مطالعات اجتماعی هفتم با جواب

جواب فعالیت صفحه ۷۶ مطالعات هفتم

صفحه ۷۶ مطالعات هفتم

جواب فعالیت صفحه ۷۶ مطالعات هفتم

جواب فعالیت صفحه ۷۶ مطالعات هفتم پاسخ به صفحه صفحه ۷۶ مطالعات هفتم کتاب درسی سوالات درس به درس مطالعات اجتماعی هفتم گام به گام مطالعات هفتم را در سایت منوجان میتوانید مشاهده کنید در این پست صفحه صفحه ۷۶ مطالعات هفتم مطالعات اجتماعی با پاسخ در قسمت زیر برای شما قرار داده شده است.

جواب سوال صفحه ۷۶ مطالعات اجتماعی هفتم

گام به گام درس سیزده مطالعات اجتماعی هفتم صفحه ۷۶ جواب فعالیت های دوره اول متوسطه دبیرستان را میتوانید با پاسخ در قسمت زیر مشاهده کنید.
۴- به طور گروهی، تعداد جمعیت کلاس‌های مدرسه‌تان را پرس‌وجو کنید. سپس این تعداد را روی یک مقوا به صورت نمودار ستونی نمایش دهید.

تراکم جمعیت

در بعضی مکان‌ها جمعیت کمتر و در برخی جاها جمعیت بیشتری زندگی می‌کنند. به نسبت افرادی که در یک جا زندگی می‌کنند به مساحت آن جا، تراکم جمعیت آن مکان می‌گویند.

صفحه ۷۶ مطالعات هفتم

به تصویر بالا توجه کنید. تراکم جمعیت در کدام مکان بیشتر است؟ برای محاسبهٔ تراکم جمعیت یک منطقه، تعداد جمعیت آن منطقه را بر مساحت آن تقسیم می‌کنند.

فعالیت صفحه ۷۶ مطالعات هفتم

 

فعالیت صفحه 76 مطالعات هفتم

جواب سوالات درس سیزده مطالعات اجتماعی هفتم صفحه 76 جواب فعالیت های دوره اول متوسطه دبیرستان را میتوانید با پاسخ در قسمت زیر مشاهده کنید.

۵- با توجه به اعداد جدول، تراکم جمعیت استان‌های البرز و سیستان و بلوچستان را حساب کنید و بنویسید. تراکم جمعیت در کدام استان بیشتر است؟

جواب فعالیت صفحه 76 مطالعات هفتم

تراکم از تقسیم جمعیت بر مساحت به دست می‌آید.
در نتیجه: تراکم استان سیستان و بلوچستان برابر با 9/13 و تراکم در استان البرز 7/470 نفر در کیلومتر مربع می‌باشد.

تراکم جمعیت کشور ما در سال 1390 حدود ٤٦ نفر در کیلومتر مربع بوده است. این تراکم چگونه محاسبه شده است؟ اکنون به نقشهٔ پراکندگی جمعیت در ایران توجه کنید. همان طور که می‌بینید در برخی مناطق ایران جمعیت زیادی متراکم شده‌اند. اما بعضی از مناطق نیز خالی از جمعیت یا کم جمعیت است.

جواب سوال صفحه ۷۶ مطالعات اجتماعی هفتم

 

چه عواملی بر پراکندگی جمعیت تأثیر می‌گذارد؟

تراکم پایین یا کم
در نواحی داخلی ایران به دلیل کمبود بارندگی، آب و هوای گرم وخشک و خاک‌های نامساعد و شور، جمعیت بسیار کمی زندگی می‌کنند. بعضی جاها مثل دشت لوت و دشت کویر خالی از جمعیت است.
تراکم بالا یا زیاد
پرجمعیت‌ترین و پرتراکم‌ترین ناحیهٔ کشور ما منطقۀ شهری تهران است. یعنی تهران و شهرهای کوچک و بزرگ اطراف آن. چون تهران پایتخت کشور است در این شهر سازمان‌های مهم دولتی، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و صنایع زیاد مستقر شده است.
دومین ناحیهٔ پرتراکم در کشور ما جلگه‌های کنارهٔ دریای خزر است. در این ناحیه به دلیل باران کافی و آب فراوان و هوای معتدل و خاک حاصلخیز کشاورزی رونق فراوان دارد.
بعضی از مناطق ایران به دلیل داشتن معادن و ذخایر، جمعیت زیادی را به خود جذب کرده‌اند مانند ناحیهٔ خوزستان به دلیل داشتن منابع نفت و گاز.
در کوهپایه‌های البرز و زاگرس و دشت‌های حاصلخیز نیز هر جا خاک حاصلخیز و بارندگی کافی وجود داشته، جمعیت زیادی را به خود جذب کرده و شهرها و روستاهایی را به وجود آورده‌اند.
طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، بیش از ۷۰ درصد مردم کشور ما در شهرها و کمتر از ۳۰ درصد در روستاها زندگی می‌کرده‌اند. در کشور ما بیش از ۱۳۰۰ شهر وجود دارد. ۸ شهر در کشور ما بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند و پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران هستند: تهران، مشهد، کرج، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز و قم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *