مطالعات اجتماعی هفتم با جواب

جواب فعالیت صفحه ۱۷ مطالعات اجتماعی هفتم

صفحه ۱۷ مطالعات هفتم

جواب فعالیت صفحه ۱۷ مطالعات اجتماعی هفتم پاسخ به صفحه ۱۷ کتاب درسی سوالات درس به درس مطالعات اجتماعی هفتم گام به گام مطالعات هفتم را در سایت منوجان میتوانید مشاهده کنید در این پست صفحه ۱۷ مطالعات با پاسخ در قسمت زیر برای شما قرار داده شده است.

فعالیت صفحه ۱۷ مطالعات اجتماعی هفتم

دانستید که هر جامعه‌ای برای حفظ نظم و امنیت و حقوق افراد به مقررات و قوانین نیاز دارد. این قوانین و مقررات چگونه و توسط چه کسانی تعیین می‌شود؟ ابتدا فعّالیت 1 را انجام دهید.

جواب فعالیت صفحه ۱۷ مطالعات هفتم

گام به گام درس 4 مطالعات اجتماعی هفتم صفحه ۱۷ جواب فعالیت دوره اول متوسطه دبیرستان را میتوانید با پاسخ در قسمت زیر مشاهده کنید.
١- تعیین کنید: با همفکری یکدیگر روی یک صفحه، مقرراتی برای کلاس و مدرسه‌تان بنویسید. شما می‌توانید برخی از مقررات کنونی را حذف کنید یا نگه دارید و یا مقررات جدیدی را تعیین کنید.
۲- نقد کنید: هر گروه مقررات پیشنهادی خود را بخواند و علل تعیین آنها را توضیح دهد. سایر دانش‌آموزان بگویند آیا با این مقررات موافق‌اند یا نه؟ چرا؟ برای نقد مقررات توجه کنید که آیا مقررات پیشنهادی، حقوق همه را به خوبی در نظر گرفته است؟ آیا این مقررات موجب بهتر شدن امور می‌شود؟

* گاهی مقررات به صورت دستورهای مذهبی و اخلاقی است. برای مثال، هیچ‌کس نباید با کفش وارد نمازخانه و مسجد شود.
* گاهی گروه‌های اجتماعی به صورت توافق یا عادت و رسم از مقرراتی پیروی می‌کنند؛ برای مثال، ایستادن در صف اتوبوس و یا نانوایی، قاعده‌ای اجتماعی است که مردم برای حفظ نظم آن را پذیرفته و رعایت می‌کنند.
* هرگاه مقررات به وسیلهٔ یک نهاد دارای صلاحیت مثل مجلس تصویب شود، نام «قانون» به خود می‌گیرد؛ برای مثال، ممنوعیت عبور از چراغ قرمز، یک قانون راهنمایی و رانندگی است که در مجلس تصویب شده است و چنانچه راننده‌ای از آن تخلّف کند جریمه می‌شود. همچنین، هیچ‌کس نمی‌تواند بدون داشتن صلاحیت و مدرک پزشکی به درمان مردم بپردازد و این یک قانون مصوّب است و اگر کسی از آن سرپیچی کند مجازات می‌شود.

همۀ افراد در برابر قانون مساوی‌اند.

قانون اساسی

مهم‌ترین قانون هر کشور قانون اساسی آن کشور است. قانون اساسی مادر همهٔ قانون‌ها است و سایر قوانین در چارچوب آن تصویب می‌شوند. در قانون اساسی هر کشور مهم‌ترین حقوق ملت و همچنین مهم‌ترین روابط و وظایف حکومت و مردم، معین شده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مجلس خبرگان٭ برای نوشتن قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد. در این مجلس خبرگانی که از سوی مردم انتخاب شده بودند، بر اساس اهداف انقلاب در طی چند ماه قانون اساسی را نوشتند و تصویب کردند. سپس قانون اساسی در روزهای 11 و 12 آذر ماه 1358 به همه‌پرسی٭ گذاشته شد و مردم به آن رأی مثبت یا آری دادند. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران 177 اصل دارد. قانون اساسی توجّه خاصّی به حقوق اساسی و اجتماعی همهٔ مردم دارد و همه موظف‌اند به این قوانین احترام بگذارند. به چند نمونه از اصول قانون اساسی توجه کنید:

فصل سوم (حقوق ملت):
… اصل ۱۹- مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود.
اصل ۲۰- همه افراد ملّت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همۀ حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.
اصل ۲۸- هرکس حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست برگزیند. دولت موظّف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون، برای همۀ افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید.
اصل ۳۰- دولت موظّف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همۀ ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.
اصل ۴٠- هیچ‌کس نمی‌تواند اِعمال حقِ خویش را وسیلۀ اضرار به غیر٭ یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *