مطالعات اجتماعی هفتم با جواب

جواب فعالیت صفحه ۳۸ مطالعات هفتم

صفحه ۳۸ مطالعات هفتم

جواب فعالیت صفحه ۳۸ مطالعات هفتم پاسخ به صفحه ۳۸ کتاب درسی سوالات درس به درس مطالعات اجتماعی هفتم گام به گام مطالعات هفتم را در سایت منوجان میتوانید مشاهده کنید در این پست صفحه ۳۸ مطالعات اجتماعی با پاسخ در قسمت زیر برای شما قرار داده شده است.

جواب فعالیت صفحه ۳۸ مطالعات اجتماعی هفتم

گام به گام درس 8 مطالعات اجتماعی هفتم صفحه ۳۸ جواب فعالیت دوره اول متوسطه دبیرستان را میتوانید با پاسخ در قسمت زیر مشاهده کنید.
١- به نظر شما با توجه به آنچه دربارۀ سرگذشت پول گفته شد کدام شکل مبادلۀ پول بهتر است؟ آیا راه‌های دیگری نیز برای مبادله می‌شناسید؟ بهترین شکل مبادله، خرید کالا با پول است و بهترین نوع آن خرید با کارت‌های اعتباری است. راه‌های دیگر خرید سفارش دادن آن از طریق اینترنت و گرفتن محصول خریداری شده توسط پست و یا زنگ زدن به سوپرمارکت و خرید تلفنی که این گونه خریدها منجر به آلودگی کمتر می‌شود.

حقوق مصرف کننده

هر زمان که شما چیزی می‌خرید مصرف کننده هستید. تولید کنندگان و توزیع کنندگان نیز خود مصرف کننده هستند. مصرف کنندگان حقوقی دارند. برای مثال خریدن کالای سالم و بدون نقص حق مشتری است. از جمله کارهایی که برای رعایت و احترام به حقوق مصرف کننده انجام می‌شود می‌توان به تصویب قوانین و مقررات، برچسب مشخصات کالا و استاندارد اشاره کرد.

۱- قوانین و مقررات:
به منظور حفظ حقوق مصرف کنندگان، قوانین و مقرراتی وضع شده است که تخلّف از آنها موجب جریمه یا مجازات می‌شود؛ برای مثال، طبق قانون اگر کسی در مواد خوردنی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی رنگ‌ها و مواد تقلبی به کار ببرد، حتی اگر به مصرف کننده آسیبی نرسیده باشد به زندان محکوم می‌شود. یا کسی نمی‌تواند بدون گرفتن مجوّز، کارگاه تولید مواد غذایی یا سایر کالاها تأسیس کند.
٢- برچسب مشخصات کالا:
تولیدکنندگان موظّف‌اند روی برچسب کالاها اطلاعات و ویژگی‌های آن کالا را بنویسند و در اختیار مشتری قرار دهند. روی این برچسب‌ها اطلاعاتی از قبیل شمارهٔ جواز تولید، نشانی (آدرس) محل کارخانه یا محل تولید، قیمت کالا، موادّ به کار رفته در آن و تاریخ مصرف (در مورد مواد غذایی و بهداشتی) و نکات ایمنی و…درج شده است.
۳- استاندارد:
شاید تاکنون شنیده باشید که این وسیله استاندارد است؛ یا این کالا نشان استاندارد دارد؛ یا فلان وسیله استاندارد نبود و اتفاق بدی افتاد. استاندارد یعنی چه؟ استاندارد کلمه‌ای است انگلیسی به معنی نمونهٔ قابل قبول. تولید کنندهٔ هر کالایی باید یک سری ویژگی‌ها و معیارهایی را برای تولید یک کالا رعایت کند؛ مثلاً در یک ماده خوراکی استاندارد (بیسکویت، رب گوجه، خوشاب (کمپوت)، روغن و…) باید موادافزودنی یا رنگ‌های مجاز و نظایر آن به حدی باشد که به بدن آسیبی نرساند؛ یا در مواد بهداشتی (کرم، شامپو، مایع ظرف‌شویی، صابون و…) موادّ شیمیایی به کار رفته باید به اندازهٔ لازم باشد تا به پوست و بدن آسیب نرساند. استاندارد مربوط به همهٔ کالاها است؛ برای مثال، وسایل الکتریکی و وسایل گرمایشی مانند بخاری اگر استاندارد نباشند ایمنی استفاده کنندگان را به خطر می‌اندازند. در ایران سازمانی به نام سازمان ملی استاندارد ایران وجود دارد. نظیر این سازمان در دیگر کشورهای جهان نیز وجود دارد. این سازمان ابزار لازم برای آزمایش وسایل و کالاها را در اختیار دارد. بیشتر تولیدکنندگان وسیله یا ماده‌ای را که تولید می‌کنند به این سازمان می‌فرستند تا کیفیت آن بررسی شود. اگر کیفیت کالایی توسط این سازمان تأیید بشود اجازه می‌دهد که نشان مخصوص استاندارد را روی آن کالا چاپ کنند. خریدار می‌تواند با توجه به علامت استاندارد به کیفیت جنسی که می‌خرد اطمینان داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *