مطالعات اجتماعی هفتم با جواب

جواب فعالیت صفحه ۶۸ مطالعات هفتم

صفحه ۶۸ مطالعات هفتم

جواب فعالیت صفحه ۶۸ مطالعات هفتم

جواب فعالیت صفحه ۶۸ مطالعات هفتم پاسخ به صفحه ۶۸ کتاب درسی سوالات درس به درس مطالعات اجتماعی هفتم گام به گام مطالعات هفتم را در سایت منوجان میتوانید مشاهده کنید در این پست صفحه ۶۸ مطالعات اجتماعی با پاسخ در قسمت زیر برای شما قرار داده شده است.

جواب فعالیت صفحه ۶۸ مطالعات اجتماعی هفتم

جواب سوالات درس 12 مطالعات اجتماعی هفتم صفحه ۶۸ جواب فعالیت های دوره اول متوسطه دبیرستان را میتوانید با پاسخ در قسمت زیر مشاهده کنید.

٢- کاریکاتور زیر چه پیامی دارد؟ توضیح دهید.

جواب فعالیت صفحه ۶۸ مطالعات هفتم

آلودگی محیط زیست توسط حیوانات در واقع هدف کاریکاتور است که همان طوری که راضی به آلوده شدن محیط زیست خود از طرف حیوانات نمی‌شویم. انسان‌ها نیز نباید سلامت محیط زیست خود را به خطر بیندازند.
۳- به چند گروه تقسیم شوید. هر گروه با راهنمایی معلم به قرآن کریم مراجعه کنید و این آیات را پیدا کنید و معنی آنها را در کلاس بخوانید و با هم دربارۀ پیام آیه گفت‌وگو کنید. سورۀ انعام (آیۀ ۹۹) سورۀ یس (آیات ۳۵ – ۳۲) سورۀ هود (آیۀ ۶۰) سورۀ الرحمن (آیات ۱۲ – ۱۰)
فهرست سوره‌های قرآن را بررسی کنید و تعدادی از سوره‌هایی را که به نام یک گیاه یا جانور است، بیابید. نحل (زنبورعسل)، نمل (مورچه)، عنکبوت، تین (انجیر)، فیل
۴- فهرستی از اشیایی که از چوب درختان تهیّه شده است و در منزل شما وجود دارد تهیّه کنید و به کلاس بیاورید. به عهده دانش آموز است ولی برای نمونه: مبل، ویترین، میز تلوزیون، کمد، تخت خواب، صندلی، میز ناهارخوری و…

چگونه از زیستگاه‌ها حفاظت می‌کنیم؟

آیا تاکنون نام سازمان حفاظت از محیط زیست را شنیده‌اید؟

دانش آموزان یک مدرسه به همراه معلم‌شان از این سازمان بازدید کردند. در هنگام بازدید، کارشناس محیط زیست برای بچه‌ها توضیحاتی داد: مهم‌ترین وظیفهٔ سازمان حفاظت از محیط زیست، مراقبت از زیستگاه‌های طبیعی کشور و جلوگیری از تخریب و آلودگی آنها است. یکی از مشاغل مهم در این سازمان «محیط‌بانی» است.

محیط‌بان‌ها مسئول اجرای قوانین و مقررات محیط زیست در یک منطقه هستند. محیط‌بان‌ها از منطقهٔ تحت نظارت خود، بازدید می‌کنند و کلیه رویدادها یا فعّالیت‌هایی را که موجب تخریب محیط زیست می‌شوند شناسایی می‌کنند. برای مثال، آنها ممکن است قطع درختان، بوته کنی، شکار غیرقانونی، روشن کردن آتش، آلودگی‌های محیط زیستی یا سیل و طغیان رودخانه را در یک مکان مشاهده کنند و آن را به سازمان گزارش دهند. بدین ترتیب محیط‌بانان با همکاری سایر اعضای سازمان از آلودگی و تخریب محیط زیست جلوگیری می‌کنند.
سپس کارشناس محیط زیست نکتهٔ مهمی را به بازدید کنندگان تذکر داد:

«دانش آموزان عزیز، حفاظت از محیط زیست فقط مخصوص این سازمان نیست، بلکه وظیفۀ همۀ ما است».
ما چه کمکی می‌توانیم بکنیم؟
بعضی از کارهایی که شما می‌توانید برای حفاظت از محیط زیست انجام دهید:
– هرگز گل‌ها را نچینید. گل‌های وحشی را در مسیر راه‌ها و جاده‌ها لگدمال نکنید.
– در صورتی که می‌توانید، در محل زندگی خودتان درخت و گل بکارید تا زیستگاه طبیعی کوچکی برای حیوانات درست کنید.
– پرنده‌ها در زمستان که آب‌های مناطق سرد یخ می‌زنند، مأیوسانه به دنبال آب می‌گردند. می‌توان با گذاشتن یک ظرف آب در حیاط خانه به صدها پرنده کمک کرد. در هنگام ریزش برف، باید برای حیوانات غذا ریخت تا از مرگ آنها جلوگیری شود.
– ته ماندهٔ سفره را با حفظ نظافت در گوشه‌ای از ایوانک (بالکن) یا باغچه بریزیم تا به تغذیهٔ پرندگان کمک کنیم.
– استفاده از کاغذ مساوی است با بریدن درختان جنگلی! در مصرف کاغذ و دستمال کاغذی بسیار دقت کنید. کاغذها و روزنامه‌های باطله را جدا کنیم تا بازیافت شوند.
– تصمیم بگیریم حیوانات خشک شده یا وسایل تزئینی که از اعضای بدن حیوانات درست شده (مثل عاج فیل) نخریم.
– اگر به منطقهٔ جنگلی می‌رویم، تا حد ممکن (امکان) آتش روشن نکنیم و اگر این کار را کردیم در هنگام ترک محل آن را کاملا خاموش کنیم.
– زباله‌ها را در جنگل رها نکنیم.
– اگر آلودگی مهمی در محل زندگی شما رخ داد با مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست یا شهرداری منطقه تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید.

اکنون در کلاس گفت‌وگو کنید: کدام یک از این موارد را شما یا اعضای خانواده‌تان تا به حال انجام داده‌اید؟ کدام یک را تصمیم می‌گیرید از این به بعد انجام دهید؟ چه موارد دیگری را برای حفاظت از زیستگاه‌ها پیشنهاد می‌کنید؟

منطقۀ حفاظت شده

سازمان حفاظت محیط زیست، برخی از مناطق کشور را که در آنجا حفظ و تکثیر نسل جانوران یا گیاهان اهمیت خاصّی دارد، به عنوان منطقۀ حفاظت شده اعلام می‌کند. این منطقه ممکن است جنگل یا مرتع٭ یا دشت و کوهستان باشد. برای مثال، منطقهٔ جنگل‌های حَرا در آب‌های خلیج فارس و دشت ارژن در فارس و اُشترانکوه در لرستان از مناطق حفاظت شدهٔ کشور ما هستند. در منطقهٔ حفاظت شده، مقررات خاصی برای حفظ گیاهان و جانوران تعیین می‌شود؛ برای مثال، شکار و صید یا قطع درختان و از بین بردن گیاهان در این منطقه ممنوع است.

اصل ۵۰ قانون اساسی
در جمهوری اسلامی ایران، حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات رو به رشدی داشته باشند، وظیفهٔ عمومی تلقی می‌گردد و… .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *