مطالعات اجتماعی هفتم با جواب

جواب فعالیت صفحه ۴۴ مطالعات هفتم

صفحه ۴۴ مطالعات هفتم

جواب فعالیت صفحه ۴۴ مطالعات هفتم

جواب فعالیت صفحه ۴۴ مطالعات هفتم پاسخ به صفحه ۴۴ کتاب درسی سوالات درس به درس مطالعات اجتماعی هفتم گام به گام مطالعات هفتم را در سایت منوجان میتوانید مشاهده کنید در این پست صفحه ۴۴ مطالعات اجتماعی با پاسخ در قسمت زیر برای شما قرار داده شده است.

جواب فعالیت صفحه ۴۴ مطالعات اجتماعی هفتم

گام به گام درس 9 مطالعات اجتماعی هفتم صفحه ۴۴ جواب فعالیت دوره اول متوسطه دبیرستان را میتوانید با پاسخ در قسمت زیر مشاهده کنید.

١- متن را بخوانید. با همفکری یکدیگر بگویید شهری که مهدیه در آن زندگی می‌کند چه تفاوت‌ها و چه شباهت‌هایی با روستایی که خداداد در آن زندگی می‌کند دارد؟ مقایسه کنید.

جواب فعالیت صفحه ۴۴ مطالعات هفتم

شباهت‌ها: شهر مهدیه و روستای خداداد هر دو مکان جز کشور ایران می‌باشد، هر دو در امر تولید برای کشور مفید هستند، هر دو از منابع خداوندی بهره‌مند هستند، هر دو با توجه به امکانات خود باسواد دارند.

سلام، بچه‌ها
من مهدیه هستم و در شهر سمنان زندگی می‌کنم. شهر سمنان مرکز استان سمنان است. رشته کوه‌های البرز در شمال استان سمنان قرار دارند. استان ما از جنوب به دشت کویر منتهی می‌شود. کمبود بارندگی و نبودن رودهای دائمی از یک طرف و زمین‌های نمکی از سوی دیگر موجب شده است که فعّالیت کشاورزی در منطقه ما محدود باشد.
شهر ما حدود ۱۲۶۰۰۰ نفر جمعیت دارد و یکی از شهرهای معروف ایران است. سمنان یک شهر دانشگاهی است و مراکز آموزشی زیادی در آن وجود دارد. حدود ۹۵ درصد مردم سمنان باسواد هستند. وجود معادن فراوان موجب شده است که کارخانه‌های سیمان و گچ در این منطقه زیاد باشد. استان سمنان یک استان صنعتی است و صنایعی نظیر ماشین آلات و صنایع غذایی در آن وجود دارد.
بچه‌ها، شهر ما بر سر راه تهران – مشهد واقع است و راه آهن از کنار شهر ما عبور می‌کند. آیا تاکنون از شهر ما عبور کرده‌اید؟ مسجد جامع و دروازهٔ ارک و بازار سمنان از دیدنی‌های شهر ما است.
سلام، بچه‌ها
نام من خداداد است. من در روستای وِنّایی زندگی می‌کنم. روستای وِنّایی یکی از بزرگ‌ترین روستاهای استان لرستان است. روستای ما بیش از 4000 نفر جمعیت دارد و روستای پرجمعیتی است. روستای وِنّایی بین دو کوه بلند در رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد. به همین علّت رودهای پرآبی از کوه‌های این منطقه سرچشمه می‌گیرند و چشمه‌های فراوانی در اطراف این روستا وجود دارد. دشت حاصلخیز پایین روستا و آب فراوان، کشاورزی را در روستای ما رونق زیادی بخشیده است. مهم‌ترین محصول کشاورزی ما خیار و لوبیا سبز است. روستای ما مرکز تولید و صدور خیار شور به نقاط مختلف کشور است. بچه‌های روستا علاوه بر درس خواندن، در کارهای کشاورزی به خانواده‌شان کمک می‌کنند.
دامداری یکی دیگر از فعّالیت‌های مهم روستای ماست و لبنیات خوبی در اینجا تولید می‌شود. دوغ وِنّایی معروف‌ترین دوغ منطقهٔ بروجرد است. هر چند آب و هوای روستای ما در زمستان بسیار سرد است اما تابستان‌های معتدلی دارد و گردشگران زیادی برای دیدن مناظر سرسبز و استراحت به روستای ما سفر می‌کنند.
آیا می‌دانید حدود 70 درصد مردم روستای ما باسواد هستند؟

شما با انجام فعّالیت 1 پی بردید که هر مکان ویژگی‌هایی دارد. این ویژگی‌ها دو نوع هستند: ویژگی‌های طبیعی، ویژگی‌های انسانی.
ویژگی‌های طبیعی: مثل موقعیت جغرافیایی٭، نوع آب و هوا، ناهمواری‌ها٭، رودها، پوشش گیاهی و زندگی جانوری و… .
ویژگی‌های انسانی: مثل تعداد جمعیت، فعّالیت‌های اقتصادی، سواد، زبان، آثار تاریخی و… .

دانش جغرافیا به ما کمک می‌کند که ویژگی‌های طبیعی و انسانی مکان‌های مختلف را بشناسیم و رابطهٔ بین این ویژگی‌ها را بفهمیم.

پرسش‌های جغرافیایی

جغرافی‌دان‌ها معمولاً کار خودشان را با پرسش‌هایی دربارهٔ یک مکان آغاز می‌کنند و سپس دربارهٔ این پرسش‌ها تحقیق می‌کنند تا پاسخ آنها را پیدا کنند. پرسش‌های جغرافیایی با کلماتی مانند کجا؟ چرا؟ چگونه؟ چه موقع؟ و چه کسانی؟ آغاز می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *