مطالعات اجتماعی هفتم با جواب

جواب فعالیت صفحه ۴۶ مطالعات هفتم

صفحه ۴۶ مطالعات هفتم

جواب فعالیت صفحه ۴۶ مطالعات هفتم

جواب فعالیت صفحه ۴۶ مطالعات هفتم پاسخ به صفحه ۴۶ کتاب درسی سوالات درس به درس مطالعات اجتماعی هفتم گام به گام مطالعات هفتم را در سایت منوجان میتوانید مشاهده کنید در این پست صفحه ۴۶ مطالعات اجتماعی با پاسخ در قسمت زیر برای شما قرار داده شده است.

جواب فعالیت صفحه ۴۶ مطالعات اجتماعی هفتم

جواب سوالات درس نهم مطالعات اجتماعی هفتم صفحه ۴۶ جواب فعالیت دوره اول متوسطه دبیرستان را میتوانید با پاسخ در قسمت زیر مشاهده کنید.
۲- به چند گروه تقسیم شوید. هرگروه تعدادی پرسش دربارۀ محل زندگی خودتان بنویسید. (نیازی به پاسخ دادن به پرسش‌ها نیست) هر گروهی که تعداد بیشتری پرسش طرح کند، امتیاز بیشتری می‌گیرد.

چه وسایلی به شناخت محیط زندگی کمک می‌کنند؟

جغرافی‌دانان از ابزار و وسایل مختلفی برای شناخت محیط استفاده می‌کنند.
نقشه: نقشه، وسیلهٔ مهمّی در جغرافیا است زیرا از طریق آن اطلاعات زیادی به دست می‌آوریم. نقشه‌ها محلّ دقیق پدیده‌های طبیعی مانند کوه، رود، جنگل و پدیده‌های انسانی مثل راه‌ها، پل‌ها، سدها و… را نشان می‌دهند. نقشه‌ها انواع گوناگون دارند وهرکدام از آنها اطلاعات خاصی را به ما می‌دهند؛ برای مثال: نقشهٔ ناهمواری‌ها، نقشهٔ تقسیمات کشوری (استان‌ها)، نقشهٔ راه‌ها، نقشه‌های گردشگری و اطلس‌ها٭.

صفحه 46 مطالعات هفتم

گام به گام درس نهم مطالعات اجتماعی هفتم صفحه ۴۶ جواب فعالیت دوره اول متوسطه دبیرستان را میتوانید با پاسخ در قسمت زیر مشاهده کنید.
٣- آیا روی دیوار کلاس شما نقشه‌ای نصب شده است؟ چه نقشه‌ای؟
۴- اکنون کتاب را ورق بزنید و نقشۀ گردشگری، ناهمواری‌ها، تقسیمات کشوری و راه‌ها را پیدا کنید و به یکدیگر نشان دهید. هر کدام از این نقشه‌ها چه چیزهایی را نشان می‌دهند؟
نقشه گردشگری: مناطق دیدنی و گردشگری، هتل‌ها، زیارتگاه‌ها، مسافر خانه‌های بین راهی و داخل شهر، آثار طبیعی و تاریخی، موزه‌ها و … را نشان می‌دهد.
نقشه ناهمواری: ناهمواری‌ها مانند پستی و بلندی‌های کشور را نشان می‌دهد.
نقشه تقسیمات کشوری: استان، شهرستان، شهر، بخش، دهستان، روستا و… تمامی مناطق مهم کشور را نمایش می‌دهد.
نقشه راه‌ها: مراکز استان‌ها و شهرستان، نقاط شهری، پلیس راه، آزاد راه و بزرگراه، راه آسفالت اصلی و راه آهن را نشان می‌دهد.

نقشه، تصویری افقی از سطح زمین است که به نسبت مورد نیاز کوچک شده است.
برای مثال، فاصله میدان فلسطین تا خیابان انقلاب در نقشهٔ صفحه بعد 600 متر است درحالی که روی نقشه آن را فقط 3 سانتی‌متر می‌بینیم.

جواب فعالیت صفحه 46 مطالعات هفتم

در زیر هر نقشه، شما خطّی مشاهده می‌کنید که به آن مقیاس خطّی می‌گویند و با استفاده از آن می‌توانید فاصله واقعی مکان‌ها را روی زمین محاسبه کنید. ابتدا با خط‌کش فاصلهٔ مکان‌ها را روی نقشه اندازه بگیرید؛ فاصله میدان فلسطین تا خیابان انقلاب روی نقشه 3 سانتی‌متر است، سپس خط‌کش را با همان مقدار 3 سانتی‌متر روی مقیاس خطّی بگذارید. می‌بینید که 3 سانتی‌متر روی نقشه برابر با 600 متر روی زمین است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *