از انواع بیمه، بیمه‌های مربوط به بهداشت و درمان است. آیا شما و اعضای خانواده‌تان دفترچهٔ بیمهٔ درمان دارید؟ در چه مواردی از این دفترچه استفاده می‌کنید؟ افرادی که تحت پوشش بیمهٔ بهداشت و درمان هستند می‌توانند بخشی از هزینه‌های پزشکی خود را مانند عمل جراحی، آزمایشگاه، خرید دارو و… از طریق بیمه دریافت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *